Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 3 4 5 (6) 7 8 9 ... 11 »
Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 21-04-2006 7:54:38 (1439 Lexime)


PROTESTĖ GJITHPOPULLORE

Unioni i Studentėve Shqiptarė - USSH , nė bashkpunim me organizatat tjera Studentore dhe OJQ jo Studentore ėshte duke bėrė pėrgatitjet e duhura qė mė: 03 maj 2006 tė organizojė Protestė Gjithpopullore nė Prishtinė me moton: "JO NUK NDAHET MITROVICA"
Protesta do tė ketė karakter gjithpopullor dhe do mbahetė nė Prishtinė duke marrshuar nga Fakulteti Filologjik drejt Kuvendit tė Kosovesė.
Ftojmė tė gjithė sė bashku tė marrim pjesė nė te miren tone dhe kombit tone sepse Kosova po ndahetė, ne se bashku, me ju nuk do e lejojmė ndarjen e Kosovesė.

Ftojm te gjitha Organizatat tjera qė kan nje trung te shendosh kombetarė qė te na bashkohenė.

Lusim te gjitha mediate elektronike dhe te shkruara qė tė publikojnė kėtė njoftim.
Kėshilli Organizativ

Sektori pėr Informim
Prishtinė 2006


Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 30-03-2006 7:51:59 (1582 Lexime)

UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ (USSH)

NJOFTIM PĖR MEDIA


Njoftojm te gjitha Mediat Elektronike dhe tė Shkruara , sė mė rasitin e Dites Nderkombetare tė Ambientit mė datė: 01 prillė 2006 Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH, organizon nje Aktivitet pėr pastrimin dhe Fidanizimin e Qendres sė Studentėve tė Universitetit tė Prishtines, aktivitetin e USSH e ka perkrarė edhe deget e USSH nė Maqedoni dhe ne Shqiperi, njekosisht dhe Qendra e Studentėve e Universitetit tė Prishtinesė, ky aktivitet fillonė ne ora 10: 00 nė Qėndren e Studentėve te Universitetit tė Prishtinesė.
Motja e e keti Aktiviteti ėshte:
"TĖ BASHKUAR JEMI MĖ TĖ FORTĖ" , TĖ GJITH PĖR NJE AMBIENTĖ MĖ TĖ MIRĖ"

Ju Mirpresim

30/03/2006
Prishtinė


Unioni i Studentėve Shqiptarė
Zyra pėr Informimė
Rini Usiri -Pergjegjes


Kontaktet:
Tel: +377(0)44 372 676
+377(0)44 372 388
+377(0)44 364 409


E-mail: Info-ussh@hotmail.com
u_s_sh@yahoo.com
ussh_3@hotmail.com

Web: www.ussh.net
www.albaner.net


Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 28-03-2006 6:21:09 (2839 Lexime)

UNIVERSITETI USHTARAK “SKENDERBEJ”
Fakulteti Menaxhimit


Kerkese per punesim

UNIVERSITETI USHTARAK “SKENDERBEJ” Fakulteti Menaxhimit kerkon te punesoje ne funksionet organike:

I. Tre AS/PEDAGOGE ne lendet :
1. Menaxhim operacioneve dhe Biznes nderkombetar
2. Menaxhim Strategjik dhe Sjellje organizative
3. Mikroekonomi

Per dy lendet e para kriteret jane:
-Te kete mbaruar degen e Administrim-Biznesit ne Fakultetin Ekonomik te UT, ose jashte vendit.
-Te kete noten mesatare mbi 8.5.
-Te zoteroje gjuhen angleze.
-Nota mesatare me e larte, master, pervoje ne
mesimdhenie apo kualifikime e specializime te tjera
ne fushen e Shkencave Ekonomike perbejne avantazh.

Per Mikroekonomi, kriteret
Kriteret per As/pedagog

1. Te kete mbaruar studimet ne degen Ekonomiks ne UT
ose jashte vendit .
2.Te kete noten mesatare mbi 8.5
3.Te zoteroje gjuhen angleze
4.Nota mesatare me e larte , master, pervoje ne
mesimdhenie apo kualifikime e
specializime te tjera ne fushen e Shkencave
Ekonomike perbejne avantazh.

II. LABORANT (Departamenti i Menaxhimit)

Kriteret
Te kete mbaruar studimet e larta ne nje dege te
Fakultetit Ekonomik, Brenda apo jashte vendit.
Te kete njohurite baze ne kompjuter dhe programe te
tij .
Te kete njohuri ne gjuhen angleze .
Pervoja ne administraten publike ,kualifikime e
specializime, apo dhe nota mesatare etj. perbejne
avantazh.


Te interesuarit te paraqitin keto dokumenta :

1. Kerkesa me shkrim, e firmosur
2. CV
3. Kopjo e noterizuar e diplomes se shkolles se
larte, me vertifikaten e notave te noterizuara
4. Deshmi penaliteti
5. Deshmi te kursit/ve te gjuheve te huaja te
noterizuar
6. Rekomandim nga punedhenesi i meparshem ose i
nje mesimdhenesi ne universitet, ne rast se nuk ka
pervoje pune
7. Raport mjekesor.


Adresa:

Universiteti Ushtarak “ Skenderbej “, Rr. Dibres.
Zyra e Personelit.

Afati i dorezimit te dokumentave :

Deri me daten 30.03.2006
Dokumentet te dorezohen ne Zyren e Personelit te UUS.
Per sqarime te tjera drejtohuni tek zyra e personelit
si dhe telefon 375617 Tirane.Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 28-03-2006 2:35:56 (1340 Lexime)

Shfaq premierėn e komedisė

“ Vdekja troket” me autor Woody Allen,
regjisor Agapolloni, aktorė Man Isa & Ben Apolloni.

Vendi: Shtėpia e Kulturės

“ Xheladin Kurtaj”, nė Kaēanik.

Data: e mėrkurė, 29 mars 2006.
Ora: 18:00

SponsorKRS-Kaēanik
-Silcapor


Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 27-03-2006 6:49:52 (1794 Lexime)

UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
THE STUDENTS INDEPENDENT UNION OF PRISHTINA UNIVERSITY

“ ZYRA E INFORMACIONIT TĖ UPSUP-sė”

NJOFTIM

Zyra e Inormacionit tė UPS-UP-sė, njofton opinionin e gjerė se UPS-UP ka bėrė marrėveshje pėr formimin e kualicionit pėr konstituimin e parlamentit studentor me organizatat studentore Paqa Studentore e Universitetit tė Prishtinės (PS-UP) dhe Lista Studentore Reforma (LSR).
Marrėveshja ėshtė arritur nė parim pėr ndarjen e tre posteve kryesore dhe ato tė senatorėve:
Kryetari i takon UPSUP-sė dhe kandaidati ynė pėr kėtė post ėshtė Feim MALIQAJ, aktualisht kryeredaktor i gazetės sė studentėve tė UP-sė “Bota e Re”
Ndėrsa dy postet tjera, ai i Sekretarit tė Pėrgjithshėm dhe i Nėnkryetarit do t’iu takojnė organizatave partnere nė kualicion, kurse pėr vendet nė senatin e UP-sė marrėveshja nėnkupton nda dy senator pėr tre organizatat nė kualicion si dhe kryetari i Parlamentit Studentor ėshtė anėtar exoficio ( nė bazė tė detyrės zyrtare) i senatit tė UP-sė.
Marrėveshja do tė nėnshkruhet nė prani tė mediave nė fillim tė javės pasi tė kenė pėrfunduar edhe modalitetet e fundit tėsaj, ku parashihet ndarje parimore dhe racionale e posteve tjera nė nivel parlamenti si dhe nė nivel tė kėshillave tė studentėve.
Pėr ēdo detaj tjetėr rreth kėsaj marrveshje, Zyra e Informacionit e UPS-UP-sė di t’iu njoftoj me kohė!


Kontakt: e-mail: sekretariupsup@hotmail.com
Tel: 044/156-451

Prishtinė: 26. 03. 2006 v. v “ Zyra e Informacionit tė UPS-UP-sė”
___________________________________
Labinot SMAKAJ


Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 12-01-2006 15:11:54 (1526 Lexime)

Unioni i Studenteve – UEJL

Tė Premten 13.01.2006 nga ora 12 ne klasen 815, do te mbahet prezentim per studentet, organizuar nga Unioni I Studenteve, ku mysafir do te jene YMCA(Organizate jo-qeveritare amerikane) qe punon ne Kosove , e specializuarne shume fusha.

Temat qe do te prezentohen do te jene:

1.Udhetimet verore, punesimet, dhe praktika ne SHBA, Evrope, etj.

2.Partneriteti dhe shkembimet e pervojave mes studenteve dhe UnionieveStudentore ne rajon.Lusim studentet, qe te jene prezent ne kete ngjarje me rendesi!

Faleminderime !

Unioni i Studenteve – UEJL

Us@seeu.edu.mk Zyra: 400.05

12.01.2006
Tetovė


Njoftime : UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTAR- USSH
Kyqur 28-12-2005 15:59:46 (1673 Lexime)

NJOFTIM

Tė nderuar student tė gjithė trojeve shqiptare, Jeni te ftuar tė merni pjesė ne Koncertin Humanitar "Ti Ndimojm tė varfurve dhe Fėmijve tė Dėshmorve" e organizuar nga Unioni i Studentėve Shqiptar Dega Gjilan qė do tė mbahet sonte me datė 28 dhjetor nė ora 19:00 nė Sallen e Sportve Gjilan.

Nė emėr tė staffit tė USSH-sė ju falemenderojmė pėr pjesmarjen.

USSH- Gjilan
28.Dhjetorė 2005

Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 24-11-2005 12:28:22 (1827 Lexime)

REAGIM

Drejtuar: Mediave tė shkruara dhe elektronike nė KosovėUnioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės reagon ashpėr nė lidhje me vendimin e Ministrisė sė Shėrbimeve Publike pėr licencimin e kėsaj Organizate studentore pėr personat e paautorizuar qė thirren nė emėr tė UPS-UP-sė , ne kemi marrė Licencėn mė datėn 11.11.2005 mirėpo pėr shkak tė presioneve tė ndryshme politike qė i janė bėrė Ministrisė sė Shėrbimeve Publike ėshtė formuar njė komision jo kompetent pėr t’i licencuar Organizatat studentore qė nė fakt ky komision ka vendosur njėanshėm dhe ka marrė vendime jo demokratike duke e ditur qė personat nė fjalė tė cilėt e kanė pėrfituar licencėn konkretisht Elbasan Hoti ka padinė nė Prokurorin Publike pėr falsifikim tė vulės dhe keqpėrdorim tė mjeteve financiare nė emėr tė UPS-UP-sė, pėr tė cilėn ne kemi dėrguar edhe prova materiale prandaj deri nė momentin kur Gjykata ta jep aktgjykimin e vetė definitiv pėr personat e paditur ata nuk kanė tė drejt tė marrin pjesė nė zgjedhje dhe kėrkojmė nga MSHP-ja ta respektoj aktgjykimin pėrfundimtar tė cilin do ta jep Gjykata nė lidhje me Padinė pėr falsifikim tė vulės .

Me kėtė rast kėrkojmė nga Ministria dhe Universiteti qė tė marrin masa sa mė tė shpejta pėr ndėrprerjen e aktiviteteve pėr fushatė parazgjedhore pėr formonin e Parlamentit Studentor sepse personat tė cilėt janė tė paditur nuk kanė tė drejtė tė marrin pjesė nė aktivitete parazgjedhore pėr derisa akuzohen pėr vepra penale, dhe kėta persona nuk gėzojnė legjitimitet dhe nuk e kanė pėrkrahjen nga Unionet lokale tė UPS-UP-sė brenda Universitetit tė Prishtinės pėr tė cilat ne kemi tė gjitha dokumentacionet pėrkatėse dhe nėse neve nuk na lejohet pjesėmarrja nė zgjedhje asnjė kandidat nė lista nuk do tė shkoi nga radhėt e UPS-UP-sė dhe Unioni si tillė nuk do tė njohė asnjė Rezultat qė do tė dalė nga kėto zgjedhje jo demokratike qė nuk respektohet vota e lirė e studentėve.

Asnjė listė nuk duhet tė pranohet nga komisioni i zgjedhjeve qė nuk ėshtė i nėnshkruar dhe i vulosur nga personat kompetent tė Unionit nė tė gjitha Fakultetet dhe kjo ėshtė dėshmia mė e mirė qė Universiteti dhe Organet e tjera janė duke u munduar qė me ēdo kusht ta diskualifikojnė Unionin nga garat pėr pjesėmarrje nė zgjedhje pėr arsye se UPS-UP gjithėher ka ngritur nė instancat mė tė larta problemet mė tė cilat janė ballafaquar studentėt , duke mbrojtur dhe zgjidhur gjithėher problemet e studentėve .

UPS-UPPrishtinė Zyra pėr informim

24.11.2005 v.v
Njoftime : LISTA STUDENTORE REFORMA
Kyqur 27-10-2005 6:07:55 (2046 Lexime)

UNIVERSITETI I PRISHTINES
FAKULTETI I MJEKESISE
LISTA STUDENTORE REFORMA

LENDA:DEKLARATĖ
PER:OPINION
NEPERMJET:MEDIAVE

Lista Studentore Reforma eshte dhe ak qene gjithmon ne perkrahje te
reformave ne UP ne pergjithesi ,e ne fakultetin e mjkesise ne veqanti.
Mirepo duke pare se gjerat nuk po rrjedhin ne drejtimin e duhur dhe siq eshte pritur kjo organizat studentore distancohet nga ky proces.
Meqe shumica e studenteve dhe profesoreve nuk jane te gatshem ta
perqafojne sistemin eri te mesismit,ne fakultetin e mjekesise kane lind pakenaqesi te shumta ne masen e gjere studentore. Lista Studentore Reforma i kuptone pakenaqesite e studenteve dhe i perkrah fuqishem ato ,por assesi nuk do te lejoj qe kete gjendje dikush ta shfrytezoje per qellime personale.
Kerkesat e studenteve jane kerkesa te perbashketa dhe nuk do te lejome qe askush ti privatizoj ato dhe te perfitoj ne emer te tyre.
Prandaj i ftojme te gjitha organizatat qe veprojne ne FM qe ti
harmonizojme qendrimet tona dhe te dalim me nje qendrim te perbashket.
Dekanati i FM-sė duhet ta kuptoj nje here e pergjithmone se nuk mund te beje ndryshime te tilla ne sistemin e mesimit duke i injoruar
studentet,sepse ne fund te fundit dekanati eksiston sepse eksistojme ne(studentet) perndryshe as dekani as rektori as profesoret nuk do te ishin ketu po te mos ishin studentet.
Lista studentore reforma kundershton ēdo tendence qe dinjiteti i
studenteve te manipulohet nga kushdoqofte,dhe ju bene thirrje te gjithe studenteve qe ti hapin syte mire para se te marrin ndonje veprim.
Lista Studentore REFORMA edhe nje here shpreh perkushtimin e vet per reformimin e sistemit mesimor ne UP por "iu bene thirrje te gjitheve qe kjo te behet ne menyre te harmonizuar, ne ate menyre qe te gjithe do te perfitonin,e me se shumti natyrisht studentet"

Prishtine,me, 26.11.2005

LSR-dega mjekesi

Esat Belaj-kryetar


Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 27-10-2005 6:04:45 (1417 Lexime)

NJOFTIMNJOFTOHEN TĖ GJITHA MEDIAT E SHKRUARA DHE ELEKTRONIKE SE UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS MBANĖ KONFRENECĖ PĖR MEDIA ME RASTIN E ORGANIZIMIT TĖ PROTESTĖS E CILA DO TĖ MBAHET SONTE NĖ MBRĖMJE, NĖ KĖTĖ KONFERENCĖ DO TĖ NJOFTOHEN MEDIAT PĖR DETAJET TJERA TĖ PROTESTĖS.
KONFERECA MBAHET NĖ ORA 16:00 NĖ ZYRĖN E UPS-UP-sė NĖ FAKULTETIN FILOLOGJIK.
PRISHTINĖ UPS-UP
27.10.2005 ZYRA PĖR INFORMIM


« 1 ... 3 4 5 (6) 7 8 9 ... 11 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio