Studentet.info
RSS Feed
Lajme : Me tre provime nuk ngelesh nė stazh
Kyqur 15-07-2005 1:05:56 (2121 Lexime)

Ndryshimi: Kalon nė stazh me 6-7 provime

Tiranė, 15 KORRIK- Universiteti i Tiranės ka vendosur dje tė rrisė numrin e lėndėve, mbetja nė tė cilat e bėn njė student tė kalojė nė stazh. Pra, tė ripėrsėrisė vitin. “Senati ra dakord qė numri i provimeve mbetėse me tė cilėt studenti kalon nė stazh, tė mos jetė vetėm 3, por tė bėhet 6 deri nė 7 tė tilla. U ėshtė lėnė nė dorė vetė fakulteteve ta caktojnė numrin e saktė pėr degėt e tyre”, - tha dje rektori i universitetit, Shezai Rrokaj. Por vendimi nuk do tė jetė shumė kohėgjatė.

Mė shumė...

Lajme : Kuota bosh, nėse nuk merr minimum pikėsh
Kyqur 13-07-2005 6:43:53 (2496 Lexime)

Politekniku: Kufi pikėsh pėr tė fituar degėt tona

Tiranė, 13 KORRIK - Universiteti Politeknik i Tiranės do tė vendosė sė shpejti minimumin e pikėve pėr tė fituar konkurset e pranimit. E thėnė mė thjesht, edhe sikur sipas numrit tė kuotave tė pranimit, njė student mund tė futet mes fituesve, ai nuk do tė quhet i tillė, nėse nuk ka marrė tė paktėn numrin e pikėve tė caktuara nga fakulteti. Vendimi u mor dje nga Senati i Universitetit tė Tiranės dhe u deklarua nga rektori Pėrparim Hoxha. I cili ishte krejt dakord me kėtė vendim.

Mė shumė...

Lajme : UP pranon studentė nga Presheva
Kyqur 13-07-2005 6:40:00 (2101 Lexime)

UP mundėson regjistrimin e njė numri studentėsh nga Lugina e Preshevės

Prishtinė, 13 KORRIK- Universiteti i Prishtinės do tė mundėsojė regjistrimin e njė numri tė caktuar tė studentėve tė rinj nga Lugina e Preshevės. Nė njė takim me pėrfaqėsues tė komunave tė kėtij rajoni, rektori Arsim Bajrami tha se Universiteti i Prishtinės, do tė tregohet mė solidar ndaj tė rinjėve tė kėsaj treve. Ai theksoi se edhe nė bazė tė sistemit tė Bolonojės synohet tė krijohet njė Zonė evropiane e arsimit tė lartė, ku secili individ gėzon tė drejta tė barabarta tė studimeve, pavarėsisht se cilit vend i takon. (RTK)


Lajme : REGJISTRIMET NĖ DY UNIVERSITETE NGJARJE E JAVĖS
Kyqur 12-07-2005 4:09:58 (2385 Lexime)

Interesim i lakmueshėm

Tetovė, 12 KORRIK- Dy universitetet nė Tetovė, UEJL dhe USHT, kanė vazhduar nėn ritmin e ngjarjeve tė ndryshme, ndėrsa e veēanta e javės qė sapo lamė pas kanė qenė regjistrimet dhe interesimet e studentėve pėr tė marrė indeksin nė njėrin nga kėto dy institucionė tė larta arsimore. Studentėt nė numėr tė konsiderueshėm kanė konkurruar nė afatin e parė, duke provuar mundėsinė pėr tė marrė “vizėn” pėr tė studiuar nėpėr fakultete nėpėr tė cilėt ata janė orientuar. E veēanta e kėtyre dy universiteteve gjatė procesit tė regjistrimit ka qenė nė atė se nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, konkurruesit nuk i janė nėnshktruar provimit, gjė qė ka ndodhur nė UEJL.

Mė shumė...

Lajme : MBAROI ME SUKSES AFATI I PROVIMEVE NĖ USHT
Kyqur 12-07-2005 4:05:12 (2737 Lexime)

Nuk pati parregullsi

Tetovė, 12 KORRIK- Autoritetet e Universitetit Shtetėror tė Tetovės thanė se konform statutit tė kėtij institucioni tė lartė arsimor, pėrkatėsisht Kėshilli i Rektoratit pėr veprimtarinė e provimeve tė afatit tė qershorit tė vitit akademik 2004/05 me pėrpikmėri kanė zbatuar vendimet, siē janė verifikimi i semestrit veror pėr vitin akademik 2005 qė ishte prej 1 deri mė 10 qershor, paraqitja e provimeve pėr afatin e qershorit, respektimi i mosparaqitjes sė provimeve pa vėrtetimin e semestrit, mosparaqitja e provimeve pa likuidimin e tė gjitha provimeve tė vitit paraprak.

Mė shumė...

Lajme : PĖRUROHET UNIVERSITETI VEROR NĖ SHKUP
Kyqur 11-07-2005 8:38:19 (1539 Lexime)

Nė Maqedoni vendosen standardet e larta tė edukimit

Shkup, 11 KORRIK-Universiteti Veror nė Maqedoni ėshtė pėruruar nė Shkup, nė prani tė pėrfaqėsuesve qeveritarė tė Maqedonisė, profesorėve dhe pėrfaqėsuesve tė korit diplomatik nė vend.
Nė Universitetin Veror, qė do tė zgjatė deri mė 22 korrik, do tė marrin pjesė mė shumė se 400 studentė dhe profesorė nga universitetet shtetėrore nė Shkup, Manastir dhe Tetovė dhe nga disa qytete evropiane. Fjalime para tė pranishmėve mbajti ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani, dekani i Fakultetit tė Ekonomisė Bobek Shuklev, kryetari i Konferencės Interuniversitare, Alajdin Abazi dhe ambasadorja holandeze Frederike de Man.Mė shumė...

Lajme : UP SJELLĖ NĖ KOSOVĖ STUDENTĖ NGA I TĖRĖ GLOBI
Kyqur 11-07-2005 8:35:10 (1785 Lexime)

Filloi edicioni i pestė i Universitetit Veror tė Prishtinės

PRISHTINĖ, 11 KORRIK- Universitetit Veror i Prishtinės ka filluar sot organizimin e mėsimit pėr edicionin e pestė tė tij. Pėr kėtė verė ky universitet ka paraparė tė absorboi 400 studentė nga tė cilėt 300 kosovarė, 75 studentė nga vendėt e rajonit dhe 25 nga shtetet tjera botėrore. Ky ėshtė universiteti veror mė i madh qė mbahet nė Evropė e qė nė kėtė edicion do tė organizohen edhe forume pėr tė nxitur diskutime ndėrmjet fakulteteve tė ndryshme, temat e tė cilave kanė lidhje tė drejtpėrdrejtė me shoqėrinė kosovare. Nė pėrmbyllje tė kėtij edicioni, studentėt tė cilėt e kanĖ ndjekur kursin tre javor do tė pajisen me kreditė e akumuluara dhe me njė ēertifikatė.

Mė shumė...

Lajme : Nėse studenti nuk merr gjysmėn e lėndėve,atėherė e pėrsėrit atė.
Kyqur 11-07-2005 8:32:08 (3231 Lexime)

Ministria: Studentėt, stazh kur mbesin nė gjysmėn e lėndėve


Tiranė, 11 KORRIK- Do tė ketė studentė mbetės, studentė qė do ta pėrsėrisin vitin. Edhe pse shumė dekanė e rektorė shqiptarė kanė kėrkuar qė stazhi tė hiqet.
Ministria e Arsimit ka deklaruar pėr „Shekullin“ se mbetės do tė quhen tė gjithė studentėt qė nuk marrin gjysmat e krediteve (pikėve) tė njė viti akademik ose mbeten nė gjysmėn e lėndėve.
Njė vit akademik ka 60 kredite dhe ēdo kredit pėrbėhet nga 25 orė mėsimore. Por studentėve mbetės nuk do t‘u duhet tė pėrsėrisin thjesht vitin (ky ėshtė stazhi). Nėse marrin bursė, ata do t‘i humbin atė.

Mė shumė...

Lajme : USHT-ja pėrfundimisht shapli rezultetet e afatit tė parė
Kyqur 09-07-2005 6:05:08 (1861 Lexime)


Kanė aplikuar 1408 kandidiat, janė pranuar 895

TETOVĖ, 9 KORRIK-Universiteti Shtetrorė i Tetovės (USHT) tė premten me njė ditė vonesė ka shpallur rezultatet e studentėve qė konkuruan pėr pranim nė programet studimore dhe numrin e atyre qe u pranuan. Prorektori i USHT-sė Ismail Ahmeti nė njė takim me gazetarėt tha se afati pėr dorėzim tė dokumenteve ka zgjatur katėr ditė qė edhe ėshtė bėrė njė punė profesionale, pas tė cilės mbyllje tė konkursit ekspertėt e USHT, sė u ndanė nė grupe punuese pėr kontroll tė dokumentacionit dhe vlerėsim tė studentėve. “Numri i pėrgjithshėm i studentėve qė konkuruan nė afatin e parė ėshtė 1408, nga tė cilėt janė pranuar vetėm 895 kandidatė. Pėr kanidiatėt qė nuk kanė aritur tė sigurojn indeks nė afatin e parė, do tė ketė aft tė dytė tė regjistrimit nė shtatorė” njoftoi Ahmeti.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Tiranės: Pa konkurs vetėm disa degė, mund tė shtyjmė datat e gara
Kyqur 09-07-2005 4:11:00 (4594 Lexime)


Konkurset e universiteteve, po dhe jo shtyrje datash

Tiranė, 9 KORRIK-Zvarritja e daljes sė rezultateve pėrfundimtare tė zgjedhjeve elektorale nuk do tė ndikojė mbi datat e konkursve tė inxhinierive dhe arkitekturės. Lajmin e pohoi dje pėr “Shekullin” rektori i Universitetit Politeknik tė Tiranės, Pėrparim Hoxha. “Nuk ka asnjė arsye qė tė ndodhė kjo. Praktikisht ne i kemi marrė tė gjitha masat, kemi caktuar datat dhe mendojmė qė brenda javės sė parė tė shtatorit tė zhvillojmė konkurset e pranimit”, - tha ai.
Njė tjetėr rektor, ai i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, tha se vonesat e fushatės elektorale dhe rrjedhimisht tė krijimit tė qeverisė sė re, mund tė shtyjnė datat e konkurseve. Me rreth dy javė. “E them kėtė sepse po u vonuan shumė miratimi i rregullores dhe i datave tė konkurseve, zor se mund tė na mjaftojė koha e mbetur pėr tė organizuar pranimet. Na duhet kohė pėr tė bėrė regjistrimet e konkurrentėve etj.”, - tha Rrokaj.

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio