Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 14 15 16 (17) 18 19 20 ... 191 »
Lajme : Studentėt e USHT-sė ankohen, diplomojnė pa asnjė orė praktike!
Kyqur 09-04-2010 9:55:35 (1402 Lexime)


TETOVĖ, 8 PRILL - Studentet e vitit tė katėrt tė gjeografisė nė USHT, shprehėn sot revoltėn pėr moszbatimin e plotė tė plan-programit tė tyre mėsimor. Studentėt theksojnė se me gjithė kėrkesėn e parashtruar nė rektorat, me datė 22 mars 2010, me tė cilėn kėrkojnė zbatimin e pjesės praktike siē ėshtė e parashikuar nė programin mėsimor, iniciativa e tyre ka hasur nė veshė tė shurdhėr. Sipas tyre, gjatė 4 viteve tė studimit, nuk ėshtė zhvilluar asnjė orė praktike. Por, nga pėrgjegjėsit e fakultetit, askush nuk i tregua i gatshėm t’i kundėrpėrgjigjej situatės. Megjithatė sipas burimeve, zyra pėr informim e USHT-sė, ėshtė e qėndrimit se reagimi i gjoja dy studentėve, ėshtė i paarsyeshėm dhe i pabazė.

Mė shumė...

Lajme : Profesorėt nga USHT-ja reagojnė me letėr drejturar kryemnistrit.
Kyqur 06-04-2010 10:55:24 (1640 Lexime)


SHKUP, 6 PRILL - Me letėr deri te kryeministri , ish rektori i USHT-sė dhe profesorėt kėrkojnė ndrimin e rektorit aktual Agron Rekė-s dhe tė gjithė dekanėve nė USHT pėrshkak sė janė zgjedhur nė mėnyrė jo ligjore.Nė vend se tė zgjidhen nga ana e Senatit tė universitetit ato janė zgedhur me dekretin administrativ tė ministrisė thuhet nė letrėn drejtuar kryeministrit. Me atė , sipas rektorit tė ndruar Agim Vela janė bėrė shkelje tė autonomisė sė universitetit.

“Nė kėtė moment nė USHT qeveris njė kaos nė fakultet , nepotizėm dhe sjellje joprosefisionale” tha Agim Vela.
Jo vetėm letra e profesorėve, por edhe vendimi i Inspektoratit tė Arsimit e konfirmon se rektori Agron Reka u zgjodh nė mėnyrė tė paligjshme, por edhe pas dy muajsh tė vendimit tė inspektoratit, Senati i universitetit nuk e sankcionoj rektorin dhe tė zgjedhurit dekanėt e ri. Ndrimet dyshohen se politika nė mėnyrė tė dhunshme bastisi universitetin dhe shtrembėrojnė procesin arsimor.

Mė shumė...

Lajme : Nė Shkodėr studentet djegin flamurin grek
Kyqur 29-03-2010 7:42:04 (2141 Lexime)


SHKODĖR, 29 MARS - Studentėt e universitetit Luigj Gurakuqi nė qytetin e Shkodrės janė mbledhur tė hėnėn paradite pėr tė protestuar ndaj videos skandal ku ushtarėt greke lėshojnė thirrje antishqiptare nė paradėn e 25 marsit, Ditės sė pavarėsisė sė Greqisė.
Dhjetėra studentė janė mbledhur para rektoratit tė universitetit dhe mė pas me flamuj shqiptarė nė duar dhe nė shpatulla kanė marshuar nėpėr rrugėt kryesore tė qytetit pėr tu ndalur nė sheshin “Luigj Gurakuqi”.

Tė rinjtė janė ndalur nė rreth rrotullimin, ku valėviten flamujt e tė gjithė vendeve anėtare tė NATO-s. Nė shenjė proteste studentėt kanė hequr flamurin grek nga grupi i flamujve tė NATO-s dhe i kanė vėnė flakėn.

Mė shumė...

Lajme : Shqipėria dhe Belgjika marrin presidencėn e radhės pėr Procesin e Bolonjės
Kyqur 16-03-2010 7:37:17 (1177 Lexime)


TIRANĖ, 16 MARS - Shqipėria dhe Belgjika marrin presidencėn e radhės pėr Procesin e Bolonjės nė muajin shtator, bėri tė ditur Ministria e Arsimit dhe Shkencės.

Nė kuadėr tė kėtij procesi, Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, i cili mori pjesė dy ditė mė parė nė takimin e 47 ministrave tė Arsimit nė Vjenė, ka kėrkuar dhe ka lobuar fort pėr liberalizimin e vizave pėr studentėt shqiptarė e pėr tė gjithė shqiptarėt.

Ai ka kėrkuar edhe aderimin e Kosovės dhe tė vendeve tė tjera aspirante nė Procesin e Bolonjės.

Si rrjedhojė e Procesit tė Bolonjės, arsimi parauniversitar dhe ai i lartė nė Shqipėri nė kėto vite i ėshtė nėnshtruar reformave tė thella.

Mė shumė...

Lajme : Prorektori i USHT-sė Ismail Ahmeti shkarkon nga puna profesoreshėn e ndėrtimtarisė Vlora Navakazi
Kyqur 05-03-2010 14:54:31 (4419 Lexime)


TETOVĖ 4 MARS - Tė ejnten me datė 4 mars nga burime konfidenciale brenda Universitetit Shtetėror tė Tetovės mėsojmė se profesoresha Vlora Navakazi nga Prishtina, pėrndryshe Doktoreshė e Shkencave tė Ndėrtimtarisė e doktoruar nė Sarajevė largohet nga puna me vendim tė Prorektorit Ismail Ahmedit. Largimi nga USHT-ja ėshtė bėrė vetėm pse nuk I ėshtė dhėnė nėnshkrim njė studenti I cili I pėrkiste partisė sė BDI-sė.

Nga administrata e USHT-sė thonė se Ismail Ahmedi ka shkelur ligjin dhe ka larguar pa procedur tė rregullt profesoreshėn.
“ Shkarkimi I profesoreshės ėshtė bėrė pa procedur tė rregullt nė kėtė rast Prorektori ka thyer edhe statutin. Me ligj duhet tė formohet komision diciplonor dhe komisioni vendos pėr shkarkim e jo prorektori “ thotė personi I cili ngelet anonim pėr shkak se ka frik mos largohet edhe ai .

Mė shumė...

Lajme : U NDALOVA tė hyj nė UT
Kyqur 26-02-2010 6:08:12 (2005 Lexime)


Mė 23 shkurt 2010, nė orėn 9 tė mėngjesit, ditė e zakonshme pune, bashkė me studentė hyra nė objektin e universitetit, dhe si gjithnjė u ndala tė portieri, meqė partitė e Qeverisė maqedonase qė nga viti 2004 ma morėn edhe njė zyrė tė vogėl qė e kisha dhe nuk mė lanė as edhe njė karrigė nė korridor pėr t’u ulur ndonjėherė aty. Porsa u ula, portieri me njė qėndrim tė ftohtė doli jashtė, unė mbeta i vetmuar dhe pashė se diēka nuk ėshtė nė rregull.

Menjėherė hyri brenda tek unė njė njeri dhe mė thirri qė tė shkojė te zyra e sigurimit. E pyeta se kush ėshtė dhe ai m’u pėrgjigj se ėshtė njeri i sigurimit. U habita se ēka do sigurimi nga unė. Sa ēel e mėshel sytė erdhėn edhe dy njerėz tė tjerė tė sigurimit dhe mė thanė se kanė urdhėr nga Rektori Agron Reka qė tė ma ndalojnė hyrjen nė objektet e universitetit.

Mė shumė...

Lajme : FALĖNDERIM PUBLIK
Kyqur 26-02-2010 3:11:26 (1687 Lexime)


Familja Halili nga Tetova falėnderon tė gjithė ata qė bėnė njė reagim tė paparė njerėzor dhe human pas publikimit tė kėrkesės pėr ndihmė pėr mbulimin e shpenzimeve tė operacionit tė syve tė pjesėtarit tonė tė familjes,fėmijės sonė 5-vjeēar Gėzim Halilit.

Nė rradhe tė parė falėnderojmė mediumet shqiptare qė bėnė sensibilizimin e opinionit:

Tv Koha – Tetovė, Tv Art - Tetovė,Tv 2 - Gostivar, MTV2, portalin studentor www.studentet.info, gazetėn Koha,gazetėn Bota Sot qė del nė diasporė dhe shumė individė , portale e faqe tė ndryshme qė e publikuan dhe e shpėrndanė kėrkesėn tonė nė internet.

Falėnderojmė Kryetarin e Komunės sė Tetovės Z. Sadi Bexheti dhe Kėshillin e Komunės sė Tetovės qė pėr rastin tonė miratuan dhe ndihmuan me 290.000 denarė,

Falėnderojmė Albansk Humanitęr C/O Aslani Rejser Nųrrebrogade 82 DK - 2200 Copenhagen N qė pėr rastin tonė vendosi tė ndihmojė me 3000 euro,

Falėnderojmė Shkollėn Fillore MIGJENI nga Tetova qė na ndihmoi me 750 euro,

Falėnderojmė shumė persona te Tregu I Gjelbėrt nė Tetovė tė cilėt me vetėorganizim mblodhėn mbi 500 euro pėr tė na ndihmuar.

Mė shumė...

Lajme : Nismė pėr depolitizimin e USHT-sė
Kyqur 12-02-2010 7:06:09 (1693 Lexime)


TETOVĖ, 12 SHKURT - Ish-rektori i njohur i Universitetit tė Tetovės, prof.dr. Fadil Sulejmani rikthehet si protagonist nė kėtė universitet, me nismėn e tij pėr depolitizimin e kėtij institucioni tė lartė tė arsimit nė Maqedoni.

Sulejmani dikur njė nga themeluesit e kėtij universiteti, dje u rikthye me formimin e Kėshillit tė pavarur pėr liri akademike dhe pavarėsi politike nė USHT nga siē thuhet partitė qeveritare maqedonase.

“Arsyet e themelimit tė njė kėshilli tė pavarur pėr mbrojtjen e Universitetit tė Tetovės nga politizimi i vazhdueshėm i partive politike tė Qeverisė maqedonase. Politizimi sistematik i Universitetit tė Tetovės nga partitė qeveritare qė nga viti 2004 dhe dėmet aq tė mėdha qė pėr disa vjet me radhė i shkaktoi universitetit nė veēanti dhe arsimit tė lartė nė pėrgjithėsi, na shtyri qė tė veprojmė pėr ta ndryshuar traditėn e keqe politike qė ėshtė instaluar aty nga Qeveria maqedonase dhe tė krijojmė njė gjendje tė mirė akademike, njė universitet pa politikė dhe pa ndikime partiake qeveritare”, theksohet nė proklamatėn e miratuar nga ky kėshill.

Mė shumė...

Lajme : Arrestohen profesorė tė Universitetit tė Tiranės pėr mitėmarrje
Kyqur 11-02-2010 7:10:58 (1344 Lexime)

Policia shqiptare tė mėrkurėn nė mbrėmje arrestoi shtatė profesorė dhe administratorė pėr shkak se kanė marrė mitė pėr provime nė Universitetin publik nė Tiranė dhe nė fakultetet e disperzuara nė Kamzė. Arrestohen dy profesorė, tre administratorė dhe dy studentė, tė cilėt njė kohė mė tė gjatė kanė “shitur” njė provim pėr 200 euro. Policia u bind nė vendin e ngjarjes se si bėhet shitja e provimeve.

Ky biznes korruptiv i profesorėve tė Fakultetit tė Bujqėsisė ėshtė dėnuar nga studentėt dhe personeli tjetėr i Universitetit tė Tiranės, ndėrsa sektori joqeveritar bėn tė ditur se kjo dukuri ėshtė e pranishme edhe nė fakultetet tjera. /makfax/


Lajme : Llazarevski uzurpator i banesės nė konviktin e studentėve
Kyqur 29-01-2010 7:17:03 (1520 Lexime)


SHKUP, 29 JANAR - Drejtori i Qendrės pėr menaxhim me kriza dhe njė nga ideologėt e VMRO-DPMNE, Pande Llazarevski vazhdon tė shfrytėzojė banesėn nė Konviktin e Studentėve pėr studime postdiplomike nė Shkup, duke shkelur ligjin.

Llazarevski pėr dy dekada ka shfrytėzuar nė mėnyrė tė paligjshme kėtė banesė, edhe pse ai para dy dekadave ka pėrfunduar studimet e tij pasdiplomike. Skandali ka shpėrthyer kėto ditė, kur mediat kanė njoftuar se funksionari i lartė i VMRO-DPMNE-sė po vazhdon tė mbajė tė uzurpuar banesėn nė ndėrtesėn e konviktit tė studentėve.

Mė shumė...

« 1 ... 14 15 16 (17) 18 19 20 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio