Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 166 167 168 (169) 170 171 172 ... 191 »
Lajme : Studentėt e Tetovės pėrballė sfidave tė pėrditėshme
Kyqur 19-04-2005 5:31:38 (4603 Lexime)


Mungojnė konviktet, banesat private tejet “tė kripura”

Tetovė, 19 PRILL- Studentė nga Kumanova, Shkupi, Gostivari, Kėrēova, Dibra, Struga e qyteteve tjera, janė ata qė mė sė miri e dijnė se si ėshtė tė jeshė student nė Tetovė. Disa thonė se kjo ėshtė njė sfidė serioze pėr tė cilėn strukturat udhėheqėse tė universiteteve ende nuk e kanė ndėrmend ta vėnė nė rend dite.
Tetova e re e studentėve pėrballet edhe me probleme tė reja tė shumė natyrave, ndėrsa sdo mend se problemet e studentėve janė mė domethėnėse nė kėtė kohė. Ata vazhdimishtė pėrballen me probleme tė shumėta rrethė gjetjes sė njė vendi banimi nė mungesė tė konvikteve me tė cilat posedon vetėm njėri nga dy Universitetet e Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Pėrcillet nė banesėn e fundit Elton Elbasani
Kyqur 19-04-2005 2:48:25 (2060 Lexime)

Vetėdorėzohet vrasėsi i studentit

SHKODĖR 19 PRILL- Ėshtė vetėdorėzuar nė tė gdhirė tė ditės sė djeshme vrasėsi i studentit tė Akademisė Ushtarake “Skėnderbeg”, Elton Elbasani. Ardian Zija Dini, 39 vjeē, baba i tre fėmijėve, banues nė Dobraē tė Shkodrės, u vetėdorėzua rreth orės 01:00 , duke u gdhirė dita e djeshme. Burime zyrtare thanė pėr gazetėn se drejtuesit e policisė kanė marrė konfirmim nga tė afėrm tė autorit se ky i fundit kishte vendosur tė dorėzohej. Vrasėsi i studentit, sipas informacioneve tė familjarėve ndodhej pas shkallėve tė stadiumit ”Loro Boriēi”, ku dhe ėshtė prangosur nga policia. Burime nga grupi hetimor thanė pėr gazetėn se 39-vjeēari ka pranuar gjithēka dhe ka shfaqur pendim.

Mė shumė...

Lajme : Tė gjitha adresat, dokumentet si dhe ku tė kėrkoni nė internet
Kyqur 19-04-2005 2:45:23 (2479 Lexime)

Universiteti, procedurat e reja pėr tė studiuar nė Itali

19 PRILL- Ambasada Italiane ka deklaruar dje pėr shtypin shqiptar se Ministria e Arsimit ka miratuar procedurat pėr regjistrime pranė universiteteve italiane pėr studentėt e huaj. Meqė nė Shqipėri ka mijėra tė rinj qė janė tė interesuar pėr kėto procedura, po botojmė saktėsisht informacionet e dėrguara nga Ambasada Italiane.
Tekstin e kėsaj qarkoreje, si dhe listėn e tė gjitha degėve tė disponueshme, mund t’i konsultoni nė faqen e internetit tė kėsaj ministrie, nė adresėn: www.MIUR.IT opsioni Universita.

Mė shumė...

Lajme : Homazhe pėr studentin
Kyqur 18-04-2005 12:43:04 (1655 Lexime)


Studentet i bėnė nderimet e fundit kolegut Enver Haradinaj

PRISHTINĖ, 18 PRILL- Nė organizimin e Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė UP-sė mė se 500 studentė udhėtuan nga Prishtina pėr t’ju shtuar karvanit tė qytetarėve nga hapėsirat shqipėtare tė cilėt relacion tė fundit kishin Gllogjanin, vendin e lindjes tė tė ndjerit Enver Haradinajt. Nisja u realizua nė oren 12:00 nga Qendra Studentore. Lidhur me kėtė Kryetari i Kuvendit tė UPS-UP-sė, Ali Fetaj tha se “Po nisemi pėr Gllogjan, pėr tu solidarizuar me familjen Haradinaj, familje kjo qė dha aq shumė pėr kėtė tokė, pėr lirinė tė cilėn po e gėzojmė sot. Arsye mė e madhe ėshtė fakti se Enveri ishte njėkohėsisht edhe kolegė yni i studimeve”. Nė fund z.Fetaj u lut qė udhėtime tė tilla tė mos ndodhin mė. Pjesėmarrja do tė ishte edhe mė e madhe po tė siguroheshin mjete shtesė pėr transportin e studentėve.

Mė shumė...

Lajme : U BĖ VARRIMI I ENVER HARADINAJT
Kyqur 18-04-2005 4:58:25 (5620 Lexime)


Studenti Enver Haradinaj u varros me nderime te larta

PRISHTINĖ, 18 PRILL- Mė se 500 studentė tė UP-sė dje iu shtuan karvanit tė dhjetra mijėra qytetarėve nga Kosova e mė gjerė tė cilėt i dhanė lamtumiren e fundit Enver Haradinajt, studentit tė Universitetit Amerikan nė Kosovė, ish luftetarit tė UĒK-sė dhe invalidit tė luftes. Varrimi i tė ndjerit u bė nė fshatin e lindjes sė tij, Gllogjan, tek varrezat e dėshmorėve. Nė ceremoninė mortore moren pjesė edhe dy vėllezėrit e tė ndjerit, ish kryeministri Ramush Haradinaj, i cili u lirua pėrkohėsisht nga Tribunali i Hagės dhe Daut Haradinaj qė u lirua pėr disa orė nga burgu i Dubravės. Gjithashtu tė pranishėm ishin edhe pėrfaqėsuesit mė tė lartė vendorė e ndėrkombėtarė tė institucioneve tė Kosovės, pėrfaqėsues tė qeveris shqipėtare, pėrfaqėsues politik tė Maqedonisė, dhe veprimtarė nga Lugina e Preshevės.

Mė shumė...

Lajme : RAPORTI I ASOCIACIONIT TĖ UNIVERSITETEVE EVROPIANE
Kyqur 18-04-2005 4:57:31 (1726 Lexime)


UEJL-ja ėshtė vlerėsuar lart

Tetovė, 18 PRILL- UEJL-ja ėshtė vlerėsuar lart si nė aspektin e cilėsisė sė punės, nė ambientin teknologjik, nė zhvillimin e stafit lokal, nė bashkėpunimin institucional rajonal dhe mė gjerė.
AUE (Asociacioni i Universiteteve Evropiane ) ėshtė instrumenti kryesor i Komisionit Evropian i autorizuar tė vlerėsojė punėn dhe efikasitetin e universiteteve nė Evropė. Kryesuese e radhės e kėtij asociacioni ėshtė Austria, mė saktė rektori i Universitetit tė Vjenės, prof. Georg Winkler.

Mė shumė...

Lajme : Keqpėrdoren mjetet e studenėteve
Kyqur 18-04-2005 4:56:11 (1584 Lexime)


9549 euro tė studentėve i keqpėrdor komuna e Vushtrisė

Vushtri 18 PRILL-Studentėt dyshojnė nė keqpėrdorimin e mjeteve tė tyre dhe dje i kanė dhė nė afatin e fundit Kuvendit Komunal qė t’ua paguaj borxhin e mbetur dhe qė nga dita e djeshme kė to studenėt kanė ngritur aktpadi penale nė Gjykatėn Komunale tė Vushtrisė
Kuvendi Komunal i Vushtrrisė ka mashtruar 52 studenėt tė kėsaj komune, pasi afėr tre muaj nuk u ka paguar bursat e ndara pėr studenėt qė kanė fituar tė drejtėn e bursės nga kjo komunė . Borxhi qė obligohet komuna tė paguja studentėve arinė nė 10 mijė euro.

Mė shumė...

Lajme : MBLEDHJA E KOLEGJIUMIT TĖ DEKANĖVE TĖ UP-sė
Kyqur 18-04-2005 2:10:09 (1893 Lexime)

Dekanėt bėjnė thirrje pėr njohjen e Financimit Suplementar

PRISHTINĖ, 18 PRILL- Dekanėt e fakulteteve tw UP-sė, ndėr tė tjera u kanė bėrė thirrje tė gjitha institucioneve tė Kosovės qė sa mė parė tė ndikojnė nė Ministrinė e Arsimit, Shkencės e Teknologjisė pėr rregullimin e raporteve tė kėsajė ministrie me Rektoratin e Universitetit, per tė vwnėn mardhėnie institucionale nė mes MASHT-it dhe UP-sė.Ky vendim doli nga mbledhaj e dekaneve nw te fakulteteve te UP-sė.

Mė shumė...

Lajme : vrasja e studentit
Kyqur 18-04-2005 2:08:06 (1755 Lexime)

Sherr pėr vendin nė furgon, vritet studenti i policisė

SHKODER, 18 PRILL-Njė zėnkė banale i ka marrė jetėn njė studenti tė Akademisė sė Rendit. Elton Elbasani ka gjetur vdekjen pasi ka marrė disa goditje me thikė nga njė shofer furgoni, nė linjėn Shkodėr-Tiranė. Sipas policisė, tashmė ėshtė identifikuar edhe shoferi vrasės. Ai quhet Ardian Dini, 39 vjeē.
“Nuk ka qenė e vėshtirė identifikimi i vrasėsit” janė shprehur burime nga policia, mbrėmė pas vrasjes sė Elbasanit, 22 vjeē. “Shoferi u largua duke lėnė automjetin e tij nė vendngjarje dhe nga dokumentacioni i gjetur nė tė arritėm shumė shpejt tė zbardhim identitetin e tij, si dhe ta shpallim nė kėrkim”, vazhduan mė tej burimet e policisė. Kanė pėrjetuar njė skenė tė tmerrshme, ata pak pasagjerė qė ishin grumbulluar rreth orės 16:30 tė sė dielės nė stacionin e furgonėve dhe ishin bėrė gati pėr t’u nisur nė Tiranė.

Mė shumė...

Lajme : Vrasja e Enver Haredinajt
Kyqur 16-04-2005 7:09:33 (5161 Lexime)

Solidarizohen edhe studentėt

Prishtinė, 16 PRILL- Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH), e denon ashpėr dhe shprehė indinjatė pėr aktin kriminal tė vrasjės sė Enver HARADINAJ, bashkėluftetarit dhe kolegut tonė te studimeve. Pėr tu solidarizuar dhe pėr tė shprehur ngushllimet mė tė thella familjės Haradinaj pėr vrasjėn e djalit tė tyre. Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH), organizon homazhe nė Qendrėn e Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės duke ndezur qirinje dhe duke u lutur qė gjaku i tij tė jetė i fundit qė derdhėt nė tokėn e Kosovės pėr tė cilėn luftoj edhe vetė Enver Haradinaj mė familjėn e tij dhe popullin e Kosovės.

Mė shumė...

« 1 ... 166 167 168 (169) 170 171 172 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio