Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 16 17 18 (19) 20 21 22 ... 191 »
Lajme : Universitet-student kontratė pėr rregullat e lojės
Kyqur 18-11-2009 4:40:18 (1667 Lexime)

TIRANĖ, 18 NĖNTOR- Nė ditėn ndėrkombėtare tė studentėve, njė ide e re ėshtė hedhur nga ana e qeverive studentore dhe organizatave qė i pėrfaqėsojnė ata. Njė tjetėr risi qė do tė jetė edhe mė e dobishme pėr studentėt pėr sa u takon lehtėsirave tė jetesės sė tyre ėshtė publikuar po dje. Dje organizata studentore "Studenti", Shoqata Europiane e Studentėve bashkė me Zyrėn e Mbrojtjes sė Konsumatorit hodhėn dje pėr diskutim, si nė universitetet publike ashtu edhe nė ato private hartimin e njė kontrate mes studentėve dhe universiteteve ku ata ndjekin leksionet.

Mė shumė...

Lajme : USHT rrezikon pėrjashtimin nga Bolonja
Kyqur 14-11-2009 4:49:22 (1920 Lexime)


TETOVĖ, 13 NĖNTOR - Universiteti Shtetėror i Tetovės ėshtė bėrė objekt interesi i Procesit tė Bolonjės, pas ndėrhyrjes nė kėtė institucion mė 2 korrik tė kėtije viti, kur ish-ministri i Arsimit Pero Stojanovksi shkarkoi anėtarėt e Senatit si dhe rektorin Agim Vela.

Pėr kėtė shkak “Magna Karta Observatoria” e Bolonjės i ėshtė drejtuar me njė letėr ministrit aktual NIkolla Todorov pėr tė kėrkuar llogari rreth ndėrhyrjes nė USHT. Megjithatė ministri i Arsimit Nikolla Todorov, nuk i ėshtė pėrgjigjur kėsaj letre. Skretari i pėrgjithshėm i “magna Karta Observatorit” )trup mė i lartė i procesit tė Bolonjės) Bastian Baumann thotė se ėshtė nė pritje tė pėrgjigjes zyrtare nga ana e MInistrisė sė Arsimit dhe SHkencės pėr tė marrė qėndrim rreth ndodhive tė 2 korrikut nė USHT. Ai ka theksuar se pėr ndodhitė nė USHT ėshtė informuar edhe nga rektori i shkarkuar Agim Vela.

Mė shumė...

Lajme : Letra e Baumanit dėgruar Ministrit Nikolla Todorov
Kyqur 14-11-2009 3:49:07 (1263 Lexime)


Unė ju shkruaj nė emėr tė observatorit "Magna Karta”organizatė qė tubon bashkarisht rreth 650 universitete nga mė shumė se 80 vende qė kanė nėnshkruar “Kartėn Magna Universitatum”, dhe qė nė kėtė mėnyrė angazhohet pėr respektimin e parimeve dhe vlerave tė paraqitura aty. Magna Karta Universitatum paraqet formė bazė e tė kuptuarit tė parimeve themelore dhe vlerave universitare, lirisė akademike dhe autonomisė sė veēantė institucionale. Ajo gjiashtu vė nė dukje Deklaratėn e Bolonjės, si bazaė mbi tė cilėn duhet tė ngrihet Zona Evropiane e Arsimit tė Lartė. Nga Republika e Maqedonisė, universitetet nėnshkruese tė kėijė dokumenti janė tė Shėn Cirili dhe Metodi nė Shkup, Universiteti Shtetėror i Tetovės dhe Universiteti i Evropės Juglindore.

Mė shumė...

Lajme : USHT nė negociata tė gjejė profesorė
Kyqur 04-11-2009 14:03:26 (3600 Lexime)

TETOVĖ, 3 TETOR - Njė ditė pasi KOHA sensibilizoi gjendjen alarmantet tė Juridikut nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, mungesa e profesorėve me thirrjet adekuatė shkencore, sa i takon programit studimor tė masterit, drejtimi penal, ėshtė konfirmuar edhe nga vetė ushtruesi i detyrės sė Dekanit, mr.Agim Nuhiu. Ai pranon se pėr momentin, nė kėtė drejtim nuk janė pjesa dėrmuese e profesorėve qė kishin qenė angazhuar vitin e kaluar, nga ish-struktura udhėheqėse e USHT-sė, me ēka konfirmohen edhe informacionet se studimet master tė drejtimit penal, kishin mbetur pa prof.dr.Osman Ismaili, prof.dr.Ragip Halilin dhe prof.dr.Ismail Zenelin, dy tė parėt nga Universiteti i Prishtinės dhe i fundit nga Universiteti Shtetėror i Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Familja e Liman Kurtishit “pushton” USHT - nė
Kyqur 04-11-2009 8:53:35 (2265 Lexime)

TETOVĖ, 4 NĖNTOR - Nga burime konfidenciale brenda USHT-sė mėsojmė se Liman Kurtishi, shefi i financave tė USHT-sė, ka punėsuar djalin e tij, dhėndrin, mė pas nė punė e ka marrė edhe vajzėn e tij dhe sė fundi ka punėsuar edhe nusen e djalit tė tij nė USHT.

Ky nuk ėshtė rasti i vetėm i nepotizmit nė USHT. Pas emėrimit tė Ismail Ahmetit nė postin e prorektorit, familja e Ali Ahmetit ka marrė njė hov tė ri drejt “pushtimit” tė USHT-sė.

Pas punėsimit tė Bujar Ahmetit sė fundi ėshtė punėsuar Sulo Ahmeti si asistent nė USHT edhe pse ky i fundit nuk ka tė kryer ende fakultetin. Asistentėt e rinj nga Kėrēova dhe Dibra me tė madhe vėrshojnė nė USHT, bėhet e ditur nga burime konfidenciale brenda USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Referentėt zėvendėsojnė profesorėt
Kyqur 03-11-2009 6:23:30 (3145 Lexime)


TETOVĖ, 2 TETOR - Rreth 30 studentė tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) qė vjet kishin regjistruar studimet master nė Fakultetin e Juridikut, drejtimi penal, rrezikohen t'ju shkojė kot mundi, koha dhe paratė e shpenzuara. Tė gjithė profesorėt eminent, qė ishin angazhuar pėr kėtė program studimor njėvjeēar, janė larguar dhe nė vend tė tyre provimet i mbajnė persona joadekuatė. Situata alarmante, sa i takon mungesės sė kuadrit ėshtė nė tė gjithė Fakultetin Juridik, ku aktualisht janė vetėm dy ligjėrues me thirrjet shkencore, respektivisht prof.dr.Ferat Polisi dhe prof.dr.Mersim Maksuti.

Gjithė tė tjerėt janė magjistra ose nė ndonjė rast tė veēantė doc.dr., por qė sipas Ligjit pėr arsim tė lartė dhe Statutit tė USHT-sė, nuk kanė tė drejtė note as pėr studimet deri diplomike dhe jo mė pėr studimet pasdiplomike.

Mirėpo, problemi ėshtė rritur nė skandal tė vėrtetė para dy javėve, kur kandidatėt pėr marrjen e titullit master nė USHT, hynė nė provim para Komisionit nė pėrbėrje tė tė cilit kishte madje edhe referent. Nė mungesė tė prof.dr.Osman Ismailit, USHT kishte formuar Komision para tė cilit studentėt duheshe tė japin provimin, qė u organizua nė formėn e shkruar edhe pse nė raste tė kėtilla, pra kur provimet duhet tė jepen para komisioneve, aplikohet forma e provimit me gojė.

Mė shumė...

Lajme : Rumani, 40 studentė u infektuan me virusin H1N1
Kyqur 02-11-2009 7:57:51 (1115 Lexime)

RUMANI, 2 NĖNTOR - Njė hotel nė qendrėn malore rumune Sinaja ėshtė mbyllur pasi 40 studentė rumunė dhe tė huaj tė drejtėsisė janė infektuar nga gripi i ri A (H1N1). Studentėt kanė qenė pjesėmarrės nė njė konferencė ndėrkombėtare. Ministria rumune e Shėndetėsisė njoftoi se 40 persona janė pranuar nė Spitalin infektiv me simptoma tė gripit tė ri, nga forma e thjeshtė e deri tek ajo mė e rėndė. Virusi ėshtė pėrhapur nga njė turiste portugeze, e cila nuk ka dashur tė hospitalizohet dy ditė pasi i ėshtė konfirmuar se ėshtė infektuar me virusin.

Mė shumė...

Lajme : Diplomon nė moshė 94- vjeēare
Kyqur 30-10-2009 10:25:41 (1250 Lexime)

ITALI, 30 TETOR - Njė grua 94-vjeēare ka diplomuar nė drejtėsi nė Universitetin e Urbinos nė Italinė qendrore, ndėrsa ka njoftuar se planifikon tė vazhdojė studimet e mėtutjeshme.
Kėtė e ka konfirmuar rektori i Universitetit tė Urbinos, Stefano Pivato, i cili ka thėnė se Adriana Ianili mund tė jetė shembull pėr vendosmėri ndaj studentėve tjerė.

“Pėr pėrfundimin e temės sė diplomės mbi dhunėn ndaj grave dhe falė notave tė saj nėpėr provime, zonjės Ianili ia kemi dhėnė notėn mė tė lartė”, ka thėnė Pivato pėr AFP.

Mė shumė...

Lajme : Demant: Kolegji Dardania
Kyqur 19-10-2009 6:11:27 (5471 Lexime)


PRISHTINE, 19 TETOR - Nė mbledhjen e Rektoratit tė Kolegjit "DARDANIA", tė datės 15.10.2009 perveē ēėshtjeve tjera nga veprimtaria mėsimore e shkencore e Kolegjit, u bisedua edhe pėr Letrėn - PAMFLET e cila nė mėnyre tinzare e dorė pas dorė po qarkullon.

Nė mbledhje morėn pjesė edhe Pėrgjegjėsit e Departamenteve nė emrin e tė cilėve po shpeėndahet letra. Ata, pasi u njoftuan me pėrmbajtjen e letrės njėzėrit deklaruan si me poshtė:

Rektorati dhe Pėrgjegjėsit e Departamenteve tė Kolegjit "DARDANIA" janė thellėsisht tė indinjuar me manipulim tė emrave tė shėnuar nė Letrėn-Pamflet dhe me pėrmbajtjen trilluese tė saj".

Nga se u tha, ne - Pėrgjegjesit e Kolegjit "DARDANIA" distancohemi nga pėrmbajtja e Letrės.

Letren-Pamflet e konsiderojmė qėllimkeqe, tė trilluar, tė pa bazė dhe si tė tillė, e hedhim poshtė.

Mė shumė...

Lajme : Burs: Pohimet e Ismailit janė gėnjeshtra
Kyqur 14-10-2009 0:19:15 (1636 Lexime)


TETOVĖ, 14 TETOR - Pas akuzave tė njė dite mė parė tė Ymer Ismailit drejtuar Michel Bursit dhe dy profesorėve tė UEJL-it, Zamir Dika dhe Jonuz Abdullait, sot Alsat-M siguroi prononcimin e Michel Bursit, i cili pohimet e Ismailit i quan gėnjeshtra. Burs thotė se nuk bėhet fjalė pėr hakmarrje pėr shkak tė mos pranimit tė projektit ‘Lidershipi dhe puna rinore nė komunitet’.

‘Ai asnjėherė nuk mė ka kėrkuar tė shkruaj ndonjė parathėnie, ai nuk mė kėrkuar asgjė pėr kėtė libėr dhe nuk kam pasur asnjė ide, deri para dy javėsh kur pash librin dhe emrin tim nė kornizė. Ai ka keqpėrdorur emrin tim’, theksoi profesor Burs.

Mė shumė...

« 1 ... 16 17 18 (19) 20 21 22 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio