Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 167 168 169 (170) 171 172 173 ... 191 »
Lajme : Raporti
Kyqur 16-04-2005 3:25:58 (1497 Lexime)

Hapja e njė universiteti privat, ēėshtje politike

Tiranė, 16 PRILL- “Edhe kur kėrkesa pėr hapjen e njė institucioni tė arsimit tė lartė privat miratohet nga Kėshilli i Akreditimit dhe Ministria e Arsimit, vendimin pėrfundimtar e jep Kėshilli i Ministrave. Pėrvoja e deritashme tregon qė vendimi pėr tė lejuar ose jo hyrjen nė treg tė njė universiteti privat ėshtė nė njė shkallė tė madhe njė vendim politik. Lobet dhe ndikimet politike luajnė njė rol thelbėsor nė tė. Kjo procedurė deformon qartėsisht strukturėn e tregut tė arsimit tė lartė nė Shqipėri”.

Mė shumė...

Lajme : Njė raport punuar pėr Soros-in ka publikuar pikat e forta dhe tė dobėta tė UT-sė
Kyqur 16-04-2005 3:21:29 (2314 Lexime)

Raporti : Universitetet private ? Biznes mė tepėr se ē’duhet

Tiranė, 16 PRILL- Ende tė vegjėl, por menaxhues tė mirė. Tė shtrenjtė, por me salla ku ke dėshirė tė studiosh. Me kurrikula importuar nga univeristetet tė huaja me zė, tė cilat, pėr hir tė sė vėrtetės, ende nuk dihet sa u hyjnė nė punė shqiptarėve. Dhe pėr mė tepėr, nuk u dihet cilėsia. Nė vija tė trasha, kėto janė disa nga tiparet e univeristeteve private nė Shqipėri. Tė paktėn sipas njė raporti hartuar nga pedagogu shqiptar Adri Nurellari dhe doktori rumun Adrian Mirou. Mbėshtetur nga Fondacioni Soros, pėr llogari tė tė cilit edhe ishte hartuar, raporti u prezantua dhe u diskutua gjerėsisht dje.

Mė shumė...

Lajme : Mungesa e kulturės sė rendit nga studenėt
Kyqur 15-04-2005 14:02:13 (1524 Lexime)


Rrėmuja e madhe nė sportelet e USHT-sė

Tetovė, 16 PRILL- “Tė gjithė nė tė njejtėn kohė duan tė vėrtetojnė semestrin. Tė gjithė shtihen dhe nuk respektojnė rendin, kėshtu qė nga i pari nė rendė, mund tė dalish i fundit dhe nuk arin dotė tė mbarosh punėn. Detyrohesh tė vish nesėr dhe sėrish e njejta procedurė”, tha studentja e psikologjisė.
Grupe tė madha studenėtėsh, kanė pritur me orė dhe ditė tė tėra pėr tė paguar semestrin dhe pėr tė paraqitur provimet nė sportelet e Universitetit Shtetror tė Tetovės. Tėrė kjo ka ndodhur nė kėto dhjetė ditėt e fundit tė muajt Prill.

Mė shumė...

Lajme : Nė bashkėpunim me Akademinė Diplomatike Shqiptare
Kyqur 15-04-2005 13:58:11 (1401 Lexime)


FORUM POLITIK NĖ UEJL

Tetovė, 16 PRILL- Nė Universitetin e Europės Juglindore vazhdojnė tė zhvillohen aktivitete tė ndryshme nė sfera tė ndryshme. “Konceptet bashkėkohore tė shtetit: Perspektivat e sovranitetit shtetėror” do tė jetė njė nga temat kryesore tė njė Forumi Politik qė do tė organizohet tė hėnėn nė kėtė institucion tė lartė arsimorė.
Forumi politik organizohet pėr studentėt e UEJL-sė tė cilėt ndjekin ligjeratat te M-r. Veton Latifi nė kuadėr tė lėndės zgjedhore “Hyrje nė Shkencat Politike”, si dhe pėr specializantėt e Akademisė Diplomatike Shqiptare nga Tirana.

Mė shumė...

Lajme : PROBLEME PĖR ATA QĖ STUDIOJNĖ NĖ USHT
Kyqur 14-04-2005 15:42:55 (1488 Lexime)


Studentėt nė konfuzion, si tė sigurojnė kredi

Tetovė, 15 PRILL- Studentėt e Universitetit tė Shkupit, Manastirit dhe Universitetit tė Evropės Juglindore, mund tė marrin kredi pa asnjė problem, pasi qė mė parė institucionet e tyre janė kujdesur pėr nėnshkrimin e kontratave dhe procedurave tjera ligjore.
Edhe pas 1 viti legalizim tė Universitetit tė Tetovės, studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, nuk u mundėsohet tė marrin kredi nė shumė kursimore nė Maqedoni, qė kryejnė shėrbime tė kėsaj natyre. Studentėt e USHT-sė sqarojnė se edhe kursimoret e specializuara pėr dhėnien e kredive pėr studentėt nuk ua mundėsojnė kėtė, pėr shkak tė mungesės sė nėnshkrimit tė njė kontrate me USHT-nė.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT E ISH-FSKULTETIT TĖ MJEKSISĖ TAKOHEN ME ZHANTEVĖN
Kyqur 14-04-2005 15:40:53 (1647 Lexime)


Nėntori ėshtė muaji i implementimit tė transferit nė Shkup

Shkup, 15 PRILL- Transferi i studentėve tė ish-fakultetit tė mjeksisė tė UT-sė, do tė realizohet nė bazė tė nenit 198, tė ligjit pėr arsim sipėror nė Maqedoni. Ky ligj parasheh, procesin e kontrollit tė njohurive tė studenėtev tė UT-sė. Kėshtu ka deklaruar dekania e fakultetit tė mjeksisė nė Universitetin “Shėn Kiril dhe Metodi”, nė takimin e realizaur me studenėt qė duhen tė tranferohen nė fakultetin e mjeksisė nė Shkup. “Kam dėrguar planėprogramin e provimeve tė vitit tė parė Biologji, Kimi Fizik nė FSHMN-sė pranė Universitetit “Sh.Kirili dhe Metodi”, nga ai fakultete ende nuk kamė marė pėrgjigjė me shkrim.

Mė shumė...

Lajme : ODISEJADA E PROBLEMEVE SHTOHET NĖ UP
Kyqur 14-04-2005 15:38:17 (1533 Lexime)


1000 Euro, nėse doni ti vazhdoni studimet nė Prishtinė

PRISHTINĖ, 15 PRILL- Studentėt e ish fakultetit tė mjeksisė tė UT-sė, do tė duhet tė pagujnė nga 1000 euro, vitin akademik nė Universitetin e Prsihtinės. Kėtė vendim e ka bėrė tė ditur kordinatori ndėrkombėtar i ngarkuar me mbulimin e mjeteve financiare, tė kėtij transferi, Marek Kuic. Studenėt e UT-sė, 220, sa janė tė gjihtė nė Prishtinė, ende nuk kanė as index, as ndonjė mjet tjetėr pėr indetifikim si student, ku do tė mund tė shfrytėzonin menzėn, bibliotekėn universitare dhe tė ngjashme.

Mė shumė...

Lajme : Me rastin e 60 vjetorit tė themelimit tė Bibliotekės sė Tetovės
Kyqur 14-04-2005 8:46:45 (1394 Lexime)


UEJL-ja ndihmon bibliotekėn e qytetit


Tetovė, 14 PRILL-Drejtuesit e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė me rastin e 60 vjetorit tė themelimit tė Bibliotekės sė qytetit kanė dhuruar ndihma pėr kėtė inisitucion kulturorė.
Ndihma pėrbėhet nga dy kompjutorė dhe mbi 10 tituj tė ri
Titujt ishin tė pėrbėrė prej lėmijve tė ndryshme si arti, kultura, shkenca jetesa etj.
Dhurata ju nda drejtoreshės sė bibliotekės sė qytetit nga ana e rektorit tė UEJL-sė zotri Alajdin Abazi, i cili u shpreh se ky bashkėpunim do tė vazhdojė edhe mė tej me bibliotekėn e qytetit me qėllim qė tė arijmė tė bėjmė njė bibliotekė universitare.

Mė shumė...

Lajme : MANIFESTIM NĖ UEJL
Kyqur 13-04-2005 8:12:01 (1475 Lexime)


Pėrurohet edhe njė objekt i ri

Tetovė, 13 PRILL- Pėrfaqėsues tė ambasadave, tė cilat bėjnė pjesė nė Unionin Evropian dhe pėrfaqėsues tė USAID-it, sot vizituan Universitetin e Evropės Juglindore. Tė pranishmit nė kėtė takim shprehėn kėnaqėsinė e tyre pėr vizitėn e abasadorėve tė huaj nė vendin tonė. Alajdin Abazi, rektor i UEJL-sė sė bashku me pjesėmarrėsit tjerė nė kėtė takim shpalosi punėn njėvjeēare qė ka arritur ky universitet, duke pėrfshirė tė gjitha risitė me ēka kurorėzohem me realizimin permanent tė obligimeve drejt pėrparimit sa mė adekuat dhe cilėsor tė studimeve.

Mė shumė...

Lajme : Nese flet gjuhen e huaj tė sulmojn
Kyqur 13-04-2005 8:10:16 (1717 Lexime)


U sulmuan tre studentet shqiptarė nga njė grup naziskinėsh nė Rusi

Rusi, 13 PRILL- Tingulli i ndyshem i gjuhes shqipe nga ai i gjuheve sllave, u ka kushtuar shtrenjte tre studenteve shqiptare ne Rusi. Ndersa ishin duke folur ne gjuhen e nenes, tre studentet shqiptare te universitetit te Arkitektures te Voronezhit (500 kilometra ne jug te Moskes) jane sulmuar dhunshem dy dite me pare nga nje grup naziskinesh vendas. Paksa e habitshme, qe ruset te shkojne ne veprime te tilla ne nje kohe kur vete kombi i tyre kete njeqindvjecar te fundit nuk i ka paraprire ndonje revolucioni te mireqenies apo kultures boterore, madje eshte bere inisiatori i se kundertes, duke mbeshtetur sistemin komunist. Gjithsesi ngjarja ka ndodhur dhe viktima kane qene shqiptaret. Gjysma e se keqes, qe grupet ruse te ksenofobeve, tek shqiptaret kishin shkuar pas disa eksperiencash.

Mė shumė...

« 1 ... 167 168 169 (170) 171 172 173 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio