Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 102 103 104 (105) 106 107 108 ... 191 »
Lajme : U shėnua 9- vjetori i protestės studentore
Kyqur 03-10-2006 4:25:44 (2816 Lexime)


Vrulli studentor drejt ēlirimit definitiv

PRISHTINĖ, 3 TETOR – Dallime tė mėdha mes brezash, dallime tė mėdha mes liderėsh studentė. Tė tashmit duken tė vegjėl para liderėve tė vitit 1997, tė cilėt nėpėrmjet protestave patėn thyer mitin e heshtjes, nėpėrmjet kėrkesės pėr lirimin e objekteve universitare, qėllim ky qė tash nėntė vjet nuk ėshtė arritur.

Liderėt e dikurshėm edhe sot pranuan se ky qėllim nuk ėshtė pėrmbushur, meqė nė veri tė Mitrovicės edhe sot objekti i Universitetit tė Prishtinės mbetet i okupuar. Nė shėnimin e 9-vjetorit tė kėsaj proteste morėn pjesė drejtues tė universitetit, ish-liderėt e lėvizjes studentore, zyrtarė tė institucioneve tė vendit dhe tė jetės publike.
Enver Hasani, rektor i UP-sė, tha se kur flitet pėr kėtė pėrvjetor njėkohėsisht pėrkujtohen i ndjeri rector Statovci, por edhe lėvizja studentore dhe i gjithė brezi i `97-ės.

Mė shumė...

Lajme : Sėrish vende tė lira nė Universitetin e Tiranės
Kyqur 03-10-2006 4:25:29 (2534 Lexime)

Universiteti i Tiranės, 541 vende bosh, raundi i fundit mė 4 tetor

TIRANĖ, 3 TETOR- Sėrish kuota tė lira nė Universitetin e Tiranės. Dita e djeshme e regjistrimeve, qė shėnoi raundin e katėrt nė total, nuk arriti dot tė plotėsonte numrin e kuotave tė vėna nė dispozicion.

Plot 541 kandidatė tė regjistruar nė degė tė ndryshme tė Universitetit tė Tiranės do tė kenė mundėsi tė pėrfitojnė nga spostimi i listės sė fituesve.

Afishimi i listave mė rend zbritės pėr fituesit e kėtij raundi do tė afishohen nga universitet sot, ndėrsa regjistrimi i kandidatėve do tė bėhet nė datėn 4 tetor, ditėn e mėrkurė.

Mė shumė...

Lajme : U Hap Universiteti Europian i Tiranės
Kyqur 03-10-2006 4:23:13 (2109 Lexime)

Pėrurohet Universiteti Europian i Tiranės

TIRANĖ, 3 TETOR-U hap dje Universiteti Europian i Tiranės nė praninė e njė sėrė personalitetesh tė njohura nė vend. Drejtuesit dhe themeluesit e Universitetit Europian te Tiranės e kanė bėrė tė ditur iniciativėn e tyre pėr njė numėr mė tė madhe njerėzish, gazetarė, kolegė pedagogė, njerėz tė botės akademike dhe asaj intelektuale tė Tiranės, njerėz tė biznesit, bankave etj, gjatė njė ceremonia prezantimi nė hotel “Tirana”, dje nė mbrėmje.

Gjatė ceremonisė rektori i Universitetit, historiani, profesor Ferit Duka, prezantoi ambiciet akademike tė universitetit dhe, nga ana tjetėr, ftoi tė gjithė tė pranishmit tė bashkėpunojnė nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr me Universitetin Europian tė Tiranės

Mė shumė...

Lajme : KADS i drejtohet Rektoratit tė UP-sė
Kyqur 02-10-2006 9:56:33 (1981 Lexime)


Zotėri rektor, ne mendojmė ndryshe nga ju!

PRISHTINĖ, 2 TETOR - Studentėt e Universitetit tė Prishtinės janė shprehur tė jenė shokuar kur kanė dėgjuar vendimin e Senatit tė Universitetit tė Prishtinės qė tė mos ketė mė shumė se tri afate tė provimeve gjatė njė viti akademik. Mė tė zėshmit janė treguar studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė, tė cilėt pėr tė marrė diplomė fakulteti janė tė obliguar t’i kryejnė afėr 80 provime, ndryshe nga vitet e mėparshme, qė numri i lėndėve studimore ishte gati pėrgjysmė mė pak. Numri i madh i lėndėve, edhe ashtu voluminoze pėr nga literatura, bėn qė tri afate tė mos jenė tė mjaftueshme pėr kėta studentė.

“Pėr afate nuk mund tė vendoset me gishta. Ne mund ta votojmė propozimin e dekanit tė FSHMN-sė, qė tė ketė vetėm kėtė vit njė afat nė tetor dhe ne duhet qė t’ua shpjegojmė studentėve se nė Evropė nuk mund tė shkojmė duke mos e respektuar statutin”, ėshtė deklarata e rektorit Enver Hasani, e cila i ka irrituar tej mase studentėt.

Mė shumė...

Lajme : Senati i UP aprovon kėrkesėn pėr mė shumė afate provimesh
Kyqur 30-09-2006 6:17:21 (3077 Lexime)


Nė kalendarin e provimeve edhe tetori

PRISHTINĖ, 30 SHTATOR – Dhjetė pika tė rendit tė ditės sikur nuk u kanė mjaftuar senatorėve tė Universitetit tė Prishtinės, ku menjėherė pas hapjes sė mbledhjes sė Senatit nga ana e rektorit Enver Hasani pasuan njė mori kėrkesash pėr ēėshtje tė cilat do tė duheshin tė diskutoheshin. Nga mbledhja, e cila zgjati deri nė orėt e pasdites, edhe pse me zhurmė dhe debate tė senatorėve, u arrit qė tė zgjedhėn dekanėt e tre fakulteteve nga katėr qė ishte paraparė, u vendos qė t’u zgjatet mandati ushtruesve tė detyrės sė prodekanėve nė disa fakultete, si dhe u mor vendim qė pėr kėtė vit studentėve t’u ofrohet nė shfrytėzim edhe afati i tetorit pėr t’iu nėnshtruar provimeve, qė ishte edhe ndėr ēėshtjet mė tė debatueshme.

Vendimi i fundit ka ardhur pasi disa fakultete tashmė i kanė dėrguar Senatit kėrkesėn pėr mė shumė afate, duke u bazuar nė specifikat qė kanė ato, por kjo nuk ka mundur ta bindė rektorin qė tė merren aso vendimesh tė cilat do tė ishin nė kundėrshtim me Statutin e UP-sė, me tė cilin parashihet qė tė ketė vetėm tre afate kur studentėt mund t’iu nėnshtrohen provimeve.

Mė shumė...

Lajme : MASHT-i reagon ndaj parregullsive nė disa IPAL
Kyqur 29-09-2006 9:30:27 (1855 Lexime)Pa diplomė s’mund tė bėhen studentė

PRISHTINĖ, 29 SHTATOR – Regjistrimi i studentėve tė rinj, nga disa prej institucioneve private tė arsimit tė lartė, pa diplomė tė shkollės sė mesme duke pėrdorur vetėm ēertifikatėn e notave,duket tė ketė shkaktuar kokėqarje pėr Ministrinė e Arsimit, tė Shkencės dhe tė Tekonologjisė.

Kjo ministri, pasi ka kuptuar se njė fenomen i tillė ngjet nėpėr IPAL, ka bėrė tė ditur se nuk do tė lejojė kėtė dhe asnjėri prej tė regjistruarvė nuk do tė ketė statusin e studentit, pa mos qenė pronar paraprak i diplomės me ēka vėrtetohet se ėshtė pėrfunduar shkollimi i mesėm.

Mė shumė...

Lajme : Ministria vendos datėn e nisjes sė vitit tė ri akademik
Kyqur 28-09-2006 3:24:17 (1461 Lexime)

Universiteti fillon mė 9 tetor

TIRANĖ, 28 SHTATOR- Studentėt nė mbarė vendin nisin vitin e ri akademik mė datė 9 tetor. Kjo ėshtė data qė ka pėrcaktuar dje Ministria e Arsimit. Kėtė vit ēel dyert pėr herė tė parė njė universitet i ri publik dhe dhjetėra tė tjerė privatė, tė licencuar kėtė vit. Sistemi i lartė arsimor pėrfshin universitetet dhe shkollat e larta. Janė gjithsej 12 universitete publike, pėrfshirė edhe atė tė Durrėsit.

Ndėrsa studentėt ishin bėrė gati pėr tė shkuar nė auditore mė datė 2 tetor, ministria vendos ta shtyjė edhe njė javė nisjen e vitit akademik. Pėrveē studentėve tė viteve tė larta, kėtė vit pritet t‘u bashkohen universiteteve edhe mijėra tė rinj qė janė ende nė proces regjistrimi. Numri i studentėve qė do tė pranohen nė vit tė parė ėshtė ende i papėrcaktuar. Numri i tyre pritet tė jetė mė i lartė se njė vit mė parė, pasi 38 degė u liberalizuan dhe shumė universitete private vazhdojnė ende tė hapen. Dje Kėshilli i Ministrave vendosi ēeljen e 4 universiteteve tė rinj(SHQIP)


Lajme : Ministri Veliu priti zv/drejtoreshėn e pėrgjithshme tė UNICEF-it
Kyqur 28-09-2006 3:09:37 (1400 Lexime)

Buxheti i vogėl, pengesė pėr arsim

PRISHTINĖ, 28 SHTATOR - Pengesa kryesore qė ka Kosova pėr plotėsimin e nevojave nė arsim dhe segmente tė tjera tė jetės ėshtė buxheti jo i mjaftueshėm. Ky ėshtė shqetėsimi, tė cilin ministri i Arsimit, i Shkencės dhe i Teknologjisė, Agim Veliu, ia ka bėrė tė ditur tė mėrkurėn nė njė takim zv/drejtoreshės sė pėrgjithshme tė UNICEF-it, Shahnaz Kianian-Firouzgar.

Ministri Veliu me kėtė rast e njoftoi znj. Firouzgar pėr projektin e krijimit tė bazės sė tė dhėnave qė MASHT-i e realizon me financimin e Bankės Botėrore, numrin e mėsimdhėnėsve e tė nxėnėsve, kurikulat dhe plan-programet shkollore, hapėsirėn fizike pėr shkollim, qė pėr komunitetet ėshtė 1:14, bashkėpunimin e shkėlqyeshėm me stafin vendės e ndėrkombėtar tė UNICEF-it, bashkėpunimin me komunat, arsimin pėr minoritetet, etj.

Mė shumė...

Lajme : Mjaft vende tė lira nė FSHMN
Kyqur 25-09-2006 6:00:26 (3191 Lexime)


Nuk i duan shkencat e numrave

PRISHTINĖ, 25 SHTATOR – Edhe kėtė vit ėshtė vėrejtur mosinteresim i nxėnėsve qė kanė pėrfunduar shkollat e mesme pėr tė studiuar nė shkencat e numrave, qė pėr shumė kė duken si tė bezdisshme. Nė masė tė madhe ky mosinteresim ėshtė vėrejtur kryesisht pėr shkencat ekzakte, matematikėn, fizikėn dhe kiminė.

Departamenti i Matematikės kishte paraparė qė tė pranojė 119 studentė tė rregullt, ndėrsa nė afatin e dytė tė regjistrimit tė studentėve tė rinj janė pranuar vetėm 43 sish, kurse nė Departamentin e Fizikės vetėm 25 studentė, ndryshe nga numri prej 86 studentėsh qė kishte paraparė fakulteti tė regjistronte nė afatin e dytė. Ėshtė vėrejtur pothuajse indiferencė e njėjtė edhe ndaj drejtimeve tė tjera tė kėtij fakulteti.

Mė shumė...

Lajme : Mbyllen regjistrimet
Kyqur 23-09-2006 6:44:57 (1818 Lexime)


Universitetet, “braktisje” e degėve tė kėrkuara

TIRANĖ, 23 SHTATOR-Regjistrime shumė tė pakta nė degėt e mbyllura, madje vende tė shumta tė mbetura bosh edhe nė degėt mė tė preferuara si mjekėsia, juridiku, gazetaria apo shkencat sociale. Si asnjė vit tjetėr, ky sezon pranimesh nė shkollat e larta ka njohur fenomene tė ēuditshme. Fluks i paparė nė degėt e hapura dhe njė tėrheqje e madhe nė degėt e limituara, njohur ndryshe me kuota tė pėrcaktuara.

Indiferencė gati-gati totale apo mundėsi mė e madhe pėr tė zgjedhur mes shumė degėsh, kjo pritet tė verifikohet nė fund tė shtatorit, kur vetė fakultetet tė bėjnė bilancet e kėrkesė-ofertės. Megjithatė, shifrat e kėsaj faze flasin qartė. Nga rreth 46 mijė tė regjistruar nė Universitetin e Tiranės, regjistrimet pėr studentė kapin shifrėn e 3 578 vetė. Kaq ėshtė numri total i tė regjistruarve deri dje nė orėn 15.00, kohė kur u mbyll faza e parė e regjistrimeve nė shkollat e larta.

Mė shumė...

« 1 ... 102 103 104 (105) 106 107 108 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio