Studentet.info
RSS Feed
Komunikata : Z. Rücker, koha ka ardhur: perfundimishte shko ne shtepi!
Kyqur 06-12-2007 9:34:34 (2809 Lexime)


Z. Rücker, tani si Perfaqesues Special i Kombeve te Bashkuara dhe me heret shef i shtylles se katerte te UNMIK, duke pasur parasysh rolin tuaj te dyshimte dhe ndikimin negative ne:

-Politikat e paracaktimeve te investitoreve, dekurajimeve dhe jotransparences ne procesin e privatizimit. Bllokimin e investimeve te huaja ne Kosove dhe bllokimin e ardhjes se investitoreve te fuqishem.
Dyshime mbi implikime me interesa personale ne procesin e privatizimit. Se paku ne rastet e privatizimit te Ferronikelit, te rishiqohet procesi i privatizimit te Ferronikelit me theks te veqante pazari i bere mes kompanise Alferon dhe kompanise se fuqishme gjermane Thyssengrup, e cila u veteeliminua nga konkurrenca per Ferronikel ne momentin e fundit dhe roli i z. Rücker ne kete process. Pastaj mosrespektimi i kritereve ekonomike, ambientale dhe energjetike ne interes te Kosoves me rastin e neshkrimit te privatizimit te kontrates me ndihmen e z. Rücker.

Mė shumė...

Komunikata : Komunikatė
Kyqur 13-07-2007 6:07:40 (2455 Lexime)


Komunikatė

Kėshilli i Universitetit tė Evropės Juglindore (UEJL), nė Tetovė, nė mbledhjen e sotshme tė radhės, midis tjerash, shqyrtoi edhe Raportin e Komisionit Qendror, tė pėrpiluar nga tė gjitha dekanatet, nė veēanti, pėrkitazi me dukurinė e nepotizmit, ku kishte edhe kritika nga disa mediume. Nė njė atmosferė tė njė debati konstruktiv, pėrmbajtėsor dhe mbi tė gjitha vetėkritik, Kėshilli i UEJL-sė, nė pėrbėrje tė plotė, njėzėri vendosi si vijon:


Tė gjitha punėsimet e kuadrit akademik nė UEJL janė bėrė nė pajtim me procedurat dhe institucionin e konkursit, duke u dhėnė shanse tė barabarta tė gjithė pjesėmarrėsve nė konkurs. Pėr tė gjitha rastet, nė mėnyrė individuale, janė shqyrtuar edhe kandidatėt, tė cilėt kanė aplikuar nė konkurset pėrkatėse si dhe recensionet akademike, tė nėnshkruara nga komisionet e zgjedhura, nė mėnyrė transparente.

UEJL, do tė vazhdojė me vendosmėri dhe transparencė edhe nė tė ardhmen tė angazhojė kuadro tė aftė, tė dėshmuar, jo nė lagjet tona, por nėpėr botė, siē ėshtė rasti i Ilir Snopēes, i cili pavarėsisht se e kishte vėllain tė punėsuar nė UEJL, megjithatė ne “e grabitėm” nga bankat e studimeve nė Shkup, me notė mesatare 10.00 dhe me vendin e dytė tė zėnė nė garat botėrore tė matematikės.

Dekanatet e fakulteteve tė UEJL-sė janė tė vendosur njėzėri se nuk do tė zmbrapsen nga asnjė formė e presionit individual nga pėrcaktimet e tyre, qofshin ato edhe pėrmes manifestimit tė grevave tė urisė.

Mė shumė...

Komunikata : K o m u n i k a t ė
Kyqur 05-07-2007 7:02:43 (2706 Lexime)


K o m u n i k a t ė

Asistenti i lėndėve kushtetuese administrative, Ruhi Bakiu, i cili njė ditė mė parė (4 korrik), kishte njoftuar pėr grevėn e tij tė urisė, sot (5 korrik) e ka ndėrprerė atė.

Nė ndėrkohė, nė opinion u plasuan informata tė pasakta lidhur me familjarizmat, duke filluar nga Fakulteti Juridik, por edhe nė fakultete tė tjera tė UEJL-sė. Edhe pėrkundėr faktit se njėherė rastet janė shqyrtuar nga Bordi i Universitetit, megjithatė Rektorati vendosi qė tė formojė njė komision, i cili do t’i rishqyrtojė tė gjitha rastet e apostrofuara nė fakultete.

Nė tė njėjtėn kohė, angazhimet akademike nė UEJL, u pėrkasin fakulteteve gjegjėse nė bazė tė vlerėsimeve tė evaluimeve dhe cilėsisė akademike, sipas standardeve tė UEJL.


Mė shumė...

Komunikata :  UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ
Kyqur 10-05-2007 4:40:14 (2311 Lexime)

UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ


SHBA janė miqe tanė, dhe do jenė edhe ne tė ardhemenė

Unioni i Studentėve Shqiptarė eshte tronditur pėr lajmin pėr planifikimin e sulmit terrorist mbi bazėn ushtarake Fort Dix tė Nju-Xhersit nė SHBA. "Nė parim, dėnojmė ēdo akt terrorist pavarėsisht se kush e planifikon apo edhe e kryen, pa marrė parash qėllimin dhe motivin, mirėpo pėr ne ky rast ėshtė edhe mė i rėnd kur nė tė janė tė implikuar qytetarė tė kombit tonė" ,
"Tė planifikosh njė akt terrorist mbi njė bazė ushtarak tė njė shteti mik tė shqiptarėve e posaēėrisht tė Kosovės, do tė thotė tė jesh kundėr interesave tė popullit shqiptarė, ndėrsa tė sulmosh SHBA-tė do tė thotė tė sulmosh shtetin qė promovon vlerat demokratike.
Ėshtė mirė qė autorėt e kėtij komploti u kapėn nga autoritetet amerikane para se tė kryejnė aktin e planifikuar.

Unioni i Studentėve Shqiptarė edhe me kėtė rast, i shpreh mbėshtetje tė fort dhe tė parezervė qeverisė amerikane nė luftėn kundėr terrorizmit, ndėrsa pėr autorėt e kėtij komploti kėrkojmė qė tė vihen para drejtėsisė.
Jemi tė bindur se ky akt nuk do tė prek marrėdhėniet tonė tė mira me popullin dhe qeverinė amerikane, e cila ėshtė promotore e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.
Jemi tė bindur qė autorėt e kėtij planifikim janė njerėz tė manipuluar e tė infiltruar nga qarqe anti- shqiptare, anti-islame dhe anti-amerikane, aq mė tepėr kur kjo bazė qe strehė pėr refugjatėt kosovarė gjatė luftės sė fundit.
Edhe njėherė shprehim shqetėsimin tonė pėr tentimin e aktit terrorist mbi ushtrinė amerikane e cila tek ne nė Kosovė shihet si shpėtimtare dhe ruajtėse e paqes dhe stabiliteti jo vetėm nė Kosovė por edhe nė rajon


Unioni i Studenentve Shqiptarė
Bordi i Pergjithshem
Prishtin,Tiranė,Tetovė


Komunikata : UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ
Kyqur 16-04-2007 2:25:28 (3707 Lexime)

USSH:Lirojeni Profesorin tonė Artan NIMANIN


Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH denon arrestimin nga ana e Policisė tė z. Artan Nimanit prof: nė UP, duke besuar nė pafajsin e zotit Nimani kerkojm nga gjykata e qarkut nė Prishtin qė tė tėrheq vendimin pėr mbajtjen nė Paraburgim tė Profesorit tė Universiteti tė Prishtines z. ne afat prej 30 ditėsh, pakurrfar provash bindse.

USSH-ja i ben thirrje Gjykates dhe Institucioneve tė Kosovės qė sa me Parė ti lirojnė tė pafajshmin nga akuza siq ėshtė professor Nimani.

Unioni i studentve Shqiptar nuk beson nė supozimet e Policis dhe Prokurorisė pėr inkriminimin e z. Nimani nė vepren pėr tė cillen akuzohet, duke pasur parasysh korrektesin e z.Nimani me studentet dhe duke e njohur pėr sė afermi personalitetin e tij
Profesor Artan Nimani ėshte nje ndėr profesoret qė ka dhan mjaft nė Universitetin e Prishtinesė pėr implimentimin e reformave, andaj ne si USSH Arrestimin e professor Nimanit e konsiderojm si tė pa pranushem, dhe kerkojm lirimin e tij tė menjėhershem dhe tė pa kusht.

Ne ju bejmė thirrje te gjitha instituconeve nė Kosovė qė tė Lirojnė Profesorin e Pafajshem z. Artan Nimani, ose nė tė Kundėrtėn, Unioni i Studentėve Shqiptarė do ti pėrdor tė gjith mjetet demokratike pėr tė spjeguar dhe dėshmuar pafajsin e tij nė mėnyra bindse dhe demokratike.


15.04.2007-Prishtinė
Bordi Qendror i USSH-sė


Komunikata : Komunikatė
Kyqur 26-12-2006 12:37:43 (2706 Lexime)

Komunikatė nga US-USHT, USSH dhe USSHM

Ne Unionet e studentore tė vėtdijshėm dhe dėshmitarė pėr rrethanat e krijuara pas incidentit qė ndodhi nė Akademinė solemne pėr nder tė pėrvjetorit tė USHt-sė.

- duke u bazuar nė faktin se Universiteti i Tetovės ėshtė instuticion i ngritur me gjak dhe sakrifica;
- duke mos harruar se USHT pėr herė tė parė organizon njė Akdemi solemne;

U bėjmė ftesė partive politike, cilado qoftė ajo, qė tė qėndrojnė largUSHT-sė.

Gjithashtu, i bėjmė thirje USHT-sė qė tė pėrjashtojė ndikimin e politikės me qėllim qė Universiteti Shtetėror i Tetovės tė jetė instuticion ekskluzivisht arsimor, ashtu sikurse e duan tė gjithė studentėt, stafi akademik dhe qytetarėt shqiptarė.

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio