Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 118 119 120 (121) 122 123 124 ... 191 »
Lajme : Godina e universitetit “Aleksandėr Moisiu” ėshtė vetėm dykatėshe.
Kyqur 10-04-2006 5:32:38 (1974 Lexime)

“Aleksandėr Moisiu”, universiteti i shumėpritur

TIRANĖ, 10 PRILL- Ballė pėrballė me detin. Universiteti i ri “Aleksandėr Moisiu”, ndodhet vetėm disa metra larg bregut tė detit Adriatik. Afėrsia me detin e cilėson mė sė miri njė universitet nė njė qytet bregdetar, nė Dyrrahun e dikurshėm. Njė godinė dykatėshe, e ngjashme me shkollat nėntėvjeēare, do shėrbejė si universitet, ku tė rinjtė do tė mėsojnė, do tė fitojnė pėrvojė e, mbi tė gjitha, do tė dinė tė njohin mė mirė veten. Tė habit kontrasti i madh mes idesė se sa gjigant mund tė jetė njė universitet dhe asaj qė shohim, njė godinė “e vockėl”. Godina e verdhė, gėrshetuar edhe me ngjyrėn kafe, sapo ėshtė pėrfunduar. Ėshtė e rrethuar nga hekurat e gjelbėr, nė tė gjitha anėt. Dera, e kyēur, edhe me ndihmėn e njė zinxhiri, nuk na krijoi mundėsinė qė tė hynim brenda

Mė shumė...

Lajme : U arrit marrėveshje pėr koalicionin nė Parlamentin Studentor
Kyqur 07-04-2006 12:23:21 (1886 Lexime)

Zyrtare: UPSUP & UPSK & PSUP qeverisin me studentėt e UP’sė

PRISHTINĖ, 07 PRILL- Njė lajm jozyrtar tė cilin e plasoi, para dy javėsh, tablloidi Studentet.Info rreth koalicionit tė mundshėm nė mes Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPSUP) dhe Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Kosovės (UPSK), u konfirmua zyrtarisht sot. Para mediumeve kosovare, liderėt e kėtyre dy organizatave, por edhe tė Paqės Studentore tė Universitetit tė Prishtinės (PSUP), nėnshkruajtėn njė marrėveshje me anė tė sė cilės do tė bėjnė mazhorancėn nė Parlamentin Studentor, i cili pritet tė konstituohet me 10 prill.
Nė kėtė marrėveshje, parashihet qė kryetari i Parlamentit dhe nėnkryetarėt nga komisioni pėr ēėshtje materiale, komisioni pėr informim dhe revista e Parlamentit Studentor “Bota e Re”, tė jenė nė rrotacion tė kėtyre organizatave, dhe atė nė ēdo tetė muaj.

Mė shumė...

Lajme : Peticion Per Abuzime ne Universitet
Kyqur 07-04-2006 8:57:20 (1368 Lexime)


Qeveria Studentore, peticion kundėr abuzimit nė universitete

TIRANĖ, 7 PRILL- Studentėt kėrkojnė qė nė statutet e universiteteve t’u lihet mė shumė hapėsirė tė drejtave tė tyre. Qeveria Studentore Shqiptare nė njė konferencė pėr shtyp ditėn e djeshme ka kėrkuar qė tė vlerėsohen me transparencė dhe ndershmėri dijet e studentėve si dhe transparencėn financiare dhe tė drejtėn e tyre pėr tė marrė pjesė nė vendim. Madje studentėt nuk kėrkojnė vetėm vlerėsimin e tyre, por edhe atė tė pedagogėve. Nė peticion studentėt shkruajnė se ėshtė e nevojshme qė ata tė pajisen nė fillim tė ēdo semestri me programin e lėndės, me informacione mbi mėnyrėn e vlerėsimit, mbi detyrat dhe mėnyrėn e provimit pėrfundimtar.

Mė shumė...

Lajme : Rektorėt kėrkojnė godina tė reja dhe pedagogė
Kyqur 07-04-2006 8:53:40 (1473 Lexime)

Rektorėt: Pranimi pa kufizim, i papėrballueshėm

TIRANĖ, 7 PRILL- Ndėrsa shumė tė rinj gėzojnė lajmin e mirė tė liberalizimit tė 38 degėve tė universiteteve, rektorėt reagojnė kundėr vendimit tė dy ditėve mė parė tė Kėshillit tė Ministrave. E parė nė kėndvėshtrimin e tyre, pranimi pa kufizim, edhe vetėm pėr 38 degėt, ėshtė i papėrballueshėm. Rektori i Universitetit tė Tiranės, atij Politeknik dhe Bujqėsor kanė qenė nė njė mendje kur janė shprehur kundėr kėsaj forme pranimi, qė, sipas tyre, nuk ėshtė bėrė nė tė njėjtėn linjė me plotėsimin e kushteve dhe kapaciteteve tė vetė universiteteve. Velesin Peēuli, rektor i Universitetit Bujqėsor tė Tiranės, ku do tė liberalizohen 5 degė, shprehet kundėr pranimit tė lirė, pasi pėr secilėn nga kėto degė ishin propozuar rreth 50 vende pranimesh. Kurse rektorėt e Universitetit tė Tiranės dhe Universitetit Politeknik tė Tiranės shprehin besimin e tyre se Ministria e Arsimit dhe Shkencės si dhe Kėshilli i Ministrave mund tė reflektojnė edhe njėherė pėr vendimet e marra.

Mė shumė...

Lajme : ATA rikonfirmon mbėshtetjen financiare pėr Universitetin Veror tė Prishtinės
Kyqur 06-04-2006 10:42:08 (1427 Lexime)

Qeveria Holandeze ndihmon UP’nė

PRISHTINĖ, 6 PRILL- Universiteti i Prishtinės, ka bėrė sot nėnshkrimin e marrėveshjeve pėr disa projekte me ATA’nė (Academic Training Association), tė cilat financohen nga Qeveria Holandeze.
Me anė tė kėsaj marrėveshjeje u rikonfirmua mbėshtetja financiare pėr Universitetin Veror tė Prishtinės. Mė pas ėshtė paraparė qė tė implementohen edhe tre projekte tė tjera: Qendra e Themelimit tė Bizneseve, Zhvillimi i Sektorit Privat si dhe Transferimi i studentėve tė Fakultetit tė Mjekėsisė tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės nė Universitetin e Prishtinės. (B.K.)


Lajme : Filloi Panairi ndėrkombėtar pėr arsim nė SHKUP
Kyqur 06-04-2006 6:51:08 (1686 Lexime)


Panairi ndėrkombėtar pėr arsim fillon sot nė Shkup

SHKUP, 6 PRILL- Mė shumė se dhjetra institucione vendore dhe tė huaja do t'i prezantojnė programet dhe mundėsitė mėsimore pėr mėsim dhe studim nė manifestimin nėn parullėn "Arsimi-sfidė dhe mundėsi pėr ēdonjėrin ėshtė investim nė tė ardhmen", qė sot do tė fillojė nė Panarin e Shkupit.

Bėhet fjalė pėr dy prezantime nė Panairin "Ditėt e arsimit dhe shkencės" "Takimi arsimor 2006", tė cilat i organizojnė Ministria e Arsimit dhe Shkencės e Maqedonisė, Qendra arsimore informative-Shkup dhe Projekti "Aktivitete nė arsimin e mesėm" i USAID-it.

Mė shumė...

Lajme : Pollo: Nė degėt ku do tė ketė numėr tė kufizuar pranimesh
Kyqur 06-04-2006 6:44:21 (2365 Lexime)


Universiteti, 38 degėt pa konkurs

TIRANĖ, 6 PRILL- Nė plot 38 degė tė universiteteve shqiptare, pranimi do tė jetė i lirė. Pėr maturantėt qė dėshirojnė tė vazhdojnė studimet nė kėto degė nuk do tė ketė asnjė lloj kufizimi. “U pėrpoqėm qė nė kuadėr tė liberalizimit tė miratojmė maksimumin e kuotave tė pranimit, duke hequr numrin e mbyllur tė pranimit nė 38 degė, nga 77 qė kanė universitetet tona”,-u shpreh dje pėr liberalizimin e pranimit nė degėt e universiteteve, ministri i Arsimit dhe Shkencės, Genc Pollo. Liberalizimi i kėtyre degėve ėshtė bėrė me arsyen e vetme, pasi nė vitet e kaluara nuk ėshtė realizuar kuota e planifikuar.

Mė shumė...

Lajme : Karta e Bolonjes absurde per studentet
Kyqur 05-04-2006 3:40:35 (4633 Lexime)


STUDENTET, TE PAINFORMUAR PER PROCESIN E BOLONJES

TIRANĖ, 5 PRILL- Megjithese viti akademik eshte duke perfunduar, studentet e viteve te para ku eshte implementuar Karta e Bolonjes nuk kane asnje lloj informacioni per menyren se si zbatohet ajo. E vetmja gje qe kane mesuar deri sot, per 9 muaj, eshte ndryshimi i viteve te shkollimit i cili nga 4 vjet eshte bere 3 dhe nje vit apo dy vite eshte masteri, e ndare kjo sipas fakulteteve.
Po keshtu ne fillim te ketij viti akademik studentet jane informuar nga pedagoget e tyre se menyra e vleresimit do te behet ne baze te krediteve dhe kjo me pas do te konvertohet ne nota. Por deri sot studentet nuk e dine se sa kredite kane marre, pasi per te pervetesuar nje lende dhe qe te quhet kalues duhet te kete marre tre kredite.

Mė shumė...

Lajme : Dekani Ēela: “Problemet e studentėve, tė drejta. Angazhohem t’ua zgjidh”
Kyqur 05-04-2006 2:35:15 (2218 Lexime)


Studentėt e Juridikut part-time: Si quhet diploma jonė?

TIRANĖ, 5 PRILL- Studentėt e vitit tė parė tė Juridikut nė sistemin part-time kanė nisur studimet nė nėntor,pa ditur se pėr ēfarė do tė diplomohen.Me anė tė njė peticioni, ata i kanė kėrkuar dekanit tė kėtij fakulteti qė t’u zgjidhė njė sėrė problemesh dhe mbi tė gjitha t’i njohė me titullin e diplomės, qė do tė marrin pas tre vjetėsh. Pika e parė e shėnuar nė peticion ėshtė njėsimi i titullit tė diplomės me atė tė sistemit tė ditės, si dhe shuma qė duhet tė paguajnė pėr tarifėn e regjistrimit. Dekani i Fakultetit tė Drejtėsisė nė Tiranė, Kudret Ēela, nė njė prononcim u shpreh se “problemet qėkanė ngritur studentėt janė tė drejta dhe unė angazhohem nė zgjidhjen sa mė shpejt tė tyre”.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt francezė tė hapur pėr bisedime
Kyqur 04-04-2006 5:28:40 (1327 Lexime)

Studentėt francezė tė hapur pėr bisedime me ligjvėnėsit

PARIS, 4 PRILL- Udhėheqės tė studentėve francezė thonė se janė tė hapur ndaj bisedimeve tė mundshme me ligjvėnės, njė ditė para njė greve tė planifikuar masive nė lidhje me njė ligj tė ri mbi punėn.
Organizuesit e protestės kanė dėnuar kompromiset e propozuara lidhur me ligjin dhe janė zotuar ta zhvillojnė grevėn e planifikuar pėr nesėr. Ata shpresojnė qė nė grevė tė pėrfshihen tė paktėn 1 milionė vetė. Greva pritet tė shkaktojė ērregullime masive nė shėrbimet hukurudhore e ajrore tė vendit. (RTK)


« 1 ... 118 119 120 (121) 122 123 124 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio