Studentet.info
RSS Feed
(1) 2 3 4 ... 11 »
Njoftime : Quhem Gėzim Halili mė ndihmoni tė mė kthehet drita e syrit dhe ta shoh boten si Ju!
Kyqur 30-01-2010 13:58:42 (3478 Lexime)Quhem Gėzim Halili mė ndihmoni tė mė kthehet drita e syrit dhe ta shoh boten si Ju!

Fatkeqėsisht trashėgova sėmundje tė syrit si katarakti dhe strabizmi. Pas peripecive tė shumta me mjekėt nė Maqedoni,prindėrit e mij bien nė kontakt me UNIVERSITATS KLINIKUM ne FREIBURG te Gjermanise. Pėr tė pėrballuar shpenzimet e operacionit u kėrkua ndihma e miqeve,po fati na ndihmoi shumė falė bujarisė sė njė pronari te nje banke nė Kostanz. Nė kėtė bank punonte njė familjare e tyre dhe fati e deshi qė krejt shpenzimet e operacionit t`i marre persiper pronari i kesaj banke pasi u njoh me problemin e tim.

Operacioni i parė kaloi me shumė sukses por tani duhet t`i nėnshtrohem operacionit tė dytė

Operaciooni i parė ishte pėr kataraktin. Tani pason operacioni i dytė pėr strabizmin. Operacioni kushton 10 mijė euro nga tė cilat prindėrit e mij kanė mundur tė sigurojnė vetėm 3 mijė euro. Pra bėhet fjalė qė tė sigurohen edhe 7 mijė euro.

Ju drejtohem me shpresėn se do trokas nė ndjenjėn humaniste tė ēdokujt qė tė grumbullohen sa mė shpejt kėto mjete tė nevojshme qė tė mė kthehet drita e syrit dhe gėzimi fėmijėror.

Mė shumė...

Njoftime : KONKURS
Kyqur 02-12-2009 8:38:07 (3494 Lexime)


Me rastin e vitit tė ri tė kalendarit islam - HIXHRI, Forumi Rinor Islam shpall konkurs letrar me temė:

” Familja e shėndoshė – garanci e sė ardhmes”

Konkursi ėshtė i hapur prej ditės sė publikimit nė dy lėmi:
1. Poezi dhe
2. Prozė (tregim i shkurtėr, ese apo pjesė skenike)

Komisioni pėr vlerėsim do t’i shpėrblejė tre vendet e para nga secila lėmi edhe atė:
- Vendi i parė - 4000 denarė:
- Vendi i dytė – 3000 denarė dhe
- Vendi i tretė – 2000 denarė.

Mė shumė...

Njoftime : Ndahet nga jeta z. Vebi Velija, presidenti i televizionit "Alsat"
Kyqur 16-05-2009 5:53:19 (1682 Lexime)


Pas njė sėmundje tė rėndė, mbrėmė vonė nė Shkup, ndėrroi jetė nė moshėn 61-vjeēare zoti Vebi Velija, pronar i Korporatės Rajonale Ballkanike tė Industrisė dhe Konsulencės VEVE Group dhe i rrjetit televiziv ALSAT nė Maqedoni, Shqipėri dhe Kosovė, si edhe themelues dhe president i Institucionit Kulturor “Fondacioni Velija”. Pėrmes angazhimeve tė tij nė ekonomi dhe me pjesėmarrjen personale nė trupat dhe forumet e shumta rajonale dhe ndėrkombėtare ekonomike dhe politike, pėrmes sistemit tė Televizionit “Alsat” dhe Fondacionit “Velija” pėr kulturė, 61-vjeēari Vebi Velija nė vazhdimėsi nė dy dekadat qė kaluan, kontribuoi pėr zhvillimin e lirisė, demokracisė dhe bashkėpunimit rajonal nė tė gjitha sferat nė Ballkan.

Grupi VEVE, i themeluar nga zoti Velija, nė fillim tė viteve nėntėdhjetė, u bė njėra nga kompanitė mė tė mėdha pėr tėrheqje tė investimeve tė huaja nė Ballkan, sidomos nė sektorėt e energjetikės, industrisė ushqimore, turizmit, transportit, telekomunikacionit etj. Ceremonia e varimit zhvillohet sot nė orėn 15:00, nė vendlindjen e tij, nė fshatin Gradec tė Gostivarit, nė Republikėn e Maqedonisė.

Vebi Velija lindi nė vitin 1948, nė fshatin Gradec tė Gostivarit, nė Maqedoni. Ai studioi pėr ekonomi, ndėrsa e nisi biznesin e tij nė Kroaci nė vitin 1971. Mė pas, nė vitin 1981, ai i pėrqėndroi bizneset e tij edhe nė Vienė tė Austrisė. Ai ka qenė i pranishėm nė Shqipėri qė nė vitin 1990, duke themeluar biznese nė fushat e medias dhe telekomunikacionit, industrisė sė duhan-cigareve, industrisė sė pėrpunimit ushqimor, shėrbimeve financiare, ndėrtimtarisė, kėrkimit tė naftės dhe nė sektorin e energjisė.

Zoti Vebi Velija ishte president i Veve Group, themelues i rrjetit televiziv ALSAT nė Maqedoni, Shqipėri dhe Kosovė, dhe president i Institucionit Kulturor “Fondacioni Velija”. Ai ka qenė President i Bashkimit tė Industrialistėve dhe Investitorėve tė Shqipėrisė. Velija themeloi Radiotelevizionin e parė Satelitor Shqiptar, rrjetin televiziv “Alsat”, i cili transmeton 24 orė programe nė Shqipėri, Maqedoni, Kosovė, si dhe nėpėrmjet satelitit nė Evropė, Amerikė, Kanada e me gjere.

Televizioni Alsat u krijua fillimisht nė Tiranė si ekrani i parė mbarėshqiptar. Mė pas, ALSAT-M mori licensėn e parė tė njė televizioni kombėtar nė gjuhėn shqipe nė Maqedoni, ndėrsa njė vit mė parė u mor edhe licensa e televizion Alsat nė Kosovė.Alsat ėshtė televizioni qė bashkoi tė gjithė shqiptarėt, ata nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Malin e Zi, Preshevė si edhe nė mbarė botėn ku jetojnė.

Po ashtu, Zoti Vebi Velija ishte themelues dhe kryetar i Fondacionit “Velija”. Fondacioni u themelua mė 13 korrik tė vitit 1994 dhe ekziston si shprehje e bindjes sė themeluesit tė tij se njė komb mund tė mbijetojė me pak ushqim, por kurrė me pak kulturė.Fondacioni “Velija” ėshtė organizatė nacionale jofitimprurėse qė funksionon pėrmes pėrkrahjes financiare tė themeluesit tė saj. Fondacioni Velija inicioi gjithashtu ēmimin vjetor ndėrkombėtar “Kadare”.

Zoti Velija ėshtė autor i librave tė tillė si “Quo Vadis Albania”, njė monografi mbi vizionin e programit pėr rimėkėmbjen ekonomike tė Shqipėrisė, apo “Mes Ekonomisė dhe Politikės”, njė pėrmbledhje diskutimesh, fjalimesh dhe dorėshkrimesh. Mes tė tjerash, Z.Velija ka qenė gjithashtu anėtar i Bordit Kėshillimor tė Biznesit nė Paktin e Stabilitetit si edhe i Bordit Kėshillimor tė Biznesit nė Iniciativėn e Bashkėpunimit tė Evropės Juglindore.

ALSAT


Njoftime : Ditė informative pėr programin ERASMUS
Kyqur 10-03-2009 5:54:52 (1820 Lexime)

Me datė 12 mars, nė hotelin Stone Bridge nė Shkup do tė organizohet njė Ditė informative pėr programin ERASMUS. Universiteti Shtetėror i Tetovės do tė marrė pjesė nė Pilot programin e Komisionit Evropian, nė kuadėr tė programit ERASMUS. Universiteti ynė do tė ofrojė transport prej USHT-sė deri nė hotel. Pėr studentėt do tė rezervohen 18 vende nė autobus

Kliko mė Shumė


Njoftime : Tempus projekti: Ndėrmarrėsia dhe Zhvillimi Ekonomik Lokal (ELED) nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni
Kyqur 03-02-2009 7:51:03 (4105 Lexime)

Tė zhvilloj kapacitetet e Universiteteve tė vendeve partnere nė mėnyre qė ti pėrmbushin nė pėrgjithėsi nevojat e (institucioneve shtetėrore dhe sektorit privat) duke pėrmirėsuar ndėrlidhjet e tyre me tregun e punės dhe duke ofruar programe pėr promovimin e ndėrmarrėsisė.

Mė shumė...

Njoftime : Ēmimi letrar “SEREMBE” / Edicioni i Pestė 2008
Kyqur 24-10-2008 8:26:00 (2108 Lexime)


Komisioni i Ēmimit Letrar “Serembe” nė bashkėpunim me Shoqatėn e Shkrimtarėve Shqiptarė tė Maqedonisė dhe Universitetin Shtetėror tė Tetovės organizon ceremoninė e dhėnies sė Ēmimit Letrar “Serembe” fituesve tė edicionit tė pestė 2008.

Ceremonia zhvillohet nė sallėn e Hotel “Liraku” nė Tetovė, ditėn e shtunė, datė 25 tetor 2008 nė ora 19.00.

Ftohen tė gjithė tė interesuarit tė marrin pjesė nė ceremoninė e ndarjes sė ēmimeve.

Mė shumė...

Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 23-10-2008 11:47:50 (4970 Lexime)Lajmėrohen tė gjithė studentėt e Universitetit FAMA nė Mitrovicė se procesi mėsimorė pėr vitin akademik 2008/2009 do tė filloj ditėn e shtunė mė datė 01.11.2008 nė objektin e ri

Mė shumė...

Njoftime : PCWorld nė gjuhėn Shqipe
Kyqur 10-10-2008 14:17:53 (2340 Lexime)


Doli nė shitje revista pėr informatikė PCWorld nė gjuhėn Shqipe eksluzive nė Maqedoni.

Nė faqet e kėsaj reviste tė numrit tė fundit mund tė gjeni :
Si tė rregullosh fotografitė online
Prince Of Persia

TEKNOKOMENT:
Tė piratuar apo tė liēensuar?

NJĖ HAP PARA:
iPhone dhe 3G nuk po japin atė qė kishin premtuar
Filloi beteja pėr dhomėn e ndenjes dixhitale
Internet Explorer 8 Beta 2: A mund tė konkurrojė me Firefox?
Tingalin
Web 2.0 nė ndihmė tė politikės amerikane

Mė shumė...

Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 05-10-2008 6:53:17 (2055 Lexime)


Njoftohen studentėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe gjithė tė interesuarit se me datė 06 tetor 2008 mbahet ceremoni me rastin e fillimit tė vitit tė ri akademik dhe me rastin e fillimit me punė pėr herė tė parė tė Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė pranė USHT-sė. Hapjen e ceremonisė do ta bėjė Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti, ndėrsa pjesėmarrės janė pėrfaqėsues tė Qeverisė sė RM-sė, ministrat e arsimit e shkencės dhe ai i kulturės, rektorė tė mė shumė universiteteve nga vendi dhe bota, pėrfaqėsues tė shumė shoqatave e organizatave etj.Data: 06 tetor 2008
Ora: 11 h
Vendi: Hapėsirat e Rektoratit tė USHT-sėJeni tė mirėseardhur...


Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 05-10-2008 6:49:49 (2650 Lexime)

Me :daten 06.10.2008

Ne :Fakulltetin Filioligjik Salla e Kuqe

Ora: 15:00

Ne emėr te shoqatės studentore “Societas Albania” e cila pėrfaqėson dhe pasqyron identitetin e studentėve shqiptarė tė cilėt studiojnė ne Universitetet Austriake ju njoftojmė se me datėn 06 tetor 2008 do te mbajmė njė ditė informative me studentėt te cilėt dėshirojnė tė vijojnė studimet ne universitetet Austriake .

Si sperfaqesues te Shoqatės se lartpėrmendur kemi shprehur dėshirėn dhe kemi bere organizimin e duhur qe te vizitojmė Republikėn e Kosovės ne mėnyre qe te njihemi nga afėr me jetėn studentore atje, ne te njėjtėn kohė, do tė zhvillojmė disa biseda dhe tė japim ndihmėsen tonė pėr ata studentė tė cilėt dėshirojnė qė nė njė tė ardhme te vazhdojnė studimet ne universitetet austriake.

Mė shumė...

(1) 2 3 4 ... 11 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio