Studentet.info
RSS Feed
« 1 2 (3) 4 5 6 ... 11 »
Njoftime : Konkurs pėr bursa pasdiplomike
Kyqur 06-05-2008 2:30:22 (1690 Lexime)

SHKUP, 5 MAJ - Qeveria e Maqedonisė pėrmes Sekretariatit pėr Eurointegrime, pėr tė gjashtėn herė me radhė, ka hapur konkursin pėr shpėrndarjen e bursa pėr studime pasdiplomike nė sferėn e Bashkimit Evropian, respektivisht tė drejtės evropiane, ekonomi, politika e BE-sė, apo studime multiplicitare pėr BE-nė nė universitetet e huaja pėr vitin akademik 2008/09. Konkursi i hapur muajin e kaluar do tė zgjasė deri mė 19 maj tė vitit 2008, ndėrkohė qė tė drejtė konkurrimi kanė tė gjithė tė diplomuarit, tė cilėt kanė diplomuar nė universitetet e vendit dhe tė cilėt studimet e tyre pasdiplomike i kanė regjistruar pėr tė parėn herė.

Mė shumė...

Njoftime : "Prishtina, metropol ose..."- Konferenca ndėrkombėtare pėr urbanizėm, nė Universitetin AAB
Kyqur 29-04-2008 2:23:47 (3991 Lexime)


Mė 22 dhe 23 Maj 2008, nė ambientet e Universitetit AAB, do tė zhvillojė punimet Konferenca ndėrkombėtare e urbanizmit „Prishtina, Metropol ose...“

Pjesėmarrės nė konferencė janė profesionist tė njohur botėror tė urbanizmit, pėrfshirė kėtu edhe prof. Nikos Salingaros nga Universiteti i San Antonios, Hjuston, Texas, SHBA.

Vendi i zhvillimit tė projektit:
Universiteti AAB, Prishtinė, Kosovė
Adresa: Zona Industriale pn, Prishtinė, Kosovė

Mė shumė...

Njoftime : E-service
Kyqur 28-04-2008 2:26:47 (3056 Lexime)


Tė nderuar studentė,

Me qėllim tė avancimit tė komunikimit nė mes tė studentėve dhe Universitetit AAB – ne kemi lansuar edhe shėrbimin online tė komunikimit pėrmes faqes zyrtare www.universitetiaab.com
Tash e tutje, tė gjithė studentėt e regjistruar nė Universitetin AAB, kanė njė llogari kyējeje nė kuadėr tė kėsaj faqeje, dhe do tė kenė qasje nė tė gjitha tė dhėnat pėr studimet e tyre.
Nė ueb faqen e Universitetit AAB, nė pjesėn LOGIN PĖR STUDENTĖ, ju do tė mund tė merrni informacione pėr nivelin tuaj tė studimeve, pėr suksesin e arritur, pėr obligimet tuaja ndaj Universitetit, pėr rezultatet e provimeve, tė kolokuiumeve, tė testeve, pėr oraret e ligjėratave, oraret e provimeve dhe pėr ēdo gjė qė mund tė jetė nė interesin tuaj.

Mė shumė...

Njoftime : Fakulteti Juridik - ligjėratė speciale mbi hetimet e krimeve financiare
Kyqur 26-04-2008 2:50:05 (2342 Lexime)


Tė nderuar studentė,

ju njoftojmė se tė hėnėn, mė 28 prill 2008, nė orėn 14,30, nė amfiteatrin e madh, tė Universitetit AAB, do tė zhvillohet njė ligjėratė speciale nė lidhje me hetimet mbi krimet financiare.

Ligjėruese, nė temėn "Planifikimi dhe zhvillimi i hetimeve tė krimeve financiare", do tė jetė Shehribane Selimi, zyrtare ligjore nė Zyrėn e Prokurorėve Special tė Kosovės.

Jeni tė mirėseardhur!


Njoftime : Unitet pėr USHT-nė
Kyqur 09-04-2008 4:46:00 (3993 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės, me qėllimin qė tė jetė sa mė cilėsor dhe sa mė funksional, qė mundėsohet nėpėrmjet njė organizimi dhe strukturimi mė adekuat tė fakulteteve, programeve studimore dhe drejtimeve tė kėtij institucioni tė arsimit tė lartė nė Maqedoni, apelon deri te partitė politike, veēanėrisht ato shqiptare, qė tė shprehin unitet nė Parlamentin e Maqedonisė, pėr rrumbullakimin e kėtij procesi tė rėndėsishėm pėr zhvillimin dhe arsimimin cilėsor tė shqiptarėve nė Maqedoni.
Ky proces nėnkupton strukturimin dhe sistematizimi e njėsive akademike tė USHT nė mė shumė fakultete dhe programe studimore, qė, sipas praktikės sė deritanishme, mundėsoi funksionim tė mirėfilltė dhe cilėsor tė njėsive akademike dhe pjesėmarrje e konkurrim tė USHT-sė nė shumė projekte arsimore tė organizatave ndėrkombėtare.
Duhet qė tė pėrkujtojmė se sipas akreditimit tė vitit 2003, njėsitė akademike tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, si vazhdimėsi e njė universiteti tė themeluar 10 vite mė parė - Universitetit tė Tetovės, ishin strukturuar me katėr fakultete dhe dy qendra studimore:

Mė shumė...

Njoftime : Pushoi sė rrahuri zemra e shkencėtarit tė madh shqiptar Remzi BAKALLI
Kyqur 19-12-2007 3:38:39 (2126 Lexime)

Lajmi i hidhur qė na erdhi sot nga Atlanta e SHBA-sė na ngriu gjakun nė deje dhe na tronditi thellė tė gjithėve! Dje pasdite pushoi sė rrahuri zemra e njeriut tė madh, shkencėtarit, dijetarit dhe atdhetarit tė devotshėm REMZI BAKALLI.
REMZI BAKALLI ka lindur mė 9 shkurt tė vitit 1944 nė Gjakovė. Shkollėn fillore e ka mbaruar nė Prizren, kurse shkollėn e mesme nė Kralevė (Serbi). Studimet e shkencave agrare i ka mbaruar nė Universitetin e Beogradit nė vitin 1967. Nė vitin 1971 ka mbaruar studimet pasuniversitare (magjistraturėn), ndėrkaq mė 1975 edhe disertacionin e doktoratės, nė Universitetin e Zagrebit.
Karrierėn e tij shkencore REMZI BAKALLI e ka filluar nė vitin 1970, kur ėshtė pranuar bashkėpunėtor shkencor nė lėmin e biokimisė dhe tė ushqyerit, nė Institutin e Blegtorisė dhe Veterinarisė nė Prishtinė, atėherė ky institut i vetėm i kėtij lloji nė Kosovė.

Mė shumė...

Njoftime : REAGIM I SHOQATĖS PĖR MBROJTJEN E GAZETARĖVE
Kyqur 08-09-2007 3:03:41 (2038 Lexime)

Praktikė totalitare pėr tė asgjėsuar fjalėn e lirė

Shoqata pėr Mbrojtjen e Gazetarėve (SHMG), rastin e ndalimit tė gazetarit tė “Lajm-it” Gėzim Sulejmani nga ana e policisė e konsideron si njė atak tė dhunshėm ndaj fjalės sė lirė, si pėrpjekje mjerane pėr tė pėrulur misionin e shenjtė tė gazetarit pėr tė informuar.
Sjellja arrogante e policisė ndaj gazetarit Gėzim Sulejmani edhe njeherė konfirmon tendencėn pėr tė instaluar logjikėn voluntariste, e cila bie ndesh me predispozitat e lirisė sė shtypit dhe kryerjes sė papenguar tė profesionit tė gazetarit.
SHMG-ja kategorigisht kundėrshton ēdo lloj presioni ndaj gazetarėve dhe ēdo praktik totalitariste e cila vihet nė shėrbim tė asgjėsimit tė fjalės sė lirė.
Duke u nisur nga ky rast eklatant dhe raste tjera qė i atribuohen MPB-sė, SHMG-ja kėrkon qė tė parandalohen kėto praktika qė ndėrlidhen me hijen totalitare dhe logjikėn diktatoriale.

Mė shumė...

Njoftime : FTESĖ
Kyqur 28-06-2007 6:26:21 (1931 Lexime)

FTESĖ

Ju ftojmė tė merrni pjesė nė promovimin e tekstit universitar "Financat Publike" tė prof. asoc. Abdylmenaf Bexheti.

Promovimi, do tė mbahet tė premten ( 29.06.2007), nė sallėn e bibliotekės sė UEJL-sė me fillim nė orėn 11:00.

Pėr tė gjithė mysafirėt, pas promovimit, do tė ketė kokt еј.


Vendi : Biblioteka e UEJL-sė

Koha : ora 11:00

Data : 29.06.2007 (E premte)


Njoftime : USSHM-ja largon sekretarin e tij Ylber Jahija
Kyqur 11-05-2007 9:02:24 (2209 Lexime)

USSHM-ja largon sekretarin e tij Ylber Jahija


Bordi drejtues i Unionit tė Studentėve Shqiptarė nė Maqedoni, pas mbledhjes sė mbajtur mė datė 8 Maj 2007, vendosi tė suspendoj z.Ylber Jahija nga detyra e sekretarit tė USSHM-sė, i emėruar pėrkohėsisht nė kėtė post.

Kėto ndryshime ndodhėn si rezultat i mospėrgjegjėsive tė tij dhe mospėrkushtimit tė mjaftueshėm qė Ylber Jahija ka treguar ndaj Unionit tė Studentėve Shqiptarė nė Maqedoni, duke abuzuar me detyrėn dhe besimin e dhėnė.

Abuzimet qė ai ka bė me postin, janė tė shumta, por pėr tė qenė sa mė transparent, i cekim vetem disa, si: kontaktimi i pesonave tė dyshimtė nga ana e tij pa dijeninė e Bordit udhėheqes. Tentimi pėr njollosjen e autoriteve tė disa profesorėve, siē janė rektori i UEJL-sė, z.Alajdin Abazi, si dhe profesorit Rufi Osmani. Sjellja jo korrekte e tij kundrejt studentėve duke manipuluar me detyrėn. Duke shkelur mbi autoritetin e USSHM-sė, ai ka dashur tė zgjedh probleme tė natyrave private, si: intervenimi nė notat semestrale, intervenimi i prindit tė tij nė rektorat pėr heqjen e pagesave tė semestrave, ose te paktėn, kalimi i tij nė kuotė shtetėrore apo lidhja e tij (in)direkte me dajėn e tij z.Mesut Shabani, prorektor nė Fakultetin Juridik, USHT.

Mė shumė...

Njoftime : NJOFTIME NGA MINISTRIA E ARSIMIT
Kyqur 07-05-2007 3:05:56 (4052 Lexime)

Demant nė lidhje me shkrimin me titull "Gafė pėr shkollat"

Pėr hirė tė informimit tė drejtė dhe korrekt, Ministria e Arsimit dhe Shkencės lėshon njė demant nė lidhje me shkrimin me titull "Gafė pėr shkollat", pas insistimit nga shėrbimi pėr marrėdhėnie me publikun i Ministrisė Arsimit dhe Shkencės, qė tė botohet ky demantė dhe tė sqarohet opinioni nė lidhje me tė pavėrtetat qė gazetarja Laura Papraniku i plason nė kėtė shkrim dhe qė nuk ėshtė i pari, por ėshtė nė vargun e njėpasnjėshėm i keqpėrdorimit tė "Lajmit", duke plasuar informatat qė nuk janė tė vėrteta, redaktori Isen Saliu gjithashtu shkel etikėn gazetareske duke mos dashtė ta botoj nė "Lajm". Ndėrkohė, gazetarja Laura Papraniku shkel ēdo normė etike, ligjore dhe kodeksin gazetaresk duke e ofenduar zėdhėnsen e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, me fjalet "Ti nuk je normale" dhe njoftojmė opinionin e gjėrė dhe redaksinė tuaj qė pėrshkak tė qasjes joprofesionale, tendencioze dhe joetike jemi tė detyruar ta ndėrpresim komunikimin me tė. Ju pėrkujtojmė se edhe herave tjera ne kemi demantuar informata tė pavėrteta nė redaksinė, por njėkohėsisht e kanė bėrė edhe personat nė tė cilin ėshtė thirr gazetarja Laura Papraniku nė tė pavėrteta nė tė njejtin medium.

Mė shumė...

« 1 2 (3) 4 5 6 ... 11 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio