Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 106 107 108 (109) 110 111 112 ... 191 »
Lajme : Njėmbėdhjetė studentė nga Kosova marin pjesė ne Forumin Politik nė Austri
Kyqur 01-08-2006 6:42:25 (2420 Lexime)


Studentėt kosovarė nė Forumin Politik nė Alpbach

PRISHTINĖ, 1 GUSHT- Njėmbėdhjetė studentė nga Kosova do tė marrin pjesė nė Forumin Politik nė Alpbach tė Austrisė, qė do tė mbahet nga 17 gushti deri mė 2 shtator tė kėtij viti, ndėrsa organizimi i udhėtimit tė studentėve kosovarė nė kėtė forum ėshtė bėrė qė nga viti 2004.

Siē bėhet e ditur, nė vitin 2004 Kosovėn e kanė pėrfaqėsuar 8 studentė, ndėrsa nė vitin 2005 5, nga tė cilėt 4 shqiptarė dhe 1 serb.
Nė kuadėr tė Forumit Evropian tė Alpbach veprojnė edhe grupet nismėtare, tė cilat janė ura lidhėse ndėrmjet shteteve tė tyre dhe Forumit Evropian.

Nė Kosovė, grupi nismėtar (Initiative Group Alpbach Prishtina) ėshtė themeluar nė mars tė vitit 2006.

Mė shumė...

Lajme : Rreth 50 mijė studentė do tė studiojnė nė Itali pėr vitin akademik 2007
Kyqur 31-07-2006 7:14:37 (1858 Lexime)


Italia, 50 mijė bursa pėr studentėt e vendeve joanėtare tė BE-sė

ROMĖ, 31 KORRIK- Nė auditoret italiane do tė ulen afėrsisht 50 mijė studentė nga shtete joanėtare tė BE-sė, tė cilėt do tė ndjekin vitin e ri akademik 2006-2007. Gjithnjė sipas shefit tė zyrės shqiptare tė emigrimit, Durim Hatibit, qeveria italiane ka pėrgatitur njė dekret tė posaēėm ad hoc mbi kėtė kategori fluksesh imigratore dhe pėrfitues do tė jenė edhe shqiptarėt.

Nga informacioni qė kjo zyrė ka deri tani, nga pala italiane aktualisht teksti i dekretit po i nėnshtrohet shqyrtimit tė parlamentit italian, nė tė dy dhomat e tij; atė tė Deputetėve dhe Senatit. Ndėrkaq, nėnsekretari italian i Shtetit pėr Punėt e Jashtme, Famino Kruēaneli, gjatė njė takimi me presidentin Moisiu dhe ministrin e Jashtėm, Mustafaj, deklaroi para pak ditėsh, se qeveria italiane ka rezervuar 6 mijė bursa pėr studentėt shqiptarė.

Mė shumė...

Lajme : Fillon regjistrimi nė konviktin e vetėm tė Tetovės
Kyqur 31-07-2006 5:12:21 (3984 Lexime)


Studentėt nė hall, banesat private “nuk preken”

TETOVĖ, 31 KORRIK- Studentė nga Kumanova, Shkupi, Gostivari, Kėrēova, Dibra, Struga e qyteteve tjera, janė ata qė mė sė miri e dijnė se si ėshtė tė jeshė student nė Tetovė.

Disa thonė se kjo ėshtė njė sfidė serioze pėr tė cilėn strukturat udhėheqėse tė universiteteve ende nuk e kanė ndėrmend ta vėnė nė rend dite. Ata vazhdimishtė pėrballen me probleme tė shumėta rrethė gjetjes sė njė vendi banimi nė mungesė tė konvikteve me tė cilat posedon vetėm njėri nga dy Universitetet e Tetovės.


Mė shumė...

Lajme : Pėrfundon Universiteti veror nė UEJL
Kyqur 31-07-2006 5:09:37 (1908 Lexime)


Diploma dhe kredi pėr studentėt pjesmarrės

TETOVĖ, 31 KORRIK-Ka pėrfunduar dje nė Tetovė Universitetin Ndėrkombėtar Veror "Maqedonia 2006" qė u mbajt nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, ndėrsa gjithēka ėshtė pėrmbyllur me njė solemnitet nė tė cilin janė ndarė diploma dhe kredi pėr studentėt pjesmarrės.

Kėto kredi studentėt mund ti shfrytėzojnė edhe nė kuadėr tė studimeve tė tyre nė UEJL.

Nė kuadėr tė kėtij evenimenti janė mbajtur rrethė 20 seminare, 6 debate, aktivitete sportive e shumė aktivitete tjera qė studentėt i kanė vlerėsuar lartė, pėr mundėsinė e zgjerimit tė horizonteve tė dijes.

Mė shumė...

Lajme : Diplomon 60 vjeēari ne Fakultetin Jurdik
Kyqur 27-07-2006 9:07:51 (1736 Lexime)


Diplomė juristi nė moshėn 60-vjeēare

TIRANĖ, 27 KORRIK - Mehmet Isai tregon se si i filloi studimet nė Fakultetin e Drejtėsisė nė vitin 1992, kur ishte 56 vjeē. “Profesorėt mė kanė trajtuar si nė universitetin e Kembrixhit”, pohon teksa i pėrmend me radhė pedagogėt e preferuar.

Ai u diplomua nė kėtė fakultet nė janar tė 1996 nė moshėn 60- vjeēare pėrmes njė programi individual, duke u shndėrruar nė njeriun mė tė vjetėr tė diplomuar nė vendin tonė gjatė kėtyre dekadave tė fundit.

Pasi mori licencėn si noter, guxoi madje edhe ta ushtronte kėtė profesion nė njė zyrė private.

Mė shumė...

Lajme : Takohen antaret e Alb-shkences me rektorin e UP-se
Kyqur 26-07-2006 7:46:00 (1428 Lexime)

Pėrkrahje nė emėr tė mbi 1000 studiuesve tė Institutit Alb-Shkenca

PRISHTINĖ, 26 KORRIK- Antarėt e Institutit Alb-Shkenca nga Kosova (Prof. as. dr. Begzad Baliu, dr. Ramė Vata dhe Ramadan Thaēi), i kanė bėrė njė vizitė urimi Rektorit tė posazgjedhur tė Universitetit tė Prishtinės Prof. dr. Enver Hasanit.
Ishte njė takim kolegial me anėtarin tonė mė aktiv tė Institutit dhe ftesė pėr ta ndihmuar atė nė misionin e tij nė emėr tė mbi 1000 anėtarėve, studiues nė disa institucione arsimore e shkencore nė institucionet vendore, nė vendet e rajonit, nė Evropė, Amerikė e madje nė Azi dhe Australi.

Mė shumė...

Lajme : Shpresė pėr tė qenė student nė USA
Kyqur 26-07-2006 5:02:49 (1700 Lexime)

Si tė studioj nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės?

PRISHTINĖ, 26 KORRIK- Studentėt, qė duan tė studiojnė jashtė vendit tė tyre, parapėlqejnė nė shumicėn e rasteve Shtetet e Bashkuara sesa ēdo vend tjetėr. Rruga pėr t’u pranuar nė njė universitet nuk ėshtė e lehtė. Afro 600 mijė studentė nga e gjithė bota frekuentojnė universitetet amerikane.

Mė shumė se 3.600 institucione tė arsimit tė lartė amerikan pranojnė studentė tė huaj. Njė student, qė ėshtė i interesuar pėr tė studiuar nė Shtetet e Bashkuara, duhet sė pari ta vlerėsojė veten, pra tė vendosė se ku do tė pėrqendrohet.

Nė Shtetet e Bashkuara mund tė zgjedhėsh nga njė listė me afro 500 lėndė tė ndryshme mėsimore. Vetėm shkolla mund tė kushtojė deri nė 40.000 dollarė, ndėrsa shpenzimet e jetės gjatė studimeve luhaten nga 15.000 deri nė 40.000 dollarė.

Mė shumė...

Lajme : Flet Steven Wymer: Si qeveritė studentore shqiptare mund tė bėhen tė suksesshme
Kyqur 21-07-2006 9:10:19 (1491 Lexime)

Qeveritė studentore, tė zgjidhin fillimisht problemet e vogla

TIRANĖ, 21 KORRIK- Ka ardhur nė Shqipėri pėr tė trajnuar qeverinė studentore shqiptare, nė mėnyrė qė fjala e saj, si pėrfaqėsuese e studentėve, tė dėgjohet.

Pjesė e grupit qė themeloi Shoqatėn e Qeverive Studentore nė SHBA, Steven Wymer tregon rrugėn qė duhet tė ndjekė njė qeveri studentėsh pėr tė arritur suksesin.

Si mund tė zgjidhen problemet, duke filluar nga gjėrat mė tė thjeshta deri nė rolin e tyre nė politikat arsimore.

Mė shumė...

Lajme : Burgoset nje student per trafik droge ne Bulgari
Kyqur 19-07-2006 14:20:11 (1508 Lexime)


Burgim pėr njė student maqedonas pėr trafikim droge nė Bullgari

Bllagoevgrad, 19 KORRIk- Njė student nga Maqedonia nė Bullgari ėshtė dėnuar me njė vjet burgim pėr shkak tė trafimit tė mjeteve narkotike.

Gjykata e rajonit nė Bllagoevgrad e dėnoi Zharko Atanasovskin, student nė Universitetin e Sofjes "Shėn Klimenti i Ohrit", pėr shkak tė trafikimit tė heorinės, hapave metadon dhe ekstazi, si dhe pakove me marihuanė.

Atanasovski ėshtė arrestuar para do kohe nė kufirin bullgaro-maqedonas, nė vendkalimin Stanke Lisiēkvo (Bllagoevgrad-Dellēevė). /Makfaks/


Lajme : Hulumtim
Kyqur 17-07-2006 10:11:23 (1419 Lexime)


Korrupsioni nė arsimin e Maqedonisė ėshtė i shpėrndarė, por nuk paraqitet

SHKUP, 17 KORRIK - Korrupsioni ėshtė dukuri e shpėrndarė nė tėrė sistemin e Maqedonisė, posaēėrisht nė arsimin e lartė, por ėshtė i vogėl numri i rasteve zyrtarisht tė paraqitura dhe tė ndriēuara, thuhet nė raportin e Qendrės pėr komunikime qytetare nė Shkup.

Nė raportin pėr korrupsionin nė arsimin e Maqedonisė potencohet se kuadri i mėsimdhėnėsve e mbulon para opinionit kėtė problem serioz dhe u mundėson atyre qė janė involvuar nė korrupsion tė mbeten tė padėnuar, e problemi i pazgjidhur.

Mė shumė...

« 1 ... 106 107 108 (109) 110 111 112 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio