Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 5 6 7 (8) 9 10 11 »
Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE I UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 08-09-2005 15:58:20 (1678 Lexime)

KOMUNIKATĖ


Kuvendi i UPS-UP-sė ka mbajtur njė mbledhje me datėn 08.09.2005.
Para hapjes sė mbledhjės sė Kuvendit janė verifikuar tė gjithė delegatėt e Kuvendit me vula pėrkatėse nga Unionet lokale dhe ėshtė konsideruar qė ka kforum tė mjaftueshėm pėr mbajtjėn e mbledhjės.
Pas hedhjės nė miratim tė rendit tė ditės nga kryetari i kėtij Kuvendi z. Driton Kurtishi ėshtė miratuar rendi i ditės dhe pas diskutimit tė pikave tė rendit tė ditės kanė dalur dhe janė miratuar disa propozime:
Pas prezantimit tė raportit nga kryetari i UPS-UP-sė z.Sejdi Hoxha pėr aktivitetet qė ka bėrė kėshilli ekzekutiv unanimishtė ėshtė miratuar nga delegatėt e Kuvendit.
Nė pikėn e dytė tė rendit tė ditės ėshtė dalur njė kėrkesė e cila ju drejtohet institucioneve tė Kosovės pėr pėrmirėsimin e kushteve tė studentėve nė Universitetin e UP-sė dhe nė Qendėrn e Studentėve.
Gjendja nė UPS-UP nga delegatėt e kuvendit ėshtė diskutuar kjo pikė e rendit tė ditės dhe kanė dalur propozimet konkretet, nė kėto propozime pėrfshihet:
Asnjė delegat i Kuvendit qe mos tė merr pjesė nė mbledhje ilegale tė Kuvendit e cila thirret nga personat e pa auturizuar nga fakulteti Juridik dhe Ekonomik.
Nese keto dy fakultete nuk i pėrgjigjen ftesės sė Unionit Qendror pėr pjesėmarrrje nė Kuvendin e Unionit do tė shpallė zgjedhjetė e parakoheshme nė kėto dy Fakultete, ėshtė kėrkuar qė kėta persona ta dorėzojn vulen dhe zyren e Kuvendit dhe tė ja dėrgojnė kryesisė sė re tė Kuvendit, tė gjitha kėto propozime janė miratuar unanimisht nga delegatėt e Kuvendit.
Nė kėtė mbledhje myasafir ishte edhe sekretari i UP-sė z. Desatan Halimi edhe pas trajtimit tė pikave tė rendit tė ditės.

Prishtinė Zyra pėr informim-ups-up
08.092005 Refet Ēitaku


Njoftime : “ ZYRA E INFORMACIONIT TĖ UPSUP-sė”
Kyqur 07-09-2005 3:40:53 (1527 Lexime)

KOMUNIKATĖ

Kryesia e Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPSUP) njofton opinionin e gjerė, mediat dhe nė veēanti studentėt dhe profesorėt e Universitetit tė Prishtinės se mbledhja e kuvendit e “thirrur” pėr datėn 08. 09. 2005 nga ish-kryetari i UPS-UP-sė z. Hoxha me disa “studentė” jo delegatė tė kuvendit tė UPS-UP-sė ėshtė e paligjshme dhe si e tillė ajo ėshtė e motivuar politikisht kundėr udhėheqjes legjitime dhe proceseve progresive tė iniciuara nga UPS-UP pėr tė dalur nga imazhi i keq politik qė e ka vėrshuar UPS-UP-nė viteve tė fundit, ne poashtu njoftojmė se jemi nė pritje tė qėndrimit tė Rektoratit tė UP-sė rreth kėsaj situate qė po mbretėron ditėve tė fundit nė partneritetin tonė me UP-nė.

Ua bėjmė me dije tė gjithė anėtarėve tė UPS-UP-sė dhe opinionit se mbledhjen e Kuvendit tė UPS-UP-sė mund ta thėrras vetėm kryetari i Kuvendit z. Ali Sefaj, ēdo pėrpjekje pėr thirrje tė paligjshme tė mbledhjes sė Kuvendit ėshtė nė kundėrshtim me dispozitat e Statutit tė UPS-UP-sė, dhe pėrpjekjet e tilla janė tė sanksionuara dhe akteret e tyre do tė ballafaqohen me procedurat ligjore tė cilat do tė aplikohen nga ana e komisionit disiplinor tė Kuvendit tė UPS-UP-sė.
Kryesia e Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPSUP) dhe posaēėrisht kryetari i saj z. Elbasan Hoti u bėnė thirrje tė gjithė anėtarėve tė ish-kryesisė sė UPS-UP-sė qė ta ndjekin shembullim e znj. Lindita Morina kryetare e komisionit pėr kulturė nė ish-kryesinė e UPS-UP-sė e cila sė bashku me grupin e aktrimit (11 anėtarėsh) pranė UPS-UP-sė kanė pranuar si tė ligjshėm vendimin e Kuvendit tė datės 03. 05. 2005 tė fuqizuar nga Kuvendi me 01. 09. 2005, ku poashtu kanė pranuar edhe ofertėn e kryesisė sė UPS-UP-sė qė ta udhėheqin komisionin pėr Kulturė edhe mė tej nė kryesinė e re tė drejtuar nga z. Elbasan Hoti.

Prishtinė: 07. 09. 2005
“ Zyra e Informacionit tė UPS-UP-sė”
Feim MALIQAJ- shef


Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 01-09-2005 4:06:02 (1480 Lexime)

UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE NĖ UP

Njoftohen mediat e shkruara dhe elektronike, se sot me date 01.09.2005 nė ora 16:00 , Kuvendi i UPS-UP-sė organizon konferencė pėr media.
Konferenca do tė mbahet nė Sallėn e Arsimtarėve nė Fakultetin Juridik tė UP-sė, nė kėtė konferencė UPS-UP do tė publikohen qendrimet dhe vendimet e Kuvendit tė UPS-UP-sė rreth situates nė UPS-UP, dhe UP.
Pas konferences do tė organizohet edhe njė koktej pėr gazetarėt

Ju mirėpresim!Prishtinė:01.09.2005 UPS-UP
Ali SEFAJ-kryetar i Kuvendit


Njoftime : LISTA STUDENTORE REFORMA
Kyqur 08-08-2005 16:06:51 (1883 Lexime)

KOMUNIKATĖ

Lista Studentore “Reforma”, gjegjėsisht kryetari i saj z.Fatos Rushiti konfirmon pėr opinionin e gjerė tėrheqjen nga Kėshilli Organizativ i protestės sė paralajmėruar pėr datėn 9. 8 .2005, pėr shkak tė mosmarrėveshjeve tė krijuara nė mes tė anėtarėve tjerė, pėrfaqėsuesve nga Unioni i Pavarur i Studentėve tė UP-sė . Gjithashtu njoftojmė te gjithė studentėt e UP-sė dhe mediat e shkruara e elektronike se nuk do tė marrim pjesė nė konferencėn pėr media tė organizuar nga pėrfaqėsuesi i kontestuar i UPS-UP, konferencė e cila nuk e shpreh qėndrimin e shumicės sė anėtarėve tė tjerė tė Kėshillit Organizativ.
LSR me kėtė rast edhe njėherė shpreh qėndrimin e vet kundėr veprimeve dhe ndėrhyrjes antiligjore nga ana e Qeverisė sė Kosovės nė Udhėheqjen e Universitetit tė Prishtinės, ndėrhyrje e cila ka shkaktuar konfuzion dhe paqartėsi te anėtarėsia e gjerė e LSR-sė dhe te tė gjithė studentėt e UP-sė. LSR vizionin e vet dhe punėn e mėtutjeshme organizative do ta orientojė drejt procesit tė reformimit tė sistemit arsimor nė UP-sė dhe do tė jetė njė pėrkrahėse e fuqishme e modernizmit tė organizimit studentor pėr vitin akademik 2005/2006 duke i mbėshtetur me tė gjitha format e mundshme demokratike zgjidhjet e problemeve tė studentėve nė UP-sė.


Prishtinė:08.08.2005 Lista Studentore “Reforma”
Fatos Rushiti-kryetar


Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 27-07-2005 6:06:08 (1367 Lexime)

NJOFTIM


Njoftohėn tė gjitha mediat e shkruara dhe elektronike se me rastin e protestės qė ka organizuar UPS-UP nė bashkpunim me organizatat tjera studentore , kėshilli Organizatvė mbanė konferencė pėr media nė ora 16:00 nė lokalet e fakultetit tė Filologjisė, ku do tė njofton studentėt pėr rrjedhėn e protestės, dhe kėrkesat qė do tė ju prezantohėn institucioneve tė Kosovės

Prishtinė
27.07.2005


Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISH
Kyqur 27-07-2005 3:14:09 (1523 Lexime)

KOMUNIKATĖ


Pas takimit qė UPS-UP ka pasur me kryeministrin e Kosovės z. Bajram Kosumi, ėshtė njoftuar se Qeveria e Kosovės ka marrė njė “vendim” lidhur me kontestin midis Universitetit tė Prishtinės dhe MASHT-it.

Ky vendim ėshtė i papranueshėm pėr UPS-UP-nė, studentėt dhe profesorėt e UP-sė, pasiqė ky ‘ vendim “ ėshtė i njėanshėm, dhe nė kundėrshtin me statutin e UP-sė, nė kundėrshtim me ligjin mbi arsimin e lartė tė Kosovės, pėr veq qė ėshtė nė kundėrshtim tė plotė mė ligjin, ai cenon rėndė autonominė e Universitetit tė Prishtinės, dhe ē’ėshtė mė e keqja ky vendim ėshtė vendim politik qė dėmton rėndė interesat e studentėve tė UP-sė, pos tjerash ky vendim len jashtė UP-sė edhe 3000 maturant tė cilėt kanė shpresuar tė jenė pjesė e UP-sė nė bazė tė vendimit tė Senatit tė UP-sė pėr rritjen numrin tė studentėve nė UP.

UPS-UP, njofton opinionin publik se me datėn 28.07.2005 (e enjėte) nė ora 12.00 organizon protestė paralajmėruese pėr t’iu thėnė stop intervenimeve politike, antiligjore tė stilit komunist tė viteteve 90-ta, tė ushtruara nga regjimi serb.

Me kėtė rast UPS-UP, u bėnė thirrje tė gjithė studentėve dhe opinionit tė gjėrė publik qė tė bashkohen nė protestėn tonė paqėsore dhe tė drejtė nė mbrojtje tė Universitetit tė Prishtinės, si hap i parė drejt hapave tjerė mė radikal.

Ky “vendim” pėr UPS-UP-nė ėshtė vetėm fillimi i problemeve nė UP, dhe nė ekzekutivin kosovar.


Prishtinė
26.07.2005


Njoftime : KOMUNIKATĖ
Kyqur 22-07-2005 3:26:14 (1444 Lexime)

UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE I UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS

Pas vizitės sė delegacionit tė UPS-UP-sė nė Universitetin e Sakaryas (Turqi), Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės fton tė gjitha mediat e shkruara dhe ato elektronike qe mė datėn 25.07.2005 nė ora 13:00 do tė mbahet njė konferencė pėr media ku do tė prezantohen rezultatet e kėsaj vizite qė UPS-UP i ka bėrė kėtij Universiteti.


Prishtinė UPS-UP
21.07.2005


Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 01-07-2005 6:29:21 (2092 Lexime)

NJOFTIM

UNIONI I PAVARUR I STUDENTEVE TE UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS njofton tė gjitha mediat e shkruara dhe elektronike se
duke pasur parasysh numrin e madh tė maturantėve tė cilėt kanė pėrfunduar shkollimin e mesėm dhe duke ditur se njė numėr shumė i madh i kėtyre tė rinjėve po mbesin jashtė objekteve Universitare UPS-UP , ka bėrė njė kėrkesė nė senatin e UP-sė qė ta rritė numrin e studentėve , nė tė gjitha fakultetet e UP-sė , varėsishtė nga Infrastruktura qė kanė fakultetet pėr tė pėrballuar numrin e studentėve , gjithashtu kėrkojmė qė tė rritet numri i studentėve me Korespodencė ( pa shkėputje nga puna)

dhe pėr kėta student tė zbriten tarifat pėr shkollim ku ēmimi tė jetė pėrafėrsisht sa dyfishi qė paguajnė studentėt e rregullt.Prishtinė UPS-UP

01.07.2005 KOMISIONI PĖR INFORMIM


Njoftime : UNIVERSITETI EUROPIAN NĖ MAQEDONI
Kyqur 29-06-2005 2:51:07 (2931 Lexime)

UNIVERSITETI EUROPIAN NĖ MAQEDONI

STRUGĖ – SHKUP
SHPALL KONKURS PĖR VITIN AKADEMIK 2005/06

Pėr regjistrimin e 1.200 studentėve tė rinj nė vitin e parė tė studimeve nė kėto fakultete:

1. Fakulteti i shkencave ekonomike me kėto drejtime :* (mėsim edhe nė
gjuhėn shqipe)
-menaxhmenti bankar
-menaxhmenti i marketingut
-financa dhe kontabilitet

2. Fakulteti i shkencave juridike dhe politike me kėto drejtime: *
(mėsimi zhvillohet edhe nė gjuhėn shqipe)
-E Drejta Europiane dhe e drejta e Unionit Europian
-diplomacia dhe politika ndėrkombėtare
-studimet juridike-gjyqėsore

3. Fakulteti pėr gjuhėt aplikative europiane me drejtimin:
-biznes dhe tregti ndėrkombėtare (ekonomi)

4. Fakulteti i Informatikės me drejtimin:
-inxhinieri pėr softwver

5. Fakulteti pėr detektiv dhe sigurimin e personave dhe tė pasurisė


II. Kushtet dhe kriteret pėr regjistrim:


1. Tė drejtė regjistrimi kanė kandidatėt tė cilėt kanė kryer shkollėn e mesme katėrvjeēare, tė verifikuar me aktet e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės.
2. Kandidatėt regjistrohen si studentė vetėfinancues tė studimeve
3. Selektimi-pėrzgjedhja e kandidatėve tė paraqitur do tė bėhet pėrmes provimit kualifikues (provimit pranues).
4. Kushtet dhe kriteret themelore pėr regjistrim janė: suksesi i arritur gjatė arsimimit nė shkollim tė mesėm dhe suksesi nga provimi kualifikues.

III. Dokumentet e nevojshme pėr regjistrim

-dėftesat e shkollės sė mesme (I-IV)
-diploma e shkollės sė mesme
-certifikata e lindjes
-letėrnjoftimi, (pasaporta)
-4 (katėr) fotografi 3X6 cm

Afati i dorėzimit tė dokumenteve afati i parė deri mė 05.07.2005, prej orės 8.00-20.00. Afati i dytė prej 7-15 korrik 2005.


Universiteti Europian nė Maqedoni, ėshtė i akredituar nga Kėshilli Universitar pėr Akreditim, dhe ėshtė ndėrkombėtarisht i pranuar.

*/ Nė fakultetet e lartshėnuara me kėtė shenjė procesi mėsimor do tė
zhvillohet edhe nė gjuhėn shqipe.

Adresa: Strugė, rr.e Liqenit p.n.
Tel: 00389-46-785-045 dhe
Celular 00389-70-362-536

Njoftime : USHT
Kyqur 25-06-2005 7:47:10 (3245 Lexime)

Nė bazė tė nenit 72 dhe nenit 101 tė Ligjit pėr Arsim tė lartė dhe tė Rregullores sė kriteriumeve pėr regjistrim nė studime deridiplomike nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės – Tetovė, si dhe nė bazė tė vendimit tė Kėshillit tė Rektoratit tė datės 16. 05. 2005 nė lidhje me regjistrimin e studentėve tė rinj nė vitin akademik 2005/2006

Universiteti Shtetėror i Tetovės

Shpall Konkurs
pėr regjistrimin e studentėve tė rinj pėr vitin akademik 2005/2006

Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės nė vitin akademik 2005/2006 do tė regjistrohen gjithsej 1890 studentė.

1. Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės kanė tė drejtė tė regjistrohen kandidatėt qė kanė kryer shkollat e mesme katėrvjeēare tė verifikuara nga ana e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės

Nė Qendrėn pėr Studime Politeknike, respektivisht nė dy programet e saja studimore; Ndėrtimtari, rrugė dhe infrastrukturė si dhe Programi studimor; Bioteknologji, bujqėsi dhe ushqim tė drejtė regjistrimi kanė kandidatėt tė cilėt kanė kryer shkollė tė mesme trevjeēare.

2. Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, studimet janė tė organizuara nė kėtė mėnyrė:
a) Studime tė rregullta tė financuara nga shteti
b) Studime tė rregullta me vetėfinancim


Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės zhvillohen studime me korrespondencė vetėm nė ato grupe studimore ku ėshtė i mundur organizimi i tyre.

3. Nė Universitet mund tė regjistrohen edhe kandidatėt qė kanė kryer shkollėn e lartė ose tė ngjajshme. Kėta kandidatė regjistrohen jashtė kuotės dhe nė bazė tė suksesit tė shkollimit paraprak kurse numri i tyre mund tė jetė mė sė shumti 10% nga numri i pėrgjithshėm i studentėve tė rregullt tė fakultetit pėrkatės tė pėrcaktuar nė konkurs. Ekuivalencėn e bėjnė Komisionet e caktuara tė Fakulteteve pėrkatėse.
Kandidatėt qė paraprakisht e kanė kryer shkollėn e lartė mund tė rregjistrohen me vetėfinancim nė studime.

4. Suksesi i arritur nė shkollėn e mesme ėshtė kushti kryesor pėr regjistrim nė USHT. Vlerėsimi i suksesit tė arsimit tė mesėm duhet tė arrijė nė 70 pikė tė fituara ndėrsa 30 pikė tė tjera kandidati duhet t’i fitojė nga katėr lėndė tė tjera, prej tyre: dy lėndė tė orientimit tė ngushtė tė studimeve tė kandidatit dhe dy lėndė tė tjera: gjuhė amtare dhe gjuhė e huaj.

5. Para shpalljes sė rezultateve tė konkursit, Komisionet pėr pranimin e studentėve tė rinj nė tabelat e shpalljeve pranė njėsive akademike tė Universitetit do tė publikojnė rezultatet e katėr lėndėve; dy prej tyre tė orientimit tė ngushtė tė studimeve dhe dy tė tjera; gjuhė amtare dhe gjuhė e huaj qė ka arritur kandidati nė arsimin e mesėm.

6. Rangimin e kandidatėve e bėjnė Komisionet pėr pranimin e studentėve tė rinj. Komisionet e shpallin listėn e rangimit tė kandidatėve tė paraqitur nė bazė tė pikave tė fituara nga arsimi i mesėm. Kandidati ka tė drejtė kundėrshtimi nė afat prej 24 orėsh pas publikimit tė rezultateve. Kundėrshtimi bėhet pėrmes Komisionit tė fakultetit pėrkatės drejtuar Komisionit Qėndror tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Vendimi i Komisionit Qėndror pėr ankesa ėshtė pėrfundimtar. Pas kalimit tė afatit pėr paraqitje tė kundėrshtimeve Komisioni pėrkatės i fakultetit, respektivisht Qendrės sė Studimeve Politeknike e njofton Komisionin Qėndror me rezultatet e konkursit dhe mė pastaj Komisioni Qėndror i publikon ato nė nivel tė Universitetit

7. Regjistrimi i studentėve nė vitin e parė shkollor 2005/2006 do tė realizohet nė dy afate. Nė afatin e parė do tė regjistrohen 60% tė kandidatėve, kurse nė tė dytin 40% nga numri i paraparė pėr pranim.
Nėse nuk plotėsohet numri i paraparė i studentėve nė ndonjė njėsi akademike tė Universitetit, do tė organizohet njė afat i tretė i regjistrimit pėr plotėsimin e numrit tė studentėve nė njėsinė akademike pėrkatėse tė Universitetit.

8. Nėse nė afatin e parė tė regjistrimit gjatė rangimit tė listės sė kandidatėve tė pranuar tė kenė numėr tė njėjtė tė pikėve, fakulteti i regjistron tė gjithė kandidatėt e kėtillė duke mos e tejkaluar 60% tė paraparė pėr afatin e parė tė regjistrimit.

9. Studentėt nė kuotėn shtetėrore regjistrohen me pagesė tė participimit tė studimeve nė shumė prej 200 euro pėr njė vit shkollor. Pagesa bėhet nė denarė sipas kursit mesatar tė Bankės Popullore tė R.M.–sė. Pagesa bėhet pėrmes xhiro-llogarisė numėr: 16005478810, deponent Banka Popullore e Maqedonisė, llogaria: 000000000630095, thirur nė numrin 723012, programi 40.

10. Pagesa e participimit bėhet nė dy kėste tė njėjta; me regjistrimin e semestrit dimėror dhe atė veror.

11. Nėse studenti i rregullt i regjistruar nė kuotėn shtetėrore pa arsye bindėse nuk i plotėson kushtet e pėrcaktuara me Ligjin pėr arsim sipėror, atėher i bart harxhimet e studimeve konform ligjit pėr arsim.II. Regjistrimi i studentėve me korrespodencė

1. Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės si studentė me korrespondencė mund tė regjistrohen ata kandidatė qė i plotėsojnė kushtet pėr regjistrim dhe ata tė cilėt kanė themeluar marrėdhėnie pune tė pėrhershme.

2. Studentėt me korrespodencė regjistrohen sipas kushteve dhe kritereve tė njėjta si edhe studentėt e rregullt por rangohen nė listė tė posaēme rangimi.
Studentėt me korrespodencė regjistrohen me vetėfinancim tė studimeve, sikurse studentėt e regjistruar nė grupin e studentėve me vetėfinancim tė studimeve tė rregullta.
Gjatė aplikimit pėr regjistrim studenti me korrespodencė paraqet kontratėn apo vendimin pėr themelimin e marrdhėnies sė pėrhershme tė punės.

III. Regjistrimi i studentėve tė rregullt me vetėfinancim

1. Nė kėtė kategori tė studimeve regjistrimi bėhet sipas kushteve vijuese:
o Kandidatėt tė cilėt nuk e arrijnė numrin prej 50 pikėve, kanė tė drejtė regjistrimi me vetėfinancim.
o Kandidati duhet tė paraqesė deklaratė me shkrim pėrmes sė cilės do tė vėrtetojė qė do t’i vetėfinancojė studimet universitare.

2. Studentėt e kėsaj kategorie, shumėn e pėrcaktuar tė pagesės duhet ta paguajnė nė denarė nė Bankėn Popullore tė RM-sė nė dy kėste tė njejta; kėstin e parė e paguajnė gjatė regjistrimit tė semestrit dimėror dhe tė dytin gjatė regjistrimit tė semestrit veror.

3. Komisioni Qėndror pėr pranimin e studentėve tė rinj nė Universitet shpall listėn e rangimit tė kandidatėve qė i plotėsojnė kushtet pėr pranim (respektivisht, arrinė rezultat prej mė sė paku 50 pikė tė fituara).

4. Listėn e kandidatėve tė pranuar tė kėsaj kategorie e publikon Komisioni Qėndror nė bazė tė listės sė rangimit tė Komisionit pėr pranimin e studentėve tė rinj pranė njėsisė akademike tė Universitetit.

5. Studentėt me vetėfinancim gjatė regjistrimit lidhin kontratė pėr tė drejtat dhe detyrimet e ndėrsjella pėr procesin mėsimor.


IV. Kandidatėt shtetas tė huaj

1. Shtetasit e huaj regjistrohen pa provim pranues, por duhet t’i respektojnė afatet e aplikimit pėr regjistrim nė Universitet sikurse edhe kandidatėt vendorė.

2. Gjatė aplikimit kandidatėt duhet ta theksojnė fakultetin, respektivisht programin studimor qė synojnė tė studiojnė, tė theksojnė a janė bursistė tė Qeverisė sė tyre apo vetėfinancues. Me fletėparaqitjen duhet tė dorėzojnė edhe kėto dokumente:

a) Dėftesat e nostrifikuara tė shkollės sė mesme
b) Ēertifikatėn e lindjes
c) Vėrtetimin pėr njohjen e gjuhės nė tė cilėn do tė studion kandidati (vėrtetimin e lėshuar nga komisioni i Universitetit)
d) Ēertifikatėn shėndetsore

3. Shuma e shkollimit pėr shtetasit e huaj pėr vitin shkollor 2005/2006 pėrcaktohet me Ligjin pėr shkollimin e lartė tė Qeverisė sė Maqedonisė. Kjo kategori e studentėve pėr njė vit shkollor paguan shumėn prej 1.500 euro nė kundėrvlerė me denarė. Nė kėtė kategori studentėsh bėjnė pjesė edhe kandidatėt shtetas tė huaj prindėt e tė cilėve ose vetė ata punojnė nė pėrfaqėsi diplomatike nė Republikėn e Maqedonisė.
Shtetasit e huaj mbeten me status studimesh tė njėjtė deri nė diplomim.
V. Mėrgimtarėt – shtetas tė R.M.-sė me shkollim tė mesėm tė kryer nė botėn e jashtme

1. Kandidatėt prindėrit e tė cilėve janė mėrgimtarė si dhe kandidatėt shtetas tė R.M.-sė tė cilėt tėrė shkollimin e mesėm e kanė kryer nė botėn e jashtme regjistrohen pa provim pranues por me vetėfinancim pasi tė kenė nostrifikuar dėftesat e shkollimit tė mesėm tė fituara nė botėn e jashtme.

2. Pagesa e studimeve tė kėsaj kategorie tė studentėve bėhet varėsisht nga vlera e pagesės sė fakultetit respektivisht programit studimor.

3. Kandidatėt, shtetas tė R.M.-sė tė cilėt kanė kryer shkollimin e mesėm nė botėn e jashtme si dhe kandidatėt me maturė tė kryer ndėrkombėtare regjistrohen sipas kushteve tė njėjta sikurse edhe kandidatėt me arsim tė mesėm tė kryer nė R.M. mirėpo pėrveē dokumentacionit tė duhur kandidatėt shtetas tė RM-sė qė kanė kryer shkollimin e mesėm jasht duhet tė paraqesin diploma tė nostrifikuara pėr arsimin e mesėm tė kryer nė botėn e jashtme.
4. Kandidatėt, shtetas tė R.M. tė cilėt nuk kanė patur mundėsi tė aplikojnė nė afatin e parė tė regjistrimit ata mund tė aplikojnė nė afatin e dytė tė shtatorit pėr regjistrim.VI. Afati i parė i regjistrimit nė USHT

1. Paraqitja e dokumentacionit pėr regjistrim nė USHT nė afatin e parė bėhet nė objektet pėrkatėse tė fakulteteve dhe tė Qendrės sė Studimeve Politeknike tė USHT-sė mė 27, 28, 29 dhe 30 qershor 2005.


2. Rezultatet e pranimit tė studentėve tė rinj nė Universitet shpallen mė 7 dhe 8 korrik 2005.


3. Lista preliminare do tė shpallet mė 4. 07. 2005


4. Regjistrimi i kandidatėve tė pranuar do tė bėhet prej 8-15 korrik 2005.


5. Paraqitja e dokumentacionit pėr regjistrim nė USHT nė afatin e dytė bėhet me 1 dhe 2 shtator 2005. Rezultati preliminar i kandidatėve tė pranuar do tė shpallet mė 09 shtator 2005, kurse rezultatet pėrfundimtare mė 14 shtator 2005. Regjistrimi i kandidatėve tė pranuar do tė bėhet prej mė 12 – 16 shtator 2005.

VII. Afati i tretė i regjistrimit

Nė fakultetet ku nuk plotėsohet numri i tė regjistruarve, Universiteti do tė shpall afat plotėsues tė regjistrimit. Paraqitja bėhet mė 21 shtator 2005. Rezultatet pleriminare tė studentėve tė pranuar shpallen mė 23 shtator 2005.
Vendimi i rezultateve pėrfundimtare do tė shpallet mė 26. 09. 2005.
Regjistrimi i kandidatėve tė pranuar do tė bėhet mė 27-30 shtator 2005.VIII. Dokumentacioni i nevojshėm pėr regjistrim:

Pėr regjistrim nė fakultete dhe nė Qendrėn e Studimeve Politeknike kandidatėt paraqesin kėto dokumente:

o Fletėparaqitjen pėr regjistrim
o Dėftesat origjinale tė tė gjitha klasave
o Diplomėn e shkollės sė mesme tė kryer
o Ēertifikatė e lindjes
o Dėshmi pėr nėnshtetėsi tė R.M.-sė (ēertifikatė ose aktvendim)
o Vėrtetim pėr pagesėn e 600 denarėve pėr harxhime administrative paguar nė xhirollogarinė e USHT-sė: 160005478810, deponent Banka Popullore e Maqedonisė, llogaria 000000000630095, thirur nė numrin 723012, programi 40.Vėrejtje:
Kandidatėt e pranuar gjatė regjistrimit duhet tė paraqesin indeksin dhe letėrnjohtimin
Tri fotografi (dy tė madhėsisė 6x9 dhe njė 4x5)
Fletėparaqitjen
Dėshmi pėr pagesėn e mjeteve tė caktuara financiare pėr semestrin e parė tė vitit akademik 2005/2006


Tė gjithė kandidatėt dokumentet e tyre pėr aplikim dhe regjistrim duhet t’i dorėzojnė nė Fakultetin pėrkatės, Programin Studimor dhe Qendrėn e Studimeve Poiteknike tė USHT-sė.

Konkursi ėshtė i shpallur edhe nė web faqen e universitetit: http://www.unite.edu.mk/
« 1 ... 5 6 7 (8) 9 10 11 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio