Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 147 148 149 (150) 151 152 153 ... 191 »
Lajme : QEVERIA FUTĖ POLITIKĖN NĖ UNIVERSITET
Kyqur 27-07-2005 3:12:37 (1444 Lexime)


Shkarkohet rektori Bajrami, dekanėt e UP-sė si dhe shpėrndahet Senati

PRISHTINĖ, 26 KORRIK- Sot Qeveria e Kosovės, ka shkarkuar nga posti i rektorit tė Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajramin, ka shpėrndarė Senatin e Universitetit tė Prishtinės dhe gjithashtu ka shkarkuar nga detyra tė gjithė dekanėt e fakulteteve dhe shkollave tė larta tė emėruar nė zgjedhjet e fundit universitare. Kėtė e ka konfirmuar ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Agim Veliu pėr agjencinė e lajmeve ‘kosovalive’. Nga ana tjetėr Arsim Bajrami e ka qujtur kėtė vendim tė Qeverisė tė ngjashėm me atė tė qeverisė sė dhunshme tė Beogradit nė vite e 90 –ta. Ai ka thėnė se do tė pranojė vetėm vendimet e atyre qė e kanė zgjedhur duke aluduar kėshtu nė Senatin e UP-sė. Me formimin e bordit pėr drejtimin e punėve deri nė zgjedhje tė reja, qeveria ka vendosur qė drejtuesit e rektoratit tė jenė nė shumicė nga LDK-ja, parti kjo qė mbanė timonin nė strukturat udhėheqėse tė vendit.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT NUK PAJTOHEN ME GJENDJEN NĖ UNIVERSITET
Kyqur 27-07-2005 3:11:16 (1245 Lexime)

Pos protestave paralajmėrohen greva dhe bojkotim mėsimi

PRISHTINĖ, 26 KORRIK- Iniciativat shterpe tė institucioneve qeversisėse vendore dhe atyre ndėrkombėtare, pėr zgjidhjen e kontesteve qė ekzistojnė nė mes Ministrisė sė Arsimit dhe Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės, i kanė irituar tej mase studentėt e kėtij universiteti. Rrugė tė vetme pėr ta zgjidhur kėtė problem studentėt e shohin protesten, grevėn e ndoshta edhe bojkotin e mėsimit nė vitin e ardhshėm akademik. Fillimisht studentėt do tė protestojnė tė enjėten para MASHT-it, Qeverisė sė Kosovės dhe para selisė sė UNMIK-ut, ku do tė qėndrojnė nga 15 minuta para selive tė secilit institucion. Kjo ėshtė bėrė e ditur sot, nė njė konferencė shtypi, tė organizatorit tė protestės, Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės

Mė shumė...

Lajme : TĖ GJITHĖ PĖR THEMELIMIN E UNIVERSITETIT TEKNIK TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 25-07-2005 3:09:04 (4256 Lexime)


A do tė mvetėsohet Fakulteti Teknik i UP-sė?

PRISHTINĖ, 25 KORRIK- Ka filluar iniciativa e njė grupi tė profesorėve tė Fakultetit Teknik tė Universitetit tė Prishtinės pėr mvetėsimin e kėtij fakulteti, duke e shėndėrruar atė nė universitet. Tashmė ky grup profesorėsh ka dorėzuar nė MASHT dhe nė Kuvendin e Kosovės elaboratin pėr shkėputjen e fakultetit tė tyre nga UP dhe pėr tė themeluar mė pas Universitetin Teknik tė Prishtinės. Me kėtė rast ėshtė anashkaluar Rektorati i universitetit, nga ky grup profesorėsh, duke mos ia bėrė fare me dije rektorit Bajrami iniciativėn nė fjalė. Kjo e ka irituar me sa duket rektorin por megjithkėtė njė ide tė tillė rektori Bajrami e kishte dhėnė nė momentin kur ishte kandiduar pėr postin qė ka sot ai. sinjale pėr pavarėsimin e kėtij fakulteti ka dhėnė edhe MASHT-i.

Mė shumė...

Lajme : Diplomuan 58 studentė
Kyqur 23-07-2005 9:38:21 (1522 Lexime)

58 studentė diplomuan nė Akademinė Diplomatike Shqiptare

Prishtinė, 23 KORRIK- Sot, nė Prishtinė nė mėnyrė ceremoniale iu ndanė diplomat 58 studentėve kosovarė, tė diplomuar nė Akademinė Diplomatike Shqiptare nė Tiranė. Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi tha se Kosova, deri tashti, nuk pati diplomaci tė mėvetshme dhe tė vėrtetė, e as kuadro tė shkolluar, ndėrsa, tash e tutje nevojat e Kosovės pėr diplomatė do tė jenė shumė tė mėdha.

Mė shumė...

Lajme : UNMIK MERR TIMONIN PĖR T’I DREJTUAR PUNĖT NĖ UNIVERSITET
Kyqur 22-07-2005 3:09:22 (1526 Lexime)


Petersen do t’i shuaj zjarret nė mes MASHT-it dhe UP-sė?

PRISHTINĖ, 22 KORRIK- Pas njė mori pėrpjekjesh, qoftė tė Zyrave Diplomatike kėtu nė Kosovė por edhe disa iniciativave tė lehta dhe shterpe tė institucioneve tė Kosovės, shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen ka vendosur qė ta marrė timonin pėr tė ndėrhyrė nė kontestin qė bėhet nė mes Ministris sė Arsimit dhe Rektoratit tė UP-sė. Kėtė e ka konfirmuar Hua Xhing, shefe e Divizonit pėr Informim tė UNMIK-ut, e cila ka thėnė se “do tė bisedohet me tė gjitha palėt qė tė gjejnė zgjidhje dhe pikėrisht kėtė gjė ka filluar ta bėjė shefi i UNMIK-ut”. Ajo nuk ka dhėnė detaje tė tjera rreth planit qė kjo administratė ka nė kėtė aspekt.

Mė shumė...

Lajme : Punėsime verore pėr studentėt
Kyqur 21-07-2005 1:34:44 (3009 Lexime)

Bashkia, punėsim sezonal pėr 50 studentė

Tiranė, 21 KORRIK- Plot 50 studentė tė fakulteteve tė ndryshme, do tė jenė pjesė e stafit tė Bashkisė sė Tiranės, pėr periudhėn e verės. Pas tri vitesh pėrvoje tė suksesshme nė punėsimin sezonal tė tė rinjve, bashkia e kryeqytetit, nis edhe kėtė vit punėsimin veror tė tyre, duke iu ofruar njė shans mė shumė, pėr njė kontratė tė ardhshme me administratėn publike. Tri muaj punė pranė drejtorive tė ndryshme tė bashkisė, nuk janė pak, pėr tė rinjtė qė ende studiojnė, pavarėsisht shpėrblimit simbolik prej 40 dollarėsh nė muaj, qė do tė marrin pėr shėrbimin e kryer nė kėtė administratė. Gjatė viteve tė shkuara, falė projektit “Rinia nė Drejtim”, mbėshtetur nga Fondacioni “Soros”, janė punėsuar gjatė verės, plot 140 studentė, tė cilėve do t’u shtohet edhe kontigjenti mė i ri, i mbledhur dje nė Bashkinė e Tiranės.


Mė shumė...

Lajme : Universiteti Bujqėsor i Tiranės
Kyqur 21-07-2005 1:32:08 (13829 Lexime)

Ēfarė duhet tė studioni pėr t’u bėrė inxhinierė agrarė ?


Tiranė, 21 KORRIK- Tre data ka propozuar Universiteti Bujqėsor i Tiranės pėr konkurset e sivjetshme. Nė 3 shtator do tė masin mes tyre forcat ata qė duan tė bėhen ekonomistė agrarė, nė 5 shtator ata qė duan tė diplomohen pėr inxhinieri pyjesh, mjekė veterinerė dhe inxhinier pėrpunim druri dhe njė ditė mė vonė, nė 6 shtator ata qė duan tė diplomohen pėr inxhinieri agrare, agromjedisi dhe agroushqimore. Mijėra do tė konkurojnė, por kuotat e pranimit nė UBT kėtė vit do tė jenė rreth 1 700.

Mė shumė...

Lajme : Gruda: Tė tjerėt, i regjistrojmė me korrespodencė
Kyqur 16-07-2005 6:12:22 (2051 Lexime)

“Po u hoqėn konkurset, pranojmė studentė vetėm me nota mbi 7”

Tiranė, 16 KORRIK- Rektori i Universitetit tė Tiranės (UT), Shezai Rrokaj, kėrkoi dje publikisht ngritjen e tre fakulteteve tė reja, nėn varėsinė e UT-sė. Sipas tij, kjo ishte e domosdoshme nė rast se qeveria vendoste pėrfundimisht heqjen e konkurseve tė pranimit pėr shkollat e larta shqiptare. “Numri i tė rinjve qė do tė duan tė ndjekin studimet, do tė rritet ndjeshėm dhe ne duhet t’u sigurojmė atyre salla dhe hapėsira tė mjaftueshme”,-tha dje rektori pėr median.
Tė gjetur para premtimeve qė dy partitė mė tė mėdha nė Shqipėri bėnė nė qershor, gjatė fushatės zgjedhore, (heqjen e konkurseve pėr pranimet nė shkollat e larta), mungesa e sallave nuk ėshtė i vetmi shqetėsim pėr universitetet.

Mė shumė...

Lajme : Ambasada Italiane publikon vazhdimin e kalendarit tė pritjes sė studentėve,
Kyqur 16-07-2005 6:09:41 (2993 Lexime)

Universitetet italiane, datat e pritjes nė ambasadė

Tiranė, 16 KORRIK- Studentėt qė kanė aplikuar pėr vazhdimin e studimeve nė universitetet italiane mund tė paraqiten pranė selisė sė ambasadės, duke filluar nga data 18 deri nė datėn 22 korrik. Ambasada Italiane, pėrmes njė deklarate pėr shtyp, ka bėrė tė ditur dje vazhdimin e kalendarit tė pritjes sė tė gjithė tė interesuarve qė tashmė kanė bėrė kėrkesė pėr shkollimin e lartė nė universitetet e vendit fqinj. “Kujtojmė qė studentėt duhet tė paraqiten personalisht pranė selisė sė Zyrės Tregtare tė Ambasadės (Rruga e Elbasanit 125), duke pasur me vete tė gjithė dokumentacionin e kėrkuar”, - thuhet nė njoftimin e ambasadės.Mė shumė...

Lajme : Rektori Rrokaj: Nėse vendosim mesataren si kriter, nota 8 ka mundėsi
Kyqur 15-07-2005 1:08:24 (1647 Lexime)

Dekani Kule: Me mesatare mbi 7, nė fakultet pa konkurs.


Tiranė, 15 KORRIK- Dekani i Fakultetit tė Ekonomisė nė Tiranė, Dhori Kule, propozoi dje rikthimin e notės mesatare tė shkollės sė mesme si kriter pranimi nė shkollat e larta. Por kėsaj here nė njė formė tjetėr. “Mendoj se ėshtė e drejtė qė tė gjithė tė regjistruarit me mesatare note shtatė e lart, tė futen nė sistemin me kohė tė plotė pa konkurs, kurse ata qė kanė mesatare shtatė e poshtė tė pranohen nė part-time (korrespodencė ), pa konkurs. Mjafton tė heqim zhvillimin e konkurseve, sepse ato kanė shumė probleme, sidomos nė lidhje me korrupsionin dhe paratė”, - tha dje Kule, duke shtuar se nota 7, sipas tij, ishte njė mes i artė.

Mė shumė...

« 1 ... 147 148 149 (150) 151 152 153 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio