Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 4 5 6 (7) 8 9 10 11 »
Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 26-10-2005 11:44:50 (1470 Lexime)

NJOFTIMUPS-UP njofton tė gjitha mediat e shkruara dhe elektronike si dhe tė gjithė studentėt e Universitetit tė Prishtinės se pėr shkak tė stėrzgjatjes pėr zgjidhjen e krizės nė Universitet, UPS-UP i ka dėrguar me kohė kėrkesat e poshtėshėnuara Qeverisė sė Kosovės dhe Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė pėr zgjidhjen e kėtij problemi. Ndėrkohė UPSUP fton tė gjithė studentėt e Universitetit tė Prishtinės qė tė marrin pjesė nė protestėn paralajmėruese tė organizuar nga UPSUP, nesėr me datė 27.10.2005 nė ora 20:00, nisja do tė bėhet nga Qendra e Studentėve.Kėrkesat e UPS-UP-sė

Drejtuar : Qeverisė sė Kosovės, Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė.Duke u nisur nga prioritetet kryesore tė studentėve : funksionimi normal i tė gjitha niveleve tė arsimit nė Kosovė, e nė veēanti Universitetit tė Prishtinės, ne si studentė e shohim si tė vetmen zgjidhje pėr problemin e krijuar pėrmbushjen e kėrkesave tė poshtėshėnuara :Kėrkojmė nga Qeveria e Kosovės qė urgjentisht tė plotėsoj kėrkesat e profesorėve pėr nivelimin e pagave dhe zbatimin e kontratės kolektive nė mėnyrė qė menjėherė tė filloj mėsimi nė Universitetin e Prishtinės dhe nė tė gjitha nivelet e arsimit nė Kosovė.


Kėrkojmė nga Qeveria e Kosovės qė ta bėjė menjėherė funksionalizimin e xhirollogarisė sė Universitetit tė Prishtinės nė mėnyrė qė tė bėjė tė mundur kthimin e parave nga participimi i studentėve nė Universitet dhe shfrytėzimin e tyre pėr ngritjen e cilėsisė sė mėsimit.


Nėse deri me datė 31.10.2005 nuk bėhet plotėsimi i kėtyre kėrkesave Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės do tė ftojė tė gjithė studentėt dhe profesorėt qė sė bashku tė protestojmė deri nė realizimin e kėrkesave tona.Prishtinė UPS-UP

26.10.2005 Sejdi Hoxha –kryetarNjoftime : UNIONI I PAVARUR I UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 25-10-2005 3:04:22 (1295 Lexime)

KOMUNIKATĖ

Unioni i Pavarur i Studentėve i Universitetit tė Prishtinės, njofton tė gjitha mediat dhe faktoret institucional nė Kosovė se studentėt e Universitetit tė Prishtinės pėrkrahin fuqimisht kėrkesat e prfesoreve tė cilėt aktualisht ende gjenden nė grevė. Nė tė njėjten kohė shprehim edhe indinjatėn mė tė thellė ndaj Qeverisė sė Kosovės pėr mos intervenimin nė zgjedhjen e problemit nė fjalė, i cili problem ka bllokuar tėrė funksionimin e Universitetit tė Prishtinės.
Andaj ju bėjm me dije se nese brenda njė afati sa mė tė shkurtėr nuk tejkalohet kjo situatė nė tė cilen gjendemi dhe e cila rezulton nga keqveprimet e institucioneve tona, atėhere ne si studentė do tė shfrytėzojmė ēdo formė tė mundshme tė shprehjes se pakėnaqesisė pėr ta nxjerrur Universitetin prej kėtij kaosi kritik qe tė bėjm njė zgjedhje sa mė adekuate.Prishtinė UPS-UP
24.10.05 zyra pėr informim


Njoftime : USSH
Kyqur 16-10-2005 12:45:12 (1396 Lexime)

NJOFTIM

ME RASTIN E NJĖ VJETORIT TĖ THEMELIMIT, GJEGJESISHT ZYRTARIZIMIT TĖ UNIONIT TĖ STUDENTVE SHQIPTARĖ (USSH)


FTOJM TE GJITHA MEDIAT ELEKTRONIKE DHE TE SHKRUARA QE TE MARRIN PJES NE KETE MANIFESTIM STUDENTOR MBAR SHQIPTAR,
MANIFESTIMI MBAHET ME DATĖ 20 TETOR 2005, NE PALESTREN SPORTIVE 1 TETORI NE PRISHTIN DHE FILLON NE ORA 18:00

ARDHJA JUAJ E NDERON KETE MANIFESTIM.


Njoftime : SEE-UNIVERSITY
Kyqur 14-10-2005 11:54:26 (1628 Lexime)

TĖ nderuar studentĖ ,

KĖshilli i Universiteti tĖ EvropĖs Juglindore, nĖ mbledhjen e mbajtur mĖ datĖ 12.10.2005, nĖ lidhje me kushtet pĖr kalueshmĖrinĖ e studentĖve nĖ vitin e ardhshĖm tĖ studimeve miratoi kĖtĖ:

UDHĖZIM

pĖr mĖnyrĖn e pĖrcaktimit tĖ kushteve pĖr STUDENTƋT TƋ CILƋT NUK KANƋ PLOTƋSUAR KUSHTET E KALUESHMƋRISƋ nĖ vitin e ardhshĖm tĖ studimeve

- PĖrgjegjĖs pĖr studentĖt qĖ nuk kanĖ plotĖsuar kushtet e kalueshmĖrisĖ do tĖ jetĖ pro-dekani pĖr cĖshtje studentore i fakultetit pĖrkatĖs;

- Vendimi pĖr riregjistrim tĖ vitit lĖshohet nĖ bazĖ tĖ KƋRKESƋS SƋ STUDENTIT. KĖrkesa meret nĖ zyrĖn e pro-dekanit pĖr cĖshtje studentore tĖ fakultetit pĖrkatĖs;

- KƋRKESA MUND TƋ BƋHET PREJ DATƋS 13.10.2005 DERI 21.10.2005;

- Sipas transkriptĖs zyrtare tĖ dhĖnĖ nga shĖrbimi studentor pro-dekanit dhe kĖrkesĖs sĖ nĖnshkruar nga studenti, pro-dekani verifikon nĖse studenti plotĖson kushtet pĖr riregjistrim tĖ vitit sipas vendimit tĖ KĖshillit tĖ UEJL si vijon:

o studenti qĖ ka nĖn 36 kredi do tĖ riregjistrojĖ vitin e parĖ tĖ studimeve;
o studenti qĖ ka nĖn 96 kredi do tĖ riregjistrojĖ vitin e dytĖ tĖ studimeve;
o studenti qĖ ka nĖn 156 kredi do tĖ riregjistrojĖ vitin e tretĖ tĖ studimeve;

- Pasi studenti tĖ ketĖ plotĖsuar kushtet pĖr riregjistrim tĖ vitit, atĖherĖ pro-dekani do tĖ plotĖsojĖ akt-vendimin pĖr riregjistrim. NĖ akt-vendim, nĖ bazĖ tĖ transkriptĖs, do tĖ shĖnohet numri i kredive qĖ studenti duhet tĖ rimarĖ nĖ vitin akademik qĖ riregjistron. P.sh. studenti qĖ ka 75 kredi do tĖ mund tĖ riregjistrojĖ vitin e dytĖ tĖ studimeve dhe duhet tĖ rimarĖ edhe 45 kredi (nga 120-75) nĖ vitin rrjedhĖs akademik. Pastaj do tĖ kalkulojĖ shumĖn qĖ duhet studenti tĖ paguajĖ pĖr ti ndjekur kĖta lĖndĖ. Vlera e nji krediti SET (ECTS) tĖ rimarur eshte 50% e nji krediti SET tĖ rregullt;

- NĖ akt-vendim, nĖ bazĖ tĖ analizĖs sĖ transkriptĖs pĖr studentin pĖrkatĖs, pro-dekani do tĖ pĖrcaktojĖ edhe lĖndĖt (me kreditĖ pĖrkatĖse) tĖ cilĖt studenti duhet ti rimarĖ gjatĖ vitit rrjedhĖs akademik. Do tĖ pĖrcaktohen lĖndĖt bazike sipas prioritetit. P.sh. duhet tĖ japĖ Kontabilitetin I, pastaj Kontabilitetin II.

- NjĖ akt-vendim i jepet studentit, njĖ kopje rruhet pĖr Departamentin dhe njĖ kopje dĖrgohet nĖ zyrĖn e regjistrit;

- Studenti me vendimin e marur nga pro-dekani, pĖr tĖ bĖrĖ riregjistrimin e vitit, duhet tĖ bĖjĖ pagesĖn e shumĖs sĖ pĖrcaktuar nĖ vendim nĖ xhiro-llogarinĖ e univerzitetit:

• Xhiro llogaria: 200-000877547449
Numri tatimor: 4028003134292

- VENDIMIN, STUDENTƋT MUND TA MARIN NƋ ZYRƋN E PRO-DEKANIT PREJ DATƋS 24.10.2005 DERI 28.10.2005. NƋ TƋ NJEJTƋN KOHƋ DUHET TƋ BƋHET EDHE PAGESA DHE TƋ DƋROGHET NƋ ZYRƋN E REGJISTRIT;

- Pas datĖs 28.10.2005 pĖr cdo pagesĖ tĖ vonuar do tĖ paguhet denim nĖ shumĖn
prej 5.000 denarĖ (82 ā‚) nĖ xhiro-llogarinĖ e njejtĖ

- PĖr studentĖt tĖ cilĖt kanĖ riregjistruar VITIN E PARƋ, TƋ DYTƋ apo TƋ TRETƋ, respektivisht, do tĖ organizohet mĖsimdhĖnie dy herĖ nĖ muaj sipas orarit tĖ vecantĖ i cili do tĖ shpallet nĖ gjysmĖmuajin e parĖ tĖ NĖntorit. StudentĖt e riregjistruar gjithashtu do kenĖ tĖ drejtĖ tĖ hyjnĖ nĖ afatet e rregullta tĖ provimeve dhe atĖ:

o NĖ afatin e shkurtit 2005/ā€™06 pĖr provimet qĖ servisohen nĖ semestrin dimĖror;
o NĖ afatin e korrikut 2005/ā€™06 pĖr provimet qĖ do servisohen nĖ semestrin pranveror dhe
o NĖ afatin e shtatorit 2005/ā€™06 pĖr tĖ dy semestrat e vitit qĖ riregjistrojnĖ sipas plan-programit qĖ kanĖ vijuar deri mĖ tani.

VĖREJTJE:

- TĖ gjithĖ studentĖt tĖ cilĖt KANĖ PLOTĖSUAR kushtet e kalueshmĖrisĖ dhe kanĖ regjistruar vitin vijues tĖ studimeve, POR nuk nuk kanĖ arritur kreditĖ e duhura pĖr tĖ pĖrmbyllur viti e studimeve qĖ kanĖ vijuar: 60, 120, 180, 240 kredi SET (ECTS), respektivisht, pĖr tĖ fituar tĖ drejtĖn tĖ rimarin kreditĖ (provimet) e mbetura nga viti paraprak do tĖ duhet tĖ paguajnĖ njĖ shumĖ tĖ caktuar mjetesh nĖ kundĖrvlerĖ tĖ numrit tĖ kredive (provimeve) qĖ do tĖ caktohet nga Universiteti nĖ muajin NĖntor.KĖshilli i UEJL,


Njoftime : Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinėnės
Kyqur 14-10-2005 11:51:08 (1544 Lexime)

NJOFTIM

Njoftohen tė gjitha media dhe opinioni i gjerė kosavar, se tė dielen me datė 16.10.2005, shėnohet tetėvjetori i rėnjes sė studentit- dėshmorė, Gjeneralmajor Adrian KRASNIQI, akademia pėrkujtimore organizohet nga Unioni i Pavarur i Studentėve tė Fakultetit Ekonomik nė bashkėpunim me Zonėn e Tretė tė TMK-sė.
Adrian Krasniqi ka qenė student i fakultetit Ekonomik tė UP-sė, ai shte njėri nga celulat e para tė UĒK-sė, nė UĒK mbante graden e komandantit tė logjistikės nė nivel tė SHP tė UĒK-sė, tani mbanė gradėn Gjeneralmajor-postmortum.
Akademia pėrkujtimore mbahet nė sallėn e Kuqe tė Fakultetit Filologjik duke filluar nga ora 17:00 Nė kėtė akademi do tė shfaqet edhe njė film dokumentar kushtuar jetės dhe veprės sė dėshmorit tė Kombit Gjeneralmajor Adrian Krasniqi.
Ardhja juaj nderon veprėn madhore tė dėshmorėve tė Kombit! UPS-fakulteti Ekonomik Sami ISMA-kryetar
" Zyra e Informacionit tė UPS-UP-sė"

Feim MALIQAJ-shef


Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 09-10-2005 11:34:34 (1328 Lexime)

NJOFTIM


Njoftohen tė gjitha mediat e shkruara dhe elektronike se UPS-UP organizon njė konferencė pėr media e cila do tė mbahet tė hėnėn mė datėn 10.10.2005 nė ora 14:00 nė zyrėn e UPS-UP-sė nė Fakultetin e Filologjisė ku nė kėtė konferencė do tė shpalosėn kėrkesat qė UPS-UP do tė ju drejtoi :Kryeadministratorit, Kryeministrit, Parlamentit dhe institucioneve te tjera nė vend, pėr zgjidhjen e shumė problemeve : Grevėn nė UP dhe shumė problemeve me tė cilat po ballafaqohen studentėt nė Universitet.Prishtin UPS-UP

08.10.2005 Zyra pėr Informim


Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 09-10-2005 11:33:30 (1587 Lexime)

NJOFTIMNjė delegacion i UPS-UP-sė i pėrbėr nga Bashkim Mustafa, Bekim Rexhepi, Visar Hajra, Diana Mejzinolli, Nazlije Krasniqi dhe Vjosa Beqaj nesėr do tė udhėtoj pėr nė Mal tė Zi ku do tė takohen me njė delegacion nga Unioni i studentėve tė Universitetit tė Torontosė (Kanada). Nė kėtė takim do tė bėhet shkėmbimi i pėrvojave nė qeverisjen studentore tė Universitetit tė Torontosė dhe tė Universitetit tė Prishtinės. Ky do tė jetė takimi i parė i grupeve punuese tė dy Unioneve pėr projektin e studentėve Kanadez qė do ti propozohet Institucioneve tė Arsimit nė Kosovė pėr Qeverisjen Studentore nė Universitetin e Prishtinės. Pėr detaje mė tė hollėsishme do tė iu njoftoj delegacioni i UPS-UP-sė pas kthimit nga Mali i Zi.
Prishtinė UPS-UP

08.10.2005 Zyra pėr Informim


Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 03-10-2005 6:55:50 (1337 Lexime)

NJOFTIM

UPS-UP njofton studentėt e Univeristetit tė Prishtinės dhe opinionin e gjerė se njė delegacion i UPS-UP-sė i pėrbėr nga :

Sejdi Hoxha –kryetar
Bekim Rexhepi nėnkryetar
Bedri Istrefi dhe
Xhevdet Derguti
ka zhvilluar njė takim me kryetarin e Sindikatės SBASHK-ut z.Ali Shabanaj dhe Kryetarin e Kėshillit grevist prof.dr Asllan Bajrami pėr tu informuar mė afėrsisht me kėrkesat qė kanė tė bėjnė me grevėn e pėrgjithshme,kėto kėrkesa ishin:

Zbatimi i Kontratės kolektive dhe
Nivelizimi i pagave.
Pas kėtij takimi UPS-UP njofton studentėt e UP-sė se duhet tė mbėshteshin kėrkesat e lartpėrmendura, sepse kėto janė kėrkesa tė profesorėve tė UP-sė, me kėtė rast UPS-UP kėrkon nga Qeveria e Kosovės qė ta zbatoj vendimin qė e ka nėnshkruar pėr nivelizimin e pagave dhe Zbatimin e Kontratės kolektive e cila ėshtė dashur tė filloj sė zbatuari nga data 1 gusht i kėtij viti.

Gjithashtu UPS-UP njofton tė gjithė studentėt se pas plotėsimit tė kėtyre kėrkesave tė profesorėve tė UP-sė ne do tė kėrkojm qė edhe cilsia e studimeve nė UP tė ngritet dhe do tė kėrkoj nga profesorėt qė tė jenė gjithmon nė shėrbim tė studentėve. UPS-UP shpreson qė greva e profesorėve tė mos zgjasė shumė sepse kjo dėmton mė sė shumti interesat e studentėve.
Prishtinė UPS-UP

03.10.2005 Zyra pėr informim


Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 30-09-2005 6:27:38 (1410 Lexime)

UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS

NJOFTIM


Ftojm tė gjitha mediat e shkruara dhe elektronike se me rastin e pėrvjetorit tė tetė tė protestave studentore tė 1 tetorit tė vitit 1997 organizon manifestimin pėr shėnimin e kėsaj date dhe me kėtė rast UPS-UP organizon konference pėr media e cila do tė mbahėt mė datėn 30.09.2005 nė ora 13:00 nė zyrėn e UPS-UP-sė nė lokalet e fakultetit tė Filologjisė. Ju mirpresim.


Prishtinė UPS-UP

29.09.2005 Zyra pėr informim


Njoftime : DEKLARAT
Kyqur 24-09-2005 4:13:40 (2734 Lexime)

UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ
DEKLARAT PĖR MEDIA


Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH),duke i percjellur mė vemendje zhvillimet e fundit ne Universitetin Shtetrorė tė Tetovės, mė njė brengosje tė thellė pėr kushtet nė tė cilat gjinden studentėt e kėtijė Universitetit, tė cilat kushte nuk pėrputhen mė qmimin i cili ėshtė fuqizuar nga Ministria e Arsimit e Republikės sė Maqedonisė, dhe implementimi nga ana e Rektoratit tė Universitetit Shtetrorė tė Tetovės, shpjegojmė se nuk ėshtė i favorshėm pėr studentėt e USHT-sė dhe nė veēanti pėr Studentėt nga Shqipėria, Kosova, Kosova Lindore dhe pėr Studentėt Shqiptarė tė Malit tė Zi.
Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH), nuk pėrkrah vendime tė cilat dergojnė nė shkatėrrimin e Universitetit Shtetrorė tė Tetovės, e themi kėtė sepse nėsė vazhdon njė politik e till pėrball kėtij institucioni tė lartė Arsimor, USHT do tė sllavizohet, mė vetė faktin se Studentėt tė cilet nuk i takojnė IRJM-sė, nuk do tė vazhdojnė Studimet nė USHT nė munges tė mjetėve financiare, dhe kjo tregon se ky institucion i lartė Arsimor nė nivel Kombėtarė Shqiptarė do tė mbushet mė studentė sllavė dhe nuk do tė ketė vendė as pėr studentė shqiptarė tė IRJM-sė, andaj ne si Union Studentorė mbarė Shqiptarė bėjmė thirrje, deklarojmė qė tė ndermeren masa sa mė tė shpejta qė tė parandalohet ky aktė brutal financiar kundėr Studentėve Shqiptarė nė USHT, ose USSH nuk do tė lejoj qė tė ndodh njė gjė e till, mė veprimet tė cilat mund tė jenė edhe destruktive pėr vetė shtetin e IRJM-sė.
Ultimatumi i dhėnė nga USSH-ja nė USHT, ( deri mė 26 shtator 2005), do tė jetė koha e fundit pėr pėrmbajtjen e studentėve pėrball ketyre institucioneve tė cilat mė vendime tė tilla nuk ndertojnė asgjė, por vetėm do tė shkatrrojnė, vendime tė tilla do tė jenė vetėm hasmime pėr studentėt e USHT-sė pėrball tė gjitha Institucioneve nė IRJM dhe janė argumente pėr bllokimin e procesit arsimor nė USHT.
Nėsė nuk kthehet gjendja e mėparshme financiare nė USHT (pa asnjė kompromis tė mundshėm) USSH-ja nė USHT do tė marr masa duke ja filluar nga protestat, grevat e pėrgjithshmė tė cilat ēoin nė bllokimin e procesit dhe jetės arsimore brenda IRJM-sė.
Edhe njė herė bėjmė thirrje pėr tė gjithė Studentėt Shqiptarė kudo qė studijojnė tė na mbeshtesinė nė pėrpjekjet tona tė arsyeshme pėr tė mbrojtur tė drejtat e Strudentėve Shqiptarė nė IRJM.

Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH)
Kosovė –Shqipėri-Maqedoni
Bordi Ekzekutiv


« 1 ... 4 5 6 (7) 8 9 10 11 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio