Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 100 101 102 (103) 104 105 106 ... 191 »
Lajme : Ditė informative kombėtare Tempus
Kyqur 24-10-2006 15:21:51 (1477 Lexime)


Nė Universitetin e Shkupit - Ditė informative kombėtare Tempus

SHKUP, 24 TETOR - Nė Universitetin e Shkupit sot u mbajt Ditė informative kombėtare Tempus - programi i sė cilės dhjetė vite e pėrkrah ristruktuimin e sistemit tė lartė arsimor nė hapėsirėn e pėrbashkėt evropiane tė arsimit tė lartė.

Pjesa mė e madhe e programit-Tempus nė nivel kombėtar u realizua nė Universitetin e Shkupit, nė bashkėpunim nė mbi 80 projekte tė pėrbashkėta evropiane. Pėrkrahjen financiare tė Komisionit Evropian pėr programin-Tempus pėr Republikėn e Maqedonisė aarin 24 milionė euro. Janė ndarė rreth 350 grante pėr mobilitet tė kuadrit akademik dhe administrativ.

Mė shumė...

Lajme : UP
Kyqur 24-10-2006 5:36:22 (1378 Lexime)


Hasani e kėrkon ekspertin «kundėrthėnės»!

PRISHTINĖ, 23 TETOR – Enver Hasani, rektor i Universitetit tė Prishtinės, duket tė jetė i prirė pėr ta ndihmuar ekspertin pėr ēėshtje tė arsimit tė lartė, George Woeber, pasi atij misioni i OSBE-sė nė Kosovė ia ka ndėrprerė kontratėn e punės.

Ditė mė parė, Hasani ka kėrkuar 170 mijė euro nga Qeveria e Kosovės pėr tė paguar austriakun Woeber, nė mėnyrė qė ta kėshillojė rektorin pėr reformimin e universitetit, por edhe qė t’i ndihmojė atij nė inkuadrimin e UP-sė nė familjen e madhe tė universiteteve evropiane.
“Unė kam kėrkuar njė pagė kaq tė madhe, ngase mendoj se ka merita tė mėdha dhe ka qenė i suksesshėm.

Kėrkesa ime ka qenė e hapur, dhe, nėse refuzohet, unė do tė vazhdoj punėn time”, tha Hasani, pėr tė shprehur mospajtimin e tij me opinionet e shumta, sipas tė cilave, Woeber ėshtė ndėr ata qė ka prodhuar situatė jo tė mirė nė universitetin publik. “Mė gjeni ju njė kėshilltar mė tė mirė dhe unė do ta marrė menjėherė”, tha me ironi Hasani.

Mė shumė...

Lajme : Pesimist per tu kthyer ne vendelindje!
Kyqur 22-10-2006 11:18:30 (1694 Lexime)Studentėt shqiptarė jashtė, tė pavendosur pėr t’u kthyer


TIRANĖ, 22 TETOR- Mė shumė se gjysma e studentėve shqiptarė jashtė atdheut, nuk kanė vendosur akoma nėse do tė kthehen apo jo nė vendlindje, pas pėrfundimit tė studimeve. Vetėm 10.53% janė tė vendosur pėr tė mos u kthyer nė vendlindje. Ndėrkohė, rreth 25.68% e studentėve qė studiojnė jashtė mendojnė tė kthehen, kurse 12.21% mendojnė tė jetojnė mes vendlindjes dhe njė vendi tjetėr.


Ky ėshtė rezultati i njė sondazhi tė bėrė me mbėshtetjen e rrjetit tė studentėve shqiptarė nė botė, “Albstudent” qė pėrfshin disa nga shoqatat mė tė mėdha dhe mė aktive studentore shqiptare jashtė atdheut. Pėrqindja e madhe e tė pavendosurve, pėrbėn njė tė dhėnė tė rėndėsishme. Duhet pasur parasysh, se kjo tendencė mund tė ndryshojė me kalimin e kohės nė njėrin kah a nė tjetrin.

Mė shumė...

Lajme : UP
Kyqur 21-10-2006 6:59:58 (1630 Lexime)


«Syllabus», term i ri nė UP

PRISHTINĖ, 21 TETOR – Ndryshe nga vitet e mėhershme, kur secili mėsimdhėnės caktonte kritere krye nė veti, si pėr organizimin e lėndės, po ashtu edhe pėr mėnyrėn e vlerėsimit tė njohurive, duket se nga ky vit gjėrat do tė shkojnė pėr sė mbari.

Nė kuadėr tė pėrpjekjeve, qė po bėn Universiteti i Prishtinės pėr realizimin e reformave sipas Deklaratės sė Bolonjės, prorektori pėr mėsimdhėnie dhe kėrkime, Luan Ahma, u ka bėrė kėrkesė tė gjithė mėsimdhėnėsve pėr hartimin e programit tė lėndės mėsimore(Syllabusit) sipas kritereve tė ECTS-sė.

Mė shumė...

Lajme : Vazhdojnė Universitetin 12 vajza me simbol mysliman
Kyqur 20-10-2006 13:18:49 (1939 Lexime)


Tri mėsuese me ferexhe

TIRANĖ, 20 TETOR- Tė paktėn 10 studente tė veshura me shami, janė diplomuar dhe 12 tė tjera vazhdojnė studimet nė Universitetin e Elbasanit. Veshja me simbolet fetare nuk ka sjellė ndonjė problem as pėr drejtuesit e universitetit, po ashtu edhe pėr komunitetin e gjerė. Ndėrsa Behije Hoxhės, studentes nė Universitetin e Durrėsit, veshja e saj fetare do t‘i kushtonte disa ditė mungesa nė shkollė dhe riktheu njė debat pėr veshjet qė mbahen nė auditore.

Nė Elbasan, situata paraqitet mė ndryshe, pasi aty janė diplomuar dhe vazhdojnė studimet studentė qė paraqiten ne veshje myslimane dhe nė tė njėjtėn kohė ka dhe pedagogė myslimanė qė japin leksione.

Dhjetė studente janė diplomuar nė Universitetin e Elbasanit "Aleksandėr Moisiu", pa hequr nga koka perēet qė pėr shumė njerėz janė konsideruara ose konsiderohen si njė shenjė jo e mirė pėr Shqipėrinė qė do tė futet nė Evropė.

Mė shumė...

Lajme : Flet Behije Hoxha, e cila u pėrjashtua nga shkolla pėr shkak tė veshjes
Kyqur 19-10-2006 8:01:05 (4149 Lexime)


"U riktheva nė shkollė, por nuk do tė heq dorė nga shamia"

DURRĖS, 19 TETOR- Behije Hoxha, studentja 21-vjeēare ėshtė shfaqur dje sėrish nė dyert e Universitetit tė Durrėsit, pasi prej disa ditėsh nuk ishte lejuar tė futej nė auditor pėr shkak tė veshjes sė saj islame. Pas bisedės me rektorin Agim Kukeli, ajo ka shkuar nė Ministrinė e Arsimit dhe nė Kryeministri ku i kanė thėnė tė rikthehet nė fakultet, pasi janė marrė vesh me rektorin dhe gjithēka ėshtė zgjidhur.

Babai dhe vėllai e kanė shoqėruar nė universitet mėngjesin e djeshėm, tė shqetėsuar pėr kėtė ngjarje aspak tė zakontė, po qė po dėmton vajzėn dhe motrėn e tyre. Pas shkrimit nė "Shqip", reagimet kanė qenė tė shpejta dhe nga Myftinia e Durrėsit, shkolla e mesme e pėrgjithshme jopublike "Mustafa Varoshi" (Medreseja) ku vajza ka studiuar, si dhe nga vajza tė tjera tė mbuluara nga Durrėsi qė studiojnė nė universitete tė tjera nė vend.

Ndėrkaq, babai i Behijes, Mustafai, shpreh dhe shqetėsimin e tij prindėror pėr shėndetin emocional tė vajzės qė ėshtė rėnduar shumė gjatė kėtyre ditėve.

Shkelja e tė drejtės themelore tė njeriut tė mbrojtur dhe nga Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė nė lidhje me arsimimin dhe besimin fetar, duket se nuk e shqetėson rektorin dhe zėvendėsin e tij. Qėndrimi i tyre ėshtė i prerė: "Nė universitet nuk do tė ketė veladon e ferexhe!" Kėtė e mbėshtesin te tė drejtat qė rrjedhin nga autonomia e universiteteve.

Mė shumė...

Lajme : Rektori i UT-sė, Rrokaj:Na nevojiten 100 pedagogė dhe 41 vetė staf ndihmės
Kyqur 17-10-2006 5:24:56 (1574 Lexime)


Universitetet: S’kemi pedagogė, situata ėshtė kritike

TIRANĖ, 17 TETOR- Nėse brenda njė afati tė shkurtėr nuk merren masa pėr shtimin e stafeve pedagogjike nė universitete, procesi mėsimor rrezikohet seriozisht. Pa dashur qė situatėn ta bėjnė alarmante, dekanėt e fakulteteve me degė tė liberalizuara janė gjendur ngushtė nė kėtė fillimviti. Ndėrsa pėr rektorin e Universitetit tė Tiranės, tani ėshtė koha qė gjithė fjalėt tė konkretizohen dhe tė jepet zgjidhje. “Mė problematike gjendja paraqitet nė Fakultetin e Gjuhėve tė Huaja nė Tiranė, ku vetėm nė degėn e italishtes do tė studiojnė nė vit tė parė mė shumė se 640 studentė, ndėrkohė qė numri i pedagogėve ėshtė i kufizuar”, - tha dje Shezai Rrokaj, pa ngurruar ta cilėsojė gjithė kėtė nė pragun e vet kritik.

Sipas tij, dekani i kėtij fakulteti, Nonda Varfi, i ėshtė drejtuar me njė shkresė tė dytė rektoratit, i cili ia ka pėrcjellė shqetėsimin sėrish Ministrisė sė Arsimit. “Dekani kėrkon shtim tė pedagogėve dhe tė sigurim tė ambienteve pėr studentėt, pasi nė kushtet aktuale ecuria normale e procesit mėsimor ėshtė e pamundur”, - thotė Rrokaj, duke shtuar se ėshtė nė pritje tė pėrgjigjes zyrtare nga ana e ministrisė, lidhur me nevojat qė ka universiteti.

Mė shumė...

Lajme : Testet per tu pranuar ne Universitete e Oksfordit dhe Kembrixhit
Kyqur 17-10-2006 4:25:08 (3501 Lexime)


Testet e ēuditshme tė Oksfordit e Kembrixhit

LONDĖR, 17 TETOR- Tė pėrgatitur nė shkollat mė prestigjioze tė Anglisė, nga profesorė qė vijnė nga po kėto shkolla me tradita unike pedagogjike e me standarde nga mė tė lartat nė rruzull, mund tė thuhet me plot gojėn se bėhet fjalė pėr studentė mjaft tė pėrgatitur. Por duket se nuk mjafton. Studentit, qė synon tė hyjė nė universitetet prestigjioze angleze tė Oksfordit e Kembrixhit, nuk i mjafton thjesht tė ketė nota mbi mesataren, por duhet tė zotėrojė atė "kleēkėn" qė e bėn tė vetėm e tė pakapshėm nga tė tjerėt. Kultura e pėrgjithshme? Tejet e rėndėsishme. Por, si edhe nė tė gjitha vendet, pjesa dėrrmuese e studentėve dhe nxėnėsve zotėrojnė pak a shumė tė njėjtėn sasi e natyrė informacioni. Janė ata qė zotėrojnė doza mė tė mėdha intelekti e informacioni, individė qė kanė edhe shanset mė tė mėdha pėr tė bėrė pėrpara.

Si tė vėrehet njė gjė e tillė nė testet e pranimit? Shumė e thjeshtė: duke drejtuar pyetje qė nė plan tė parė duken disi tė pakuptimta e ekstravagante, por qė nga ana tjetėr fshehin brenda sekretin pėr tė zbuluar aftėsitė e kandidatėve pėr tė arsyetuar pėrtej skemave tė zakonshme, pėr tė improvizuar nė njė terren veprimi tė panjohur pėr ta, pėr tė provuar se kultura e tyre e pėrgjithshme ėshtė pėrtej asaj qė mėsohet nė libra e qė e zotėrojnė pjesa dėrrmuese e tyre. Pėr tė mos thėnė qė teste tė tilla, jashtė tė zakonshmes, shėrbejnė pėr tė zbuluar personalitetin e kėtyre kandidatėve, pėr tė parė nėse janė vėrtet tė aftė pėr t‘u bėrė klasa drejtuese e sė ardhmes.

Mė shumė...

Lajme : Ngjarjet e Fundit ne USHT, krijojnė pėrplasje
Kyqur 16-10-2006 6:50:11 (1566 Lexime)


Fadil Sulejamni del prej Kontrollit

TETOVĖ, 16 TETOR- Grupi parlamentar i Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI) nuk ka dashur tė komentoj deklaratat e fundit tė deputetit tė kėsaj partije Fadil Sulejmani, i cili ka kėrcenuar kėtė se nė qoftė se do ti bėhet presion pėr shkak tė pėrkrahjes sė tij ndaj shkarkimit tė ish-rektorit Nexhbedin Beadini, do tė tėrhiqet nga BDI-ja dhe do tė dalė si deputet i pavarur.

Zedhėnsja e BDI-sė Ermira Mehmeti, pėrsėriti se BDI-ja nuk ka asnjė problem me Fadil Sulejmanin. “Ai ka qenė rektori i parė i UT-sė. Sigurisht se ai ėshtė interesuar pėr punėn nė universitet dhe veprimi i tij ka tė bėhė me qėndirmin e tij pėrsonal.

Ne kemi problem me ata tė cilėt kanė hyrė nė mėnyrė tė dhunshme nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Veprimet e ministrit Sulejman Rushitit janė tė patolerueshme, pasi ka thyer tė gjitha procedurat ligjore” deklaroi Mehemti.

Mė shumė...

Lajme : BE-ja pėr zhvillimet nė Universitetin e Tetovės
Kyqur 13-10-2006 13:40:13 (1427 Lexime)


BE-ja pėr zhvillimet nė Universitetin e Tetovės

SHKUP, 13 TETOR- Misioni i Bashkimit Evropian nė Maqedoni pėrshėndeti pėrpjekjet e Qeverisė pėr tė hetuar emėrimin e paradokohshėm tė ushtruesit tė detyrės rektor nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.

"Misioni i Bashkimit Europian nė Shkup pėrsėritė se ēdo vendim pėrfundimtar nė kėtė ēėshtje duhet qėnė nė pėrputhje tė plotė me ligjin dhe me parimin e garantuar kushtetues tė autonomisė tė universitetit", thuhet nė kumtesėn e Zyres sė BE-sė nė Shkup.

Policia prej dje filloi tė hetojė lėshimin eventual tė diplomave tė falsifikuara tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, pas deklaratės sė ministrit tė Arsimit, Sulejman Rushiti, se nė kėtė institucion tė lartė arsimor ka shpėrdorime tė mėdha.

Mė shumė...

« 1 ... 100 101 102 (103) 104 105 106 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio