Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 170 171 172 (173) 174 175 176 ... 191 »
Lajme : 
Kyqur 30-03-2005 10:02:19 (1909 Lexime)


STUDENTĖT E UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS ENDE PA BURSA

PRISHTINĖ, 30 MARS- Mosmarrėveshjet nė mes tė MASHT-it dhe UP-sė janė duke u reflektuar drejtpėrdrejt edhe tek studentėt. Qė nga data 20 shkurt e deri me sot studentėt janė nė pritje tė marrjes sė bursave, qė u ka borgj UP-ja. Kjo vonesė ka lėnė hapėsirė pėr spekulime lidhur me shumen e mjeteve qė universiteti apo MASHT-i do tu ndajė studentėve. Por kėtyre tė fundit nuk u intereson edhe aq shuma qė do tė marrin por ata pyesin se kurė mund ta kenė hisen qė u takon nga universiteti?

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 30-03-2005 3:04:01 (1655 Lexime)


Studentja nga Elbasani qėllon veten me automatik

Elbasan,30 MARS-Studentja 21-vjeēare nga Puka vret veten ditėn e Pashkėve. Leonora Ndoca, e cila studionte nė Universitetin e Elbasanit, dega italisht, ka pritur mėngjesin e festės pėr t’i dhėnė fund jetės.
Sipas tė dhėnave tė policisė sė qytetit verior, vajza e vetme e familjes Ndoca ishte kthyer nė shtėpi, nė fshatin Gojan i Madh i komunės Gjegjan, vetėm njė ditė mė parė, por nuk ka mundur tė ēmallet me prindėrit. Rreth orės 09.30 tė mėngjesit, ajo ka marrė fshehurazi armėn automatike qė ndodhej pa leje nė shtėpinė e saj, ka dalė nė oborr, pranė garazhit tė makinės dhe aty ka tėrhequr kėmbėzėn.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 30-03-2005 2:55:44 (1528 Lexime)

Hoxha: Nė grevė jo vetėm pėr pagat e administratės

Tiranė 30 MARS- Jo vetėm pėr pagat e 1000 punonjėsve tė administratės. Por edhe pėr arsye tė tjera tė forta. Greva e paralajmėruar e pedagogėve, sipas Ismail Hoxhės, ka mjaftueshėm shkaqe pėr tė ndodhur. “Reforma nė universitete ka ngelur praktikisht nė vend. Buxheti i dhėnė nga shteti pėr 2005 nuk mbulon rritjen e pagave tė pedagogėve dhe fondet e dhėna pėr investime janė thuajse zero”,-thotė kryetari i komisionit tė grevės sė nėntor-dhjetorit 2004. Njėkohėsisht shefi i profesoriatit tė Universitetit Politeknik tė Tiranės ai shton se “Javėn tjetėr ne do tė vendosim se si do tė veprojmė nė rast se qeveria nuk i pėrmbush premtimet e saj.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 30-03-2005 2:52:55 (1576 Lexime)

Kur u mbyll greva

Tiranė, 30 MARS- E filluar nė mesin e muajit nėntor, greva e pedagogėve u mbyll nė 14 dhjetor 2004 dhe po atė ditė grevistėt deklaruan se tė nesėrmen u ktheheshin auditoreve, pėr t’u dhėnė mėsim 34 mijė studentėve.
Vendimi i papritur u deklarua gjatė paradites sė 14 dhjetorit pas njė mbledhjeje mes pėrfaqėsuesve tė pedagogėve grevistė dhe ministrave Marko Bello, Luan Memushi. Takim qė filloi nė orėn 9.30 tė mėngjesit, nė godinėn e Kryeministrisė.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 29-03-2005 9:32:54 (1659 Lexime)


Deri kur Kosova do tė injoroj fėmijtė e saj

Prishtinė, 29 MARS- Studenėt e fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė tė Universitetit tė Tetovės tė transferuar nė Universitetin e Prishtinė nė bazė tė njė marrėveshje tė nėnshkruar ndėrmjet tre ministravėe tė Arsimit tė Maqedonisė, Kosovės dhe Shqipėrisė mė shumė se katėr muaj kanė mbetur nė rrugė. 99 pėrqind tė studentėve tė UT-sė tė transferuar nė Prishtinė janė qytetarė tė Kosovės. Ata nuk pėrfillen nga institucionet vendore pėrkundėr taksave qė paguajnė prindėrit e tyre pėr kėto institucione.

Mė shumė...

Lajme : Komunikat
Kyqur 29-03-2005 6:10:47 (1489 Lexime)

Pas analizes sė bėrė lidhur me mėnyrėn, pėrkatėsisht rrjedhėn e implementimit tė marrėveshjes sė ministrave tė Arsimit tė Maqedinisė dhe Kosovės tė arritur nė Ohėr, me datė 08.01.2005, lidhur me transferimin e studentėve tė ish-Fakultetit tė Mjekėsisė sė Universitetit tė Tetovės nė Fakultetin e Mjekėsisė sė Universitetit tė Prishtinės, studentėt e transferuar lėshojnė kėtė:

KOMUNIKATĖ

Me anė tė tė cilės ju njoftojmė me pengesat, pėrkatėsisht padrejtėsitė qė po na bėhen gjat rrjedhes sė implementimit tė marrėveshjes nga institucionet pėrgjegjėse dhe zotuese pėr implementimin e kėsaj marrėveshje (MASHT, Rektorati i UP-sė dhe Dekanati i Fakultetit tė Mjekėsisė sė UP-sė).

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 29-03-2005 6:01:13 (2720 Lexime)


QĖ NGA SEMESTRI DIMĖROR FAKULTETI I MJEKĖSISĖ APLIKON “BLLOK SISTEMIN”

PRISHTINĖ, 29 MARS- Nė vitin e ri akademik, 2005/2006, Fakulteti i Mjekėsisė i Universitetit tė Prishtinės do ta ndėrroi mėnyrėn e aplikimit tė studimeve. I quajturi “Bllok Sistem” do tė zėvendėsoi mėnyrėn e zhvillimit tė deritashėm tė mėsimit. Kjo risi nė fakultet nuk ėshtė mirėpritur nga studentėt, dhe ėshtė reflektuar tejet negativisht, sidomos tek gjeneratat e vjetra. Ndėrsa dekanati mendon se kjo ėshtė bėrė me qėllim tė tejkalimit tė gjendjės jo tė kėnaqshme tė studimeve nė kėtė fakultet. Ndryshe, faza e parė e eksperimentimit tė tij ka filluar. Eksperimenti nė fjalė po aplikohet tek studentėt e tranferuar nga Universiteti i Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 29-03-2005 4:32:41 (1720 Lexime)


Rektori Bajrami merr pjesė nė Kuvendin e Tretė tė Institucioneve tė Arsimit tė Lartė tė Evropės

Prishtinė, 29 MARS-Rektori i Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajrami me bashkėpunėtorė, sot , udhėton pėr nė Glasgow, me qėllim tė pjesėmarrjes nė Kuvendin e Tretė tė Institucioneve tė Arsimit tė Lartė tė Evropės, i cili do tė mbahet prej datės 31 mars deri 2 prill 2005. Ky Kuvend organizohet nga Asociacioni i Universiteteve Evropiane (EUA) dhe ka njė rėndėsi tė veēantė pėr faktin se pas katėr vitesh tė themelimit tė EUA-sė nė Salamanka, mė 31 mars 2005 do tė zgjidhet Kryetari dhe Bordi i ri pėr vitet 2005-2009.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 28-03-2005 15:18:06 (1464 Lexime)

Studentėt e UT tė pakėnaqur me procesin e transnferimit nė Universitetin e Prishtinės

Prishtinė, 28 mars - Studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė sė Universitetit tė Tetovės qė duhet tė transferohen nė Fakultetin e Mjekėsisė sė Universitetit tė Prishtinės kėrkojnė zbatimin e plotė e tė shpejtė tė marrėveshjes pėr transferim. Nė shenjė pakėnaqėsie me vonesėn e procesit tė transferimit, ata paralajmėruan pėr nesėr njė protestė para dekanatit tė Fakultetit tė Mjekėsisė, para rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės dhe para Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, nė Prishtinė."Nga Ministria e arsimit kėrkojmė qė zotimet qė i kanė marrė nė bazė tė marrėveshjes sė Ohrit t'i realizojnė sa mė shpejt, ndėrsa nga rektorati i Universitet tė Prishtinės kėrkojmė qė mėnjėherė tė na jepet ndonjė indeks apo dokuemnt relevant, i cili garanton statusin e studentit. Ndėrkaq, nga dekanati kėrkojmė njė trajtim mė tė mirė dhe njė qasje mė tė mirė ndaj nesh" tha Besnik Krasniqi- anėtar i Kėshillit tė studentėve tė transferuar.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 26-03-2005 15:31:06 (1605 Lexime)


Studentėt e Akademisė “Skėnderbej” dhurojnė gjak

Tiranė 26 MARS-“Ėshtė mė e pakta qė mund tė bėj pėr ata fėmijė qė vuajnė”. Kėshtu ėshtė shprehur dje njė nga studentėt qė kanė pranuar plot dėshirė tė japin gjak pėr ata qė kanė aq shumė nevojė. I imėt nė fytyrė, por goxha i gjatė, veshur me rrobėn ushtarake, tregon se dhuron gjak pėr herė tė parė. Por pas kėsaj, nuk do ta ketė problem tė japė sėrish, nėse do tė jetė e nevojshme. Nė radhėn e humanizmit janė reshtuar dje nė ambientet e shkollės, nė njė sallė tė improvizuar me shtretėr e qė mbante aromė spital, mė shumė se 27 djem tė rinj.

Mė shumė...

« 1 ... 170 171 172 (173) 174 175 176 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio