Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 142 143 144 (145) 146 147 148 ... 191 »
Lajme : DELEGACIONI QEVERITAR VIZITON UNIVERSITETIN E SHKUPIT
Kyqur 02-09-2005 7:09:37 (1435 Lexime)

Njėqind studentėt mė tė mirė do t’i marrė Qeveria

SHKUP, 2 Shtator - Kryeministri i Maqedonisė, Vllado Buēkovski, me disa anėtarė tė kabinetit qeveritar ka vizituar dje rektoratin e Universitetit "Shėn Qirili dhe Metodi" nė Shkup, ku u takuan me rektorin e kėtij universiteti, Gjorgji Martinovski.
Kryeministrin e shoqėruan ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani, ai i Financave, Nikolla Popovski dhe Shėndetėsisė, Vllado Dimov.
Delegacioni qeveritar me rektorin Gjorgji Martinovski dhe me anėtarėt e Rektoratit ka biseduar pėr problemet me tė cilėt pėrballet universiteti dhe pėr vazhdimin e bashkėpunimit tė ndėrsjellė si dhe pėr planet dhe projektet e ardhshme nė arsimin e lartė.

Mė shumė...

Lajme : UPS formoi kryesin e re
Kyqur 01-09-2005 15:30:47 (1502 Lexime)

Pėrēarje pėrbrenda Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė UP-sė

Prishtinė, 1 SHTATOR- Feim Maliqaj nga Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPS-UP) pohon se me mbajtjen e kuvendit tė jashtėzakonshėm tė kėtij unioni ėshtė shkarkuar nga detyra kryesia e vjetėr e UPS-sė , ndėrsa Sejdi Hoxha, nga kryesia e vjetėr e kundėrshton kėtė duke deklaruar se kuvendi do tė mblidhet javėn e ardhshme.
Nė njė konferencė pėr media tė enjten, shefi i porsazgjedhur i zyrės pėr informim tė UPS-UP-sė nga kryesia e re, Feim Maliqaj tha se nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme tė kuvendit ėshtė shkarkuar nga detyra kryesia e vjetėr, ndėrkohė qė ėshtė formuar kryesia e re dhe miratimi i saj pritet nga kėshilli i studentėve.

Mė shumė...

Lajme : UPSUP mbanė mbledhjen me pėrfaqėsuesit e unioneve lokale, por pa Juridikun
Kyqur 01-09-2005 15:25:00 (1665 Lexime)

Studentėt do tė paguajnė 45 euro nė muaj pėr konvikte

Prishtinė, 1 SHTATOR- Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės tė mėrkurėn ka mbajtur mbledhjen me unionet lokale tė kėsaj organizate, pėr tė diskutuar rreth pėrgatitjeve pėr Parlamentin Studentor dhe pėrgatitjeve pėr formimin e komisionit pėr vendosjen e studentėve nė Qendrėn e Studenteve. UPSUP-ja nė kėtė takim ka dhėnė propozimin qė tė shkohet nė Parlamentin Studentor nė bazė tė votave tė delegatėve i cili propozim paraprakisht do t’i paraqitet Kuvendit tė kėsaj organizate qė pritet tė mbahet me datėn tetė tė kėtij muaji.Nė prag tė vitit tė ri akademik, UPSUP-ja ka trajtuar edhe ēėshtjen e problemit tė akomodimit tė studentėve ne konvikte. Rafet Qitaku, anėtar i kryesisė sė UPSUP-sė bėri tė ditur se “do tė formohet njė komision i cili do t’i mbrojė interesat e studenteve tė cilėt do tė strehohen ne Qendrėn e Studentėve”.

Mė shumė...

Lajme : Opzita shqiptare pajtohet se nė dy universitetet e Tetovės ka nepotizėm
Kyqur 31-08-2005 9:08:48 (1453 Lexime)

PPD-ja do tė publikojė listėn e nepotizmit nė USHT dhe UEJL

TETOVĖ, 31 GUSHT-Partia pėr Prosperitet Demokratik (PPD) posedon me tė dhėna se nė dy universitet shqiptare nė Tetovės ėshtė shumė i pėrhapur nepotzimi dhe pėr kėtė shkak brenda njė kohe tė shkurtėr nė opinion do tė dalė me informatė, nė tė cilėn me emėr dhe mbiemėr do tė pėrmenden personat qė shkaktojnė familjarizėm nė universitete. Kėshtu ka deklaruar tė mėrkurėn nė njė takim me gazetarė nė Tetovė, kryetari i komsionit pėr arsim nė kėtė parti Sefedein Haruni, duke akuzar drejtuesit e USHT-sė dhe UEJL-sė si dhe partitė politike pėr nepotizėm nė kėto dy inisitucione arsimore.

Mė shumė...

Lajme : Pėrfundon afati
Kyqur 31-08-2005 3:50:59 (1479 Lexime)

Nė Universitetin e Elbasanit regjistrohen 4 020 kandidatė

Elbasan, 31 GUSHT- Dje pėrfunduan regjistrimet nė Universitetin “Aleksandėr Xhuvani” tė Elbasanit pėr ata qė duan tė fitojnė tė drejtėn e studimit nė vitin e ri akademik 2005-2006. Sipas burimeve zyrtare nga ky universitet, numri i kandidatėve nė mbyllje tė procesit ėshtė 4 020 vetė. Ndėrkohė, kuota e pranimeve e pėrcaktuar nga qeveria ėshtė 3 019 studentė. Nė Universitetin e Elbasanit janė 7 fakultete me 20 degė, nga tė cilat rezultojnė mė tė kėrkuara Infermieria, Histori-Gjeografia dhe Puna-Sociale. Nė kėto degė janė regjistruar 450-500 kandidatė pėr 140 vende. Sipas drejtuesve tė kėtij universiteti numri mė i ulėt i kandidatėve tė regjistruar figuron nė degėt e Arsimit parashkollor, si dhe nė ato tė Gjuhės frėnge e asaj gjermane. Rektori i Universitetit tė Elbasanit prof. dr. Jani Dode konfirmoi dje se ėshtė trajnuar personeli qė do tė merret me korrigjimin optik tė konkurseve. (PANORAMA)


Lajme : Dekanėt e Universitetit tė Tiranės caktojnė detajet e fundit tė konkurseve
Kyqur 31-08-2005 3:49:41 (1643 Lexime)

“Ndeshja” pėr Juridikun, nė stadiumin “Qemal Stafa”

Tiranė, 31 GUSHT- Disa prej fakulteteve tė Universitetit tė Tiranės pėrfunduan pėrgatitjen e listave emėrore tė kandidatėve si dhe sallat ku do tė zhvillohen konkurset e pranimit.
Pas fakultetit Ekonomik, i cili do tė hapė edhe serinė e konkurseve pėr kėtė universitet, salla shtesė ka kėrkuar edhe fakulteti i Drejtėsisė, por edhe ai i Shkencave Sociale. Numri i tė regjistruarve qė pritet tė konkurrojnė ėshtė tepėr i lartė dhe i papėrballueshėm nė sallat tradicionale. Dekanėt e UT-sė, gjatė mbledhjes sė djeshme, vendosėn qė t’i zhvillojnė konkurset nė ambiente mė tė mėdha, kjo edhe pėr tė shmangur abuzimet me konkurset. Ata do tė shfrytėzojnė ambientet e Akademisė sė Arteve, pallatit tė sportit “Asllan Rusi”, Pallatin e Kongreseve, madje edhe tribunėn e stadiumit “Qemal Stafa”. “Nė salla tė mėdha vėzhgimi ėshtė edhe mė i kujdesshėm, mė i pėrqendruar, kurse nė salla tė vogla ka pasur raste qė kemi konstatuar edhe abuzime. Me njė fluks kaq tė madh ne jemi tė detyruar tė zgjedhim ambiente shumė mė tė mėdha”, tha dje pėr mediat rektori i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt me kuotė shtetėrore do tė paguajnė mė pak
Kyqur 31-08-2005 3:38:55 (1729 Lexime)

Nuk do tė paguajnė tė gjithė njėsoj

Tetovė, 31 GUSHT- Sekretari i Universitetit Shtetėror tė Tetovės Bashkim Selmani ka konfirmuar se nuk do tė paguhen studimet njėsoj nga tė gjitha studentėt nė kėtė instuticion tė lartė arsimor. Universiteti Shtetėror i Tetovės tanimė ka filluar tė respektojė tė gjitha procedurat qė i kan universitetet tjera. Sekretari i pėrgjithshėm i USHT-sė ka thėnė se ata studentė qė kanė marrė indeksin e kėtij instuticioni me kuotė shtetėrore do tė paguajn vetėm nga 100 Euro pėr semestėr, ndėrsa studentėt me vetfinancim do tė paguajnė nga 200 dhe 300 Euro pėr semestėr.

Mė shumė...

Lajme : PAKĖNAQĖSI NGA SHPĖRNDRAJA E VENDEVE NĖPĖR KONVIKTE
Kyqur 31-08-2005 2:18:36 (1450 Lexime)

Shoqata studentore nė mbrojtje tė studentėve

Shkup, 31 GUSHT- Shoqata studentore e Maqedonisė do t’i mbrojė interesat e studentėve tė cilėt janė tė pakėnaqur nga rezultatet e konkursit pėr strehim nėpėr konviktet studentore, pasi dhe pas daljes sė rezultateve kishte shumė reagime, tha dje nė njė pres konferencė kryetari i shoqatės studentore, Aleksandar Davēevski.
Ai i thirri drejtorėt e qendrave studentore dhe Komisionin pėr strehim, t’u japin pėrgjigje ankesave tė studentėve.

Mė shumė...

Lajme : Reth 1,500 student mbetėn pa vevd
Kyqur 30-08-2005 7:18:37 (1518 Lexime)

Nevoitet ndėrtimi i njė ndėrtese tė re, me tė cilėn do tė zgjidhej problemi i strehimit tė studentėve

Shkup, 30 GUSHT- Reth 2700 student sivjet do tė jetojnė nėpėr konviktet e Shkupit ndėrsa reth 1,500 tė tjerė nuk e patėn fatin tė fitojnė vėnd nėpėr konviktet.
Dje dolėn rezultatet pėrfundimtare pėr strehim tė studentėve nėpėr konviktet e Shkupit. Sipas kėtyre rezultateve vėnd nėpėr konviktet fituan reth 2,700 student tė cilėt prej njė shtatorit do tė jetojnė nė ndėrtesat e Qendrės studentore, nė konviktet. Njėzet pėrqind tė kėtyre vėndeve do tė lihen pėr studentėt e rinj, ndėrsa pa vėnd mbetėn reth 1,500 studentė, tė cilėt strehim do tė duhet tė kėrkojnė nėpėr banesat private.

Mė shumė...

Lajme : Nė fakultetin Juridik do tė pranohen vetėm 300 studentė tė rinj
Kyqur 30-08-2005 6:30:01 (2863 Lexime)

“Kuotat e qeverisė nuk janė zyrtare”

Tiranė, 30 GUSHT- Dekani i fakultetit Juridik nė Tiranės refuzon pėrfundimisht kuotat e pranimit tė miratuara nga Kėshilli i Ministrave mė 12 gusht tė kėtij viti.

Sipas tij, pėrderisa ky vendim nuk ėshtė botuar ende nė fletoren zyrtare ai nuk mund tė jetė i zbatueshėm. Prandaj, shton dekani Kudret Ēela, nuk ėshtė ministri i Arsimit ai qė duhet tė japė pėrgjigje pėr kėtė ēėshtje, por vetė Kėshilli i Ministrave.
Sipas dekanit tė fakultetit tė Drejtėsisė nė Universitetin e Tiranės, Kudret Ēela, konkursi i datės 3 shtator do tė zhvillohet me dy turne. Edhe pse do tė jetė nė njė ditė, konkurrentėt janė nė njė numėr shumė tė madh dhe pėr kėtė mund tė ketė edhe probleme. Ai e sheh tė pamundur zhvillimin e konkursit nė njė seancė dhe mėnyrėn se si dhe ku do tė sistemohen gjithė ata konkurrentė. “Eshtė e vėshtirė t’i menaxhosh kaq shumė studentė. Ne jemi mėsuar qė edhe menaxhohen, por fjala ėshtė se sa i qetė je nė ndėrgjegjen tėnde tė menaxhosh mė sė miri me korrektesė dhe pėrpikmėri me monitorim 4 mijė e ca studentė, tė ulur nė salla tė ndryshme. Sa tė sigurtė jemi pėr administrimin e mirė nė sallė. Vjet kam pasur shumė kontestime nė kėtė drejtim”, u shpreh dje pėr mediat dekani Ēela. Sipas tij, kandidatėt do t’i nėnshtrohen dy testeve tė ndryshme, por me tė njėjtėn shkallė vėshtirėsie.

Mė shumė...

« 1 ... 142 143 144 (145) 146 147 148 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio