Studentet.info
RSS Feed
(1) 2 3 »
Intervista : Pajtim Thaēi: Shkollimi i gjeneratave tė reja, rrugė pėr emancimpin e shqiptarėve
Kyqur 28-04-2011 10:18:27 (3621 Lexime)


Tre aktivitete i kam pasur shumė pėrzemer: Mbledhja e nėnshkrimeve kundėr raportit tė Dick Mart-it, Pėrkrahje pėr Ramush Harajdinajn dhe ndihma nga studentet pėr situatėn e vėrshimeve nė Shkodėr tha nė njė intervist pėr shqipmedia kryetari i Unionit tė studentėve tė UEJL-sė Pajtim Thaēi .

Cilėt janė arritjet e Unionit tė UEJL-sė qė kur keni marrė detyrėn e kryetarit?

Pajtim Thaēi:
Po, nga fillimi i punės nė krye tė Unionit kemi organizuar aktivitete tė ndryshme si edukativo-arsimore ashtu edhe sociale. Jam munduar ne maksimum (nė bashkėpunim me gjithė Unionin e studentėve) tė sjell dicka ndryshe nga administratat e Unionit tė kaluar. Aktivitetet qė ja vlejnė tė pėrmenden janė tribuna tė ndryshme tė debatave qė kemi organizaur nė bashkėpunim me profesor tė ndryshėm dhe profesionist tė temave qė kemi zgjedhur. Kemi marrė pjesė nė njė seminar tė organizaur nga Universiteti I Lubjanės nė Slloveni.

Mė shumė...

Intervista : Zamir Dika : Do tė jemi universitet i gjeneratės sė tretė
Kyqur 21-06-2010 4:47:42 (1803 Lexime)


Kohė mė parė Bordi i Universitetit tė Evropės Juglindore (UEJL), ia dha besimin Profesor Zamir Dikės, qė nė katėr vitet e ardhshme ta drejtojė Universitetin.

Ai tha se misioni i universitetit do tė mbetet i njėjti, sa i takon pėrkushtimit pėr vazhdimin e promovimit tė arsimit tė lartė nė gjuhėn shqipe, nė tė njėjtėn kohė, duke qenė i hapur, pra shumėkulturor dhe me qasje shumėgjuhėsore nė mėsim dhe me fokus tė veēantė nė kultivimin e vlerave dhe standardeve ndėrkombėtare tė arsimit tė lartė.

“Universiteti deri tani ka qenė bartės i risive sa i takon pėrshtatshmėrisė me trendet mė tė reja tė arsimit tė lartė.

Planifikoj, qė edhe nė tė ardhmen tė vazhdojmė tė jemi lider sa i takon iniciativave tė reja”, tha Dika

Mė shumė...

Intervista : Alajdin ABAZI: Shteti nuk e trajton drejt UEJL-nė
Kyqur 05-01-2010 8:26:04 (1930 Lexime)


Ka vite qė UEJL po mbahet me mjetet vetanake, pasi prej 2005-ės u ndėrprenė donacionet e KE-sė pėr rroga, infrastrukturė dhe funksionimin nė pėrgjithėsi tė Universitetit, kurse nuk financoheni as nga shteti. Edhe sa kohė mund t'ia dilni tė funksiononi kėshtu?
ABAZI:
Ėshtė e vėrtetė se deri nė vitin 2004, pėrveē investimeve qė realizoheshin nga mjetet e donatorėve, si SHBA dhe shtetet evropiane, kohė pas kohe kishim pėrkrahje financiare edhe nė realizimin e programeve akademike, kurse pjesa financiare, kompensohej pėrmes projekteve tė ndryshme. Nga atėherė kanė vazhduar disa projekte edhe mė tutje, qė kontribuonin nė ngritjen e kapaciteteve tė institucionit tonė, por nuk kemi pasur mjete tė veēanta pėr infrastrukturėn e Universitetit. Strategjia jonė ka dy shtylla kryesore: sigurimin e cilėsisė dhe qėndrueshmėrinė afatgjate financiare. Ne, deri mė tani, vetėm me tė ardhurat qė krijohen nga pagesat pėr shkollim tė studentėve dhe prej shėrbimeve tė tjera (projekte vendore dhe ndėrkombėtare), qė realizohen nė Universitet, kemi siguruar njė qėndrueshmėri financiare afatshkurtėr dhe afatmesme. Ēėshtja themelore kur jemi te financimi ėshtė mungesa e financimit tė Fakultetit tė Administrimit Publik dhe Shkencave Politike si dhe Fakultetit tė Gjuhėve, Kulturave dhe Komunikimit nga buxheti i Republikės sė Maqedonisė, edhe pse statusi i UEJL-sė edhe me Ligjin pėr arsim tė lartė ėshtė universitet privat-publik jofitimprurės. Kėta dy fakultete po e ngarkojnė pjesėn tjetėr tė Universitetit. Ne, shpresojmė se sė shpejti, Ministria e Arsimit do ta vendosė edhe Universitetin tonė nė Buxhetin e Republikės sė Maqedonisė dhe me kėtė do tė mundėsohet njė zhvillim edhe mė i hovshėm i UEJL.

Mė shumė...

Intervista : Agron REKA: Tė gjithė mė bėjnė vėrejtje pėr dekanėt
Kyqur 04-01-2010 4:28:25 (2838 Lexime)


Mė 2 janar pėrfundon afati i Juaj si ushtrues i detyrės sė rektorit tė USHT-sė. A keni bėrė pėrgatitjet pėr shpalljen e Konkursit pėr zgjedhjen e rektorit?
REKA:
Puna e Universitetit nuk ėshtė ēėshtje qė duhet tė ketė trajtim medial. Aspektet organizative janė ēėshtje qė duhet tė kenė trajtim institucional. Universiteti ėshtė njė hallkė nė kuadėr tė sistemit tė arsimit tė lartė dhe vetė sistemit tė shtetit, prandaj trajtimi organizativ dhe funksional i Universitetit duhet tė jetė institucional. Ne na intereson qė pėrpara organeve tė shtetit, tė jemi nė rregull. Veprimet tė jenė nė harmoni me Statutin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Ligjin pėr Arsim tė Lartė tė Republikės sė Maqedonisė. Deri mė tani ėshtė bėrė zgjedhja e kėshillave mėsimoreshkencore tė Fakulteteve dhe Senati i USHT-sė. Pėr konstituimin e kėshillave mėsimorė-shkencorė si dhe pėr konstituimin e Senatit, Ministrisė sė Arsimit i ėshtė dėrguar shkresė nė datė 22 dhjetor tė vitit 2009. Disa organe tjera tė Universitetit, si dhe fakulteteve janė nė fazėn e zgjedhjeve. Dekanėt, Kėshilli i Rektoratit, Prorektorėt dhe Rektori sė shpejti do ti nėnshtrohen zgjedhjeve, konform kushteve dhe procedurave tė parapara me Ligjin pėr Arsim tė Lartė dhe Statutit tė Universitetit.

Mė shumė...

Intervista :  Agim VELA: Klanet politike po shkatėrrojnė USHT-nė
Kyqur 04-01-2010 4:24:05 (2671 Lexime)


Po bėhen gashtė muaj, prej se nuk jeni rektor i USHTsė dhe pėrsėri pretendoni nė kėtė post. Pėrse?
VELA:
Me vendim e datės 2 korrik tė ministrit tė Arsimit dhe Shkencės, u suspendua Senati i USHT-sė pa asnjė arsye dhe bazė ligjore. Sot, gjashtė muaj pas, ėshtė mė se e qartė se nė rastin e USHT-sė, kanė dėshtuar plotėsisht institucionet e thirrura pėr mbrojtjen e ligjshmėrisė nė Maqedoni. Tė gjitha aktet ligjore qė mundėsojnė funksionimin autonom tė USHT-sė janė shkelur me rastin e shkarkimit tonė. Fakti qė ministri solli njė vendim joligjor dhe jokushtetues, i cili do tė hynte nė fuqi pas 2 javėve pasi u shqyrtua ankesa jonė, tregon qartė se qėllimi i atij vendimi ka qenė instalimi i njė klani tė mbėshtetur politikisht. Nė mėnyrė transparente dhe nė pėrputhje me ligjet, Senati i USHT-sė ka bėrė zgjedhjen e rektorit mė 3 korrik dhe, ligjėrisht ai vendim ėshtė ende nė fuqi. Pra, unė bashkė me prorektorėt, dekanėt dhe pėrgjegjėsit e programeve studimore dhe tė njėsive tjera organizative, jemi organe legjitime tė Universitetit. Gjithsesi, ne tė drejtėn tonė do ta ndjekim nė mėnyrė ligjore dhe nė pėrputhje me standardet evropiane.

Mė shumė...

Intervista : Vela: E vėrteta ėshtė nė anėn tonė
Kyqur 13-07-2009 15:05:50 (3565 Lexime)


Profesori Agim Vela, pohon se nė emėr tė mbrojtjes sė ligjit, Qeveria dhe udhėheqėsia e re e USHTsė ėshtė duke shkelur pikėrisht Ligjin pėr arsim sipėror dhe autonominė e USHT-sė. Kėtė e
argumenton me disa shembuj tė emėrimeve tė reja nė organet e USHT-sė, qė sipas tij, bėhen nė
kundėrshtim me tė gjitha normat qė rregullojnė
funksionimin e universiteteve nė vend dhe nė botė.


Bisedoi: Urim HASIPI

KOHA: Z. Vela, kohė mė parė me njė vendim tė MASH-it, ju dhe Senati i USHT-sė u suspenduat nga detyra. Kėtė vendim ju nuk e keni miratuar. A mund tė na thoni cilat janė argumentet qė shkojnė nė favorin tuaj dhe pse e kontestoni udhėheqėsinė e re?

VELA:
Me pėrgjegjėsi tė plotė konstatoj se Vendimi i MASH-it pėr suspendimin e Senatit dhe Organeve udhėheqėse tė USHT-sė ėshtė veprim tėrėsisht politik, antiligjor dhe mbi tė gjitha antikushtetues. Vendimi i ministrit Stojanovski, tashmė i tėrhequr nga Qeveria, pėr pretekst ka disa "parregullsi", qė janė absurde, jofaktike dhe pa baza ligjore. Vendimi dhunon autonominė e universitetit, tė garantuar me nenin 46 tė Kushtetutės sė RM-sė dhe nenin 2 tė Ligjit pėr arsim tė lartė. MASH nė asnjė mėnyrė nuk mund tė pezulloj Senatin e USHT-sė. Atė mund ta bėj vetėm Parlamenti i RM-sė, edhe atė nė rrethana skajshmėrish tė jashtėzakonshme. Nė USHT me vite shėnohen vetėm progrese e nuk ka asgjė tė jashtėzakonshme. Mė tej, vendimi sillet njė ditė para pėrfundimit tė procedurės pėr zgjedhje tė Rektorit tė USHT-sė, tė sjellur nga Senati i USHT-sė dhe Drejtoria e Rektoratit, me njė transparencė tė lartė dhe nė pajtueshmėri me Ligjin pėr arsim tė lartė dhe Statutin e USHT-sė, duke cėnuar kėshtu drejtpėrdrejtė autonominė e universitetit, organet e tij dhe institucionin e konkursit.

Mė shumė...

Intervista : Vela: E kanė okupuar dhe degraduar USHT-nė
Kyqur 11-07-2009 3:51:53 (3770 Lexime)


Prof.dr. Agim Vela i shumė respektuar si njė shkenctarė i rallė shqiptarė nga Maqedonia nė lėminė e mjekėsisė nė Intervistėn eksluzive pėr tė pėrditshmen “24 orė” thėkson se nuk pret gjė nga ministri i ri i Arsimit dhe Shkencės, Nikolla Todorov, i cili vjen pas dorėheqjes sė ministrit tė deritanishėm Pero Stojanovskit. Rektori Vela thekson se pret pėrgjigje konkrtete nga drejtetėsia, por edhe nga interesimi i shtuar i faktorit ndėrkombėtarė, qė ka shprehur keqardhje pėr gjendjen e krijuar nė USHT. Rektori aktual qė kėmbėngul se ai ėshtė legal nė krye tė udhėheqjes sė USHT-sė pas emėrimit nga Ministria e Arsimit tė Agron Rekės, pėr ushtrues detyre tė rektorit.

Intervistoi: Urim SALIHU

Mė shumė...

Intervista : Agim Vela: Qeveria bėn “pazar pa hanxhinj”
Kyqur 10-05-2009 4:49:16 (2198 Lexime)


Intervistoi: Laura PAPRANIKU

Pesė vite nga legalizimi i Universiteti Shtetėror i Tetovės, nuk kanė mjaftuar qė shteti t’u pėrgjigjet nė mėnyrė korrekte kėrkesave tė kėtij institucioni publik nė gjuhėn shqipe. Nga buxheti i vitit tė fundit pėr USHT-nė u ndanė vetėm nėntė pėr qind e mjeteve qė ndahen pėr arsimim tė lartė edhe pse pėr nga numri i studentėve ėshtė universiteti i dytė nė Maqedoni.

Dhe jo vetėm kaq, shteti sjellė vendimin tė themelon fakultete dhe ta disperzon atė pa e pyetur fare USHT-nė, pa siguruar bile as mjete financiare pėr funksionim e tė tyre.

Si reflektohen kėto ēėshtje nė funksionimin e universitetit dhe cilat janė planet e USHT-sė, janė disa prej pyetjeve nė tė cilat pėrgjigjet ushtruesi i detyrės sė rektorit, prof. dr. Agim Vela

Mė shumė...

Intervista : Rektori i ri ka vizion tė qartė pėr USHT
Kyqur 21-04-2009 8:08:13 (1863 Lexime)


” Vizioni ėshtė vazhdimi i realizimit tė objektivave qė i ka parashtruar paraprakisht ekipi i profesor Sadiut nė kuadėr tė nxjerrjes sė detyrave tė reja dhe ky universitet tė hapėrojė drejt ngritjes sė standardit dhe jetės shkencore nė tė ardhmen”, vėren rektori Vela, i cili ka njohuri mbi tė gjitha zhvillimet nė kėtė universitet pasi qė ka qenė i kyēur nė procesin e ngritjes sė tij, sidomos gjatė dy viteve tė fundit. Sipas tij, anėtarėsimi i pėrhershėm nė Asociacionin e Universiteteve Evropiane ėshtė njė nga qėllimet kryesore dhe ai ka shfaqur shpresat se shumė shpejt USHT do tė jetė anėtare e barabartė me universitetet simotra.

Mė shumė...

Intervista : Intervistė me Ema Andrea: Si ngela shtatzėnė kur isha studente
Kyqur 17-04-2009 7:53:57 (8369 Lexime)


Ekspresive, sharmante dhe e ēiltėr. Kjo ėshtė panorama e aktores Ema Andrea nė ēdo rol tė luajtur nė skenė, por qė nuk ndryshon shumė karakter edhe nė jetėn reale pėrveē faktit, qė fal mė shumė buzėqeshje. Nė njė rrėfim pėr suplementin “Studenti” ajo tregon se si ka qenė jeta e saj brenda Akademisė sė Arteve nė vitet ku sapo ishte pėrqafuar demokracia.

Nė cilat vite keni qenė studente dhe diēka rreth Akademisė sė Arteve, ku edhe keni studiuar?
Kam qenė studente nė vitet 1990-1994. Mbaj mend qė para se tė hyja ndėrtesa mė dukej shumė e madhe dhe mė emociononte.... edhe pse nuk ka qenė ėndrra ime tė bėhesha aktore apo tė studioja nė Akademinė e Arteve. Gjithsesi, dija qė kisha artin brenda meje, dhe Akademia ishte i vetmi vend ku mund tė eksploroje. Nė dukje ėshtė njė ndėrtesė qė supozohet tė mbledhė rreth vetes njerėz me mendje tė hapura, tė cilėt hyjnė aty vetėm prej dashurisė qė kanė pėr profesionin qė kanė zgjedhur. Ndoshta kjo ka qenė frika mė e madhe, ndoshta prandaj edhe ndėrtesa me dukej tejet madhėshtore. ...Profesorėt si projektimi i pamundur i tė ardhmes sime....mė pas nuk u zvogėlua ndėrtesa, por me sa duket u rrita unė dhe ēdo pėrmasė njerėzore u ridimensionua brenda meje.

Mė shumė...

(1) 2 3 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio