Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 176 177 178 (179) 180 181 182 ... 191 »
Lajme : THEMELOHET UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ
Kyqur 16-02-2005 11:01:35 (1932 Lexime)


Bashkohen studentėt shqiptarė tė tė gjitha viseve

Prishtinė, 16 SHKURT- Studentėt shqiptarė tė tė gjitha viseve janė bashkuar nė njė organizatė tė re studentore e cila ėshtė promovuar nė fillim tė javės nė Prishtinė. Petrit Nimani, ėshtė zgjedhur kryetar i kėsaj organizate gjithėkombėtare studentore.
“Atė ēfarė nuk arritėn ta bėjnė asnjė organizatė studentore e bėmė ne, duke mbledhur nė kėtė promovim tė gjitha organizatat studentore nga tė gjitha universitetet shqiptare dhe pos kėsaj edhe organizata tjera rinore”, ka deklaruar Nimani pėr redaksinė tonė.

Mė shumė...

Lajme : Fillon semestri i dytė nė USHT
Kyqur 16-02-2005 4:13:34 (1949 Lexime)

Masat qė do ta pėrmirėsojnė imazhin e USHT-sė

Tetovė, 16 SHKURT- Nė vitin akademik 2004/05, nė Universitetin Shteror tė Tetovės, ndjekin studimet 10226 studentė, ndėrsa vetėm 1100 prej tyre nuk janė shtetas tė Maqedonisė.

Universiteti i Tetovės deri nė fund tė semestrit do tė jetė nė nivel tė dy Universiteteve nė Maqedoni dhe nė nivel tė universiteteve evropiane.
“Themelet e sistemit qė jemi duke hedhur, duke krijuar rend, disiplinė dhe kushte shumė tė mira pėr stafin dhe studentėt e Universitetit Shtetror tė Tetovės do tė ēojnė nė pėrmisimin e imazhit dhe standardeve tė kėtij institucioni tė lartė arsimor tė shqiptarėve nė nė Maqedoni”, deklaroi Sekretari gjeneral i USHT-sė, Bashkim Selmani nė ditėn e parė tė fillimit tė semestrit.

Mė shumė...

Lajme : VAZHDOJNĖ NDĖRTIMET NĖ UEJL
Kyqur 16-02-2005 4:10:46 (1550 Lexime)


Sė shpejti gati edhe Qendra e Biznesit

Tetovė, 16 SHKURT- Nė Univesritetin e Europės Juglindore vazhdojnė tė realizohen projekte tė ndryshme nė shumė sfera, ndėrkohė qė nuk kanė munguar edhe ndėrtimet e disa obkjekteve kryesore tė ndihmuara nga ndėrkombėtarėt, tė cilėt e kanė shndėrruar kėtė universitet nė njė vatėr arsimi me kushte shumė tė favorshme dhe me standarde perėndimore.
Brenda hapėsirės ku ėshtė i vendosur UEJL ėshtė ndėrtuar njė restorant i ri pėr nevojat e studentėve qė vijnė nga hapėsira tė ndryshme.

Mė shumė...

Lajme : NĖ DITĖN E PARĖ TĖ SEMESTRIT TĖ DYTĖ TĖ VITIT AKADEMIK 2004/2005
Kyqur 15-02-2005 3:46:39 (1627 Lexime)


108 studentėt e UT-sė as nė “qiell, as nė tokė”

SHKUP,15 SHKURT- Sipas Marrėveshjes, 108 studentė tė fakulteteve tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė tė UT-sė (55 tė vitit tė tretė dhe 53 tė vitit tė dytė) do tė duhet tė trensferohen nė fakultete gjegjėse tė Shkupit

Tė pakėnaqur me ecurinė Marrėveshjes pėr transferimin e studentėve tė ish-fakulteteve tė Mjekėsisė dhe Stomatolgjisė tė Universitetit tė Tetovės (nė fakultetet gjegjėse tė Tiranės, Prishtinės dhe Shkupit) nė mesin e studentėve tė ish-kėshillit grevist ēdoherė e mė tepėr gjen mbėshtetje ideja pėr ndėrmarrjen e masave radikale.

Mė shumė...

Lajme : SHĖRBIMI GJERMAN AKADEMIK DAAD
Kyqur 15-02-2005 3:44:10 (1596 Lexime)


Bursa pėr studime nė Universitetin Teknik tė Sofjes

Pėr vitin akademik 2005 aplikimet duhet tė paraqiten nė Universitetin Teknik tė Sofjes deri nė datėn 31 mars tė vitit 2005
Shėrbimi gjerman pėr shkėmbim akademik (DAAD) pėr zhvillimin e marrėdhėnieve nė kuadrin akademik tė Evropės Juglindore ofron tė drejta studimi nė Fakultetin Gjerman pėr Formim Inxhinierik dhe Menaxhim Industrial (FDIBA) themeluar nė vitin 1990, nė drejtimet Informatikė, Inxhinieri mekanike dhe Menaxhim industrial.
Studimet zhvillohen nė gjuhen gjermane, sipas planeve mėsimore tė universiteve partnere gjermane, Kalsruhe dhe Braunschweig

Mė shumė...

Lajme : KOSOVA 35 VJET UNIVERSITET
Kyqur 15-02-2005 3:31:26 (1668 Lexime)


UNIVERSITETI I PRISHTINĖS SHĖNON 35 VJETORIN

Prishtinė - Senati i Universitetit tė Prishtinės nė kėtė jubile do tė ndaj titullin “anėtarė nderi i Universitetit tė Prishtinės” pėr rektorin e parė tė kėtij Universiteti Akademik Dervish Rozhajėn, pėr ish-rektorėt Akademik Gazmend Zajmin e Prof. dr. Ejup Statovcin, mandej pėr ish-profėsorėt e kėtij Universiteti prof. dr. Fehmi Aganin, Akademik Eshref Ademajn dhe Mr. Ukshin Hotin. Pos kėsaj Senati ndanė edhe ēmimin “Student i dalluar”.

Mė shumė...

Lajme : UP PĖRKUJTON DĖSHMORĖT STUDENT E MĖSIMDHENĖS
Kyqur 15-02-2005 3:29:26 (2036 Lexime)


PROMOVOHET MONOGRAFIA “NĖ KĖRKIM TĖ DIJES DHE TĖ LIRISĖ”

PRISHTINĖ – - Universiteti I Prishtinės, ka pėrkujtuar dėshmorėt dhe mėsimdhėnėsit e UP-sė me njė monografi tė pėrgatitur nga rektori I UP Arsim Bajrami. Hartuesi I kėsaj Monografie Arsim Bajrami ėshtė njėkohėsishtė edhe botues.

“Kėtu ėshtė rrėnja qė s’shkulet, ėshtė uji qė dua ta pi dhe ajri dhe toka dhe zjarri. Jam unė.” Janė kėto vargjet qė i shkroi studenti dėshmorė Astrit Bytyqi dhe qė hapin monografinė informative pėrkitazi mė jetėn dhe veprėn e studentėve dhe mėsimdhėnėsve tė Universitetit tė Prishtinės, tė cilėt ranė dėshmorė ose ishin viktima tė luftės ēlirimtare nė Kosovė (1997-1999), duke pėrfshirė kėtu edhe ata studentė qė ndėrkohė ranė pėr liri nė Maqedoni dhe nė trevat e Preshevės, Medvegjės e Bujanocit.

Mė shumė...

Lajme : PAS FRIKĖS NGA MBYLLJA E DEPERTAMENTIT TĖ SHKENCAVE POLITIKE
Kyqur 15-02-2005 3:25:50 (1771 Lexime)


REKTORI SIGURON STUDENTĖT E DEPARTAMENTIT TĖ SHKENCAVE POLITIKE SE NUK DO TĖ KENĖ ASNJĖ PROBLEM MĖSIMOR

Prishtinė- - Pas shqetėsimeve tė ngritura nga shefi i Departamentit tė Shkencave Politike, Bernard Zeneli, pėr rrezikun qė u kanoset disa lėndėve parėsore tė kėsaj dege nga ndėrprerja e mbėshtetjes financiare, rektori i Universitetit tė Prishtinės, Arsim Bajrami, i siguron studentėt se nuk do tė ketė asnjė problem tė kėsaj natyre nė kėtė departament.

Mė shumė...

Lajme : INTERVISTĖ EKSKLUZIVE ME Z. ALAJDIN ABAZI, REKTORI I UEJL-IT
Kyqur 09-02-2005 8:39:51 (2745 Lexime)


UEJL PREJ NĖ VJESHTĖ, STUDIME PASDIPLOMIKE

TETOVĖ 09 SHKURT- Prof. dr. Alajdin Abazi ka kryer Fakultetin Elektroteknik nė Zagreb nė vitin 1965, ku mė pas regjistron dhe kryen studimet pasuniversitare nė vitin 1973. Nė tė njėjtin universitet mbron edhe tezėn e doktoraturės nė lėminė e elektroteknikės. Njė kohė punon si inxhinier profesional dhe mė pas angazhohet nė fakultetin elektroteknik tė Universitetit tė Prishtinės ku njė kohė ishte dekan i fakultetit teknik (1979-1981). Profesor Abazi ka qenė aktiv nė aspektin profesional duke ligjėruar dhe hulumtuar jashtė shtetit, si nė: Universitetin North Wales (Britani e Madhe), IASI nė Rumani, Tiranė (Shqipėri), nė Akademinė e Shkencave dhe Arteve nė Kinė. Ndėrsa nė Universitetin West Virginia (SHBA) ka qenė i angazhuar nė cilėsinė e kandidatit tė programit tė mirėnjohur tė Fulbrajti .

Mė shumė...

Lajme : KĖSHILLI I STUDENTĖVE TĖ ISH FAKULTETIT TĖ MJEKĖSISĖ PRANĖ UT-SĖ
Kyqur 09-02-2005 8:28:46 (1875 Lexime)


Do tė radikalizohemi nėse nuk realizohet marrėveshja


PRISHTINĖ, 09 SHKURT- Kėshilli i Studentėve tė ish Fakultetit tė Mjekėsisė pranė UT-sė njė njė komunikatė pėr media thotė se nėse nuk realizohen kėrkesat e lartėpėrmendura, studentėt do tė bojkotojnė gjithė marėveshjen.

Zhagitja e procesit tė implementimit tė marrėveshjės sė arritur nė Ohėr nė mes tė Ministrave tė Arsimit tė Maqedonisė, Kosovės dhe Shqipėrisė pėr transferimin e studentėve nga Fakulteti i Mjekėsisė sė Universitetit tė Tetovės nė Universitetet e Prishtinės, Tiranės dhe Shkupit dhe mos seriozitetin pėr t’ju qasur kėsaj qėshtje nė mėnyrė serioze nga ana e palės Kosovare...

Mė shumė...

« 1 ... 176 177 178 (179) 180 181 182 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio