Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 150 151 152 (153) 154 155 156 ... 191 »
Lajme : Policia: Objektiv i krimit tre personat e plagosur
Kyqur 29-06-2005 0:52:38 (3622 Lexime)

Masakėr nė plazh, vritet studentja

SHKODĖR, 29 QERSHOR-- Grindja mes tre klientėve dhe pronarit tė njė lokali nė plazhin e Veliopojės ka pėrfunduar nė njė masakėr. Njė studente ka gjetur vdekjen aksidentalisht, teksa flinte nė rulotėn qė shėrbente si kabinė dhe qė ndodhej pranė lokalit, ndėrsa tre persona tė tjerė u plagosėn rėndė, kur pronari i lokalit hapi zjarr ndaj kėtyre tė fundit. Si autor i kėtij krimi ėshtė identifikuar dhe mė pas arrestuar pronari i lokalit, Dashamir Sallgami. Burime tė policisė thanė pėr gazetėn se ngjarja ndodhi nė tė gdhirė tė ditės sė djeshme, nė afėrsi tė njė lokali rreth 100 m larg rėrės nė qendėr tė plazhit. Viktimė ėshtė studentja 21-vjeēare Aurora Mehmeti, nga Puka.

Mė shumė...

Lajme : Sipas raportit tė AAAL-sė
Kyqur 29-06-2005 0:50:03 (1602 Lexime)

Mėsuesia, studentėt shumė tė ngarkuar, zhvillohen 100 lloje lėndėsh

Tiranė, 29 QERSHOR- Studentėt e mėsuesisė janė tepėr tė ngarkuar me orė mėsimore. Cilėsia e tyre ėshtė nė rėnie. Pėrfundimet e mėsipėrme u publikuan dje gjatė seminarit “Kurrikulat e mėsuesisė: Ku jemi, ku duhet tė shkojmė?”, organizuar nga Agjencia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė (AAAL).
Sipas raportit qė u prezantua dje, fakultetet shqiptare qė lėshojnė tė njėjtėn diplomė tė mėsuesisė kanė njė plan mėsimor tė ndryshėm. Madje, pak tė ngjashėm. “Shkalla e lėndėve tė ngjashme ėshtė e ulėt, mė e vogėl se 50%, shpėrndarja e lėndėve tė njėjta ose tė ngjashme pėr vitet e njėjta nė fakultete tė ndryshme ėshtė anormale dhe ka raporte tepėr tė ndryshme midis formave tė mėsimdhėnies.

Mė shumė...

Lajme : Asnjė student nuk do tė ripėrsėrisė vitin
Kyqur 29-06-2005 0:48:20 (2364 Lexime)

Ekonomiku heq stazhin pėr tė gjithė studentėt

Tiranė, 29 QERSHOR-Nė Fakultetin Ekonomik tė Tiranės ėshtė hequr stazhi. Humbja e njė viti akademik, ngaqė nuk i ke marrė tė gjitha provimet, nuk do tė ndodhė mė. Ata qė pėrfitojnė nga ky ndryshim, duke filluar nga ky tetor, nuk janė pak. Mendojeni: vetėm vitin e kaluar mbetėn 730 studentė tė Ekonomikut nė Tiranė!
Rregulli i ri ėshtė ky: studenti qė nuk ka marrė provime (nuk ka rėndėsi sa) do tė kalojė qetėsisht nė vitin tjetėr dhe gjatė kėsaj kohe mund tė shlyejė provimet qė s’i ka marrė dot mė parė. Lajmin e ka pohuar dje vetė dekani i fakultetit, Dhori Kule. Sipas tij, anėtarėt e Senatit tė Fakultetit kanė votuar thuajse tė gjithė pro heqjes sė stazhit. “I ftoj edhe fakultetet e tjera tė bėjnė tė njėjtėn gjė”, - shtoi dekani.

Mė shumė...

Lajme : JEANEE CLARK SHPJEGON GJITHĒKA RRETH BURSĖS PRESTIGJIOZE FULBRIGHT
Kyqur 28-06-2005 10:55:05 (1966 Lexime)

Si tė fitojmė njė vit studimi nė SHBA

Shkup, 28 QERSHOR- Njė nga bursat mė prestigjioze amerikane “Fulbright Schollarship” tani ofrohet edhe pėr studentėt e vendit tonė. Kjo bursė edhe pse nuk u mundėson studentėve njė diplomė universitare, ajo u ofron atyre mundėsi tė ndryshme, familjarizim me sistemin edukativo-arsimor amerikan, jetėn amerikane dhe njohuri tė reja nė aspektin e pėrgjithshėm.
Nė shumė vende tė ndryshme tė botės, interesimi i studentėve pėr tė fituar njė bursė Fulbright ka qenė gjithmonė i madh. Pėr kėtė flet edhe fakti si shumė shtetarė, apo nobelistė kanė pasur fatin tė marrin kėtė bursė. Pėr shembull: Havier Solana - pėrfaqėsuesi i Lartė i Bashkimit Evropian pėr Siguri, Millton Friedman fitues i ēmimit Nobel pėr Ekonomi, Rita Dove fituese e ēmimit Pulitzer, e tjerė kanė qenė bursistė tė Fulbright programit.

Mė shumė...

Lajme : MAKROT BĖNĖ REGJISTRIMIN E NXĖNSIVE NĖ SHKOLLA TĖ MESME
Kyqur 28-06-2005 10:52:22 (1500 Lexime)

DREJTORTORĖT NDROJNĖ LIBRIN E AMZĖS PĖR 1000 EURO!!!

Tetovė, 28 QERSHOR- Rigjistrimi I semimaturantėve nė shkolla tė mesme kėtė vitė, ka paraqitur paradoksin e radhės nė Maqedoni. Rritja e notave tė nxėnėsve, gjegjėsishtė pėrmisimi I notave nga klasa e pestė deri nė tė tetėn, ka qenė njė praktik e mir me tė cilėn disa prindėr dhe disa drejtorė tė shkollave nė disa shkolla nė Shkup, dhe nė disa qytete tjera nė Maqedoni, kanė pėrfituar shuma tė mėdha parashė.
Asnjė nga drejtorėt, deri sot nuk ėshtė kapur me “presh nė dorė”, mirpo shumė nxėnės nė Shkup, janė ankuar se kolegėt e tyre tė cilėt pėr katėr vite nuk kanė mėsuar dhe kanė qenė nxėnės mesatr, mbrenda dy ditėsh I kanė marė tė gjitha dėftesat me notėn maksimale 5.0.

Mė shumė...

Lajme : KOSOVA GO INTERNATIONAL
Kyqur 28-06-2005 8:19:12 (1414 Lexime)

Po zhvillohet Forumi ndėrkombėtar “UBT 2005”

PRISHTINĖ, 28 QERSHOR- Nėn moton “Kosova go International”, ėshtė duke u zhvilluar Forumit Ndėrkombėtar UBT 2005, qė po organizohet nga Universiteti pėr Biznes dhe Teknologji nė bashkėpunim me disa nga Ministritė e Qeverisė sė Kosovės, partnerė dhe disa organizata ndėrkombėtare. Forumi ka filluar me datė 26 dhe do tė zgjasė deri me datėn 30 tė kėtij muaji. Aktiviteti po realizohet nė ambientin e Hotelit Grand, qėllimi i tė cilit ėshtė qė nė bashkėpunim me partnerėt vendorė dhe ata ndėrkombėtarė tė prezentohen rezultate shkencore dhe tė ipen rekomandime lidhur me aspektet kryesore me ta cilat pėrballet Kosova dhe pėrspektiva e saj, thuhet nė njė shkresė, e ardhur nė redaksinė tonė.

Mė shumė...

Lajme : Nė Universitetin Shtetrorė tė Tetovės filloi afati i parė i regjsitrimit
Kyqur 27-06-2005 9:18:20 (1639 Lexime)


USHT-ja do tė shpėrndajaė indeksa pėr 1890 brucosh


Tetovė, 27 QERSHOR -Universiteti Shtetėror tė Tetovės (USHT) sot ka hapur dyert pėr brcoshėt e rinj nė kuadėr tė afatit tė parė tė regjistrimit pėr vitin akademik 2005/2006.
Nė gjitshjet katėr fakulte dhe njė shkollė tė lartė vende tė lira ka pėr 1.890 dhe nuk ka provim pranues, por kandidatėt do tė rangohen sipas suksesit tė arritur nė shkollėn e mesme. “Prej numrit tė pėrgjitshėm tė studentėve qė do tė pranohen kėtė vit akdemik, 1050 do tė jenė me kuotė shtetrore, 540 me vetfinansim dhe 330 student do tė jenė me korespondencė. stundetėt qė do tė studjonė me kuotė duhet tė paguajnė 200 euro pėr njė vit akademik, kurse ato me vetfinansim 500 euro” deklaroi sekretari i pėrgjithshėm i USHT-sė Bashkim Selmani.


Mė shumė...

Lajme : Memorandum bashkėpunimi
Kyqur 27-06-2005 6:01:44 (1443 Lexime)

UP dhe Fondacioni Mjekėsor pėr Kujdesin ndaj Viktimave tė Torturės nėnshkruan memorandum bashkėpunimi

Prishtinė, 27 QERSHOR- Universiteti i Prishtinės dhe Fondacioni Mjekėsor pėr Kujdesin ndaj Viktimave tė Torturės kanė nėnshkruar sot njė memorandum qė ka pėr qėllim bashkėpunimin nė zbatimin e modulit njėvjeēarė tė trajnimit nė lėmin e traumave psikologjikė si pjesė e studimeve master tė departamentit tė psikologjisė.
Ky modul do tė pėrqendrohet nė ndikimin e torturės dhe tė dhunės nė tė mbijetuarit tė komunitetit tė gjerė. (RTK)


Lajme : Konkurs
Kyqur 27-06-2005 2:53:31 (9417 Lexime)


Programi pėr Fakultetin e Drejtėsisė

Tiranė, 27 QERSHOR - PROGRAMI PĖR KONKURSIN E PRANIMIT NĖ FAKULTETIN E DREJTĖSISĖ, UNIVERSITETI I TIRANĖS
VITI AKADEMIK 2005 – 2006
Ēfarė duhet tė studioni pėr tė fituar Juridikun?

Ashtu siē ka bėrė pėr ditė me radhė, „Shekulli“ vazhdon tė botojė sot programet pėr konkurset e sivjetshme tė pranimit nė shkollat e larta publike shqiptare. E ka radhėn ai i njė prej fakulteteve mė tė lakmuara: Drejtėsisė nė Tiranė. Nė programin e botuar sot do tė gjeni tė gjitha temat dhe tekstet qė duhet tė studioni pėr tė fituar konkursin. Dhe pėrveē tyre, pėr tė patur njė ide mė tė qartė se si mund tė jenė pyetjet e konkursit, gazeta boton edhe testin e konkursit tė njė viti mė parė.


Mė shumė...

Lajme : DUHET LUFTUAR DEVIJIMET NĖ ARSIMIN E LARTĖ
Kyqur 25-06-2005 6:53:37 (1572 Lexime)

“Studentėt” dhe rrugaēėt kėrcėnojnė profesorėt

Shkup, 24 QERSHOR- Pėrshkrimi, vjedhja, kopjimi nga kolegu, ėshtė njė lloj korrupsioni nė arsim, mirėpo sipas profesorėve tė universiteteve, kėrcėnimi qė u bėhet atyre ėshtė sihariqi i radhės.
Shumica e profesorėve janė ankuar se kanė kėrcėnime tė mėdha nga ana e studentėve, e veēanėrisht gjatė kohės sė provimeve. Ata nuk i kanė hedhur poshtė tė dhėnat dhe faktet se edhe profesorėt po keqpėrdorin studentėt, mirėpo pėr “Fakti”-n kanė sqaruar edhe anėn tjetėr tė medaljes.
Afati i provimeve ka sjellė shumė trysni te profesorėt, pėr shkak tė kėrcėnimeve qė u bėhen atyre nga vetė studentėt dhe nga persona tė tretė nga rruga, tė cilėt i porositin studentėt.
“Nėse shteti nuk merr masa rigoroze pėr tė parandaluar korrupsionin, ai do tė bėhet pjesė e jetės sė qytetarėve pa tė cilin nuk do tė mund tė jetojmė dhe ne nuk do tė kemi mundėsi tė realizojmė misionin tonė si duhet”, u shpreh profesori nga Fakulteti Pedagogjik.

Mė shumė...

« 1 ... 150 151 152 (153) 154 155 156 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio