Studentet.info
RSS Feed
(1) 2 3 4 ... 191 »
Lajme : Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
Kyqur 24-04-2013 5:01:55 (5925 Lexime)


Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, para familjeve tė dėshmorėve, studentėve, stafit akademik dhe pjesėmarrėsve tė tjerė, u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit: Naser Veliut, Nurie Zekės, Mujdin Aliut dhe Xhemajl Fetaut.

Nė fjalėn e tij, para auditorit, Rektori i USHT-sė, Prof. dr.Vullnet Ameti theksoi se historia jonė e lavdishme gjatė shekujve ka dėshmuar se kombet qė nuk pajtohen me asimilimin dhe robėrinė pėr lirinė e tyre sakrifikojnė gjithēka.

Mė shumė...

Lajme : Tė diplomuar bredhin rrugėve
Kyqur 23-04-2013 10:24:28 (5980 Lexime)


Aktivistėt e “Klubit Politik tė Studentėve”, nėpėrmjet njė aksioni simbolik, tė zhvilluar tė martėn para Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, kanė shfaqur problemet ekzistenciale tė studentėve dhe tė tė gjithė rinisė kosovare. Ata me diploma nė duar kanė protestuar, duke i bėrė me dije institucioneve shtetėrore se mijėra studentė tė diplomuar vazhdojnė tė bredhin rrugėve.

Mė shumė...

Lajme : Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
Kyqur 11-02-2013 2:53:44 (6734 Lexime)


Tė dielėn nė orėt e vona nė moshėn 73 vjeēare ka ndėrruar jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani.
Nė ora 12:00 nė pallatin e kulturės nė Tetovė do tė bėhen homazhe, ndėrsa nė orėn 15:00 ( pas namazit tė Iqindisė) do tė bėhet varrimi.
Fadil Sulejamni ishte rektori i parė nė Universitetin e Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
Kyqur 04-02-2013 9:10:46 (5906 Lexime)


Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės sot filloi semestri veror pėr vitin akademik 2012/2013. Pėr studentėt e Fakultetit Juridik, Ekonomik, Filozofik dhe atij Filologjik, semestri filloi nė ndėrtesėn e re universitare.

Rektori i USHT-sė, Prof. Dr. Vullnet Ameti, duke folur pėr rėndėsinė e ditės sė sotme theksoi se kjo ditė pėr Universitetin Shtetėror tė Tetovės, paraqet njė nga momentet mė tė rėndėsishme nė historikun e funksionimit tė tij, gati njėzet vjeēar.

Mė shumė...

Lajme : Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
Kyqur 24-01-2013 4:14:13 (7451 Lexime)


Prishtinė, 23 janar - Mujė Rugova vetėm katėr ditė para se ta pėrfundonte mandatin trevjeēar si rektor i Universitetit tė Prishtinės ka nxjerrė dy vendime, sipas tė cilave tė drejtėn e regjistrimit tė doktoratės nė Fakultetin Juridik e kanė fituar 16 kandidatė, nėntė prej tyre me vendimin 2/617, tė datės 26 shtator dhe shtatė me vendimin 2/66 tė datės 28 shtator 2012. Zyrtarėt e UP-sė e pranojnė se vendimet e Rugovės janė tė kundėrligjshme, porse nuk mund tė riparohen.

Mė shumė...

Lajme : Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
Kyqur 22-01-2013 5:45:27 (6431 Lexime)


Gostivar, 22 janar – Tė hėnėn nė orėt e pasditės, nė moshėn 60 vjeēare ka dhėnė frymėn e fundit ish rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), Agron Reka.

Pėr 37 vite me radhė, Reka punoi nė arsim. Ishte viti 1975 kur filloi punėn si profesor i lėndės sė Kimisė nė Gjimnazin e Gostivarit. Aty punoi pėr 29 vite me radhė, duke pėrcjellė dhjetėra gjenerata nxėnėsish. Ndėrkohė, nga themelimi i Universitetit tė Tetovės (UT), u bė pjesė e trupit akademik tė kėtij universiteti. Aty shėrbehu deri disa mauj para vdekjes. Nga viti 2009, Reka u emėrua ushtrues detyre – rektor nė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, kurse nga viti 2010 deri nė qershor tė vitit 2012 ushtroi postin e rektorit.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
Kyqur 05-01-2013 8:43:43 (6092 Lexime)


Rreth dymijė studentė nga Maqedonia pėr ēdo vit pėrmes programit “Puno dhe udhėto” (Work and travel), udhėtojnė pėr nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Nė Maqedoni ekzistojnė shumė agjenci tė cilat realizojnė kėtė program nėn patronazhin

e tė cilave tė rijnė i bėjnė hapat e parė nė botėn e madhe, thuhet nė njė analizė tė Agjencisė Informative tė Maqedonisė. Thuajse nuk ekziston njeri nė Maqedoni, i cili nuk njeh tė paktėn njė student, tė birin ose tė bijėn e ndokujt, qė ka qenė ose sėrish dėshiron tė shkojė nė Amerikė. Rrallėkush nga kėta tė rinj qė shkojnė nė Amerikė pėrmes programit “Puno dhe udhėto” vendosin tė mbeten atje dhe tė mos kthehen mė dhe prandaj thuajse secili qė ka shkuar atje njė herė, dėshiron ta pėrsėrisė njė gjė tė tillė tė paktėn edhe njė herė.

Mė shumė...

Lajme : Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
Kyqur 02-01-2013 7:57:35 (6467 Lexime)


Kryetari i Komunės sė Tetovės, Sadi Bexheti, ndjehet i kėnaqur me punėn e tij katėrvjeēare, por thotė se vlerėsimi u takon sėrish qytetarėve tė kėsaj komune. Nė intervistėn pėr “Zhurnal Plus”, z. Bexheti flet pėr tė arriturat dhe problemet pėrgjatė katėr viteve,

ndėrsa ankohet se pushteti qendror diskriminon kėtė komunė dhe jo vetėm. I pari i Tetovės, ėshtė zotuar ndėrkaq se do tė zgjidhė pėrfundimisht nė vitin qė vijon, problemin e ujit tė ujėsjellėsit dhe tė mbeturinave.

Mė shumė...

Lajme : UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
Kyqur 20-12-2012 3:29:40 (7026 Lexime)


Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė praninė e udhėheqėsve tė kėtij univerziteti, profesorėve dhe njė numri tė madh tė studentėve ėshtė promovuar Parlamenti Studentor dhe parlamentarėt tė cilėt janė zgjedhur si pjesė e kėtij organi tė UEJL-sė.

Para tė pranishmėve kanė folur rektori i UEJL-sė, z.Zamir Dika, onduspersoni Valdeta Pajaziti, dhe kryetari i Parlamentit Studentor, Ilir Rexha.

Kryetari i Parlamentit Studentor, Ilir Rexha foli para tė pranishmėve duke thėnė se ky organ do t'i pėrfaqėsoj interesat studentor, njėherit do tė jetė edhe udhėrėfyes pėr gjeneratat qė vijnė pas. "ėshtė njė privilegj i madh pėr mua qė tė jem nė krye tė Parlamentit Studentor, por njėkohėsishtė eshtė njė pėrgjegjėsi e madhe. Jam koshient pėr pėrgjegjėsitė qė kam por do tė jap maksimumin tim pėr t'ia dalė nė tė gjitha sfidat", deklaroi Ilir Rexha para tė pranishmėve.

Mė shumė...

Lajme : Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme
Kyqur 10-12-2012 7:56:37 (3135 Lexime)


Nėpėrmjet njė ceremonie solemne, tė hėnėn, ėshtė shėnuar pėrfundimi i punimeve pėr konservimin e fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme nė Tetovė. Projekti ėshtė financuar nga ambasada e SHBA-ve nė Shkup, nga njė grand qė sigurohet pėrmes Fondit tė ambasadorit pėr mbrojtje tė kulturės, program i financuar nga Departamenti i shtetit i SHBA-ve.

Mė shumė...

(1) 2 3 4 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio