Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 143 144 145 (146) 147 148 149 ... 191 »
Lajme : Nė universitet janė regjistruar 600 kandidatė mė pak se numri i vendosur
Kyqur 30-08-2005 6:26:08 (1854 Lexime)

Vlora s’ka studentė, rektori pro kuotave tė qeverisė

Vlorė, 30 GUSHT- Ministria e Arsimit ka nisur negociatat me rektorėt e universiteteve. Dje ėshtė mbyllur takimi me drejtuesit e Universitetit tė Vlorės, ku pritet tė fitojnė tė drejtėn e studimit tė gjithė tė rinjtė qė janė regjistruar deri nė pėrfundim tė regjistrimeve.

Pritet qė nė kėtė universitet tė shpallen fitues 1 700 kandidatė qė do tė konkurrojnė dhe po kaq ėshtė edhe numri i tė regjistruarve. Ndėrkaq, 1 400 studentė ėshtė numri i kuotave tė pranimit qė vetė drejtuesit e Universitetit tė Vlorės kanė propozuar pėr tė gjitha degėt nė fillim tė qershorit. Por, sipas vendimit tė saj tė fundit, qeveria vendosi pėr 600 tė drejta studimi mė shumė, pra 2 300 kuota pranimi. Nė fakt, rektori i kėtij universiteti, Bilal Shkurti, ka deklaruar se numri i pranimeve nuk pati rritje tė dukshme kėtė vit akademik. Nė kėtė universitet ishin parashikuar 1 300 tė drejta studimi pėr sistemin me kohė tė plotė dhe rreth 500 kuota pėr sistemin me kohė tė pjesshme. Nė tė dy sistemet e Universitetit tė Vlorės aktualisht janė rreth 6 000 studentė.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT AFIRMOJNĖ IDENĖ E NJĖ QEVERISJE TEKNIKE
Kyqur 29-08-2005 15:40:38 (1570 Lexime)

Lėvizja “G30” akuzon politikanėt kosovarė pėr joprofesionalizėm

PRISHTINĖ, 29 Gusht- Pėrfaqėsuesit e Lėvizjes “G30”, e cila ėshtė themeluar tė hėnėn nga njė grup studentėsh tė Universitetit tė Prishtinės, akuzuan politikanėt kosovarė pėr papėrgjegjėsi dhe joprofesionalizėm. Ata thanė se nė rast tė vlerėsimit negativ tė standardeve nga Pėrfaqėsuesi Special pėr vlerėsimin e Standardeve, Kai Eide, do ta afirmojnė idenė e njė Qeverisje Teknike. Kėtė iniciativė ata thanė se e kanė ndėrmarrė pasi qė e kanė kuptuar se ka ardhur koha qė rinia e Kosovės tė marrė iniciativa pėr tė kontribuar nė proceset politike nė Kosovė, qė sipas tyre, janė mė se tė nevojshme. Ata gjithashtu treguan pėr pikat kryesore qė bazohet veprimtaria e tyre.

Mė shumė...

Lajme : “Lufta” nė mes MASHT-it dhe Rektoratit tė UP-sė ka pėrfunduar, jo edhe pasojat
Kyqur 27-08-2005 3:32:38 (1890 Lexime)

MASHT-i legjitimon konkursin, dėmtohen maturantėt

Prishtinė, 27 GUSHT- “Lufta” nė mes MASHT-it dhe rektoratit tė UP-sė tashmė konsiderohet e pėrfunduar por pasojat e saj vazhdojnė tė jenė evidente. Ndoshta edhe nga vetė zyrtarėt e MASHT-it por edhe tė UP-sė nuk ėshtė zėnė nė gojė se konkursi i muajit qershor, pėr pranimin e studentėve tė rinj nė UP, ishte i paligjshėm, meqė vendimi pėr tė shpallur kėtė konkurs ishte marrė nga Senati i UP-sė, i kontestuar nga MASHT-i, duke u bazuar nė nenet 118 dhe 119 tė Statutit tė kėtij universiteti, dhe i cili ishte shpallur pavarėsisht nga deklarimet e MASHT-it se “shpallja e paautorizuar e konkursit do tė konsiderohet nismė private nė njė bartės publik tė arsimit tė lartė dhe do tė merren masat pėrkatėse ndaj kėtij vendimi”, me qrast ministria ishte kėrcėnuar edhe me bllokimin e fondeve pėr ta realizuar mėsimin pėr kėtė gjeneratė.

Mė shumė...

Lajme : POllo kėrkon nga funksionarėt e ministrisė tė bllokojnė urdhrat e eprorėve
Kyqur 27-08-2005 3:00:05 (1401 Lexime)

Pollo: Zgjidhja e rektorėve, mė e mira e mundshme

Tiranė, 27 GUSHT- Zgjidhjet e dekanėve dhe rektorėve tė fakulteteve janė mė tė mirat e mundshme dhe duhen pėrshendėtur e pėrkrahur”. Kėshtu ėshtė shprehur dje kreu i PDR-sė, Genc Pollo, ministri i ardhshėm i Arsimit gjatė njė interviste pėr televizionin “Top Channel”. Sipas tij, problemi i kuotave ėshtė trajtuar nga dekanėt e rektorėt me sens maturie e pėrgjegjshmėrie, duke u pėrpjekur tė mos cėnojnė cilėsinė e mėsimdhėnies. Vendimin e qeverisė pėr kuotat e universiteteve dhe ēeljen e papritur tė tri universiteteve nė rrethe, ai i ka cilėsuar si aventurizma tė dėmshme, qė duhen bllokuar menjėherė. “Ėshtė e kotė t’i bejmė thirrje ministrit apo kryeminstrit humbės.

Mė shumė...

Lajme : Qeveria tė rishikojė kuotat, do tė pranojmė vetėm sa kemi propozuar
Kyqur 27-08-2005 2:56:15 (1543 Lexime)

Rektorėt: Kuotat e qeverisė, sivjet nuk mund tė realizohen

Shqipėri, 27 GUSHT- Universitetet janė pro liberalizimit, por sivjet ky hap ėshtė pothuajse i pamundur. Me kėtė vendim kanė dalė dje krerėt e universiteteve publike, duke hedhur poshtė kuotat e qeverisė. Tetė rektorėt i kėrkuan zyrtarisht qeverisė, kushdo qoftė ajo, qė tė rishikojė kuotat, me qėllim qė t’i hapė udhėn procesit tė pėrzgjedhjes sė studentėve qė do tė pranohen sivjet nė universitete. “Nėse nuk do tė ketė njė reagim, lidhur me propozimet qė universitetet i drejtojnė qeverisė. Ato marrin pėrsipėr tė zhvillojnė konkurset nė tė gjitha degėt, por nuk do tė shpallin fituesit”, - tha kryetari i Konferencės sė Rektorėve, Shezai Rrokaj.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Tiranės dhe ai Politeknik sot mbyllin procesin e regjistrimin
Kyqur 27-08-2005 2:54:03 (1755 Lexime)

UT-ja dhe UPT-ja, sot mbyllin regjistrimet

Tiranė, 27 GUSHT- Pak orė kanė mbetur deri nė mbylljen zyrtare tė regjistrimeve. Universiteti i Tiranės dhe ai Politeknik sot nė mesditė mbyllin procesin e regjistrimeve nė konkurse, pėr tė gjithė kandidatėt. Ndėrsa nė dy universitete tė kryeqytetit sportelet e regjistrimeve do tė mbyllen nė orėn 14.00, nė universitet e tjera sipas udhėzimit tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. Ato do tė vijojnė deri nė datėn 30, ora 16.00. Aktualisht nė tė gjitha universitetet publike, numri i kandidatėve tė regjistruar ka arritur nė 42 mijė, rekord ky i cili krahasuar me vitet e kaluar, tregon qartė se pėrpos kėrkesave nė rritje, Universiteti i Tiranės mbetet mė i lakmuari.

Mė shumė...

Lajme : MINISTRI I ARSIMIT, AGIM VELIU VIZITOI UNIVERSITETIN E PRISHTIĖS
Kyqur 26-08-2005 2:10:19 (1657 Lexime)

Veliu premton se do ta mbėshtes punėn e Kėshillit Drejtues tė UP-sė

PRISHTINĖ, 26 GUSHT- Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Agim Veliu, pas vizitės qė i bėri Universitetit tė Prishtinės (UP), tė enjten, tha se Kėshilli Drejtues i UP-sė deri mė tani ka bėrė njė punė tė mirė dhe premtoi se do ta mbėshtes punėn e tij edhe nė tė ardhmen. Ministri Veliu tha se ishte dėshirė e tij qė tė vendosen komunikime tė rregullta me universitetin dhe kjo pason pas vendimit qė ka marrė Qeveria e Kosovės dhe Udhėzimit Administrativ. “Tash po shihet qė ėshtė njė frymė e re e funksionimit edhe brenda Universitetit, por edhe nė raport me institucionet e Kosovės. Unė dėshiroj qė kjo frymė e bashkėpunimit tė vazhdojė dhe jam i bindur qė kėshtu do tė jetė gjatė kėsaj periudhe qė do tė punojmė bashkė”, tha Veliu. Sipas tij, nė takim u bisedua edhe pėr njė nga ēėshtjet mė tė rėndėsishme pėr universitetin, pranimin e studentėve tė ri.

Mė shumė...

Lajme : 6200 STUDENTĖ TĖ MAQEDONISĖ DO TĖ VENDOSEN NĖ KONVIKTE
Kyqur 25-08-2005 4:00:18 (2392 Lexime)

Universiteti Shtetėror i Tetovės pa konvikt, pa mensė, pa bibliotekė

Tetovė, 25 GUSHT- Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT) ėshtė njėri nga universitetet e vetme qė nuk ka konvikt, ndėrsa nė anėn tjetėr studentėt e kėtij universiteti po pėrballen me ēmime astronomike dhe kushte jo tė mira nėpėr banesa private. Ministria e Arsimit dhe Shkencės e ka cilėsuar si tė nevojshėm konviktin pėr studentėt nė Tetovė, mirėpo ende nuk ka asgjė rreth kėtij projekti. Zyrtarėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės kanė kėrkuar qė sa mė shpejt qeveria tė ndajė mjete pėr krijimin e kushteve tė mira pėr studentėt nė Tetovė.

Mė shumė...

Lajme : Llistat preliminare
Kyqur 23-08-2005 5:21:44 (2165 Lexime)

Dolėn listat preliminare pėr studentėt

Shkup, 23 GUSHT- Dolėn listat preleminare pėr studentėt tė cilėt sivjet do tė vendosen nėpėr konviktet studentore.
Me listat preleminare ėshtė bėrė vlerėsim i studentėve nė bazė tė rezultateve tė aritura nė fakultet, gjendjes ekonomike nė familje dhe vėndit prej ku vjen studenti. Sipas kėtyre vlerėsimeve studentėt do tė fitojnė vėnd nėpėr ndonjė konvikt studentor. Sivjet studentėve u jepen pesė ditė afat qė ankesat e tyre, pėr pakėnaqėsin nga vėndi i fituar ti paraqesin nė qendrėn studentore. Rezultatet pėrfundimtare pėr strehimin e studentėve do tė dalin nė datėn 29 gusht, dy ditė pėrpara fillimit tė vitit mėsimor.
Ndryshe nėpėr konviktet studentore sivjet vend do tė fitojnė reth 3000 student tė viteve, tė dytė tė tretė dhe tė katėrt. Ndėrsa numuri i vėndeve pėr studentėt e rinj akoma nuk dihet me saktėsi.

Mė shumė...

Lajme : Arsim
Kyqur 23-08-2005 5:17:56 (1763 Lexime)

Digjitalizim nė fakultetin e drejtėsis

Shkup, 23 GUSHT- Nė fakulteti e drejtėsis sivjet do tė bėhet digjitalizim I ēėshtjeve studentore si dhe do tė studjohet sipas programit tė ri, sistem kreditor transferues. Studentėt e rinj tė cilėt sivjet do tė studjojn drejtėsi, gazetari apo shkenca politike, nuk do tė presin radhė nė ēėshtjet studentore, sepse do tė bėhet digjitalizomi I tyre. Ato gjithashtu do tė studjojn sipas njė programi tė ri i cili parashikon qė studimet tė zgjasin pes vjet. Sipas programit tė ri studentor, nė fakultetin e drejtėsis studimet do tė zgjasin dhjet simesra, ose pes vjet. Njėkohėsisht sipas modelit tė ri 3+2, studimet janė tė organizuara si dyshkallore, me mundėsi qė studenti pėr tre vjet tė fitoj diplomė juridisti, gazetari ose politikologu, ndėrsa pėr dy vjet tė tjer tė fitoj diplomė specjalisti.

Mė shumė...

« 1 ... 143 144 145 (146) 147 148 149 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio