Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 105 106 107 (108) 109 110 111 ... 191 »
Lajme : UP-ja vende te lira vetem per studime me vetefinancim dhe me korrespodence
Kyqur 14-08-2006 3:23:13 (3346 Lexime)


Vende tė lira pėr “parelinjtė”

PRISHTINĖ, 14 GUSHT – Nė afatin e dytė tė konkursit pėr pranimin e studentėve tė rinj nė kėtė vit akademik, Universiteti i Prishtinės do tė shpėrndajė po aq indekse sa ka shpėrndarė nė afatin e parė tė regjistrimit tė studentėve. Kanė mbetur edhe 3.456 vende tė lira, pėr tė cilat do tė shpallet konkursi pėr regjistrim tė studentėve nė fillim tė muajit shtator. Ndryshe nga afati i parė i konkurrimit, nė tė dytin tė lira kanė mbetur mė shumė sė gjysma e vendeve vetėm pėr studime me vetėfinancim dhe pėr studime me korrespodencė.

Gjatė javės sė kaluar zyrtarėt e Universitetit tė Prishtinės i kanė dorėzuar propozimet e kuotave pėr konkursin e shtatorit Ministrisė sė Arsimit, tė Shkencės dhe tė Teknologjisė, ndėrsa kjo e fundit ka vendosur qė t’i thotė “Po” kėtij numri tė studentėve, qė pritet tė pranohen, ndėrsa ėshtė vendosur qė konkursi tė shpallet mė 4 shtator.

Mė shumė...

Lajme : Shqetesime tek drejtuesit e Universitetve per pranimet e lira
Kyqur 12-08-2006 10:45:45 (1695 Lexime)


Universitetet, drejtuesit: S'ka kapacitete per pranimet e lira

TIRANĖ, 12 GUSHT- Drejtuesit e Universiteteve shprehen te shqetėsuar per pasojat e vendimit te qeverise per pranime te lira ne deget pa limit neper fakultete.

Megjithėse nuk do te veprojnė kunder ketij vendimi, rektoret e Universiteteve, rektoret paralajmėrojnė per pasojat e renda qe mund te sjelle ai.
Sipas rektoreve, universitetet tona nuk kane kapacitete ne infrastrukture dhe ne burime njerėzore per te pėrballuar fluksin e studenteve pa limit.

Vendimi i qeverise percakton se ne 38 dege universitetesh pranimet e studenteve do te jene te lira.

Mė shumė...

Lajme : INTERVIST
Kyqur 11-08-2006 5:56:31 (1624 Lexime)


Ministria e Arsimit mban pėrgjegjėsinė kryesore pėr mungesėn e prioriteteve

Nė intervistėn dhėnė gazetės “Iliria Post”, Enver Hoxhaj, kryetar i Komisionit pėr Arsim nė Kuvendin e Kosovės dhe drejtues i Departamentit pėr Arsim nė Kabinetin e “Qeverisjes sė Mirė” tė PDK-sė, flet pėr gjendjen e arsimit nė Kosovė. Numėron gabimet e Ministrisėsė Arsimit, por pranon edhe ndėrhyrjet me vend, qė ka bėrė kjo ministri. Ai shpalos idenė pėr mė shumė universitete publike, si dhe shtron nevojėn qė pėr ēėshtjen e arsimit tė gjitha partitė politike duhet tė arrijnė konsensus, meqė, sipas tij, arsimi ėshtė orientim afatgjatė politik pėr Kosovėn. Hoxhaj thotė se duhet pėrdorur modeli i shtetit tė Maqedonisė pėr integrimin e serbėve nė Arsimin e Lartė. Nė vijim keni nė tėrėsi intervisten me z. Hoxhaj.

Mė shumė...

Lajme : MASH fol per kuotat
Kyqur 09-08-2006 13:26:48 (1495 Lexime)


MASH shpjegon si do veprohet me kuotat dytėsore

TIRANĖ, 9 GUSHT- Kuotat dytėsore do tė pėrfshihen nė kuotat kryesore.

Qė do tė thotė se kuotave kryesore tė pranimit pėr kėtė vit akademik do t’u shtohen edhe ato tė miratuara me vendim qeverie e tė rrėzuara mė pas.
Sipas burimeve zyrtare tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, kjo ėshtė zgjidhja e vetme qė mund tė bėhet nė kėtė rast.

Mė shumė...

Lajme : Fillim te mbare kete vit ne UP
Kyqur 09-08-2006 3:59:19 (1663 Lexime)


«Revolucion» i mbarė

PRISHTINĖ, 9 GUSHT – Universiteti i Prishtinės do ta nisė vitin e ri akademik ndryshe nga herėt e tjera. Po qe se kthehemi dy vjet pas, do tė shohim se vitin akademik UP-ja e fillonte ose me rektor jo tė njohur nga institucionet qeverisėse ose pa tė fare. Derisa ēėshtja e zgjedhjes sė rektorit tashmė ėshtė punė e kryer, qė bėn tė mos diskutohet njohja e legjitimitetit tė rektorit tė ri, ky i fundit ka paraparė tė bėjė shumė ndryshime, tė cilat do tė jenė tė dukshme qė nė muajin tetor.

Mė shumė...

Lajme : Procesi i Bolonjės larg Universitetit
Kyqur 08-08-2006 6:30:21 (1928 Lexime)


Kosova, sa afėr dhe larg Bolonjės

PRISHTINĖ, 8 GUSHT – Shumė flitet pėr Procesin e Bolonjės, ndėrsa tė paktė janė ata studentė, madje edhe mėsimdhėnės, qė e njohin pėrmbajtjen e kėsaj deklarate dhe atė se ēka nė tė vėrtetė ėshtė definuar nė tė. Njė mosinformimi tė tillė i ka kontribuar nė masė tė madhe fakti qė Kosova vazhdon tė ketė vetėm statusin e vėzhguesit tė kėtij procesi, pasi nuk ėshtė nėnshkruese e Konventės Kulturore Evropiane tė Kėshillit tė Evropės.

Gazeta “Iliria Post” ka kontaktuar njėrin nga pėrpiluesit e Deklaratės sė Bolonjės, dr. Andris Barblan, si dhe David Crossier, zyrtar i programit pėr Evropėn Juglindore nė Asociacionin e Universiteteve tė Evropės (AUE), tė cilėt ishin pjesė e njė forumi publik nė Prishtinė.

Mė shumė...

Lajme : 26-vjeēarja kishte vjedhur disa dhoma nė Qytetin Studenti gjatė muajve tė verės
Kyqur 08-08-2006 5:16:24 (1783 Lexime)


Studentja e Ekonomikut, 80 ēelėsa pėr tė vjedhur dhomat

TIRANĖ, 8 GUSHT-Studentja pėr Ekonomi Biznes kishte arritur tė koleksiononte 80 ēelėsa dyersh. Vetėm se koleksionimin e ēelėsave ajo nuk e bėnte pėr ndonjė hobi tė veēantė, por pėr tė provuar dyert e dhomave nė godinat e Qytetit Studenti, se cila prej tyre hapej e mė pas tė vidhte sende me vlerė qė gjente brenda.

Oskeola Qosja, nga Gramshi, ka pranuar vjedhjet e kryera prej saj nė Qytetin Studenti, para oficerėve tė policisė sė Komisariatit Nr. 1 e mė pas para togave tė zeza tė Gjykatės sė Tiranės.

Mė shumė...

Lajme : Vlore Universiteti i Veres 23 Gusht-2 Shtator
Kyqur 07-08-2006 8:34:45 (1533 Lexime)


Universiteti i Veres "Demokracia dhe Pjesemarrja"

VLORĖ, 7 GUSHT- Edicioni i V-tė i Universitetit tė Verės "Demokracia dhe Pjesėmarrja" do tė zhvillohet kėtė vit mė 23 gusht-2 shtator nė qytetin e Vlorės nė kuadėr tė programit "Drejt forcimit tė lidershipit tė ri , si formė e drejtpėrdrejtė e cilėsisė sė nesėrme tė qeverisjes", me kontributin e Nismės sė Europės Qendrore dhe Kėshillit tė Europės.

Gjatė ditėve tė organizimit tė kėtij universiteti do tė jepen leskione pėr politikėn, demokracinė, shoqėrinė, jetėn publike nga lektorė tė njohur, personalitete publike, me pjesėmarrės nga Shqipėria, Austria, Bosnja dhe Herzegovina, Bullgaria, Kroacia,Republika Ēeke, Hungaria, Italia, Maqedonia, Rumania, Serbia etj.

Mė shumė...

Lajme : Rrikthehen studentet shqiptar ne vendin e tyre
Kyqur 04-08-2006 8:58:51 (1965 Lexime)

“Albstudent” rikthen 50 studentė shqiptarė nga jashtė vendit

TIRANĖ, 4 GUSHT- Gjatė muajit gusht pritet qė nė institucionet shqiptare tė fillojnė punė si praktikantė rreth 50 studentė shqiptarė, qė vazhdojnė studimet jashtė vendit. Kjo ėshtė bėrė e mundur nga rrjeti i organizatave studentore jashtė vendit “Albstudent”.

Sipas drejtuesit tė projektit pėr kthimin e studentėve shqiptarė qė jetojnė studiojnė jashtė vendit, Erlir Puto, kėto studentė do tė punėsohen si praktikantė nė institucione ,si Ministria e Financės, Ministria e Integrimit, Ministria e Jashtme, Bashkia e Tiranės dhe disa institucione ndėrkombėtare qė veprojnė nė Tiranė.

Qėllimi i kėtij projekti ėshtė ambientimi i studentėve shqiptarė me mėnyrėn e punės nė vendin e tyre.

Mė shumė...

Lajme : UEJL fillon me regjistrimin e brucoshėve
Kyqur 03-08-2006 6:34:45 (1802 Lexime)


Shtohet numri i studentėve nga interesimi i madh

TETOVĖ, 3 GUSHT- Fillon kėtė muaj rregjistrimi i brucoshėve tė pranuar nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė. Nga shėrbimi pėr informim i kUEJL-sė njoftojnė se se tė gjithė kandidatėt e pranuar nė UEJL sipas rezultateve tė Konkursit tė shpallur nė veb faqen e Universitetit, mund tė bėjnė regjistrimin deri mė datėn 25 gusht tė vitit 2006.

Poashtu, bėhet e ditur se se tė gjithė ata tė cilėt kanė konkuruar pėr bursė nė Universitet janė tė obliguar qė gjatė regjistrimit tė paguajnė sė paku gjysmėn e semestrit pėr tė fituar tė drejtėn e procedimit pėr bursė.

Mė shumė...

« 1 ... 105 106 107 (108) 109 110 111 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio