Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 6 7 8 (9) 10 11 »
Njoftime : SEE_UNIVERSITY
Kyqur 21-06-2005 5:19:18 (1472 Lexime)Tė nderuar dhurues tė gjakut,

I informojmė tė gjithė personat qė u treguan human dhe qė dhuruan gjak, se librezat shėndetėsore do tė mund ti marrin nė objektin 900 te z. Rustem Rustemi.

Pėrshėndetje


From: Public Relations Office [mailto:proffice@see-university.edu.mk]
Sent: Tuesday, June 21, 2005 10:30 AM


Njoftime : UNIONI I STUDENTĖVE NĖ UEJL
Kyqur 17-06-2005 10:51:57 (1620 Lexime)


SUMMER SCHOOL

Studentė tė nderuar aplikimi pėr SUMMER SCHOOL nė Shkup vazhdon por kėsaj radhe kanė tė drejtė tė aplikojnė studentėt e

ADMINISTRATĖS PUBLIKE dhe

TEACHER TRAINING.

Aplikimi bėhet nė zyrat e UNIONIT TĖ STUDENTĖVE.

Pėr mė tepėr informata drejtohuni te zyrat e UNIONIT TĖ STUDENTĖVE.


-----Original Message-----
From: Unioni Studentėve [mailto:us@see-university.edu.mk]
Sent: Friday, 17 June 2005 14:42


Njoftime : SEE-UNIVERSITY
Kyqur 16-06-2005 7:40:40 (1407 Lexime)

Tė nderuar,

Nė emėr tė Rektoratit dhe Kėshillit Organizativ tė ceremonisė sė absolventėve 2005, dėshiroj tė shpreh falemnderimin tim tė gjithė stafit tė UEJL pėr kontributin qė dhanė nė ceremoninė e 11 qershorit, e cila doli mjaft e sukseshme. Ne duhet tė jemi krenarė pėr tė arriturat e studentėve tonė dhe mirėnjohės ndaj prindėrve dhe familjes sė tyre qė i besuan institucionit tonė i cili arsimoi dhe shkolloi fėmijėt e tyre. Gjithashtu, ne duhet tė krenohemi me faktin se arritėm me sukses tė ballafaqohemi me njė ngjarje aq tė madhe dhe tė komplikuar. Kėshilli Organizativ pėrbėhej prej anėtarėve nga Zyra e Regjistrit, Zyra e marrėdhėnieve me publikun, Zyra e Medias, Zyra e pėrkthyesve, Zyra e mirėmbajtjes, dhe Zyra e financave, tė ndihmuar dhe tė kėshilluar nga njė numėr i madh i nėpunėsve profesionistė tė UEJL, por nė realitet, puna mė e madhe u bė nga tė gjithė ne gjatė katėr viteve tė kaluara. Ju uroj tė gjithėve pėr kontributin Tuaj. Nė ndėrkohė, do tė doja tė dėgjoj mendimet dhe sugjerimet Tuaja lidhur me ceremoninė nė fjalė, me qėllim qė ceremonia e ardhėshme 2006 tė jetė edhe mė e sukseshme.Me respekt,
Paul M Foster, Jr.
Kryetar i Komisionit OrganizativDiturije Ismaili
Rector's Assistant
SEEU-Tetovo
Ilindenska bb
1200 Tetovo
tel: +389 44 356 110
fax: +389 44 356 111
e-mail: d.ismaili@seeu.edu.mk


Njoftime : See-University
Kyqur 15-06-2005 7:35:12 (1285 Lexime)

Tė nderuar


Nė mbledhjen e 64 tė Kėshillit tė Universitetit, mbajtur mė 14. 06. 2005 u vendos:
Afati i provimeve tė jetė: cikli i parė 23. 06 – 05. 07. 2005 dhe cikli i dytė 11.07 – 16. 07. 2005.
Afati plotėsues i provimeve, pėr semestrin dimėror dhe veror tė jetė: 01. 09. – 17. 09. 2005.

Me respekt,

Rektorati


From: rectorate [mailto:rectorate@see-university.edu.mk]
Sent: Wednesday, June 15, 2005 1:29 PMNjoftime : Alternative-Koalicioni studentor
Kyqur 14-06-2005 6:24:45 (1371 Lexime)

Projekti “Lule per Ty”

Njoftim

Projekti “Lule per Ty” do te zhvillohet ne datat 13-17 Qershor 2005 ne ambjentet e Qendres Nderkombetare te Kultures (Piramida).

“Nje Lule per Ty” eshte aktiviteti i pare i A-KS. Ky projekt do te perqendrohet ne nje jave, gjate se ciles do te organizohet nje festival filmi, takime me nxenes dhe studente te shkollave shqiptare, diskutim me sociologun dhe psikologen, nje ekspozite te piktoreve Lume Blloshmi, Lira Caushi, Rita Selimi dhe Diana Miziri si dhe nje panel me studente dhe specialiste shqiptare dhe te huaj qe punojne ne fushen e trafikimit njerezor dhe dhunes ndaj grave. Pra, do te jete nje jave e plote kushtuar trafikimit njerezor dhe dhunes ndaj grave.

Ju mirepresim ne te gjitha aktivitetet tona!


13 Qershor --11:00 QNK Prezantimi i A-KS, 20:15 Dokumentar mbi Trafikimin Njerezor

14 Qershor --11:00 Diskutim me te rinjte, 20:15 Shfaqja e filmit: Perdhunuesit

15 Qershor --11:00 Takim me psikologun, 20:15 Shfaqja e filmit: Veronica Guerin

16 Qershor --11:00 Takim me artistet , 20:15 Shfaqja e filmit:Porta Eva

17 Qershor --11:00 Paneli, 20:15 Shfaqja e filmit: Enough

Mė tepėr nė www.a-ks.org


Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 11-06-2005 8:34:17 (1335 Lexime)

FTESĖ

Ftohen tė gjitha mediat e shkruara dhe elektronike qė tė bėjnė pėrcjelljen e debatit tė organizuar nga UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS dhe Rektorati i UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS me temėn:
1.Reformat nė Universitet midis dėshirės dhe realitetit dhe
2.Oferta e Universitetit tė Prishtinės pėr studentėt e rinjė pėr vitin akademik 2005/2006.
Takimi do tė mbahet nė Sallėn e Kuqe tė Fakultetit tė Filologjisė me datėn 14.06.2005 ( e martė) nė ora 11:00.

Prishtinė UPS-UP
11.06.2005 Komisioni pėr Informim


Njoftime : SEE-UNIVERSITY
Kyqur 10-06-2005 8:41:23 (1528 Lexime)

Tė nderuar Kolegė/e,

Ky raport ėshtė pėrgatitur nga Studenti ynė ADMIRIM ALITI (viti 3- CST faculty) , I cili ėshtė njohės I mirė I kulturės japoneze.

(PR Office i faleminderohet pėr bashkėpunimin...)

Ligjėratė pėr “Kulturėn e lartė Japoneze dhe subkulturat”


Reiko Saito, e diplomuar nė Univerzitetin Chiba tė shkencave humanistike nė Tokyo, Japoni nė lėminė “Kulturat krahasuese dhe Komunikimi i mediave”, mbajti ligjėratė nė Univerzitetin e Evropės Jug Lindore nė lidhje me kulturėn e lartė japoneze dhe subkulturat. Kjo ligjėratė u organizua nga Departamenti i Shkencave tė Komunikimit, respektivisht nga Dr. Mirushe Hoxha.

Nė prezentimin e saj ajo u fokusua mė tepėr nė komunikimin nė shtėpi, ndryshimin e sistemit patriarkal pas Luftės sė Dytė Botėrore, kontaktin fizik dhe nė specifika tė tjera tė kulturės Japoneze.

Nė elaborimin e kulturės sė lartė japoneze ajo pėrmendi formėn e teatrit tradicional “Kabuki”, art ky ku “gėrshetohen teatri, muzika dhe vallėzimi”. Ajo pėrmendi se kultura japoneze nuk ėshtė monolite, pėrkundrazi brenda saj ka shumė subkultura, e kėtė e ilustroi me disa forma specifike tė artit.

Gjatė prezentimit tė saj, si njohėse e mirė e kulturės shqiptare, ajo shpesh bėnte krahasimin mes kulturės japoneze dhe asaj shqiptare, duke vėnė nė pah gjėrat e ngjashme dhe dallimet mes kėtyre dy kulturave tė lashta.


Kėtė ligjėratė e ndoqėn njė numėr i konsiderueshėm i studentėve tė interesuar pėr njė ndėr kulturat mė tė lashta Aziatike. Pas ligjėratės sė zonjushės Saito, studentėt parashtruan pyetje tė ndryshme nė kontekst tė kulturės japoneze.

Reiko Saito pėrndryshe ka ardhur nė Maqedoni qė tė bėjė kėrkim shkencor nė lidhje me gazetarinė nė Maqedoni. Nga ana tjetėr, ajo ėshtė duke ndjekur kurs tė gjuhės shqipe. Nė Tetovė ajo jeton nė njė familje shqiptare me qėllim qė “nga afėr tė mėsoj” pėr kulturėn dhe gjuhėn shqipe.


-----Original Message-----
From: Admirim Aliti [mailto:aa03511@see-university.edu.mk]
Sent: 2005-06-10 12:38PDNjoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE I UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 10-06-2005 6:05:42 (1280 Lexime)

NJOFTIM

Njoftohėn tė gjitha mediat e shkruara dhe elektronike se mė datėn 13.06.2005 do tė mbahet njė debat me komandantin e KFOR-it Yve de Cermabon me temėn:
Siguria nė Kosovė, roli i KFOR-it dhe i studentėve
Takimi do tė mbahet nė Amfiteatrin e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės, nė ora 11:30.

Prishtinė UPS-UP

10.06.2005


Njoftime : SEE-UNIVERSITY
Kyqur 09-06-2005 7:10:07 (1217 Lexime)

Zyra e Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare e UEJL

Organizojnė diskutimin publik me temė:

“MAQEDONIA: E TASHMJA DHE E ARDHMJA”

me profesor JAMES PETTIFER

Nga CSRC, Akademia e Mbrojtjes sė Mbretėrisė sė Bashkuar

Datė

E Premte, 10 Qershor 2005, Ora 12.00Bibliotekėn Max Van der Stoel

Universiteti i Evropės Jug-LindoreJeni tė gjithė tė Mirėpritur!


Njoftime : SEE-UNIVERSITY
Kyqur 09-06-2005 7:08:52 (1594 Lexime)

Qendra pėr Hulumtime tė Administratės Publike - Universiteti i Evropės Juglindore - Tetovė dhe Fondacioni Friedrich Ebert me zyrė nė Shkup, me studentėt e Fakultetit tė Administratės publike organizonS E M I N A RTĖ DREJTAT E NJERIUT

DHE SHĖRBIMI PUBLIKPROGRAMI I PUNĖS


9.45- 10.00

Regjistrimi i pjesmarrsėve10.00 - 10.20Hapja e Seminarit

Stefan Dehnert, Drejtor i Fondacionit Friedrich EbertFjalė pėrshėndetse

Doc.Dr. Etem Aziri, Dekan i Fakultetit tė Administratės publikeFjalė hyrse pėr Projektin

Doc.Dr. Nazmi Maliqi, Drejtor i Qendrės pėr Hulumtime tė Administratės publike10.20 - 11.30 (Pjesa e parė e seminarit)Moderator:
Prezentime nė temė:
Nocioni, evualimi dhe llojet - klasifikimi i tė drejtave tė njeriut
Burimet juridike ndėrkombėtare tė garantimit tė drejtave tė njeriut
Konventat dhe deklarata pėr tė drejtat e njeriut nė sistemin e OKB-sė
Institucionet dhe procedurat tė bazuara nė Deklaratėn univerzale pėr tė drejtat e njeriut
Burimet juridike evropiane tė garantimit tė drejtave dhe lirive tė njeriut
Procedurat pėr sigurinė e tė drejtave dhe lirive tė njeriut pran Gjykatės Evropiane pėr tė drejtat e njeriut

11.30 - 12.30 Debat12.30 - 13.30 Pauzė13.30 - 14.30 (Pjesa e dytė)Moderator:

Prezentimi i temave:

Burimet vendore tė garancioneve pėr tė drejtat e njeriut
Marrėveshjes sė Ohrit dhe tė drejtat e njeriut
Roli avokatit popullor (Ombusman) nė mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė njeriut
Tė drejtat univerzale tė njeriut pjesė pėrbėrėse e sistemit humanist tė vlerave nė shėrbimin publik dhe nė administratėn publike nė pėrgjithsi
Tė drejtat e qytetarėve nė marrėdhėniet e punės nė kontekst tė drejtave dhe lirive tė njeriut14.00 - 14.30 Debat

14.30- Pėrfundim i ditės sė parė tė Seminarit10.00 - 13.30 (Pjesa e tretė)

11 qershor (e shtune) 2005Moderator:
Prezentimi i temave:

Burime tė zgjedhura juridiko - historike mbi tė drejtat e njeriut
Format jashtinstitucionale dhe teknikat pėr pėrparimin e tė drejtave dhe lirive tė njeriut
Shkeljet e tė drejtave dhe lirive tė njeriut (raste studimi)
E drejta e votės si e dretjė themelore nga korpusi i tė drejtave politike11.30 - 12.30 Debat

12.30 - 13.30 Pauzė

14.30 - Pėrfundimi i SeminaritSeminari do tė mbahet mė 10 dhe 11 qershor 2005(e premte dhe shtunė) nė lokalet e Klubit tė deputetėtve, rruga "Mitropolit Teodisej Gologanov" nr. 45, Shkup


Informacione nė tel. 02/3232656; 046 356 000; 070-879-652

E-mail: contact@fes.org.mk;n.maliqi@see-university.edu.mk


« 1 ... 6 7 8 (9) 10 11 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio