Studentet.info
RSS Feed
« 1 (2) 3 4 5 ... 191 »
Lajme : Studentėt protestojnė nė Beograd
Kyqur 04-12-2012 8:45:55 (1190 Lexime)


Mė shumė se njė mijė studentė tė Universitetit tė Beogradit dhe nga qytete tjera janė mbledhur para Kuvendit tė Serbisė nė shenjė proteste kundėr vendimeve tė Gjykatės sė Hagės.

Ata protestojnė kundėr lirimit tė gjeneralėve kroatė Ante Gotovina dhe Mlladen Markac, si dhe tė ish komandantit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Ramush Haradinaj.

Mė shumė...

Lajme : Kryetari Bexheti nė pėrurimin e Monumentit tė Shqiponjės
Kyqur 27-11-2012 4:13:32 (2202 Lexime)


Tiranė, Nė kuadėr tė festės sė Pavarėsisė, tė hėnėn, nė Tiranė ėshtė bėrė pėrurimi i Monumentit tė Shqiponjės, i cili synon tė shndėrrohet nė njė ikonė pėr qytetin. Nė ceremoninė e pėrurimit tė simbolit kombėtar kanė marrė pjesė kryeministri Sali Berisha, kryebashkiaku, Lulzim Basha, kryetarėt e komunave tė Prishtinės, Ulqinit dhe Preshevės, si dhe biznesmeni tetovar, Lazim Destani.

Gjatė kėsaj ceremonie, kryetari i Komunės sė Tetovės, Prof.Dr. Sadi Bexheti nė fjalėn e rastit ka shprehur kėnaqėsinė e thellė tė gjithė qytetarėve tė Tetovės, qė nė festėn e madhe tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė po inagurohet Monumentin e Shqiponjės, si njė simbol bashkimi dhe bashkėpunimi dhe si njė simbol i identitetit kulturor, politik dhe historik tė shqiptarėve.

Mė shumė...

Lajme : Tetovarja zgjidhet studentja mė e mirė nė Zvicėr
Kyqur 19-11-2012 3:37:22 (1398 Lexime)


Blerta Pajaziti ish-studente e Universitetit tė Europės JugLindore nga Tetova e Maqedonisė, e cila aktualisht ėshtė nė pėrfundim tė studimeve posdiplomike nė fushėn e Menaxhimit pranė Fakultetit Ekonomik nė Universitetin e Luganos nė Zvicėr, ėshtė zgjedhur studentja mė e mirė.

Ēdo vit, Universiteti i Luganos nė bashkėpunim me kompani globale tė cilat janė pjesė e rrjetit “Network USImpresa”, ndajnė bursa pėr studentėt mė tė mirė tė ēdo drejtimi post-diplomimi. Bursat, secila me vlerė 4.000 franga zviceriane, janė krijuar pėr tė promovuar dhe pėr tė nxitur trajnimin e burimeve njerėzore me kualifikim tė lartė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt kėrkojnė shkarkimin e Hamdi Sylejmanit
Kyqur 14-11-2012 4:31:24 (1887 Lexime)


Studentėt e Fakultetit tė Ndėrtimtarisė dhe Arkitekturės (FNA), i janė drejtuar mė njė kėrkesė rektorit Ibrahim Gashi dhe Dekanatit tė Fakultetit tė Ndėrtimtarisė dhe Arkitekturės, pėr tė larguar nga puna profesorin Hamdi Sylejmani, i cili ėshtė ligjėrues i rregullt i lėndės “Konstruksionet e Betonit”dhe “Bazat e Betonit te Armuar”.

Arsyetimi i studentėve ėshtė ai se ky profesorė ėshtė i pakualikfikuar pėr tė qenė profesor, pasi nuk i plotėson kushtet tė cilat janė tė caktuara me statutin e Universitetit tė Prishtinės.

Mė shumė...

Lajme : REPUBLIKA E GREQISĖ NUK NJEH EMRIN E SHTETIT TĖ MAQEDONISĖ POR NJEH DIPLOMAT E UNIVERSITETIT NDĖRKOMBĖTAR TĖ STRUGĖS
Kyqur 29-10-2012 3:31:32 (1264 Lexime)


Me standardizimin dhe sistemin iluminant tė vlerave akademike, Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės fiton sė fundmi edhe njohjen e diplomave tė tij, si nivelin studimor Bachelor, ashtu edhe atė Master nga vetė ORGANIZATA NDĖRDISIPLINORE E NJOHJES SĖ TITUJVE AKADEMIKĖ DHE INFORMIMIT (D.O.A.T.A.P.), ATHINĖ, REPUBLIKA E GREQISĖ.

Me njohjen e diplomės sė studentit tė Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės, ‘Juristit tė diplomuar’ Vasil Papa, do tė kuptohet haptazi sesi mėnjanohėn persiatjet pėr njohjen e emrit tė Maqedonisė nga Greqia, duke u fokusuar kah progresit shkencor dhe njohur vetė diplomat e Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės nė Maqedoni nga D.O.A.T.A.P. nė Greqi:

Mė shumė...

Lajme : Studentet e USHT ankohen pėr maltretim nga njėsiti “Alfa”
Kyqur 19-10-2012 1:25:06 (1265 Lexime)


Njė grup studentesh shqiptare nga Shkupi kanė shprehur shqetėsime lidhur me maltretimin e tyre nga njėsiti policor “Alfa” nė autostradėn Shkup – Tetovė nė afėrsi tė Sarajit.

Studentet e Fakultetit tė Artit Muzikor nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) theksojnė se ngjarja tronditėse i ka ndodhur mbrėmė kur furgoni me tė cilin po udhėtonin ishte ndaluar nga tre pjesėtarė policor “Alfa” nė afėrsi tė Sarajit, pas kalimit tė pikės sė pagesės rrugore nė Gllumovė.

Mė shumė...

Lajme : Rektori nė largim rehaton besnikėt e vet
Kyqur 28-09-2012 1:12:05 (1195 Lexime)


Prishtinė, 27 shtator – Nė muajin e fundit tė mandatit prej rektori tė Universitetit tė Prishtinės, Mujė Rugova ka ndėrmarrė njė sėrė vendimesh pėr tė akomoduar dhe avancuar njerėz luajalė tė tij nė pozita dhe pėr tė regjistruar studentė jashtėligjshėm. Kjo, pa shpallur konkurs dhe pavarėsisht kufizimeve nė vendimmarrje qė i kishte vėnė dy muaj mė parė Kėshilli Drejtues.

Mė shumė...

Lajme : "VENERON STRUGA NGA TĖ DIPLOMUARIT E UNIVERSITETIT NDĖRKOMBĖTAR TĖ STRUGĖS"
Kyqur 24-09-2012 2:18:41 (2046 Lexime)


Manifestimi i organizuar mbrėmjen e djeshme nė qytetin piktoresk tė Strugės, gjegjėsisht nė ambientet e Kinemasė sė qendės sė qytetit, vezulloi si kurrė ndonjėherė orėt 19:00 deri mė 21:30. Janė tė pakta aktivitetet e tilla, tė cilat gėlojnė furishėm qytetin e Strugės me pjesėmarrje nga vendi, rajoni dhe mė larg se kaq.

Ishte Ceremonia e Diplomimit, njė traditė e hermshme tashmė, e cila organizohet ēdo vit nga Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės pėr graduimin solemn tė studentėve tė tij tė diplomuar. Si gjithmonė, ulėset e sallės sė madhe nuk e shuan urinė e pjesėmarrjes masive tė banorėve tė Strugės dhe miqve tė ftuar pėrtej Maqedonisė.

Mė shumė...

Lajme : Auditori e ēon UP-nė nė prokurori
Kyqur 13-09-2012 2:24:27 (1107 Lexime)


Prishtinė, 13 shtator – Drejtuesit e Universitetit tė Prishtinės do t’i japin llogari Kuvendit tė Kosovės nė njė seancė plenare pėr keqmenaxhimin, lėshime nė prokurim, pagat e dyfishta dhe sidomos dyshimin pėr shpenzimin e mbi 600 mijė eurove. Kėtė e ka kėrkuar Komisioni parlamentar pėr mbikėqyrje financiare, tė mėrkurėn, pas shqyrtimit tė raportit tė Auditorit tė Pėrgjithshėm pėr UP-nė, nė tė cilin janė evidentuar shumė shkelje. Auditori ka dhėnė opinionin e pakualifikuar pėr pasqyrat financiare tė UP-sė. Kur ka njė opinion tė tillė zakonisht Komisioni nuk e dėrgon raportin pėr diskutim nė Kuvend, mirėpo anėtarėt e kėtij komisioni me vota unanime kanė vendosur qė raporti tė diskutohet nė seancė plenare pėr shkak tė shumė shkeljeve tė identifikuara.

Mė shumė...

Lajme :  12 vjeē dhe ėshtė studenti mė i ri nė universitetin britanik
Kyqur 12-09-2012 4:15:12 (1008 Lexime)


Ai ishte vetėm 8 vjeē kur kaloi provimin mė tė vėshtirė qė jepet nė Britani GCSE nė vitin 2009.

Xavier Gordon Brown, nga Haywards Heath nė Sussex,ėshtė studenti mė i ri pėr tė fituar njė A* nė matematikė dhe mund tė lexojė 2.000 shifrat e Pi.

Ai tani ėshtė duke studiuar strukturat abstrakte, gurėt vektorialė dhe mekanika Njutoniane nė kohėn e tij tė lirė, por ai sapo mbushi 12 vjeē muajin e kaluar.

Mė shumė...

« 1 (2) 3 4 5 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio