Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 13 14 15 (16) 17 18 19 ... 191 »
Lajme : Qyteti Studenti,aty ku thyhen tabutė pėr seksin
Kyqur 17-06-2010 6:03:05 (1926 Lexime)

TIRANĖ, 17 QERSHOR - Jeta nė konvikt dhe larg familjes, padiskutim qė presupozon liri. Nė qytetin e studentėve, kjo liri nuk ka sesi tė mos lidhet me tė pasurin e njė apo disa tė dashurve gjatė viteve tė shkollės sė lartė. Nuk mund tė pėrjashtohet gjithashtu as njė ndryshim rrėnjėsor i stilit tė jetesės, nga ai i provincave apo qyteteve ku kanė jetuar mė parė, pėr t'ju pėrshtatur metropolit. Gjithēka padiskutim lidhet me personalitetin dhe karakterin e gjithsecilės, por ndonjėherė nevoja, e pse jo, edhe dėshira apo tė kuptuarit mbrapsht tė gjėrave, i kanė detyruar tė ndryshojnė kryekėput. Nė dhomat e 4000 vajzave, qė aktualisht banojnė sot nė Qytetin Studenti, historitė janė nga mė tė ndryshmet. Aty bashkėjetojnė nė mėnyrėn mė perfekte tabutė, parimet por edhe mungesa totale e tyre.

Mė shumė...

Lajme : Profesoresha ofron seks si kėrkim falje pėr krimet japoneze
Kyqur 17-06-2010 5:27:59 (1828 Lexime)


Profesoresha e historisė u ofroi marrėdhėnie seksuale studentėve kinezė si kėrkim falje pėr invazionin nė Kinė nė vitin 1837. Edhe pse edhe ajo vetė thotė se ky ėshtė vetėm njė “dėmshpėrblim simbolik” ajo e ka marrė seriozisht aksionin e saj.

24-vjeēarja Anri Suzuki, doktor i historisė, e cila ka specializuar me temėn e invazionit japonez nė Kinė, thotė se ndihet e turpėruar me atė se ēfarė ka bėrė kombi i saj nė tė kaluarėn.

“Mė duhet ta mėsoj njė mėsim nga historia dhe dėshiroj tė shėroj plagėt me trupin tim. Dėshiroj tė bėjė seks me studentėt kinezė tė cilėt studiojnė nė Japoni”, tha profesoresha.

Ajo ka thėnė se ky ėshtė vetėm njė “dėmshpėrblim simbolik” pėr krimet e shumta qė japonezėt i kryen nė Kinė.


Lajme : Zamir Dika do tė bėj revizion nė UEJL
Kyqur 11-06-2010 4:33:51 (1453 Lexime)


TETOVĖ, 11 QERSHOR - Me zgjedhjen e rektorit tė ri nė Universitetin e Evropės Juglindore (UEJL) janė shtuar zėrat pėr aplikimin e masave tė reja dhe kryerjen e njė revizioni tė plotė pėr stafin, nepotizmin dhe dukuritė e tjera qė duken se i prishin imazhin kėtij universiteti.

Burimet pranė UEJL-sė kanė theksuar se rektori I sapozgjedhur Zamir Dika pritet tė aplikojė tė gjitha masat e domosdoshme pėr ti bėrė revizion tė plotė nepotizmit dhe punės sė disa profesorėve, tė cilėt nuk mbajnė pėrgjegjėsi tė plotė nė kryerjen e obligimeve tė tyre.

“Nuk e dimė se ēfarė ka nė agjendė rektori I ri, por sigurisht shpresojmė se do tė bėjė hapat e duhur, qė njėherė e pėrgjithmonė tė ndryshojė tė paktėn disa gjėra qė janė tė paprekshme dhe qė kanė marrė hov dhe qė janė evidente qė nga themelimi”, kanė theksuar burime pranė UEJL-sė.

Mė shumė...

Lajme : Zamir Dika zgjidhet rektor i UEJL-sė nė Tetovė
Kyqur 08-06-2010 6:18:20 (1651 Lexime)


Bordi i Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė zgjodhi sot pėr rektor tė ri, prof.dr. Zamir Dikėn.

Ai vjen nė kėtė pozitė duke zėvendėsuar rektorin e deritanishėm Alajdin Abazi, i cili kaloi njė mandat nėntėvjeēar nė kėtė detyrė.

Nė garėn pėr postin e rektorit konkurruan: Prof. dr. Abdulmenaf Bexheti, Prof. dr. Agni Dika, Prof. dr. Murtezan Ismaili dhe Prof. dr. Zamir Dika.

Ky i fundit ka siguruar shumicėn e votave nga votimi i kryer i fshehtė, nė pėrputhje me Statutin e UEJL-sė.


Lajme : Pas nėntė viteve UEJL me rektor tė ri
Kyqur 07-06-2010 3:28:23 (1304 Lexime)

Bordi i Universitetit tė Evropės Juglindore (UEJL), nė njė mbledhje tė posaēme tė martėn, pas tetė viteve me votim tė fshehtė do tė zhjedh rektorin e ri tė kėtij universiteti. Rektori i ri UEJL-sė do tė zgjidhet pasi nėntė vite me radhė, gjegjėsisht dy mandate, kėtė universitet e ka udhėhequr rektori Alajdin Abazi.

Pėr pozitėn numėr njė nė universitet kanė kandiduar katėr kandidatė edhe atė, Prof. dr. Abdulmenaf Bexheti, Prof. dr. Agni Dika, Prof. dr. Murtezan Ismaili dhe Prof. dr. Zamir Dika.

Mė shumė...

Lajme : Ministria e Arsimit do tė kontrolloj diplomat e huaja
Kyqur 25-05-2010 1:12:19 (1952 Lexime)


SHKUP, 25 MAJ - Tė gjithė titujt shkencor magjistra dhe doktor shkencash do tė shqyrtohen dhe kontrollohen nė Ministrinė e Arsimit, pėr tė vlerėsuar origjinalitetin dhe rrugėt e pėrfitimit tė tyre. Pėr kėtė nė kuadėr tė kėtij dikasteri ėshtė formuar njė komision i posaēėm i cili do tė shqyrtojė tė gjitha diplomat dhe titujt shkencor tė nostrifikuara, qė nga pavarėsimi i vendit.


“Kemi formuar njė komision, i cili do tė shqyrtojė tė gjitha diplomat e nostrifikuara pėr titujt magjistra dhe doktor shkencash, tė cilat kryesisht vijnė nga vendet e jashtme. Mendoj se ėshtė i domosdoshėm njė hap i tillė”, ka theksuar ministri i Arsimit, Nikolla Todorov.

Mė shumė...

Lajme : Dėftesat mė tė kėrkuara se diplomat!
Kyqur 21-05-2010 3:50:39 (1417 Lexime)


SHKUP, 20 MAJ - Nė Maqedoni ėshtė shumė mė lehtė tė gjendet punė me dėftesė pėr kryerje tė shkollės fillore, se sa me diplomė fakulteti. Sipas njė ankete pėr fuqinė punėtore qė e ka realizuar Enti Shtetėror i Statistikave (ESHS), numri i tė papunėve me shkollė fillore nė periudhėn 2008/09 ėshtė zvogėluar pėr mė shumė se 7. 000 persona, ndėrsa i personave me arsim tė lartė ėshtė rritur thuajse pėr 5.000. Rritet edhe numri i tė papunėve tė magjistrantėve dhe doktorėve tė shkencave, prej tė cilėve punė kėrkojnė rreth 270 persona. Kėto tė dhėna bazohen nė trendet e reja tė punėsimit, ku si rrjedhojė vetėm nė objektet hotelierike dhe tregtare, studentė tė shumtė regjistrohen nė punė me dėftesa pėr kryerjen e shkollės fillore.

Mė shumė...

Lajme : Minjtė hėngrėn provimet e studentėve nė Nepal
Kyqur 22-04-2010 6:04:12 (1317 Lexime)


Napal, 22 PRILL - Minjtė e uritur pėr njohuri hėngrėn provimet pėrfundimtare tė studentėve nga Nepali nė Universitetin e Katmandusė.

Studentėve nervozė, tė cilėt po prisnin rezultatet e provimeve pėrfundimtare, u thanė se ka ardhur deri tek njė “komplikim i paparashikueshėm” pasi provimet e tyre ishin hėngėr nga minjtė, njofton AFP.

Qindra provime tė pakontrolluara nga universiteti mė i vjetėr i Katmandusė janė dorėzuar nė stacionin lokal tė policisė pėr t’i ruajtur nė njė vend mė tė sigurt. Pėr fat, ose fatkeqėsi tė studentėve, policia provimet i futi nė njė hapėsirė pėrplot minj.

Mė shumė...

Lajme : Pritje madhėshtore pėr presidentin Topi
Kyqur 16-04-2010 3:52:46 (1368 Lexime)


TETOVĖ, 15 PRILL - Presidenti i Republikės, Prof. Dr. Bamir Topi u prit sot nė Tetovė nga Kryetari i Komunės sė Tetovės, Sadi Bexheti, ndėrkohė qė nė rrugėt e qytetit qindra qytetarė tetovarė pėrshėndetėn Kreun e Shtetit dhe nė hare e me dashamirėsi i uruan ngrohtėsisht mirėseardhjen.

Zoti Bexheti e falenderoi Presidentin e Republikės pėr kėtė vizitė tė rėndėsishme nė qytetin e Tetovės, i cili pėr herė tė parė pret zyrtarisht Kryetarin e Shtetit shqiptar. Kryetari i Bashkisė sė Tetovės i shprehu gjithashtu Presidentit Topi mirėnjohjen pėr mbėshtetjen e shtetit shqiptar ndaj Maqedonisė nė rrugėn e saj tė anėtarėsimit nė NATO dhe nė Bashkimin Evropian.

Mė shumė...

Lajme : Studentet e Cambridget mėsojnė striptiz para provimeve
Kyqur 12-04-2010 6:06:49 (1184 Lexime)


ANGLI, 12 PRILL - Studentet e Universitetit tė njohur Cambridge do tė mėsojnė tė vallėzojnė striptiz, nė mėnyrė qė tė pėrballojnė mė lehtė stresin para provimeve, shkruajnė mediat britanike.

Orėt e vallėzimit do tė mbahen nė “Blue Room” legjendare ku janė organizuar debate tė shumta tė burrėshtetasve botėrorė siē janė Winston Churchil, Dalaj Lama etj.

Mė shumė...

« 1 ... 13 14 15 (16) 17 18 19 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio