Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 184 185 186 (187) 188 189 190 191 »
Lajme : Kristina Zefi, e lindur nė ditėn e Krishtlindjes, vuante nga sėmundja e zemrės
Kyqur 27-12-2004 8:04:58 (1775 Lexime)

Studentja 21- vjeēare vdes ditėn e lindjes

SHQIPĖRI (27 DHJETOR) Vdes nė ditėn e lindjes studentja 21- vjeēare. Dita e lindjes dhe e vdekjes sė studentes Kristina Zefi pėrkonte me natėn e lindjes sė Krishtit. Tė afėrmit e 21-vjeēares nga fshati Fang, nxėnėse nė degėn e mėsuesisė nė Universitetin e Shkodrės, kanė rrėfyer dje pėr gazetėn historinė e dhimbshme tė kėsaj vdekjeje tragjike. Vajza e re sapo kishte mbėrritur nė shtėpi nga Shkodra kishte filluar pėrgatitjet pėr tė kremtuar natėn e Lindjes sė Krishtit dhe ditėlindjen e saj.

Mė shumė...

Lajme : Studenti i UT Humbi jeten
Kyqur 26-12-2004 8:51:13 (2189 Lexime)

HUMBI JETĖN LIRIDON DĖRMAKU STUDENTET I FAKULTETIT TĖ FARMACISĖ NĖ UT

TETOVĖ (26 DHJETOR)Vrasja e studentit Liridon Dėrmaku nga Dardana e Kosovės ka tronditur thellė tė gjithė studentėt e Universitetit tė Tetovės. Nė njė konferencė me gazetarė qė mbajtėn sot nė Tetove ,studentet e Farmacise thanė se kolegu i tyre i ndjerė nga Dardana ka qenė ndėr studentėt mė tė dalluar tė kėtij fakulteti. Duke hedhur poshtė pohimet e Ministrise per Punė tė Brendshme tė Maqedonisė, ata thanė se Liridoni ka qenė student i rregullt i Universitetit dhe nuk ka patur kurrfarė lidhjesh me grupe tė armatosura.

Mė shumė...

Lajme : MINISTRIN POLLOZHANI ZOTOHET SĖRISH PĖR ANGAZHIM MAKSIMAL
Kyqur 25-12-2004 8:59:09 (1956 Lexime)


JANARI AFATI I FUNDIT PĖR TRANSFERIM TĖ STUDENTĖVE

TETOVĖ (25 DHJETOR)Problemi me studentėt e mjeksisė sė UT-sė ėshtė shumė kompleks, sipas Ministrit tė Arsimit, pasi aty janė shkelur tė gjitha normat kur janė pranuar studentėt e mjeksisė. “Kėto pranime kanė rėnduar shumė edhe raportet ndėr universitare”- tha Pollozhani

Ministri I Arsimit Aziz Pollozhani gjatė qendrimit nė Tetovė, ka folur ekskluzivishtė pėr ne nė lidhje me problemin e UT-sė dhe nė veēanti pėr grevėn dhe zgjidhjen e problemit tė studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė. Ai ka premtuar se deri nė fund tė kėtijė viti do tė zgjidhet problemi I studentėve, duke kėrkuar angazhim serioz nga tė gjithė dhe veēanarishtė nga studentėt.

Mė shumė...

Lajme : DĖSHTON MARVESHJA PĖR TRANSFERIN E STUDENTĖVE NĖ PRISHTINĖ
Kyqur 22-12-2004 4:45:59 (1861 Lexime)


5 MILON EURO, OSE ASNJĖ STUDENT NUK DO TĖ SHKEL NĖ PRISHTINĖ!

TETOVĖ (22 DHJETOR)Takimi nė Prishtinė ka qenė mjaft destruktiv pėrderisa z.Rexhaj i ka bėrė tė ditur rektorit Beadini se sa kohė qė ėshtė ai nė kėtė post nuk do tė ketė transfer, ndėrsa kjo mund tė arrihet atėherė kur z.Rexhaj nuk do tė jetė mė nė kėtė detyrė. Rektori Beadini, bashkė me grupin punues nga Maqedonia e kanė lėshuar mbledhjen, pasi kanė vėrejtur mospėrfilljen e skajshme tė zyrtarėve tė Kosovės pėr kėrkesat e studentėve

Mė shumė...

Lajme : LETĖR e hapur drejtuar ministrit tė arsimit AZIZ Pllozhani
Kyqur 21-12-2004 16:59:53 (1667 Lexime)Cila ėshtė e vėrteta e Fakultetit tė Mjekėsis?

(22 DHJETOR)Ne fort mirė dimė edhe pėr tė tjerėt, tė cilėt hapėn Fakultetin e Mjekėsisė dhe e lanė nė gjysmė tė rrugės. Ėshtė pėr t’u habitur kur njė “senat” I plotė I cili e votoi hapjen e Fakultetit tė Mjekėsisė sot po hesht! Heshtin ‘senatorėt” sikur nuk ndodhė asgjė!

Kėshilli i prindėrve tė studentėve tė
Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė

Pasojnė nėnshkrimet


Lajme : Mbrėmje Folklorike nė UEJL
Kyqur 21-12-2004 16:53:57 (2011 Lexime)


DUHET TĖ RRUHEN VLERAT E FOLKLORIT SHQIPTARĖ

TETOVĖ (22 DHJETOR)Amfiteatri I madh nė UEJL u mbush plot me studentė nė mbrėmje kur po mbahej njė Akademi Solemne” Folklori shqiptarė ndėr shekuj” organizuar nga Unioni I Studentėve dhe Vjollca Istrefi. Njė manifestim I tillė qė kishte pėr qėllim ruajtjen e vlerave burimore tė folklorit , vinte nė njė moment kur edhe gjeneratat e reja duhet tė ruajnė traditėn dhe pėr sė afėrmi tė ndjekin njė program tė pasur artistic me shumė elemente tė ndryshme tė natyrės shqiptare.
“ E pamė tė rėndėsishme dhe nė tė njėjtėn kohė tė nevojshme tė organizojmė njė Akademi tė kėtillė, sepse organizime tė kėtilla si edhe aktivitete tė tjera tė kėtij lloji dhe tė llojeve tjera tė ndryshme I mungojnė universitetit tonė” tha z. Istrefi.

Mė shumė...

Lajme : INICIATIVĖ e "ESA" NĖ TETOVĖ
Kyqur 21-12-2004 16:49:41 (1734 Lexime)


Projket pėr pėrkrahjen e studentėve tė UEJL-sė dhe USHT-sė

TETOVĖ (22 DHJETOR)Me ketė Projket pėr tė parėn herė jepet mundėsia qė studentėt qė kamė para mbarimit tė fakultetit tė fillojnė me bizneset e tyre qė tė kenė mundėsi rė zhvillojnė idetė para se tė futen nė ujėrat e biznesit

Nga data 20 e dhjetorit tė kė tij viti filloi tė realizohet nė Tetovė projekti “STARTBIZ”, i cili ėshtė garė pėr pėrgatitje tė biznes planit mė tė mire tė bazuar nė biznes ide tė qėndrueshme apo inovim, ku garojnė studentė tė viteve tė treta dhe tė katėrta tė drejtimit tė ekonomisė nga UEJL dhe tė USHT .

Mė shumė...

Lajme : MARVESHJET DUHET TĖ PĖRSHPEJTOHEN
Kyqur 20-12-2004 15:52:47 (1423 Lexime)


STUDENTĖT NGA MAQEDONIA NĖ SHKUP, NGA KOSOVA DHE SHQIPĖRIA, ASGJĖ KONKRETE

TETOVĖ (21 DHJETOR)Gjatė qendrimit tonė, nė mesin e studentėve grevist, mėsuam se Ali Ahmeti, ka kėrkuar nga Shoqata e Mjekėve dhe stomatologėve qė tė paraqesin realishtė numrin e kuadrova qė janė shtetas tė Maqedonisė, si kushtė pėr fillim e bisedimve pėr legalizmin e fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė

Rektori i Univertsitetit tė Tetovės, ka aritur marveshje me rektorin e Universitetit tė Shkupit, pėr transferė tė studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė nga Tetova nė Shkup. Studentėt qė janė shtetas tė Maqedonisė qė kanė aritur kushtin tė kalojnė nė vitin vijues, kanė mundėsi tė transferohen nė fakultetet pėrkatėse nė Shkup.

Kushtet pėr transferė nė Shkup
Index-i i Universitetit tė Tetovės, ēartifikata e notave mbrenda viteve qė ka qenė studentė, diploma dhe dėftesat e shkollės sė mesme, shtetėsia e Maqedonisė, janė kėto kushtet qė duhet tė plotėsoj njė student pėr tė bėrė transferė nė Universitetin e Shkupit.

Mė shumė...

Lajme : Vdiq studenti nė Ploni
Kyqur 20-12-2004 13:34:10 (1617 Lexime)

U pėrkujtua studenti Laureat Pllana

PRISHTINĖ (20 DHJETOR) Studentėt e fakultetit juridik pėrkujtuan shokun e tyre Laureat Pllana i cili vdiq nga sėmundja e zemrės.

Laureati vdiq nė njė spital nė Poloni ku ishte shtrirė pėr t’u mjekuar. Rektori i Universitetit tė Prishtinės tha se Laureati ishte gjithmonė inspirim pėr profesorėt qė tė punojnė dhe bashkėpunojnė mė shumė me studentėt. Varrimi i Laureatit u bė nė varrezat e Prishtinės.

Nga: REDAKSIA


Lajme : Studentet grevistėt takohen me pėrfaqėsuesin e Bashkimit Evropian
Kyqur 20-12-2004 11:03:33 (1801 Lexime)


Ndėrkombtarėt nuk kanė shuar Fakultetin e Mjekėsisė

TETOVĖ (20 DHJETOR)Studentėt grevstė tė Mjeksisė dhe Stomatologjisė, janė vizituar nga shumė institucione dhe nga shumė persona public gjatė gjithė kohės qė ata janė nė grevė.
Cdonjėri prej pėrfaqėsuesve tė institucionve qė kanė marrė pjesė nė legalizimin e UT-sė, nuk ka pranuar qė ka marrė vendim pėr mbyllje tė Fakultetit tė Mjekėsisė.
Nė kohėn kur studentėt hyrėn nė grevė, rektori I UT-sė, Beadini, dhe pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Arsimit u kanė thėnė studentėve se ndėrkombėtarėt janė ata qė kanė vendosur qė tė shuhet Fakulteti I Mjekėsisė, pėr shkak tė mungesės sė kushteve. Studentėt kanė sqaruar temėn e bisedimeve ndėrmjet kėshillit grevist, rektorit tė UT-sė dhe pėrfaqėsuesit tė Bashkimit Europian pėr UT-nė.Studentėt thanė se Bashkimi Europian ka luajtur njė rol shumė konstruktiv pėr zgjidhjen e problemit tė pėrgjithshėm tė UT dhe vecanėrisht tė Fakultetit tė Mjekėsisė

Mė shumė...

« 1 ... 184 185 186 (187) 188 189 190 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio