Studentet.info
« 1 ... 97 98 99 (100) 101 102 103 ... 214 »
Lajme : Fakulteti i Mjekėsisė 11 akuza pėr menaxhmentin e UP-sė
Kyqur 13-04-2007 3:32:30 (5337 Lexime)

Rektorati i UP-sė imponoi regjistrimin e studentėve pa pėrfillur kriteret


Prishtinė, 13 Prill - Fakulteti i Mjekėsisė ka alarmuar pėr konfliktet qė ka menaxhmenti me drejtuesit e Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės. Sipas njė letre qė e ka siguruar tablloidi virtual Studentet.Info, prej se kanė marrė timonin drejtues tė UP-sė zyrtarėt e tashėm kanė bėrė shumė shkelje tė ligjit, e tė cilat janė imponuar pėr t’u implementuar nė fakultet. Aty thuhet se fakulteti ka marrė obligime nga Rektorati qė tė pranojė studentė pa pėrfillur kriteret, madje edhe tė tillė qė fare nuk janė paraqitur nė provimin pranues. Studentet.Info ekskluzivisht sjell nė vijim letrėn e plotė tė pėrgatitur nga drejtuesit e fakultetit, dhe e cila ende nuk ka marrė formėn zyrtare.

Mė shumė...

Lajme : Punsime familjare ne UP
Kyqur 12-04-2007 7:00:00 (3056 Lexime)

Fakulteti i Akraballėkut


PRISHTINĖ, 10 PRILL - Profesorėt e Fakultetit tė Mjekėsisė janė pėrkujdesur qė familjarėt dhe tė afėrmit e tyre t`i kenė edhe bashkėpunėtorė. Ky fakultet ėshtė shndėrruar nė njė trung familjar qė mban pak degė.

Ndėr degėt mė tė forta qė pėrbėjnė pemėn e kėtij fakulteti, janė Dedushaj, Krasniqi, Ramadani, Gashi, Belegu dhe disa tė tjera.
Shumica e kėtyre familjeve, janė nga dy e mė shumė anėtarė ligjėrues nė kėtė fakultet. Disa prej kėtyre profesorėve nė kėtė fakultet kanė tė punėsuar vetėm gruan dhe vajzėn, disa tė tjerė kanė futur vėllain apo motrėn e tyre dhe tjerė tė cilėt janė zgjeruar duke u zgjeruar edhe te kushėrinjtė, baxhanakėt dhe tezet. Asnjė prej tyre nuk janė nė pozita tė ulėta, por janė ligjėrues dhe asistentė tė profesorėve mė me nam nė kėtė fakultet.

Kjo ėshtė vėrtetuar pas njė hulumtimi tė gazetės Express. Ėshtė konstatuar se nga 300 punėtorė sa ka Fakulteti i Mjekėsisė nė tėrėsi rreth 100 prej tyre kanė lidhje tė ngushta familjare.

Mė shumė...

Lajme : Vendim pėr nostrifikim tė diplomave
Kyqur 09-04-2007 16:00:00 (1921 Lexime)

Sė shpejti nostrifikimi i diplomave pėr tetė ditė pune

Shkup, 9 prill - Qeveria e Republikės sė Maqedonisė solli vendim pėr ndryshimin e Ligjit pėr arsim tė lartė, me tė cilin pėr tetė ditė pune do t'u pranohen diplomat studentėve tė cilėt kanė diplomuar jashtė nė ndonjėrin nga 500 universitetet tė ranguara mė mirė, ndėrsa pėr 20 ditė nė universitetet e tjera.

"Arsyet pėr shkak tė sė cilave sillen kėto ndryshime janė problemet tė cilat deri tani i patėn kuadrot e reja me arsim tė lartė, tė cilėt e kanė kryer arsimimin e tyre nė universitetet prestigjioze nė botė, e tė cilėt pėrballeshin njė kohė tė gjatė me pritjen e nostrifikimeve tė diplomave tė tyre", theksoi zėvendėskryeministri Zoran Stavrevski nė konferencėn e sotme pėr shtyp, duke potencuar se ndryshimet do tė hyjnė nė fuqi pas miratimit nė Parlament.

Mė shumė...

Lajme : Seks me studenten pėr njė notė 5
Kyqur 07-04-2007 16:10:00 (4855 Lexime)

Seks me studenten pėr njė notė 5

TIRANĖ, 6 PRILL - Seks pėr tė marrė provimin! Skandali nė Fakultetin e Gjuhėve tė Huaja pėr degėn e turqishtes, ėshtė zbuluar nga kamerat e fshehta tė emisionit Fiks-Fare. Shefi i katedrės sė turqishtes, Nezir Balla, me anė tė presioneve psikologjike ndaj njė studenteje 19-vjeēare nga Fieri, e ka detyruar qė tė shkoj nė shtrat pėr tė shpėtuar shkollėn. Balla ka pėrfituar nga studentja qė me 5 provime tė mbetura ishte nė “pikė tė hallit”, pėr tė pėrmbushur epshet. Njė mėnyrė kjo e aluduar shpesh nė auditorėt e universiteteve, por qė nuk ishte demaskuar ndonjėherė. Dhe ėshtė pikėrisht 19-vjeēarja fierake qė pranon tė bashkėpunojnė me gazetarėt e Fiks-Fare, pėr tė publikuar skandalin seksual tė pedagogut. I errėsuar nga epshi dhe i rėnė krejtėsisht nė rrjetėn e Fiks-Fare, pedagogu nuk ka dashur ta besojė se ishte viktima e radhės nė emisionin investigativ.

Mė shumė...

Lajme : Tė vjetrit pensionohen tė rinjve nuk u bėhet vend
Kyqur 04-04-2007 10:23:01 (1546 Lexime)

“Instituti Albanologjik po mbetet pa shkencėtarė!”


Prishtinė, 4 prill – Nuredin Ahmetit, studentit qė para dy vitesh kishte pėrfunduar historinė me notė tė lartė mesatare, nuk i kishte shkuar ndėrmend qė njė institucion siē ėshtė Instituti Albanologjik do t’ia ngatėrronte aq shumė gjėrat, saqė pėr dy vjet do ta linte pa vend pune. Dy vjet mė parė ai, sė bashku me tetė kolegė tė tij, ishin pranuar sipas njė konkursi tė rregullt nė kėtė Institut, dhe mė 1 prill tė 2005-tės do tė duhej tė fillonte punėn si praktikant-stazhier, raporton e perditshmja kosovare "Koha Ditore". Sipas gazetės, pėr tė dhe tetė studentėt tjerė, e gjithė procedura e konkursit dhe pranimit nė punė doli tė jetė “aprili”, sepse tash e dy vjet ata rrinė me shpresėn se njė ditė do tė zėvendėsojnė “shkencėtarėt e pensionuar”, vendet e tė cilėve do tė duhej t’i zinin.

Mė shumė...

Lajme : Kosovarėt do tė bėhen diplomatė pas leksioneve tremujore qė do tė organizojė Akademia Diplomatike e Vjenės
Kyqur 04-04-2007 10:20:00 (1762 Lexime)

Kosova me diplomatė tė pashkolluar


Prishtinė, 4 prill – Diplomacia pėr Kosovėn qysh prej nėntorit tė vitit 2005 ėshtė sjellur pėrrreth Vjenės, ndėrsa ėshtė pikėrisht akademia e kėtij qyteti qė do tė pėrpiqet tė pėrgatis sadopak diplomatėt e ardhshėm kosovarė, tė cilėt do tė eknė mision jashtė vendit. Ky hap para nė pėrgatitjen profesionale tė ambasadorėve tė ardhshėm dhe korit diplomatik bėhet tek nė ditėn kur nė Kėshillin e Sigurimit ėshtė diskutuar pėr propozimin e kryendėrmjetėsit pėr statusin, Martti Ahtisaari. Universiteti i Prishtinės dhe Akademia Diplomatike e Vjenės janė marrė vesh tė martėn qė bashkėrisht tė bėjnė trajnimin pėr diplomaci tė stafit tė institucioneve vendėse, i cili do tė rekrutohet pėr shėrbim jashtė vendit.

Mė shumė...

Lajme : Dėshmuan profesorėt e PSKF-sė
Kyqur 04-04-2007 6:26:31 (1662 Lexime)

U zhvillua procesi gjyqėsorė kundėr profesorėve tė USHT-sė pėr vepėr

TETOVĖ, 4 PRILL- Sot u zhvillua procesi gjyqėsorė kundėr tre profesorėve tė Universitetit Shtetėrorė tė Tetovės qė akuzohen pėr vepėr penale kundėr profesorit Miftar Zyberi. Haki Ismaili, profesor qė nga themelimi nė UT, dhe u.d. shef i Katedrės sė Programit Studimor pėr Kulturė Fizike ėshtė pėrgjigjur nė pyetjen e avokates.

“ Nė ditėn tragjike nė zyrė ishim gjithė profesorėt pėr tė mbajtur njė mbledhje. I fundit u fut profesorė Miftar Zyberi dhe posa ėshtė ulur nė karrige pas tij janė futur disa tė rinj dhe kanė ofenduar profesorin, Ndėrsa nė atė moment unė kam par vetėm profesor Sali Emnin qė ėshėt munduar tė ndal turmėn e tė rinjve qė janė futur brenda nė zyrėn e ngushut janė tubuar ndoshta edhe mbi 40 persona dhe nė ato momente tė rrėmujės unė jam ulur tė marr dokumentet dhe s’kam arritur tė shoh kurrgjė” ka deklaruar, Haki Ismaili. Profesor Blerim Sulejmani ka deklaruar se edhe ai ka marr goditje nga turma dhe nuk ka arritur tė shoh se ēka ka ndodhur me saktėsi.

Mė shumė...

Lajme : Bashkėpunim mes Universiteteve
Kyqur 02-04-2007 12:33:00 (1484 Lexime)

Universiteti shtetėror i Tetovės nenshkruan marreveshje me universitetin e Shkupit

TETOVĖ, 2 PRILL - Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti, nėnshkroi njė marrėveshje bashkėpunimi me rektorin e Universitetit “Shėn Cirili dhe Metodi” tė Shkupit, prof. dr. Gjorgji Martinovski. Ky akt solemn i lidh kėto dy universitete qė nė tė ardhmen tė kenė njė bashkėpunim mė tė ngushtė mes vete. Me kėtė rast, rektorėt e tė dy universiteteve dhanė deklaratė pėr mediumet.


Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti u shpreh: “Sot nėnshkruam kontratėn e bashkėpunimit, e cila ėshtė njė vazhdimėsi e bashkėpunimit tė kėtyre dy universiteteve nga viti 2004, mirėpo kjo u bė sot edhe zyrtarisht me firmosjen e kontratės”.

Mė shumė...

Lajme : Serbėt e Kosovės veprojnė sipas ligjeve tė Serbisė
Kyqur 31-03-2007 2:20:55 (1768 Lexime)

Universiteti i Mitrovicės refuzon akreditimin nga UNMIK-u


Prishtinė, 31 mars – Universiteti i Mitrovicės, qė nga serbėt njihet si “Universiteti i Prishtinės me seli tė pėrkohshme nė Mitrovicė”, e ka refuzuar akreditimin, i cili para tri javėsh i ėshtė dhėnė nga UNMIK-u. Kėtij universiteti nuk i duhet akreditimi i misionit tė OKB-sė nė Kosovė meqė ai ėshtė “akredituar” dhe “posedon lejen e punės” tė Ministrisė sė Arsimit dhe Sportit tė Serbisė.
Sipas njė shkrese qė e ka siguruar e pėrditshmja kosovare “Koha Ditore”, e qė ėshtė nxjerrė mė 20 mars nga organet mė tė larta tė kėtij universiteti, “Vendimi ekzekutiv i pėrfaqėsuesit special tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, nr. 2007/17, i datės 11.3.2007, nė tėrėsi ėshtė i papranueshėm juridikisht pėr Universitetin e Prishtinės, ... nė Mitrovicė”.

Mė shumė...

Njoftime : I n f o r m a t ė pėr afatin e prillit
Kyqur 30-03-2007 10:41:40 (2245 Lexime)


NJOFTIM pėr studentėt e Universitetit tė Evropės Juglindore


Lidhur me kėrkesėn e Unionit tė Studentėve, pėr tė sqaruar politikėn e afateve tė provimeve pėr gjeneratat e studentėve qė studiojnė sipas sistemit katėrvjeēar dhe absolventėve, pėrkitazi me Rregulloren e Universitetit (tė shpallur edhe nė Web faqen e Universitetit Rregullore), Kėshilli i Universitetit jep kėtė sqarim:

Studentėt e vitit tė tretė dhe katėrt, qė kanė regjistruar semestrin e gjashtė, apo tė tetė, do tė kenė mundėsinė e hyrjes nė provimet e kėtij semestri, nė afatin e Qershorit 2007 dhe nė afatin e Shtatorit 2007. Kėtyre studentėve, pėr provimet nga semestri qė kaloi (i pestė apo i shtatė), ju mundėsohet afati shtesė, qė do tė organizohet nė muajin prill tė vitit 2007 edhe atė prej datės 21 deri 29 prill. Ndėrsa, nė vitin e ardhshėm akademik (2007/2008), do tė ofrohet afati i njgjashėm, vetėm pėr vitin IV (pėrkatesisht semestrin e 7). Nėnkuptohet, qė nė afatin e shtatorit, kėta studentė nuk do tė mund t’i nėnshtrohen provimeve tė semestrave V dhe VII. Njėkohėsisht, ju informojmė se gjatė javės sė provimeve nuk do tė zhvillohet mėsimdhėnie.

Mė shumė...

« 1 ... 97 98 99 (100) 101 102 103 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio