Studentet.info
Opinione : OPINION
Kyqur 19-04-2007 3:09:39 (1639 Lexime)

Masakėr nė Amerikė (ose Kur tė ndjek mallkimi i CNN-it)

Nderim Rudi

Kurrė nuk mė ka vajtur mendja se vendi ndėr mė tė qetėt dhe tė sigurt do tė jetė subjekt i agjencive ndėrkombėtare tė lajmeve si CNN. Blacksburg, Virxhinia, bashkė me studentėt, ka hiq me shumė banorė se sa qyteti im i lindjes Gjakova. Siē jeni lajmėruar, nga kėto agjensi lajmesh, nė Virginia Tech University, Blacksburg, ka ndodhur masakra mė tragjike nė kampuset universitare qė kur mbahet mend nė historinė e re tė SHBA-ve. Kobi i sotshėm duket akoma si ėndėrr e keqe e pabesueshme edhe pėr komunitetin e vogėl shqiptar kėtu. Pėr fat, asnjėri nga studentėt shqiptarė nuk ndodhej nė ndėrtesėn ku ndodhi krimi, edhe pse disa ishin nė njė ndėrtesė ngjitur duke studiuar.

Mė shumė...

Lajme : Nė agjendė, krijimi i mė shumė universiteteve publike nė Kosovė
Kyqur 19-04-2007 2:20:00 (2107 Lexime)

Pas Hoxhajt edhe Veliu pro ndarjes sė Universitetit tė Prishtinės


Prishtinė, 19 prill – Ndarja e Universitetit tė Prishtinės (UP) nė mė shumė universitete publike tashmė ka hyrė nė agjendėn e institucioneve mė tė larta vendėse, pėrgjegjėse pėr sektorin e arsimit. Kreu i Ministrisė sė Arsimit dhe ai i Komisionit pėr Arsim nė Kuvendin e Kosovės tashmė hapur janė deklaruar pro kėsaj ēėshtjeje, e cila ėshtė aktualizuar nė masė tė madhe pasi disa nga njėsitė akademike kanė bėrė kėrkesa zyrtare pėr ndarje tė tyre nga UP-ja, shkruan e pėrditshmja kosovare "Koha Ditore".

Mė shumė...

Lajme : USHT pritet tė bėhet me nėntė fakultete
Kyqur 18-04-2007 14:10:47 (1429 Lexime)


USHT pritet tė bėhet me nėntė fakultete

TETOVĖ, 18 PRILL- Senati i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, tė mėrkurėn mbajti mbledhjen e rregullt, nė tė cilėn u shqyrtuan dhe miratuan disa pika tė rendit tė ditės, ndėr tė tjera u shqyrtua dhe u miratua Vendimi i Drejtorisė sė Rektoratit tė USHT-sė pėr zgjedhjen e mėsimdhėnėsve sipas Konkursit tė publikuar mė 19 dhjetor 2006.

Kryetari i Senatit tė USHT, prof. dr. Lutfi Istrefi, tha se “Senati i USHT-sė mbajti mbledhje me disa pika tė rendit tė ditės, ku ndėr pikat mė tė rėndėsishme ishte miratimi i Vendimit tė Drejtorisė sė Rektoratit tė USHT-sė pėr zgjedhjen e mėsimdhėnėsve sipas Konkursit tė mėparshėm, tė cilin gradualisht e plotėsojmė, kėshtu qė na kanė mbetur edhe disa kandidatė, pėr tė cilėt ka pasur ankesa.

Mė shumė...

Lajme : Me propozimin tė MASH, parlamenti miratoi ndryshimet nė arsimin sipėror
Kyqur 17-04-2007 14:19:10 (1531 Lexime)

Zgjidhje statusi pėr afėr 2.500 studentė pėr tė vijuar studimet nė USHT

TETOVĖ, 17 PRILL- Me angazhimin e drejtpėrdrejtė tė ministrit tė Arsimit dhe Shkencės, Sulejman Rushiti, i cili ndėrmori njė nismė brenda strukturave qeveritare pėr ndryshime dhe plotėsime tė Ligjit pėr arsimin sipėror, qė ka tė bėjė me shkurtimin e afateve dhe pėrshpejtimin e procedurave administrative pėr njohjen e diplomave dhe tė studimeve tė Universitetit tė Tetovės, tė hėnėn e kaluar, nė formė tė amendamentit u miratua ky propozim ligj edhe nga shumica e deputetėve nė Parlamentin e Maqedonisė.

Miratimi i kėtij ndryshimi dhe plotėsimi tė ligjit pėr njohje tė diplomave universitare ėshtė nė interes tė drejtpėrdrejtė tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, ku nga mosinteresimi i garniturave tė mėparshme udhėheqėse tė kėtij institucioni dhe ish-ministrisė sė arsimit dhe shkencės, afėr 2.500 studentė kishin mbetur me status tė pazgjidhur, ndėrsa kandidatėt qė kishin kryer studimet pėrkatėse nė kėtė universitet ishin mjaft tė shqetėsuar pėr fatin e mėtejmė tė kualifikimit tė tyre, pėr shkak tė pėrballjes me probleme tė shumta gjatė punėsimit, vazhdimit tė studimeve nė vend dhe jashtė, si dhe me pengesa tė tjera.


Mė shumė...

Lajme : Struga me Universitet amerikan
Kyqur 17-04-2007 14:11:41 (2968 Lexime)

Struga me Universitet amerikan

STRUGĖ, 16 PRILL- Pas Tiranės, Prishtinės, Athinės dhe Kumanovės edhe Struga do tė ketė Universitetin Amerikan, i cili u hap tė hėnėn solemnisht nė kėtė qytet.
"Universiteti Amerikan nė Strugė do tė mbulojė tėrė rajonin dhe do tė ketė tre fakultete dhe pesė drejtime". Universitet i tillė funksionon nė Kumanovė dhe ėshtė treguar i suksesshėm.
Nė Universitetin Amerikan qė u hap nė Strugė do tė funksionojė Fakulteti juridik, ai i Administrimit tė biznesit dhe Fakulteti pėr teknologji informatike.

Studimet nė kėtė universitet zgjasin 6 semestra, ndėrkaq do tė startojnė edhe tre drejtime tė studimeve master. Nė Universitetin e ri nė Strugė mėsimet do tė fillojnė nė vitin shkollor 2007-2008, ndėrkaq objekti i Universitetit ku do tė vijojnė studimet ėshtė nė anėn lindore, nė dalje tė Strugės, nė Lagjen e Vreshtave .

Mė shumė...

Lajme : Masakrohen 32 studentė
Kyqur 17-04-2007 2:31:10 (1590 Lexime)


Vrasėsi nė Universitetin e Virxhinisė ishte njė student korean

Uashington, 17 PRILL- Vrasėsi i 32 studentėve tė Universitetit nė Virxhini, i cili pasatj kreu vetėvrasje, ishte njė kinez 24 vjeēar qė ka studiuar nė kėtė institucion arsimor.

Sipas mediumeve, arsyeja pėr incidentin e djeshėm tė pėrgjakshėm ėshtė pėr shkak tė refuzimit tė njė vajze, me ē'rast vrasėsi kishte shkuar nė dhomėn e saj duke vrarė atė dhe cimeren e saj.

Dy orė pas tė shtėnave tė para, ai hyri nė ndėrtesėn pėr shkencė dhe makineri pran Universitetit, rreth 800 metra larg ngjarjes sė parė.

Mė shumė...

Lajme : Loja e futbollit u shndėrua nė tragjedi
Kyqur 16-04-2007 4:44:16 (5580 Lexime)


Shtylla e portės ia mori jetėn studentit Faton Rushiti

TETOVĖ, 15 PRILL - Shtylla e portės ka rėnė mbi kokėn e studentetit tė Universitetit Shetėtror tė Tetovės Faton Rushiti nga Zajazi i cili nga ato momente ishte duke luajtur futboll me shokėt e tij.
Nga kjo goditje e shtyllės ka mbetur i vdekur. Fatkeqėsia ka ndodhur tė premtėn nė mbrėmje rreth orės 18:30 nė fushėn e sportit nė shkollėn e mesme “Mosha Pijade” nė Tetovė .

Sipas informacioneve tė para. Faton Rushiti ka qenė duke luajtur futboll me shokė e tij. Ai ka qenė portier dhe nė njė moment ka filluar tė luhatėt nė shtyllat e portės dhe ka humbur balancėn, me ēka shtyllat e portės kanė rėnė mbi tė dhe i kanė thyer kafkėn e kokės, duke i shkaktuar lėndime vdekjeprurėse.

Mė shumė...

Komunikata : UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ
Kyqur 16-04-2007 2:25:28 (3709 Lexime)

USSH:Lirojeni Profesorin tonė Artan NIMANIN


Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH denon arrestimin nga ana e Policisė tė z. Artan Nimanit prof: nė UP, duke besuar nė pafajsin e zotit Nimani kerkojm nga gjykata e qarkut nė Prishtin qė tė tėrheq vendimin pėr mbajtjen nė Paraburgim tė Profesorit tė Universiteti tė Prishtines z. ne afat prej 30 ditėsh, pakurrfar provash bindse.

USSH-ja i ben thirrje Gjykates dhe Institucioneve tė Kosovės qė sa me Parė ti lirojnė tė pafajshmin nga akuza siq ėshtė professor Nimani.

Unioni i studentve Shqiptar nuk beson nė supozimet e Policis dhe Prokurorisė pėr inkriminimin e z. Nimani nė vepren pėr tė cillen akuzohet, duke pasur parasysh korrektesin e z.Nimani me studentet dhe duke e njohur pėr sė afermi personalitetin e tij
Profesor Artan Nimani ėshte nje ndėr profesoret qė ka dhan mjaft nė Universitetin e Prishtinesė pėr implimentimin e reformave, andaj ne si USSH Arrestimin e professor Nimanit e konsiderojm si tė pa pranushem, dhe kerkojm lirimin e tij tė menjėhershem dhe tė pa kusht.

Ne ju bejmė thirrje te gjitha instituconeve nė Kosovė qė tė Lirojnė Profesorin e Pafajshem z. Artan Nimani, ose nė tė Kundėrtėn, Unioni i Studentėve Shqiptarė do ti pėrdor tė gjith mjetet demokratike pėr tė spjeguar dhe dėshmuar pafajsin e tij nė mėnyra bindse dhe demokratike.


15.04.2007-Prishtinė
Bordi Qendror i USSH-sė


Lajme : UP dhe Universiteti i Ajovės nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi
Kyqur 14-04-2007 3:40:41 (1541 Lexime)

UP dhe Universiteti i Ajovės nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi

PRISHTINĖ, 14 PRILL- Universiteti i Prishtinės dhe Universiteti i Ajovės nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė nėnshkruar sot njė marrėveshje bashkėpunimi multidiciplinar nė fushėn e arkeologjisė.
Nė kuadėr tė kėtij bashkėpunimi ėshtė edhe programi pėr sistemin informativ gjeografik, qė pėrfshinė pėrgatitjen pėr hartėn arkeologjike digjitale tė Kosovės, dhe programin pėr skeletet, qė ofron mundėsi bashkėpunimi me Fakultetin e Mjekėsisė dhe Institutin e Anatomisė.

Rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani tha se ky ėshtė njė bashkėpunim multidiciplinar qė lidhet me tė gjitha fushat e arkeologjisė dhe se ėshtė njė hap drejt gjetjes dhe ruajtjes sė monumenteve arkeologjike qė i ka Kosova. Hulumtuesi shkencor nė zyrėn pėr hulumtime arkeologjike nė SHBA, Xho Artz, tha se nėnshkrimi i kėsaj marrėveshjeje mundėson shkėmbimin e pėrvojave nė lėmin e arkeologjisė.


Lajme : Bashkėpunim i Universitetit tė EJL-sė me Suedinė
Kyqur 13-04-2007 6:17:17 (1410 Lexime)

Bashkėpunim i Universitetit tė EJL-sė me Suedinė

TETOVĖ, 13 PRILL- Universiteti i Evropės Juglindore (EJL) sot duhet tė nėnshkruajė marrėveshje pėr bashkėpunim me Universitetin Jonkoping nga Suedia.

Marrėveshja pėr bashkėpunim ka tė bėjė me ēertifikatėn pėr punė rinore nė bashkėsinė, nė kuadėr tė Katedrės pėr Punė dhe Politikė Sociale tė Fakultetit pėr Administratė Publike.

Nė kėtė ngjarje pritet tė jenė tė pranishėm pėrfaqėsues tė Rektoratit tė UEJL-sė, si dhe pėrfaqėsues tė fakultetit pėr Edukim dhe Komunikim tė Universitetit Jonkoping nga Suedia


© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio