Studentet.info
RSS Feed
« 1 2 3 4 (5) 6 7 8 ... 11 »
Njoftime : PARLAMENTI I STUDENTEVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 12-10-2006 8:50:56 (1802 Lexime)NJOFTIM

Kėrkesat e Parlamentit tė studentėve drejtuar Rektorit tė UP-sė
Prof. dr Enver Hasani, Kėshillit Drejtues , dhe Sekretarit tė UP-sė


PRISHTINĖ, 12 TETOR- Duke e parė gjendjen shumė tė rėnd e cila po mbretėron nė Universitetin e Prishtinės dhe neglizhenca qė po tregon Rektori i UP-sė dhe stafi i tij pėr ta tejkaluar kėtė gjendje Parlamenti i Studentėve kėrkon urgjentisht qė Rektori dhe stafi i tij tė bėjnė diēka konkrete nė tejkalimin e kėtyre sfidave e jo ta qojnė UP-nė drejt problemeve te reja dhe shkatėrrimit total tė UP-sė.

Kėrkesat dhe shqetėsimet e parlamentit tė Studentėve:


1.Plaēkitja Studentėve duke i detyruar ata tė paguajnė shumėn prej 2€ pėr ēdo provim edhe pse ata paguajnė taksen vjetore tė studimit ,edhe pse Rektori dhe Prorektori pėr ēėshtje mėsimore e kanė informuar Parlamentin e Studentėve se kjo shumė ėshtė e paligjshme dhe nuk do te praktikohet mė.

Mė shumė...

Njoftime : Thellohet kriza nė Fakultetin e Kulturės Fizike
Kyqur 04-10-2006 6:45:22 (4588 Lexime)

“Gladiatorėt” kundėr rektoritPRISHTINĖ, 4 TETOR – Vendimi i rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani, pėr tė shkarkuar nga detyra dekanin e Fakultetit tė Kulturės Fizike dhe Sportit, Mustafė Aliun dhe pėr tė suspenduar nga puna pėr njė vit tre mėsimdhėnės tė kėtij fakulteti, Hasim Rashitin, Shemsedin Vehapin dhe Fehmi Krasniqin, tė pėrfshirė nė njė rrahje qė kishte ngjarė nė njė nga mbledhjet e kėshillit mėsimor tė fakultetit, sikur ka thelluar edhe mė hendekun e krizės nė kėtė fakultet.

Studentėt: Kthejeni legjendėn tonė

Tashmė, disa nga lėndėt bazike kanė mbetur pa ligjėrues tė mėparshėm, dhe kjo i ka shtyrė dhjetėra studentė tė studimeve pasuniversitare qė tė bojkotojnė ligjėratat, deri nė kohėn kur nė podiumin e amfiteatrove tė kthehen mėsimdhėnėsit e suspenduar.

Mė shumė...

Njoftime : Unioni i Studentėvė Shqiptarė nė Maqedoni
Kyqur 14-09-2006 7:55:29 (1501 Lexime)


Unioni i Studentėvė Shqiptarė nė Maqedoni

NJOFTIM

Unioni i Studentėve Shqipatrė nė Maqedoni i njofton tė gjithė studentėt, afaristėt dhe opinionin mbarė Shqiptarė se prej sot me date 14.09.2006 do tė fillojė kampanja pėr grumbullimin e mjeteve pėr ngritjen e bustit tė dėshmorit tė parė pėr dituri Shqipe ABDYLSELAM EMINI.

I lusim tė gjithė ata qė janė Shqiptarė dhe e ndjejnė veten Shqiptarė tė japin ndihmė simbolike pėr ta ndihmuar realizimin e kėtij projekti.

Ndihma juaj minimale nė kėtė drejtim ėshtė investim potencial nė rruajtjen dhe ngritjen e vlerave kulturore dhe historike Shqiptare tė kėtij vendi. Me shpresė se do tė na ndihmoni prej mė parė ju falenderojmė.

Me shumė Informata kliko: USSHM

Me Rrespekt
Bordi Unionit tė Studentėve Shqipatrė
nė Maqedoni ( USSHM )


Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 22-06-2006 5:50:30 (1388 Lexime)

NJOFTIM

Njoftohen tė gjitha mediat e shkruara dhe elektronike se:
Organizohet konferencė pėr media nga kėshilli organizativ ne pėrbėrje :

-Parlamenti i Studenteve dhe Universiteti i Prishtinės.
Me datė: 06.05.2006
ne ora 15:00.
Vendi: Rektorati i Universitetit tė Prishtinės(salla e Senatit).

Ne konferencė do tė marrin pjesė:

Prof.dr. Ibrahim Gashi - zėdhėnės i UP-sė
Prof.dr. Adem Rusinovci – nga Senati i UP-sė
Elbasan Hoti -kryetar i Parlamentit tė Studenteve
Gezim Qerimi –nėnkryetar dhe
Sejdi Hoxha -nėnkryetar

Konferenca ėshtė thirrur me qellim tė shpalosjes se aktiviteteve tona tė pėrbashkėta tė cilat do ti ndėrmarrim si Universitet dhe Parlament i Studenteve rreth ndėrhyrjes se dhunshme ne UP,nga Qeveria e Kosovės pėrkatėsisht M.A.SH.T-i.
Prishtinė:06.05.2006 Kėshilli Organizativ


Njoftime : LĖVIZJA STUDENTORE
Kyqur 22-06-2006 5:49:54 (1470 Lexime)

LĖVIZJA STUDENTORE
2006


Kominikatė Nr.0106

Ju njoftojmė se protesta e datės 09.05.2006 ėshtė vetėm fillimi i njė lėvizje qytetare , tė inicuar nga studentėt e UP-sė pėr zgjidhjen e shumė problemeve qė kanė kapluar shoqėrinė kosovare , duke filluar qė nga universiteti.
Ne kėrkojmė qė pėrgjegjėsit pėr shkaktimin e kėsaj situate destruktive pėr UP-nė, tė shkarkohen menjeherė nga postet e tyre , duke filluar nga ministri i arsimit , kryeministri dhe tė gjithė personat tjerė zyrtarė tė involvuar nė krijimin e kėtij problemi.
Asnjė organ qeveritar nuk ka tė drejtė qė t’i imponojė studentėve politikat e tyre ditore, e sidomos jo nėse nuk janė nė gjendje qė ato vendime t’ua imponojnė ministrave tė tyre , disa prej tė cilėve edhe ashtu janė akuzuar pėr keqpėrdorime nga zyrtarėt e auditimit tė pėrgjithshėm.
Kėrkojmė nga Kuvendi i Kosovės qė tė debatojė urgjentisht pėr vendimin e nxjerrė nga kryeministria mbi universitetin dhe me fuqinė qė ka ta shfuqizojė atė.
Ne , do tė pėrdorim tė gjitha mjetet demokratike nė mbrojtje tė interesave studentore , qytetare dhe atyre tė Kosovės nė pėrgjithėsi.
Ftojmė qytetarėt qė nė pėrpjekjet e tyre pėr ndryshime pozitive nė Kosovė , tė jenė dinjitozė dhe qė nė tė njejtėn mėnyrė si edhe gjithė qytetarėt e civilizimit europian tė protestojnė brenda normave demokratike.

Lėvizja Studentore 2006

Prishtinė: 09.05.2006 Kolegjiumi Drejtues
Lėvizja Studentore 2006


Njoftime : KĖSHILLI I STUDENTĖVE
Kyqur 22-06-2006 5:47:18 (1933 Lexime)

KĖSHILLI I STUDENTĖVE
FAKULTETI I SHKENCAVE TEKNIKE TĖ APLIKUARA
MITROVICĖ


KOMUNIKATĖ PĖR MEDIA

Pas ngjarjeve tė fundit nė Universitetin e Prishtinės, gjegjėsisht nė Fakultetin e Shkencave Teknike tė Aplikuara nė Mitrovicė, ku me datėn 08.05.2006 e Hėnė ėshtė bojkotuar mėsimi nė kėtė fakultet meqenėse njė vendim i tillė ishte sjellė nga Parlamenti Studentorė, kėshilli i studentėve nė kėtė Fakultet sot pas njė mbledhje tė jashtėzakonshme kishte marrė njė vendim kontraverz me atė tė Parlamentit Studentorė, me tė cilin vendim ftohen studentėt e FSHTA qė nga dita e nesėrme tė vazhdojnė mbajtjen e mėsimit normalisht.

Arsyetimi:

Pas mbajtjes sė protestės sot (e Marte), ku pjesmarrės ishin edhe studentėt e Fakulteti tonė, ėshtė vėrejtė njė frymė dhe njė anim plotėsisht politk nga ana e pėrfaqėsuesve tė Parlamentit Studentorė. Prandaj ne si pėrfaqėsues tė studentėve nė FSHTA nuk dėshirojmė tė jemi tė politizuar dhe tė jemi pjesė e kėsaj loje politike, gjithashtu si perfaqėsues tė kėtyre studentėve e kemi njė obligim moral qė kėta studentė tė mos I influencojmė nė lojėra tė tilla politike.

Ne nuk dėshirojmė qė studentėt tanė tė humbin mėsimin, pėrderisa problemet e fundit nė UP, nuk janė qėshtje me tė cilat duhet tė mirren studentėt kėshtu qė ne dėshirojmė tė distancohemi nga kėto ngjarje qė ne mendojmė se janė politike.


Pėrfaqėsuesit e Kėshillit tė Studentėve nė FSHTA:
Naim HAJRA
Xhevdet FERIZI


Njoftime : LISTA STUDENTORE REFORMA
Kyqur 22-06-2006 5:42:58 (1716 Lexime)

LISTA STUDENTORE REFORMA


DEKLARATE

Duke pare dhe vezhguare me perqendrim shqetesues gjendjen e krijuare ne UP kohe me pare,tani e thelluare edhe me teper duke kaluar suazate e normales .
Duke analizuar levizjet e fundit mes MASHT-it dhe UP-se po e leshojme kete deklarate

Lista Studentore REFORMA(LSR-UP) njeri nga grupet parlamentare opozitare ne Parlamentin Studentore ndjejne per detyre dhe pergjegjesi te reagojme pozitivishte per zgjedhjen e problemit ne UP.
Ne mendojme qe zgjidhja me e favorshme per te dalur nga kriza,tani e shendrruar ne problem politike dhe institucionle(konflikte institucionesh),eshte qe ne baze te Statutit te UP-se dhe Ligjit mbi Arsimin e Larte te miratuar nga Kuvendi I Kosoves te organizohen zgjedhjet e pergjithshme ne UP.mirepo zgjedhjet te shpallen nga organi me I larte I UP-se –Senati.
Kerkojme nga MASHT-se dhe ministri z.Agim Veliu te pajtohet qe keto zgjedhje te organizohen ne menyre demokratike pa asnje imponim nga jashte,por ministria te ndihmoje edhe jashte mundesive qe keto zgjedhje te jene demokratike dhe te pranushme per te gjithe.
Mendojme qe autonomia e Universitetit do te ruhet duke u rreshtuar te gjithe ne respektimin e Ligjit mbi Arsimin e Larte dhe Statutit te UP-se dhe duke I mbrojtur me fanatizmin me te madh keto dy akte ligjore.Vetem ne kete menyre mund te dalim nga kriza qe eshte krijuar dhe te hiqet ēdo dilem qe paragjykon “Politizimin e Universitetit”.
Universiteti I Prishtines nuk eshte as nuk duhet te jete kurre qerdhe e asnje grupi te interesit ,por duhet te jete ne sherbim te edukimit dhe arsimimit kombetare duke ju sherbyer te gjitheve per ti realizuar aspiratat intelektuale reale te individit dhe shoqerise ne pergjithesi.Ky edhe eshte misioni dhe rendesia e tij.
UP-ja eshte thesari me I ēmueshem qe kemi dhe I lusim te gjithe faktoret relevant qe te na ndohmojne ta ruajme ate.Eshte institucioni nga I cili duhet te nxirren vlerat kulturore dhe shkencore ne perputhshmeri me trendet e zhvillimit te civilizimit perendimore.

Kjo deklarate eshte leshuar per media pas mbledhjes se jashtezakonshme te kryesise se LSR-UP te mbajtur me 11.05.2006 ne Prishtine.


Prishtine 2006 Kryesia e LSR-UP


Njoftime : NJOFTIME
Kyqur 05-05-2006 8:41:20 (1308 Lexime)


Komunikatė pėr media
Kėshilli Organizativ i StudentėveKėshilli Organizativ i Studentėve pas protestės gjithėpopullore tė 3 majit 2006, e cila u cilėsua se ishte kundėr decentralizimit (copėtimit tė tokave tė Kosovės) dhe pro referendumit, u drejtohet me kėrkesa konkrete tė cilat duhet qė ose tė realizohen urgjentisht ose nė tė kundertėn Kėshilli Organizativ i Studenteve kalon ne planin (b) i cili do jetė radikal.

Nga Kuvendi i Kosovės, ( Kryesia e tij dhe nga Kryetari i Kuvendit) nga Presidenca, Qeveria e Kosovės, si dhe nga Grupi Negociator i Kosovės ( apo nga pozitė-opozita), kėrkojmė qė:

· tė ndėrpriten menjėherė tė ashtuquajturat bisedime me Beogradin,

· tė organizojnė urgjentisht Referendumin (Kuvendi i Kosovės tė marr vendim pėr Referendum mė sė largu deri mė 12 maj 2006),

· Grupi Negociator tė pushojė veprimtarinė sekrete lidhur me Statusin e Kosovės, tė cilin faktikisht e ka shndėrruar nė “sekret zyrtar”,

· tė bėjnė transparente ēdo gjė qė ka tė bėjė me Kosovėn dhe Statusin e saj final,

· tė ndėrpriten tė gjitha armiqėsitė partiake e grupore, pa dallim partie, ideologjie e feje dhe tė bashkuar tė marshojmė drejtė realizimit tė vullnetit legjitim tė popullit i cili duhet qė sa mė shpejtė tė zyrtarizohet pėrmes REFERENDUMIT.


Ky vendim i Kėshillit Organizativ tė Studentėve u vendos pas protestės paqėsore qe u mbajtėn me 3 maj 2006.

Sektori pėr Informim

Mė: 05/05/2006 Prishtinė

Kėshilli Organizativ i Studentėve

Petrit Nimani-kryetar


Njoftime : NJOFTIME
Kyqur 30-04-2006 8:58:08 (1453 Lexime)

DEKLARATĖ PĖR MEDIA NGA Unioni i Studentėve Shqipetarė


PROTESTĖ GJITHPOPULLORE

Kėshilli Organizativ i Studentėve, nė bashkėpunim me tė gjitha Organizatat Studentore dhe OJQ, jo Studentore,njofton tė gjitha mediat elektronike dhe tė shkruara qė me; 03 maj 2006 nė ora 12:00 organizohet Protestė Gjithpopullore nė Prishtinė, me moton: "JO NUK NDAHET MITROVICA"
Protesta do tė ket karakter gjithėpopullor , mbahet nė Prishtinė duke marrshuar nga Fakulteti Filologjik, drejt Kuvendit tė Kosovės.
Ftojmė tė gjithė sė bashku tė marrim pjesė pėr tė mirėn ton dhe kombit , pėr arsye se Kosova po ndahėt, ne sė bashku me ju, nuk do tė lejojmė ndarjėn e Kosovės.

Press Konferencė

Njoftojmė mediat e shkruara dhe elektronike qė mė datėn: 2 maj 2006, nė ora 14:00,do tė mbahet Konferencė pėr media rreth ecurisė sė Protestave Gjithėpopullore, Press konferenca do tė mbahet nė Drejtorinė e Qendrės sė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės.

Ftojmė mediat qė ta pėrcjellin kėtė konferencė.
Me respekt pėr mediat Shqiptare
Kėshilli Organizativ i Studentėve

Sektori pėr Informim
Prishtinė 2006


Njoftime : DEKLARAT PĖR MEDIA
Kyqur 25-04-2006 10:17:33 (1414 Lexime)

DEKLARAT PĖR MEDIA

Unioni i Studentėve Shqiptarė “USSH”

Mė 25/04/2006 Prishtinė


Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH), qėndron fuqishėm dhe e mbėshtet vendimin e Senatit tė Universitetit tė Prishtinės pėr shpalljen e Konkursit pėr Rektorė tė UP-sė.

Apelojmė nė Qeverinė e Kosovės qė tė pėrkrah vendimin e Senatit tė UP-sė pėr shpalljen e Konkursit, pėr zgjedhjen e Rektorit, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė do tė mbahet qetėsi dhe atmosfera e krijuar e punesė nė UP, pėr ndryshe ēfarėdo udhėheqje e pėrhoshme nė Universitet ėshtė cėnim i rėndė autonomisė sė UP-sė.

Zgjedhjet janė punė e brendshme e Universitetit dhe atė askush s’mund ta diktojė nga jashtė si qė tenton ta bėjė MASHT-i.

Nė kėtė situatė kurė Qeveria e Kosovės ka shumė punė tė mėdha rreth Statusit tė Kosovės, nuk na duhet njė destabilizim nė UP, pasojat e tė cilit mund tė jenė tė pa parashikueshme.Kėshilli Drejtues i USSH-sė


« 1 2 3 4 (5) 6 7 8 ... 11 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio