Studentet.info
RSS Feed
« 1 (2) 3 »
Intervista : Intervistė: DHORI KULE “Kur dashuroja shoqen e klasės”
Kyqur 15-04-2009 11:01:36 (2964 Lexime)


E gjen mes shkresash dhe njė axhende “full” pėr ditėt nė vazhdim. Shkresa qė mbartin vendime, ankesa dhe propozime qė vijnė nga ēdo cep i Universitetit tė Tiranės dhe jo vetėm. Pavarėsisht ngarkesės nuk refuzon tė shprehet pėr mediat dhe sidomos vė buzėn nė gaz kur i tregojmė se nė fakt jemi nga suplementi “Studenti”. Pėrgėzon pėr iniciativėn dhe sigurisht na parashtron njė sėrė problematikash qė janė shqetėsuese.

Dhe nė morinė e bisedave nuk ngurron tė pėrmendė jetėn e tij studentore, atė retrospektivė qė sot po I kėrkohet. Mbase janė kujtimet e shumta dhe tė bukura qė I vijnė nė mendje, tė cilat gjysmat i ndan me ne dhe tė tjerat mbase i mban dhe pėr vete, por pėrfundimisht rektori Dhori Kule ndjehet i lumtur pėr jetėn e tij studentore. Nuk rezervohet tė flasė pėr dashurinė e tij tė madhe qė e ka gjetur gjatė kohės kur ka qenė student, vajza gjirokastrite, e cila sot ėshtė edhe bashkėshortja e tij. Por si e pėrshkruan kėtė kohė rektori Dhori Kule do ta zbuloni nė intervistėn e mėposhtme.

Mė shumė...

Intervista : Sadi Bexheti: Kemi buxhet sa UEJL-ja
Kyqur 04-01-2009 6:27:35 (1831 Lexime)

Lajm: Me gjithė zgjerimin e USHT-sė, me 10 fakultete dhe mbi 60 programe studimore, vazhdon tė mbetet problem mungesa e hapėsirave Pėrse nuk ėshtė punuar edhe nė kėtė drejtim?

Bexheti: Qėllimi jonė kryesor, ka qenė qė fillimisht ta rregullojmė dokumentacionin, pra tė rregullohemi me akreditimin e programeve studimore dhe harmonizimin e dokumenteve tė Universitetit me Ligjin pėr arsim tė lartė. Kjo ėshtė arsyeja e parė, kurse e dyta ka tė bėjė me ēėshtjen financiare. Sikurse e dini, me ardhjen time nė detyrėn e rektorit tė USHT-sė, pėr herė tė parė, Qeveria lėshoi pėrafėrsisht njė milion euro pėr objektin e USHT-sė nė Gostivar, ndėrsa pėr vitin 2008 ishte planifikuar tė lėshohen dy milion euro tė tjera, por qė nuk na u lėshuan tėrėsisht. Rebalanci i buxhetit, muajve tė verės edhe zgjedhjet e qershorit e ērregulluan punėn e investimeve nė USHT. Nė atė kohė Universiteti ishte nė krizė sa i takon sigurimit tė rrogave tė profesorėve tė angazhuar part-time dhe tė mėsimdhėnėsve tė rregullt, prandaj vendosėm qė tė ndalnim shpenzimet pėr investimet nė objekte. Kemi bėrė sakrifica tė mėdha, sepse nuk doja tė dėmtoj rrogat e profesorėve.

Mė shumė...

Intervista : Intervistė me Ministrin e Arsimit dhe Shkencės sė Kosovės Enver HOXHAJ
Kyqur 19-07-2008 2:25:01 (2375 Lexime)


Universitetet private kanė njė vit kohė qė tė plotėsojnė kushtet nėse duan tė akreditohen dhe tė marrin licencė pėr pesė vitet e ardhshme. Askush nuk i ka telefonuar pėr tė intervenuar, kurse ata qė nuk ndalojnė regjistrimin e studentėve kėtė vit, sipas vendimit tė Qeverisė, nuk do tė marrin licencė. Enver Hoxhaj, ministėr i Arsimit, flet pėr Express.

A ėshtė krijuar njė kaos apo zgjidhje e ēėshtjes sė institucioneve private tė arsimit pas raportit tė Kėshillit Britanik pėr Akreditim?
Enver Hoxhaj:
Mendoj se edhe nė pozitėn time si ministėr, por edhe si njeri, jemi shumė tė shqetėsuar me raportin. Ky shqetėsim duhet tė merret shumė seriozisht me gjendjen e cila pėrshkruhet nė universitetet private, me dilemat tė cilat ngrihen nė raport me pamundėsinė e sektorit privat nė fushėn e arsimit tė lartė qė tė pėrmbushė kėto kritere. Por ėshtė fillimi qė tė krijohet rend, tė ketė standarde evropiane nė arsimin e lartė privat. Qasjen qė kemi pasur ne si ministri ka qenė e bazuar nė Ligjin pėr arsimin e lartė i cili ka kaluar ne Kuvendin e Kosovės nė vitin 2003, me standarde ndėrkombėtare nė fushėn e arsimit dhe me standarde qė burojnė nga procesi i Bolonjės. Si rrjedhojė ėshtė marrė konstatimi se asnjė nga bartėsit e arsimit e lartė privat nė Kosovė nuk ėshtė nė gjendje qė tė plotėsojė kėto kritere.dėrguar pėr shėrim tė mėtutjeshėm nė QKUK nė Prishtinė. Vdekja e ngasėsit tė traktorit ėshtė konstatuar nga mjeku kujdestar nė Mitrovicė. Prokuroi publik i Qarkut nė Mitrovicė ėshtė informuar lidhur me rastin dhe ka autorizuar qė trupi i pajetė i viktimės t’iu dorėzohet familjarėve.

Mė shumė...

Intervista : Shpėrthen Kule: Pollo na ka futur nė kolaps
Kyqur 20-05-2008 3:19:18 (2195 Lexime)


TIRANĖ, 20 MAJ- Kreu i universitetit mė tė madh nė vend hedh alarmin se institucionet e arsimit tė lartė po pengohen nga Ministria e Arsimit pėr funksionimin e tyre. Dhori Kule, nė njė intervistė pėr gazetėn "Shqip", me shqetėsim ėshtė shprehur se "ministri i Arsimit, Genc Pollo, kėshillohet nga disa persona qė ishin nė garė pėr rektorė dhe dekanė, por qė humbėn zgjedhjet". Sipas tij, janė kėta humbės, anėtarė tė KALSH-it qė hartojnė akte nėnligjore tė paligjshme pėr tė frenuar punėn e rektorėve tė universiteteve shtetėrore nė mbarė vendin. "Ata kanė dėshirė qė ne tė dėshtojmė nė punėn tonė", thotė Kule, ndėrsa shton se "kjo nuk do tė lejohet tė ndodhė kurrsesi, sepse i gjithė stafi akademik dhe drejtuesit janė gati tė bėjnė ēdolloj oponence ndaj akteve qė shkelin tė drejtat tona".

Mė shumė...

Intervista : Shqiptarėt do tė ballafaqohen me shantazhe gjatė akreditimeve
Kyqur 17-04-2008 6:09:32 (2184 Lexime)


Intervistoi: Laura PAPRANIKU/ LAJM

Kėshilli pėr Akreditimin e institucioneve tė arsimit tė lartė nė Maqedoni, pėrveē se nuk ka asnjė shqiptarė nė pjesėn e anėtarėve tė Qeverisė, ėshtė i mangėt edhe nė pėrbėrjen e anėtarėve qė delegohen nga Konferenca interuniversitare. Prej UEJL-sė s’ėshtė emėruar ende anėtar nė kėtė Kėshill, pasi nė takimin e fundit tė Konferencės, qė u mbajt tė shtunėn e para dy javėve, plasi sherri mes UEJL-sė dhe USHT-sė, se kush do tė pėrfaqėsohet nė konferencėn e rektorėve tė universitete publike. Pėr kėtė dhe ēėshtje tė tjera qė kanė tė bėjnė me Kėshillin, flet prof. Zeqiri pėr gazetėn LAJM. Prej vitit 2003, ai ka qenė anėtar i Kėshillit, kurse nė vitet 2006 dhe 2007, kishte edhe postin e zėvendėskryetarit, qė tanimė ėshtė shuar me Ligj.

Mė shumė...

Intervista : Intervistė me rektorin e Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani
Kyqur 10-07-2007 2:31:17 (2558 Lexime)

Hasani: Kam arritur ta nxjerr UP-nė nga izolimi


Prishtinė, 10 korrik - Njė vit pasi ėshtė vėnė nė krye tė Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani, nė njė intervistė dhėnė “Kohės Ditore”, thotė se punėt po i shkojnė ashtu siē ka planifikuar nė menaxhimin e institucionit tė cilin drejton. Megjithėse ka plane ambicioze derisa ta pėrfundojė mandatin, ai mund ta lėrė bosh karrigen e rektorit nė rast se i bėhet ofertė pėr ta drejtuar njė qeveri tė mundshme teknike, apo pėr ta udhėhequr diplomacinė e jashtme kosovare. Hasani ėshtė i bindur se ka hequr UP-nė nga izolimi ndėrkombėtar, por edhe ka depolitizuar kėtė institucion. Megjithėkėtė, veprimet e fundit tė politikės karshi vendimit tė Senatit pėr mbylljen e disa departamenteve, thotė se mund ta dėmtojnė Universitetin.

Mė shumė...

Intervista : Intervistė me Alajdin Abazin, rektorin e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė per LAJM
Kyqur 13-06-2007 6:17:14 (2696 Lexime)


Shteti nuk i pėrgjigjet si duhet UEJL-sė

Nga:LAURA PAPRANIKU

I themeluar pėr nevojat e arsimit sipėror tė shqiptarėve tė Maqedonisė, nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė (UEJL) viteve tė fundit shėnohet njė shtim i dukshėm i studentėve maqedonas. Pjesėmarrja e tyre prej 30 pėr qind nė Konkursin pėr regjistrimin nė vitin 2008/2009, planet e zgjerimit tė UEJL-sė si nė aspektin hapėsinor ashtu edhe shkencor, standardi i studentėve, angazhimi nė nxjerrjen e kuadrove pėr nevojat e Universitetit, janė disa prej ēėshtjeve pėr tė cilat flet rektori i UEJL-sė, akademik Alajdin Abazin

Prej vitit tė kaluar, kur 25 pėr qind e vendeve ishin rezervuar pėr maqedonasit, sivjet keni rritur nė 30 pėr qind pjesėmarrjen e tyre. Pėrse, kjo tendencė?

Abazi:
Nuk ka tė bėjė me ndonjė tendencė pėr tu korrigjuar apo ndėrruar politika e pranimit tė studentėve sipas pėrkatėsisė gjuhėsore. Kjo vjen si rezultat i orientimit tonė, qė 20 pėr qind t’ju bėjmė vend “tė tjerėve”, por duke pasur ēdo herė parasysh qė kjo tė mos jetė pengesė pėr studimet nė gjuhėn shqipe, pasi edhe misioni Universitetit i dedikohet gjuhės shqipe. Megjithatė, UEJL-ja ėshtė institucion i hapur pėr tė gjithė, prandaj Bordit ka marrė qėndrim qė 20 pėr qind e vendeve t’ju caktohet tė tjerėve, ku pėrveē maqedonasve ka turq, boshnjakė, romė e kėshtu me radhė. Momentalisht, jemi nė nivelin e kėtyre pėrqindjeve, pasi 20 pėr qind janė “tė tjerė” dhe 80 shqiptarė.

Mė shumė...

Intervista : Intervistė me rektorin e USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexhetin pėr LAJM-in
Kyqur 29-05-2007 4:30:41 (3457 Lexime)


Senati vendos nė prani tė OSBE-sė

Intervistoi:LAURA PAPRANIKU

Shkup, 28 MAJ - Nė pėrgatitje tė vitit akademik 2007/2008, rektori i Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT), prof. dr. Sadi Bexheti, rrėfen pėr “Lajm” disa prej planeve me tė cilat mendohet tė pėrballohen sfidat e shumėfishta para tė cilave ndodhet USHT-sė. Ku do tė vendosen gjashtė fakultete e reja, si do tė sigurohet kuadri pėr studentėt e rinj, qė sivjet pritet tė jenė 4 265 pėr dallim prej njė vitit mė parė u regjistruan rreth 2 500 studentė, kur do tė inaugurojnė Institutin e arteve nė Shkup, pėrse kanė hequr dorė nga Instituti “Josf Bageri”, cilat janė intervenimet dhe presionet gjatė konkursev tė punėsimit, janė disa prej ēėshtjeve pėr tė cilat pėrgjigjet rektori nė kėtė intervistė


Planifikoni tė shtoni gati dyfish numrin e studentėve dhe tė zgjeroni nė 10 numrin e fakulteteve. Si do ta pėrballon USHT-ja kėtė zgjerim?

Mė shumė...

Intervista : Intervist me Dukagjin Pupovci Antar i Keshillit Drejtues ne UP
Kyqur 10-03-2007 16:50:00 (3418 Lexime)


Rektori nuk mund tė shkarkojė dekanėt


Nuk shoh ndonjė mundėsi ligjore qė rektori tė shkarkojė dekanin. Dekanėt zgjidhen dhe shkarkohen nga Senati i Universitetit. Flet Dukagjin Pupovci, anėtar i Kėshillit Drejtues tė Universitet tė Prishtinės.


Si i vlerėsoni veprimet e fundit tė rektorit Enver Hasani,siē janė shkarkimi i njė rektori dhe disa profesorėve tė tjerė?

Dukagjin Pupovci:
Pa hyrė nė motive tė shkarkimit, nuk shoh ndonjė mundėsi ligjore qė rektori tė shkarkojė dekanin. Dekanėt zgjidhen dhe shkarkohen nga Senati i Universitetit,
ndėrkohė qė shkarkimi bėhet me shumicė tė kualifikuar prej 2/3 tė anėtarėve tė Senatit. Mendoj se nė Universitet duhet t'i shmangemi leximit tė normave ligjore mes rreshtave, sidomos
nė ato raste kur korniza pėr veprim ėshtė qartė e definuar. Pėrsėri pa hyrė nė motive, rektori, si zyrtari mė i lartė menaxhues, ka tė drejtė tė iniciojė procedurė disiplinore ndaj stafit akademik dhe jo akademik, gjė tė cilėn e ka bėrė nė disa raste.

Mė shumė...

Intervista : Intervist me Rektorin e UP-sė Enver Hasani dhėnė Gazetės Express
Kyqur 10-03-2007 16:10:00 (3666 Lexime)


ASNJĖ KOMPROPMIS

Akuzat e Dukagjin Pupovcit ndaj rektorit Enver Hasani, ky i fundit i vlerėson si personale. Hasani thotė se ėshtė Pupovci me mish e shpirt ka qenė kundėr zgjedhjes sė tij pėr rektor. Asnjė kompromis me plagjiatorėt. Shkarkimin tim
dikush mund ta shohė vetėm nė ėndėrr. Flet Enver Hasani pėr gazeten Express.


Anėtarė tė Kėshillit Drejtues kanė thėnė se ju duhet t’i ktheni tė gjithė profesorėt e suspenduar? Do tė ndodhė kjo?

Enver Hasani:
Nuk ėshtė e vėrtetė. Ai nuk ėshtė qėndrimi i Kėshillit Drejtues, ky nuk ėshtė qėndrim i tyre. Aty ėshtė folur pėr kushtet, ėshtė formuar njė komision qė do t’i pėrcaktojė kushtet dhe rrethanat nė tė cilat mund tė bėhet shkarkimi i jashtėzakonshėm i dekanėve ose i menaxherėve tė tjerė brenda Rektoratit. Kjo ėshtė praktikė nė ēdo universitet civilizues, nė shtetet perėndimore, nuk ėshtė vetėm te ne dhe atė tė drejtė e kam unė si rektor nė bazė tė nenin 25 pika, 5 ku KD – ja duhet tė caktojė njė kuadėr. Kur dekani merr pjesė nė rrahje, nė ndonjė vepėr penale, kur e bllokon
procesin dhe nuk ėshtė nė gjendje tė menaxhojė si duhet. Pėr arsye menaxheriale, sepse dekanėt janė bartės tė mi imediatė, ata mė pėrgjigjen mua, sipas statutit.

Mė shumė...

« 1 (2) 3 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio