Studentet.info
« 1 ... 95 96 97 (98) 99 100 101 ... 214 »
Lajme : Vizitė nė Universitetin e Murcias nė provincėn Murcia tė Spanjės
Kyqur 30-04-2007 3:52:23 (1962 Lexime)


Mr.sc. Arburim ISENI nga USHT-ja nė njė vizitė studimore nė Universitetin e Murcias nė Spanjė


TETOVĖ, 30 PRILL- Mr.sc. Arburim ISENI, asistent profesor nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės prej datės 30 prill, 2007 po merr pjesė nė njė vizitė studimore njėjavore nė Universitetin e Murcias nė provincėn Murcia tė Spanjės, vizitė kjo e cila ėshtė pjesė e projektit tė Universitetit Veror Ndėrkombėtar Maqedoni 2007, i cili implementohet nga Asociacioni pėr Trajnime Akademike nė bashkėpunim me Universitetet Shtetėrore dhe ato private nė Maqedoni.

Profesori Arburim Iseni nga Universiteti Shtetėror i Tetovės kėto ditė po pėrpilon sė bashku me prof. dr. Eduardo Encabo Fernandez planprogramin pėr lėndėn ‘TEACHING CREATIVE WRITING’, ku pastaj prej datės 7 korrik e deri me datėn 22 korrik do tė ligjėroj si asistent nga Universiteti Shtetėror i Tetovės nė Universitetin Veror Ndėrkombėtar Maqedoni 2007, i cili kėtė vitė do tė mbahet nė Universitetin Shėn Kliment Ohridski nė Manastir dhe do t’i asistoj po nė kėtė lėndė prof. dr. Janet Roberts nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės e cila vepron dhe ligjėron nė Degėn e Gjuhės dhe Letėrsisė Angleze pran Universitetit Chuzhou, provinca Anhui nė Kinė. Gjatė kėsaj vizite profesori do tė takohet edhe me prof. dr. Julio Roca, ekspert nga fusha e tė shkruarit tė gjuhės angleze. Gjithashtu, ai do tė takohet me dekanin e Fakultetit pėr Edukim, pro-dekanin pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare pran Fakultetit pėr Edukim, si dhe me pro-rektorin pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare pran Fakultetit pėr Edukim. Profesori do ta vizitoj edhe Fakultetin Filologjik, konkretisht Degėn e Gjuhės dhe Letėrsisė Angleze pran kėtij Universiteti dhe do tė shikoj pėr mundėsinė e bashkėpunimit ndėruniversitar.

Mė shumė...

Opinione : Dėshtimet e rektorit tė UP-sė, Enver Hasani (2)
Kyqur 29-04-2007 4:52:31 (2918 Lexime)Ēka bėri rektori Hasani?

InfoPress

Nė historikun e tij 10 mujor tė udhėheqjes me Universitetin e Prishtinės, rektori Enver Hasani nuk njeh vetėm premtime tė parealizuara, por edhe dėshtime tė njėpasnjėshme. Ndėrkaq, sukseset e tij janė tė rralla dhe shumė tė vogla kundruall kėtyre dėshtimeve.

Nė pamundėsi pėr tė realizuar programin e tij tė famshėm, Enver Hasani, pak kohė pas zgjedhjes rektor, u detyrua tė ndėrmarrė hapa fals, nė mėnyrė qė ti tregoi opinionit se ėshtė gjallė dhe se ai ėshtė duke punuar diēka. Por, nė kėtė mėnyrė, ai nuk do tė rregullonte imazhin e tij pėrballė opinionit dhe kolegėve tė tij, por vetėm sa do ta dėmtonte atė. Nga veprimet qė do tė ndėrmerrte Hasani, nuk do tė rregullohej as imazhi i UP-sė, ndėrkaq ai vetė do tė prishte marrėdhėniet me kolegėt dhe bashkėpunėtorėt e tij.

Mė shumė...

Opinione : Dėshtimet e rektorit tė UP-sė, Enver Hasani (1)
Kyqur 28-04-2007 8:05:25 (2267 Lexime)


Historia e njė rektori tė dėshtuar

InfoPress

“Qėlloi” qė rektori i Universitetit tė Prishtinės, universitetit tė vetėm publik nė Kosovė, tė jetė Enver Hasani, profesori qė me shumė krenari tregonte para studentėve tė tij nė ligjėrata, qė ėshtė njė nga tė paktėt profesor me doktoraturė tė vlefshme nė Kosovė.

Ai mė 29 qershor tė vitit 2006 u vu nė krye tė UP-sė, pasi qė i kishte dhėnė aprovimin senati i kėtij universiteti. Para senatorėve, por edhe para mediave nė atė kohė, rektori Hasani kishte shpalosur programin e tij tė famshėm, pjesa mė e madhe e tė cilit mbeti vetėm nė letėr, pa gjetur kurrė zbatim.


Mė shumė...

Lajme : Prezantim pėr universitetin veror - Academic Training Assotiation (ATA)
Kyqur 26-04-2007 10:47:13 (1621 Lexime)


600 studentė kėtė vitė do tė pranohen nė universitetin veror nė Manastir

TETOVĖ, 26 PRILL – Academic Training Assotiation (ATA) prezantoi para studentėve tė USHT-sė projektin pėr Universitetin Veror qė kėtė vit do tė mbahet nė “Shėn Kliment Ohridski” tė Manastirit. Shkolla verore do tė filloj nga data 9 deri mė 22 korrik tė kėtij viti ku pritet tė marin pjesė studentė nga gjithė Maqedonia, rajoni e mė gjerė.

Kryetari i Unionit tė Studentėve tė USHT-sė, Kushtrim Ahmeti para studentėve u shpreh se ėshtė hera e tretė qė ky universitet bashkėpunon me ATA pėr pjesėmarrje nė universitetet verore, ndėrsa pėr herė tė parė USHT do tė financojė harxhimet e 100 studentėve tė vet, tė cilėt do tė shkojnė nė universitetin veror nė Manastir.

Mė shumė...

Lajme : A do tė mbyllen dy drejtimet e rėndėsishme nė Fakultetin Teknik tė UP-sė?
Kyqur 26-04-2007 2:35:26 (3572 Lexime)

Mė shumė bursa se studentė!


PRISHTINĖ, 26 PRILL - Edhe pėrkundėr bursave tė ndarė nga Ministria e Energjetikės dhe e Minierave (MEM) pėr Fakultetet Teknike nė Universitetin e Prishtinės, dy prej drejtimeve nė Fakultetin Inxhinierisė Elektrike dhe Kompjuterike janė nė prag tė mbylljes, ai i Sistemeve Elektroenergjetike dhe Elektroenergjetike-Industriale.

Kjo mbyllje do tė vijė pėr shkak tė mosinteresimit tė studentėve tė rinj pėr tė studiuar nė kėto lėmi. E njėjta gjė ėshtė duke ndodhur edhe nė Fakultetin e Inxhinierisė Mekanike, duke e pėrjashtuar kėtu drejtimin e komunikacionit, ku interesimi ėshtė dukshėm mė i madh krahasuar me tė gjitha drejtimet nė kėtė njėsi akademike.

Zyrtarėt e kėtyre fakultet kanė shprehur shqetėsimin e tyre rreth kėsaj ēėshtjeje. Nga ana tjetėr, Luan Ahma, prorektor pėr ēėshtje mėsimore nė Universitetin e Prishtinės (UP) thotė se fakultetet dhe Qeveria e Kosovės duhet tė merren mė shumė me kėtė ēėshtje.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet private, kundėr ligjit pėr arsimin e lartė
Kyqur 26-04-2007 2:20:39 (1960 Lexime)

Universitetet private, kundėr ligjit pėr arsimin e lartė

TIRANĖ, 26 PRILL- Rektorėt e universiteteve private kanė kundėrshtuar projektligjin pėr arsimin e lartė dhe kėrkojnė rishikimin e tij. Gjatė seancės dėgjimore tė radhės nė Komisionin e Medias, ata kanė pranuar se nė kėtė draft, universiteteve private t'u jepet mė shumė pavarėsi se atyre shtetėrore. "Nuk ka asnjė kuptim qė rektorėt tė jenė nė detyrė, dhe zgjedhjet t'i bėjė dikush tjetėr",- thotė rektori i Universitetit "Kristal", Maringlen Spiro. Po ashtu edhe sekretari i Universitetit "Zonja e Kėshillit tė Mirė", Edmond Hajderi, shprehet se ka pika qė nė kėtė projektligj duhen parė, sidomos nė fushėn e pėrgjegjėsisė dhe kompetencės. Megjithatė, Ministra e Arsimit vazhdon tė kėmbėngulė se projektligji pėr arsimin e larėt nuk do tė ndryshojė


Opinione : Opinione
Kyqur 20-04-2007 14:57:09 (1637 Lexime)

UP i kuantitetit

Nga: Florent Rrahmani

Studentėt kanė frikė nga profesorėt e tyre edhe atėherė kur kanė tė drejtė pėr ankesė. Studentėt nė UP kanė frikė tė kėrkojnė komision nė qoftė se njė profesorė u bėnė tė padrejtėn, u frikohen shumė masave ndėshkuese, dhe nė njė farė mėnyre tė shtynė tė mendosh se nė UP nuk flitet dhe nuk mendohet fare pėr ligjin e tė mos flasim pėr zbatimin e tij.

Nė kėtė rast mund tė konkludojmė, apo tė paragjykojmė se ende ekziston njė frymė e mėhershme edhe nė sistemin e arsimit, ėshtė mjaftė brengosėse kur njė student pėrgatitet mjaftė mirė pėr tė hyrė nė provim, ka raste kur x profesori me qėllime nga mė tė ndryshmet nuk e kalon, ndėrsa studentėt edhe ata tė pėrgatiturit ngurrojnė tė reagojnė.

Mė shumė...

Lajme : Ditėlindja e Hitlerit, frigė pėr dhunė raciste dhe shqetėsim pėr studentėt
Kyqur 19-04-2007 13:02:54 (1754 Lexime)


Ditėlindja e Hitlerit, frigė pėr dhunė raciste dhe shqetėsim pėr studentėt

RUSI, 19 PRILL- Studentėt e huaj nė Moskė janė kėshilluar tė mbyllen nėpėr konvikte gjatė fundjavės. Me datė 20 prill ėshtė ditėlindja e Hitlerit dhe autorietete i tremben shpėrthimit tė dhunės raciste. Nė disa universitete tė Ruisė kanė ndodhur shpesh episode dhune, kur studentė tė huaj janė rrahur nga ekstremistet ultranacionaliste.

Associated Press bėn tė ditur se Akademia Mjekėsore e Moskės Secenov i paralajmėroi studentėt e saj qė tė mbledhin ushqime pėr fundjavėn dhe tė mos dalin nga fjetoret gjatė ditėve qė ultranacionalistet do tė festojnė ditėlindjen e Adolf Hitlerit.

Mė shumė...

Lajme : Videoja e fundit e vrasėsit tė Virxhinias
Kyqur 19-04-2007 12:49:31 (1975 Lexime)


Shfaqet videoja e vrasėsit tė 33 studentėve

Virxhinia, 19 PRILL- Njė rrjet televiziv amerikan ka transmetuar disa klipe videoje tė bėra nga studenti qė vrau 32 persona nė qytetin e studentit tė njė universiteti amerikan kėtė javė.

Vrasėsi, Cho Seung-Hui, paraqitet nė disa klipe duke drejtuar pistoletat ndaj kameras. Ai dėnon hedonizmin dhe krishtėrimin.
Duket se Cho ia ka dėrguar kėtė material,qė pėrmbante njė manifest drithėrues multi-mediatik, kanalit televiziv NBC nė kohėn midis vrasjes sė dy viktimave tė para nė Universitetin Virginia Tech dhe pjesės tjetėr tė vrasjeve.

Mė shumė...

Lajme : Takim i rektorit Sadi Bexheti me ambasadorin francez z. Bernard Valero
Kyqur 19-04-2007 12:13:42 (1906 Lexime)


Katedra e Frangjishtes hapet nė USHT

TETOVĖ, 19 PRILL- Njė delegacion i Ambasadės franceze nė Maqedoni, i udhėhequr nga ambasadori dhe kėshilltari pėr bashkėpunim kulturor, Johan Uhres, u pritėn nga rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti.


Me rastin e vizitės sė delegacionit francez, ambasadori Bernard Valero u shpreh: “Jam kėtu nė kuadėr tė vizitave sistematike, operative dhe miqėsore qė ua bėj tė gjitha institucioneve arsimore tė Maqedonisė. Nė qendėr tė bashkėpunimeve nė fushėn e arsimit janė edhe universitetet. Erdha kėtu dhe pata njė takim mjaft tė gjatė me rektorin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof .dr. Sadi Bexhetin dhe e urova pėr tė gjitha pėrpjekjet e tij qė i bėn nė kuadėr tė programit pėr zhvillimin e gjuhėve tė huaja”.

Mė shumė...

« 1 ... 95 96 97 (98) 99 100 101 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio