Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 116 117 118 (119) 120 121 122 ... 191 »
Lajme : Si e shohin reformėn universitare MASHT-i, UP-ja, PSUP-ja dhe studentėt?
Kyqur 20-04-2006 11:58:54 (2535 Lexime)

Institucionalistėt mburren me reformėn universitare, studentėt tė zhgėnjyer!

PRISHTINĖ, 20 PRILL- Universiteti i Prishtinės ėshtė njėri nga universitetet e para qė ka pranuar reformat sipas Deklaratės sė Bolonjės me qėllim tė unifikimit dhe stabilizimit tė gjendjes sė krijuar nė arsimin e lartė dhe reforma ėshtė duke u realizuar me mjaft sukses duke shfrytėzuar ndihmėn dhe pėrvojat e vendeve mė tė pėrparuara tė botės bashkėkohore, tha zv.ministri i MASHT-it Fevzi Berisha.
Sipas tij respektimi i reformave ėshtė pėr tė bėrė tė mundshėm lėvizjen sa mė tė lirė tė nxėnėsve, studentėve dhe tė ekspertėve nė kontinent e mė gjerė, si dhe mundėsimin e punėsimit sipas shkollimit adekuat nėpėr kėto vende. “Reforma e filluar nė Universitetin e Prishtinės ėshtė duke u realizuar me mjaft sukses, duke shfrytėzuar ndihmėn dhe pėrvojat e vendeve mė tė pėrparuara tė botės bashkėkohore,” tha ai.

Mė shumė...

Lajme : Azilkėrkuesit shqiptarė nė Britani po i shkaktojnė debakėl legjislacionit
Kyqur 20-04-2006 11:57:50 (1904 Lexime)


Edhe njė ‘triumf’, studentja Merita Krasniqi nuk do tė kthehet nė Kosovė

Prishtinė/Glasgow, 20 Prill- Ėshtė liruar nga parabirgimi studentja Merita Hazizi (21), e cila u prangos para dy ditėsh nga zyrtarėt e imigrimit tė Skocisė, pas njė intervenimi dramatik qė kishin bėrė udhėheqėsit e universitetit ku ajo prej vitesh studionte matematikėn dhe fizikėn.
”Merita sė bashku me babain dhe dy vėllezėrit mė tė rinj tė saj u paraburgosėn tė martėn pasi qė kėrkesa pėr azil iu kishte refuzuar, dhe po tė mos kishte ardhur deri tek lirimi i tyre ata do tė deportoheshin sot pėr nė vendlindje”, ka bėrė tė ditur UKAlbanians.
Lirimi i saj ėshtė mundėsuar pasi qė universiteti ku ajo realizonte studimet, Strathclyde University, premtoi qė tė paguaj pėr qiranė e Meritės dhe harxhimet e tjera jetėsore tė saja deri nė nėntor tė kėtij viti, nė mėnyrė qė t’i mundėsohet asaj pėrfundimi i studimeve tė matematikės dhe fizikės.

Mė shumė...

Lajme : Intervistė ekskluzive me Rektorin e UEJL-sė, prof.dr.Alajdin Abazi
Kyqur 20-04-2006 9:36:55 (2012 Lexime)UEJL ka pėrse tė ndjehet lider


Nėse na stigmatizojnė si institucion i politizuar, gabojnė, ngase ne vėrtet jemi produkt i njė marrėveshjeje shumė tė matur e tė pjekur politike, por njėkohėsisht jemi subjekt i doemosdoshhmėrisė sė kėtij shekulli globalizues, prandaj do tė ishte ideale sikur kuptimi mbi veprimin dhe kuptimin politik tė niste nga njė mėndje e shėndoshė dhe e shkolluar, dhe jo nga mėndjet e njerėzve tė cilėt mendojnė jo mė larg se hunda e tyre, tha nė intervistėn ekskluzive rektori i UEJL-sė, prof. dr. Alajdin Abazi.

Mė shumė...

Lajme : Hapen rrugėt qė pedagogėt tė nėnshkruajn kontratat me universitetin
Kyqur 20-04-2006 2:55:39 (1806 Lexime)


Tri ministri nėnshkruajtėn memorandum mirėkuptimi pėr mėsimdhėnėsit e FM-sė

PRISHTINĖ, 19 PRILL- Ėshtė nėnshkruar tė sot memorandumi i mirėkuptimit pėr kontratat e punės pėr mėsimdhėnėsit e Fakultetit tė Mjekėsisė tė cilėt nė kėtė ditė bojkotuan procesin e mėsimdhėnies meqė nuk u janė nėnshkruar kontratat e punės me Universitetin e prishtinės.
Ministri i Arsimit, Shkencės e Teknologjisė Agim Veliu, ai i Shėndetėsisė Sadik Idriz dhe ministri i Financave Haki Shatri nėnshkruan Memorandumin e mirėkuptimit pėr krijimin e kushteve pėr nėnshkrimin e kontratave pėr marrėdhėnie tė rregullt pune me mėsimdhėnėsit e Fakultetit tė Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės. Studentet.Info sjellė nė vazhdim memorandumin e arritur.

Mė shumė...

Lajme : Edhe njė grevė ne Universitetin e Prishtinės
Kyqur 19-04-2006 9:40:15 (3834 Lexime)


Kontratat e punės, shkak i grevės nė Fakultetin e Mjekėsisė

PRISHTINĖ, 19 PRILL- Pėr shkak tė mos nėnshkrimit tė kontratave tė punės, personeli akademik i Fakultetit tė Mjekėsisė nė Prishtinė ka filluar njė grevė tė paafat, tha Natyra Karahoda, profesoreshė nė Fakultetin e Mjekėsisė.
Sipas saj i gjithė personeli akademik i Fakultetit tė Mjekėsisė tė mėrkurėn ka filluar njė grevė si rezultat i mos nėnshkrimit tė kontratave tė punės me Universitetin e Prishtinės, e cila do tė vazhdojė deri nė realizimin e kėrkesave tė tyre.

Mė shumė...

Lajme : Rifillojnė ferkimet nė mes MASHT’it dhe UP’sė
Kyqur 18-04-2006 15:46:40 (1634 Lexime)


Zgjedhjet problematike

Prishtinė, 18 prill- Zgjedhje tė reja nė Universitetin e Prishtinės, nė nivel tė fakulteteve, janė tė panevojshme dhe si tė tilla janė tė papranueshme pėr anėtarėt e Kėshillit Drejtues tė Universitetit tė Prishtinės. Kėshtu mendon Jahi Hoxha, ushtrues detyre i rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, i cili nė njė bisedė pėr Express pohon se mandati i zyrtarėve tė lartė tė ngarkuar nuk e toleron qė ata tė organizojnė zgjedhje tė pėrgjithshme nė Universitetin e Prishtinės.
“Sipas udhėzimit administrativ tė nxjerrė nga qeveria, zyrtarėt e lartė janė tė autorizuar tė udhėheqin universitetin deri nė zgjedhjen e rektorit, qė nėnkupton organizimin e zgjedhjeve pėr Parlamentin studentor, kompletimin e Senatit tė Universitetit tė Prishtinės, shpalljen e konkursit pėr rektor dhe zgjedhjen e rektorit.

Mė shumė...

Lajme : Iniciativė pėr njė plan modern tė hapėsirės universitare
Kyqur 18-04-2006 15:46:22 (1868 Lexime)

“Qendra 2”, qendėr polifunksionale pėr Universitetin e Prishtinės


PRISHTINĖ, 17 PRILL- Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), nė bashkėpunim me Drejtorinė pėr Planifikim dhe Urbanizėm, kanė bėrė planin rregullues urbanistik tė hapėsirės universitare “Qendra 2”, e cila mendohet tė jetė njė qendėr poli-funksionale pėr Universitetin e Prishtinės (UP).
Zėvendėsministri i Arsimit, Fevzi Berisha, tha pėr KosovaLive se ky projekt ėshtė i realizueshėm, funksional dhe modern. Ai theksoi se MASHT dhe Drejtoria pėr Urbanizėm e Prishtinės, kanė bėrė pėrpjekje maksimale qė ky projekt te jetė i realizueshėm, funksional dhe t’i pėrmbushė kėrkesat pėr hapėsirėn e nevojshme tė Universitetit tė Prishtinės, me qėllim tė krijimit tė kushteve optimale, moderne pėr studime cilėsore. “Ne kemi bėrė krahasimet me vendet e rajonit dhe po i shfrytėzojmė maksimalisht edhe pėrvojat e vendeve tė zhvilluara nė mėnyrė qė tė ecim pėr aq sa ėshtė e mundur nė hap me kohėn dhe teknologjinė moderne tė shkencės e tė dijes”, tha ai.

Mė shumė...

Lajme : Pikėt, matura 35 pėr qind, konkursi 65 pėr qind
Kyqur 16-04-2006 6:19:57 (2545 Lexime)


Vendimi: Konkurs pėr Politeknikun dhe Arkitekturėn

TIRANĖ, 16 PRILL- Specialistėt e Ministrisė rikthejnė konkursin nė shkollat e larta. Ministria e Arsimit ka vendosur qė studentėt qė duan tė regjistrohen nė Universitetin Politeknik dhe nė degėn e arkitekturės duhet t’i nėnshtrohen konkursit, ashtu si vitet e kaluara. Pas urdhrit pėr zhvillimin e konkursit nė shkollat e larta tė Akademisė sė Arteve dhe Akademisė sė Edukimit Fizik, ministri Pollo ka urdhėruar se pėr vitin akademik 2006-2007, pėr Politeknikun nė Tiranė dhe arkitekturėn, tė zhvillohet konkurs pranimi pėr kandidatėt pėr studentė.
Pas propozimeve tė marra nga ky universitet, u vendos se pranimet do tė bėhen mbi bazėn e rezultateve tė provimeve tė Maturės Shtetėrore dhe tė rezultateve tė konkursit tė pranimit, qė do tė zhvillohet dhe organizohet nga Departamenti i Arkitekturės sė Fakultetit tė Inxhinierisė sė Ndėrtimit.

Mė shumė...

Lajme : Ndėrroi jetė Prof.Mahmut Bakalli
Kyqur 14-04-2006 15:46:30 (1702 Lexime)


Ndėrroi jetė Prof.Mahmut Bakalli

PRISHTINĖ, 14 PRILL- Ka vdekur Prof.Mahmut Bakalli, politikani kryesor i Kosovės sė periudhės sė Kushtetutės sė vitit 1974. Qėndrimi i tij ndaj demonstratave tė viti 1981 e largoi atė nga jeta politike e vendit. Mahmut Bakalli, lindi mė 1936 nė Gjakovė. Shkollimin e mesėm e kreu nė Prizren, ndėrsa Fakultetin e shkencave politike, e kreu nė Beograd. Punoi si pedagog nė Universitetin e Kosovės nė Prishtinė, ishte Kryetar i Komitetit komunal tė LK tė Prishtinės, pastaj edhe kryetar i Komitetit krahinorė tė Lidhjes sė komunistėve tė KSAK-sė si dhe anėtarė i Kryesisė sė Komitetit Qendrorė tė Lidhjes sė Komunistėve tė Jugosllavisė nga viti 1971 deri mė 1981.

Mė shumė...

Lajme : Mbeten nė rrugė studentėt e diplomuar tė Veterinarisė nė UP
Kyqur 14-04-2006 8:01:35 (4352 Lexime)


VIKTIMA TĖ LIGJIT KONFUZ DHE TOMĖS QĖ S’ĖSHTĖ KĖRKAĒ HIQ

Prishtinė, 14 PRILL - Pėrveē diplomave tė biologjisė aplikative, tė cilat s’i njeh Ministria e Shėndetėsisė, “Lajm” publikon sjelljet e papėrgjegjshme tė institucioneve, nė krye me Ministrinė e Bujqėsisė, nė raport me tė diplomuarit e Veterinarisė nė Fakultetin e Bujqėsisė. Studentėt e diplomuar nė kėtė degė nuk licencohen nga Oda e Veterinarėve tė Kosovės pėr ta ushtruar profesionin e veterinarit, me arsyetimin se shkollimi i tyre ėshtė i mangėt. Nė kėtė mėnyrė, njė institucion privat, si OVK-ja, i udhėhequr nga profesori Nexhip Morina, 85-vjeēar, ia merr tė drejtėn shtetit pėr dhėnien e lejes

Mė shumė...

« 1 ... 116 117 118 (119) 120 121 122 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio