Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 109 110 111 (112) 113 114 115 ... 191 »
Lajme : Intervistė me prof. Bube
Kyqur 19-06-2006 7:14:10 (1788 Lexime)

Intervistė me prof. Bube


Studentet.info: Kur ka filluar me punė Euro Kolexhi nė Kumanovė dhe si ėshtė interesi i studentėve?

Euro Kolexhi punon tashmė tre vjet. Nga ky vit filloi me punė dhe Euro Kolexhi nė Athinė. Interesi i studentėve ėshtė mjaft i madh, veēanėrisht kėtė vit.

Studentet.info: ē’farė drejtimesh ekzistojnė dhe cilat janė kushtet pėr tė studiuar nė kėtė kolexh?

Ekzistojnė gjashtė drejtime: studentėt mė shumė orientohen pėr administratė biznesi dhe teknologji informatike, pėr shkak se ato mė sė shumti kėrkohen nė pazar. Pėrvē tyre regjistrojmė edhe nė grupet studiuese: turizėm, shpedicija, Marketing-Menaxhment dhe Reklamim dhe marrėdhinie me opinionin.

Mė shumė...

Lajme : Projekti Tempus
Kyqur 13-06-2006 3:31:59 (3351 Lexime)


USHT, 12 magjistra tė pėrgatitur nė Evropė

TETOVĖ, 13 QERSHOR- Projekti ndėrkombėtar Tempus me sukses po realizohet edhe nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės(USHT). Ky projekt po realizohet nga ana e Fakultetit Ekonomik tė USHT-sė me vlerė –grant prej 494,750,00 eurosh. Periudha e realizimit tė projektit ėshtė paraparė deri nga mesi i vitit 2008. Bashkėrenduesit e kėtij projekti, dr.Hamit Aliu nė Fakultetin Ekonomik dhe Iraj Hashipėr, Staffordshire University Stoke On Trent nė Britani tė Madhe janė shprehur tė kėnaqur me ecurinė dhe realizimin e projektit.

Mė shumė...

Lajme : PUNA SEZONLE JASHTĖ SHTETIT
Kyqur 12-06-2006 9:14:39 (2770 Lexime)


Studentėt nė migrim pėr arsim

TETOVĖ, 12 QERSHOR- Qindra tė rinj nga e gjithė Maqedonia edhe sivjet do tė shkojnė pėr punė sezonale jashtė shtetit. Ndėrsa moshatarėt e tyre do tė “vėrtiten” nėpėr kafenetė, do tė kėnaqen nė ndonjė plazh brenda ose jashtė shtetit, ose do tė ndjekin kampionatin botėror nė futboll, studentėt “emigrant” do tė mbledhin portokaj nė Greqi, luleshtrydhe nė Angli, do tė ruajnė fėmijė nė Francė, do tė gatuajnė hamburgerė nė Amerikė ose do t’u shėrbejnė udhėtarėve nė
ndonjė anije.

Disa nga studentėt do tė shkojnė pėr herė tė parė, ndėrsa tė tjerėt kanė qenė dhe parapėlqejnė tė shkojnė pėrsėri. Tė ndryshėm janė motivet qė i nxitin kėta tė rinj tė shkojnė tė punojnė jashtė shtetit. Disa duan tė shkojnė dhe tė shėtisin, ndėrsa mė i madh ėshtė numri i atyre qė duan tė fitojnė ndonjė denarė.
Agjencitė tė cilat i organizojnė kėto udhėtime thonė se interesi pėr tė udhėtuar jashtė shtetit ėshtė shumė i ulėt.

Mė shumė...

Lajme : Permendorja e FEHMI AGANIT
Kyqur 12-06-2006 8:11:15 (1696 Lexime)


U bė pėrurimi i shtatores sė akademik Fehmi Aganit


PRISHTINĖ, 12 QERSHOR – Nė ditėn e ēlirimit tė Kosovės, para Fakultetit tė Filologjisė, ėshtė bėrė zbulimi i shtatores sė akademik Fehmi Aganit, kolosit, qė me jetėn dhe veprėn e tij hyri nė panteonin e burrave mė tė shquar tė Kosovės dhe mbarė shqiptarizmės.
Me kėtė, Kosovės i rilindi Fehmi Agani, Universitetit tė Prishtinės i erdhi krenar themeltari i saj, ndėrsa studentėve iu kthye triumfalisht simboli i tyre, qė nga kėtu tė pėrcjellė pėrgjithmonė pashtershėm mesazhin e diturisė, tė lirisė tė unitetit dhe tė pėrparimit kombėtar.
Ceremonia e pėrurimit tė shtatores mblodhi drejtuesit e institucioneve tė vendit, presidentin, kryeministrin, kryeparlamentarin, pėrfaqėsues tė institucioneve ndėrkombėtare, pjesėn mė tė madhe tė ministrave, liderė tė partive politike, drejtues tė komunave, ajkėn e burrave tė dijės nga Kosova e Shqipėria, bashkėaktivistė tė akademik Aganit, profesorė e studentė tė Universitetit tė Prishtinės dhe qytetarė tė shumėt.

Mė shumė...

Lajme : Treni i gėzoi kėrēovarėt
Kyqur 09-06-2006 6:57:47 (1716 Lexime)


Mė tė gėzuar studentėt

KĖRĒOVĖ, 9 QERSHOR- Nė Luftėn e vitit 2001 qė ndodhi nė mes kryengritėsve shqiptarė dhe forcave qeveritare tė Maqedonisė, Kėrēova pėr pasojė pati ndalim qarkullimin e trenit. Nė atė kohė, njė plumb i njė gjuetari nė Zajaz e goditi njė vagon tė trenit dhe mė pas hekurudha u dėmtua edhe nė Radushė, kėshtu qė ishin kėto arsyet e njė vendimi tė tillė. Shpesh shoqata joqeveritare kanė kėrkuar qė sėrish treni tė vihet nė qarkullim dhe mė nė fund me ditėn e mėrkurė nė Kėrēovė arriti treni i parė i udhėtarėve. Qarkullimi i sėrishėm i trenit i ka gėzuar tė gjithė qytetarėt, e mė sė shumti pjesėn mė tė goditur tė shoqėrisė studentėt tė cilėt janė tė detyruar qė tė udhėtojnė pėr ēdo javė. Qysh nė ditėn e parė tė qarkullimit treni pati udhėtarė.

Mė shumė...

Lajme : Fondacioni Shqiptar i Bursave
Kyqur 09-06-2006 6:55:18 (1726 Lexime)

Ndahen katėr bursa pasuniversitare

SHKUP, 9 QERSHOR- Fondacioni Shqiptar i Bursave nėpėrmjet njė kumtese njofton opinionin se nė konkursin pėr bursa pasuniversitare tė shpallur mė 25 mars 2006, Komisioni pėrkatės ka zgjedhur kandidatėt fitues. Fitues tė bursave pasuniversitare janė kandidatėt Yllka Istrefi nga Shkupi, specializim nė piano performim, Bashkim Idrizi nga Shkupi, doktoraturė nė hartografi, Irfan Ahmeti nga Prilepi, specializim nė endokrinologji,
Bujar Osmani nga Shkupi, specializim nė kirurgji. Nė kumtesė potencohet se Fondacioni Shqiptar i Bursave ka ardhur nė pėrfundim se bursistėt e zgjedhur duke plotėsuar kushtet e konkursit janė shpresė reale pėr plotėsimin e zbrazėsive aktuale dhe nevojave tė mėdha tė institucioneve edukative arsimore dhe shkencore nė Maqedoni.


Lajme : Ferid Murad "Doktor Nderi" ne Tetove
Kyqur 08-06-2006 12:31:26 (3654 Lexime)


Universiteti i Evropės Juglindore i jep titullin "Doktor Nderi" zotit Ferid Murad

TETOVĖ, 8 QERSHOR- Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė i dha sot titullin doktor nderi zotit Ferid Murad, fitues i ēmimit nobel. Emri i profesorit Murad, i cili ka origjinė shqiptare, pėrmendet nė mė shumė se 1 mijė publikime shkencore. Zoti Ferid Murad e pranoi kėtė titull me emocione; babai i tij ishte rritur vetėm pak kilometra larg universitetit tė Evropės Juglindore, para se tė imigronte nė Amerikė.

Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė ishte sot pėrplot me mysafirė e personalitete publike qė kishin ardhur pėr ta parė dhe nderuar fituesin e ēmimit Nobel me origjinė shqiptare.

Mė shumė...

Lajme : Interpoli arreston 67 persona nė njė operacion kundėr pornografisė
Kyqur 08-06-2006 12:28:36 (2352 Lexime)Profesoret e Universitetit arrestohen per poronografi me femijet

8 QERSHOR- Pėrmes njė operacioni tė bashkėrenduar kundėr pornografisė me fėmijė, Interpoli arrestoi 67 persona nė pesė vende evropiane.

Policia spanjolle thotė se arrestoi 10 persona, kurse 38 u arrestuan nė Francė. Ata thonė se nėntė vetė u ndaluan nė Sllovaki, 7 nė Belgjikė dhe tre nė Hollandė.

Tė gjithė tė ndaluarit akuzohen pėr shpėrndarjen e pamjeve pornografike me fėmijė nė internet. Policia spanjolle thotė se rrjeti pėrdorte teknologji kompjuterike tepėr tė sofistikuar pėr tė fshehur informacionin qė transmetohej. Ata thonė se ndėrmjet tė ndaluarve janė disa profesorė universiteti.


Mė shumė...

Lajme : Regjistrimi i studentėve nė “Shėn Cirili dhe Metodi”
Kyqur 07-06-2006 6:40:08 (2248 Lexime)


Interesim i ulėt i shqiptarėve pėr universitetin e Shkupit

SHKUP, 7 QERSHOR- Nė Fakultetin Juridik tė Shkupit nė vitin akademik 2004-2005 janė regjistruar 120 studentė shqiptarė, ndėrsa nė vitin 2005-2006 ky numėr ka rėnė nė 53, ku me kuotė shtetėrore janė regjistruar vetėm 8 studentė.
Pėr kėtė vit, siē thonė nė Fakultetin Juridik duhet sė pari tė shpallet konkursi pastaj tė dihet numri i saktė i studentėve qė do tė regjistrohen nė kėtė fakultet. “Qeveria ende nuk ka vendosur se sa shqiptarė do tė pranohen nė fakultetin tonė, pėr shkak se thonė se shqiptarėt e kanė universitetin e vet”, thotė Mirjana Mitrovska, sekretare e Fakultetit Juridik. Ndėrkaq, nė Fakultetin Ekonomik nė Shkup numri i studentėve shqiptarė arrin nė 150 studentė nė vit, shifėr kjo e cila parashihet tė jetė stabile.

Mė shumė...

Lajme :  “Leksione nga sociologjia e kulturės" Sunaj RAHIMI
Kyqur 07-06-2006 6:33:02 (4701 Lexime)


Libri mi i ri nga Sunaj Rahimi

TETOVĖ, 7 QERSHOR- “Leksione nga sociologjia e kulturės” mban emrin libri mė i rinj i profesorit Sunaj Rahimi, i cili ėshtė shef i programit studimorė filozofi sociologji nė Universitetin Shtetrore tė Tetovės.
Ky libėr ėshtė pėrgatitur enkas pėr nevojat e studentėve tė filozofisė dhe sociologjisė edhe atyre tė degėve tė shkencave shoqėrore. Ky doracak do t’u shėrbejė edhe atyre tė cilėt nuk studiojnė kėtė problematikė, por thjeshtė duan tė dinė diēka mė tepėr pėr kulturėn dhe efektet e saj nė jetėn shoqėrore tė njeriut.
Duhet theksuar se ky libėr ishte nevojė emergjente e kohės, sepse literature profesionale nga sociologjia e kulturės nė gjuhėn shqipe me disa pėrjashtime tė vogla ėshtė mjaft e varfėr.

Mė shumė...

« 1 ... 109 110 111 (112) 113 114 115 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio