Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 181 182 183 (184) 185 186 187 ... 191 »
Lajme : Sipas gjykatėsit hetues Nehat Ismaili
Kyqur 12-01-2005 11:24:27 (2384 Lexime)


Procesi gjygjsorė ndaj dy studentėve do tė fillojė tė hėnėn!

TETOVĖ, (12 JANAR) -Procesi gjygjėsore ndaj dy studėtėve tė Univesritetit tė Tetovės Valon Azemi dhe Florent Saiti me siguri do tė fillojė nė fillim tė javės sė arėdhshme, kur pritet tė pėrfundojė procedura e hetuesisė, deklaroi pėr "redaksinė", gjykatėsi hetues nė Gjykatėn Themelore tė Tetovės Nehat Ismaili.
Sipas Ismailit, fjalėn e fundit pėr rastin e kėtyre studėtėve do ta ketė Prekuroria Publike e cila duhet tė konfirmojė fajsinė apo pafajsinė e tyre pėr veprata me tė cilat i ngarkon aktakauza.

Mė shumė...

Lajme : Pas krimit, studentja e arrestuar dyshohet tė ketė lėnė njė letėr
Kyqur 12-01-2005 8:14:16 (3738 Lexime)


Letra qė tradhtoi studenten vrasėse

KORĒĖ-(12 JANAR) “Babi unė e bėra”. Njė letėr me pėrmbajtje tė tillė, por tė papėrfunduar, ka gjetur policia nė dhomėn e konviktit ku dy ditė mė parė u gjet e vrarė studentja nga Pėrrenjasi Suela Sina, ndėrsa si autore e kėtij krimi ėshtė arrestuar shoqja e saj e ngushtė, Ornela Ēapollari nga Pogradeci. Nė letėr shkruhej dhe emri i studentit Ilir Cena, djalit qė u bė shkak pėr xhelozinė mes dy vajzave qė pėrfundoi nė pėrgjakje. Fjalėt e shkruara nė letėr mė tepėr i ngjanin njė shkaravine. Kjo dėshmon se letra ėshtė shkruar nė kushtet e njė tronditjeje psiqike, por ato ėshte deshifruar mirė nga grupi hetimor i cili dyshon se letra ėshtė shkruar nga autorja e akuzuar e ngjarjes pėr tė improvizuar njė skenė sikur shoqja e saj e ngushtė ishte vetėvrarė, ndėrkohė qė njė pistė e tillė lidhur me vdekjen e studentes Suela Sina, ėshtė pėrjashtuar nė mėnyrė kategorike nga policia. Grupi i hetimit nuk pėrjashton dhe mundėsinė se letra ėshtė shkruar nga viktima, para vrasjes, nėn presionin e Ornelės. “Letra ėshtė dėrguar pėr ekspertizė, por ne dyshojmė se ajo ėshtė shkruar nga studentja Ornela Ēapollari, e akuzuar si autore e krimit”,- thanė pėr gazetėn burime zyrtare nga grupi hetimor. Sipas tyre, autorja e akuzuar e ka paramenduar mirė krimin.

Mė shumė...

Lajme : KALON AFATI I DORĖZIMIT TĖ LISTAVE
Kyqur 11-01-2005 17:24:04 (1589 Lexime)


REZIKOHET MARRĖVESHJA PĖR TRANSFERIN E STUDENTĖVE

SHKUP (12 JANAR) Pėr ēdo dėshtim eventual tė Marrėveshjes, pėrgjegjėsia do tė bjerė mbi ata tė cilėt e pengojn zbatimin e saj”. Pohon ministri i Arsimit dhe Shkencės AZIZ POLLOZHANI

Marrėveshja e arritur mes ministrave tė Arsimit tė Maqedonisė, Kosovės dhe Shqipėrisė pėr transferimin e studentėve tė ish-fakulteteve tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė tė Universitetit tė Tetovės nėpėr fakultetet si motra tė Shkupit, Prishtinės dhe Tiranės, rrezikohet tė dėshtojė. Studentėt e kėtyre dy fakulteteve, tė cilat deri me 10 janar ėshtė dashur tė bėjnė dorėzimin e listave me emrat e studentėve 'sipas vitit tė studimit kanė refuzuar tė bėjnė njė gjė tė kėtillė, deri ditėn e djeshme.

Mė shumė...

Lajme : Bordi i UEJL-sė miraton disa vendime tė rrėndėsishme
Kyqur 11-01-2005 16:21:54 (1743 Lexime)

ALAJDIN ABAZI RIZGJIDHET REKTOR I UEJL-SĖ

TETOVĖ (12 JANAR) Rektori i UEJL-sė Prof.Dr.Alajdin Abazi ėshtė ri-zgjedhur Rektor me mandat katėr vjeēar (2005-2009), nė mbledhjen e fundit tė Bordit tė Universitetit, dhe janė nominuar tre Pro-Rektorė pėr tė asistuar dhe ndihmuar veprimtarinė e Rektorit dhe Rektoratit. Pro-Rektori pėr Financa dhe Zhvillim Fizik, ėshtė zgjedhur Prof.Dr.Abdulmenaf Bexheti, Pro-Rektor pėr Ēėshtje Akademike dhe Studentore Prof.Dr.Zamir Dika, Pro-Rektor pėr Hulumtime Shkencore Prof.Dr. Blerim Reka si dhe ėshtė zgjedhur edhe Sekretari Gjeneral, z.Xhevair Memedi.

Mė shumė...

Lajme : Komunikatė e rektoratit tė Univesritetit tė Tetovės
Kyqur 11-01-2005 11:46:04 (1500 Lexime)


Rektorati kėrkon nga grevsitėt ta pėrkrahin marrėveshjen ministrore

TETOVĖ, (11 JANAR)-Kėshilli i Rektoratit tė Universitetit tė Tetovės nėpėrmjet njė komunikate pėr shtyp njoftoi se nė tėrėsi e pranon dhe e pėrshėndet Marėveshjes e aritur nė mes tri Ministrive tė Arsimit dhe Shkencės pėr transferim tė studentėve tė Fakulltetit tė Mjeksisė dhe Stomatologjisė nė Trianė, Prishtinė dhe Shkup.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt defintivisht kundėr marveshjes pėr transferim
Kyqur 11-01-2005 11:26:33 (1533 Lexime)


Marrėveshja ndėrministrore e papranueshme pėr studentėt

Tetovė, (11 janar)-Maraveshja e aritur nė nivel minstrorė nuk ėshtė e papranueshme pėr studentėt grevist tė Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė meqė e njejta paraqet zgjidhje parciale duke anashkaluar 206 student, tė cilėt do tė mbeten nė rrugė dhe nuk do tė transferohen as nė Shkup, as nė Prishtinė dhe as nė Trianė, deklaroi pėr redaksinė “studentet.info” Besnik Kraqniqi, antarė i kėshillit grevsit.

Nė mbledhjėn qė mbajti Kėshilli Studentor Grevist i Fakultetit te Mjekesise pranė UT-sė mė datė: 10.01.2005 ka shqyrtuar marrėveshjėn e arritur mė datė: 08.01.2005 nė Ohėr ndėrmjet ministrave tė Arsimit tė IRJM-sė, Kosovės dhe Shqipėrisė (z. Aziz Pollozhani, z. Agim Veliu dhe z. Luan Memushi).

Mė shumė...

Lajme : Pohimet e studentit
Kyqur 11-01-2005 10:37:10 (2196 Lexime)


Studenti: Doja vetėm Suelėn...

KORĒE (11.Janarė) Ne dilnim tė tre bashkė, por unė doja vetėm Suelėn. Ornela na vinte nga pas vetėm sepse ishte shoqja e dhomės, por kohėt e fundit ishte bėrė e bezdisshme dhe mezi po gjenim mėnyrat qė ta mėnjanonim". Kėshtu ėshtė shprehur Ilir Cano, 21-vjeēari nga Pogradeci, i cili kishte pak muaj qė kishte marrėdhėnie intime me Suelėn. Studenti i vitit tė tretė tė agronomisė ėshtė befasur kur nė derėn e shtėpisė sė tij kanė trokitur uniformat blu tė Korēės. Pikėrisht nė kėtė moment, ai kishte marrė vesh pėr vrasjen e tė dashurės sė tij, Suelės.
Por habia e tij ka qenė edhe mė e madhe kur ka mėsuar emrin e vrasėses, qė ishte shoqja e dhomės sė saj. "Unė prej kohėsh nuk qėndroj nė konvikt, pėr arsye se nuk ka pasur vend pėr strehim dhe pėr kėtė ēdo ditė e bėja rrugėn vajtje-ardhje", mėsohet tė ketė thėnė studenti pogradecar para uniformave blu tė Korēės. Djali tashmė i kthyer nė shkakun e njė vrasjeje tragjike, ėshtė shtangur nga gjithēka.

Mė shumė...

Lajme : Nuk pendohet edhe para Gjykatės
Kyqur 11-01-2005 4:40:32 (2779 Lexime)


Vrasėsi i studentit, nuk pendohet as para gjykatės

KUKĖS-(11 Janarė)Vrasėsi i studentit tė Akademisė Ushtarake nuk ka shprehur pendesė pėr krimin as nė seancėn e masės sė sigurisė tė zhvilluar dje nė gjykatėn e Kukėsit, nėn masa tė rrepta sigurie. Elez Basha, nga fshati Shtiqėn, akuzohet nga prokuroria pėr vrasjen e kushėririt tė tij, Armir Basha, mbremjen e sė premtes sė kaluar. Gjykata ka dhėnė vendimin “burg pa afat” pėr vrasėsin e 21- vjeēarit. Megjithėse seanca gjyqėsore ėshtė zhvilluar me dyer tė hapura, trupi gjykues nuk ka lejuar nė sallėn e gjyqit pėrdorimin e aparateve fotografikė dhe kamerave, pėr arsye se i akuzuari kishte disa hematoma si pasojė e pėrleshjes me bashkėfshatarėt e tij pas krimit.

Mė shumė...

Lajme : 180 STUDENTĖ NGA MAQEDONIA KĖRKOJNĖ VENDĖ NĖ TIRANĖ OSE PRISHTINĖ
Kyqur 10-01-2005 16:24:46 (1522 Lexime)


STUDENTĖT VENDORĖ REFUZOJNĖ TĖ STUDJOJNĖ NĖ SHKUP

TETOVĖ (11 Janarė)- Studentėt vendorė tė Universitetit tė Tetovės refuzojnė tė transferohen nė Universitetin e Shkupit. Mbi 180 studentė nga Maqedonia tė cilėt janė nė grevė afėr dy muaj, dje kanė bėrė tė ditur qė do tė refuzojnė tė transferohen nė Universitetin “Shėn Kirili dhe Metodi” tė Shkupit.

Nga data 24 Dhejtor, studenėt grevistė kanė bllokuar tė gjithė objektet e UT-sė. Ditėn e nesėrme rektoratit i UT-sė, shpalli pushim deri mė datėn 10 Janėr. Ndėrkoh qė dje, sėrish studenėt e Universitetit Shtetėrorė tė Tetovės nuk kanė mundur tė fillojnė ligjeratat pėr shkak se studenėt grevistė vazhdojnė tė mbajnė tė bllokuar tė gjithė objektet ku zhvillohet mėsimi i studenėtve tė UT-sė.
Njė antarė I Kėshilli grevistė tha dje se “Ne i kemi paralajmėruar tė gjithė organet kompetente se deri sa tė zgjidhet edhe problemi i studentit tė fundit ne do ti mbajmė tė bllokur objektet e UT-sė”.

Mė shumė...

Lajme : Vritet studentja per Dashuri
Kyqur 10-01-2005 14:55:56 (1591 Lexime)


Studentja 20 vjecare vret shoqen e dhomes per te dashurin


KORĒĖ (10 Janarė)Nje ngjarje e pazakonte ndodhi sot pasdite ne qytetin e Korces. Nje zenke per ceshtje dashurie mes dy studenteve te Fakultetit te Gjuheve te Huaja ka perfunduar tragjikisht. Studentja e anglishtes nga Pogradeci Ornela Cepollari, qelloi me pistolete duke e lene te vdekur ne vend, shoqen e dhomes nga Perrenjasi Suela Sina 20 vjec. Policia ka mberritur menjehere ne vendngjarje dhe po heton mbi motivet e kesaj tragjedie. Sipas burimeve te policise rajonale te qytetit te Korces studentja vrasese Ornela Cepollari u vu ne pranga nderkohe qe trupi i pajete i studentes nga Perrenjasi, u dergua ne morgun e qytetit ne pritje te marrjes nga prinderit e viktimes.


« 1 ... 181 182 183 (184) 185 186 187 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio