Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 186 187 188 (189) 190 191 »
Lajme : REKTORI I UP-SĖ NĖ TETOVĖ-MINISTRI POLLOZHANI NĖ PRISHTINĖ
Kyqur 10-12-2004 16:23:53 (2447 Lexime)


ARRITJA E MARVESHJĖS NDĖRQEVERITARE ĖSHTĖ VENDIMTARE

TETOVĖ(11 DHJETOR)-Ministritė pėrkatėse tė dy vendeve dhe vecanarishtė ajo e Maqedonisė bashkė me bashkėsinė ndėrkombėtare duhet tė sigurojnė njė mbulesė financiare pėr transferin kolektiv tė studentėepėr shkak se UP-ja nuk ka mundėsi financiare, tha rektori i UP-sė Arsim Bajrami

Pas disa ditė anulimi tė takimit dje nė Universitetin e Tetovės mė nė fundė arriti rektori i sapozgjedhur i Universitet tė Prishtinės Arsimi Bajrami pėr ti vizituar studentėt e mjeksisė dhe stomatologjisė sė UT-sė qė dje kanė hyrė nė ditėn e 25 tė grevės. Ai sė pari ėshtė takuar me homologun e tijė Beadinin dhe pastaj ėshtė takuar edhe me studentėt. Pas pėrfundimit tė takimit me studentėt rektori i UT-sė Nexhbedin Beadini dhe rektori i UP-sė janė shprehur pėr gazetaret se problemi i studentėve ėshtė nė duar tė dy qeverive tė Shkupit dhe Prishtinės.

Mė shumė...

Lajme : Pėr njė Universitet Tjetėrqysh
Kyqur 10-12-2004 9:18:01 (1565 Lexime)

Nisma “Pėr njė Universitet Tjetėrqysh" shpalli "vdekjen klinike tė UP-sė"

KOSOVĖ (10 DHJETOR)- Tė pakėnaqur mė mospunėn e strukturave udhėheqėse tė Universitetit tė Prishtinės, Nisma “Pėr njė Universitet Tjetėrqysh”, nė Prishtinė, mbajti njė protestė tė pazakontė, duke hedhur mbeturina para hyrjes sė Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės.

Disa studentė tė Universitetit tė Prishtinės, tė organizuar nė kuadėr tė Nismės “Pėr njė Universitet Tjetėrqysh”, sipas fjalėve tė veprimtarit Skėnder Gashi, shpallėn “vdekjen klinike tė Universitetit tė Prishtinės", duke shtuar se kjo nismė me kėtė veprim do ta ndėrprejė aktivtetin e vet.Veprimtarėt e Nismės “Pėr njė Universitet Tjetėrqysh” shpalosėn njė mori kritikash nė adresė tė rektorit tė ri, Arsim Bajrami dhe tė Rektoratit e tė Ministrisė sė Arsimit. E gjithė kjo protestė pėrfundoi pėr disa minuta, ndėrkaq askush nga zyrtarėt e Rektoratit, nuk u prononcua lidhur mė kėtė ngjarje tė pazakontė (RTK)


Lajme : ARSIM BAJRAMI ARSYETON MOS ARDHJEN ME PUNĖ TĖ TIJA TĖ SHUMTA
Kyqur 09-12-2004 15:56:33 (1517 Lexime)


Arsim Bajrami shtyn vizitėn me studentėt

Nė takimin qė ai vetė e ka caktuar Rektori I Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajrami, dje nė njė bisedė telefonike me studentėt grevistė i ka njoftuar ata se nuk ka mundėsi tė vijė nė Tetovė. Rektori I UP-sė mos ardhjen e tijė nė Universitetin e Tetovės e ka arsyetuar me aktivitetet e shumta dhe punėn e ngjeshur tė tijė nė Prishtinė. “ Tė Premten ne ora 13:00, do tė jemė nė Tetovė” u ka thėnė rektori I UP-sė studentėve grevistė. Studenėt janė tė habitur me faktin se pėrse ne te njejten ditė po dhe nė tė njejtėn orė Ministri Pollozhani ka shkuar nė Kosove ndersa Rektori i UP-se Arsim Bajrami nė Tetovė”.
Studentėt e mjeksisė kanė bllokuar e dekanatin alternativ nė shtėpinė e Ali Beut tė fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė.

Nga: Halit AJDINI (Fakti)


Lajme : ZHGITJA DHE PAQARTĖSITĖ NGA PLAN-PROJEKTI II KA REVOLTUAR STUDENTĖT
Kyqur 09-12-2004 15:43:01 (1664 Lexime)


FILLOJNĖ MASAT RADIKALE TĖ STUDENTĖVE GREVISTĖ

TETOVĖ (10 Dhjetor)-Plani i pėrjashton studentėt tė cilėt nuk kanė kap kushtin pėr vitin vijues. Studentėt thonė se “nuk mund tė na bindė askush me kėtė plan, qė ti lėmė nė rrugė kolegėt tanė qė nuk kanė aritur tė kapin kushtin

Studentėt e mjeksisė dhe stomatologjisė kanė vendosur qė tė marin hapa mė radikale nėse nuk realizohen pikė pėr pikė kėrkesat e tyre. Rektori i UT-sė, prof. Nexhbedin Beadini sė bashku me grupin punues tė ekspertėve nga rektorati dhe ministria I kanė njoftuar studentėt me plan-projektin pėr transfer kolektiv tė propozuar nga Ministria e Arsimit e RM-sė. Ky plan-program pėr transfer pritet ti dėrgohet kryeministrit tė Kosoavės Ramush Haradinajt, dhe institucioneve tjera nė Kosovė. Ky plan do tė dėrgohet personalishtė nga Ministri I Arsimit Aziz Pollozhani
Plani I pėrjashton studentėt tė cilėt nuk kanė kap kushtin pėr vitin vijues. Studentėt thonė se “nuk mund tė na bindė askush me kėtė plan, qė ti lėmė nė rrugė kolegėt tanė qė nuk kanė aritur tė kapin kushtin.

Mė shumė...

Lajme : TAKIM I RI MES REKTORIT BEADINI DHE STUDENTĖVE
Kyqur 08-12-2004 15:06:38 (1462 Lexime)
NE NUK PAGUAJM PĖR TRANSFERIN
KĖTĖ TA BĖJ UNIVERSITETI I TETOVĖS


TETOVĖ 9 DHJETOR-Antari i kėshillit grevistė u shpreh se nė takimin me rektorin Beadini janė njoftuar se “studentėt e viteve tė dyta nga Maqedonia duhet te shkojne ne Universitetin e Shkupit. Me kėtė vendim nuk jemi pajtuar sepse askush nuk do te transferohet pa vullnetin e tij”- tha Krasniqi

Rektori i Univeristetit tė Tetovės Nexhbedin Beadini dje ka vizituar studentėt grevistė dhe ka njoftuar ata se ka sinjale tė mira nga Tirana. Rektor i Universitetit te Tiranės Shezai Rokaj i ka konfirmuar rektorit tė UT-sė se mund tė pranoj nė Fakultetin e Mjekesise sė Universitetit tė Tiranės 50 studentė, por qė tė gjithe duhet te kthehen pėr njė vitė pas. Plani programi i kėtyre universiteteve nuk ėshtė i pėrafėrt, ka sqaruar Rokaj shkakun se pėrse nuk kanė mundėsi studentėt e UT-sė tė vazhdojnė nė vitet ku kanė mbertur, sqaroi Besnik Krasniqi, nja nga antarėt e kėshillit grevist.

Mė shumė...

Lajme : Matoshi: Jordanovski - tutor i Ministrisė sė Arsimit
Kyqur 08-12-2004 14:16:36 (1617 Lexime)


Matoshi:sa mjete janė harxhuar deri mė tani?

Deputeti i PDSH-sė, Ruzhdi Matoshi i nxitur nga gjendja e rėndė e studentėve grevistė tė Universitetit tė Tetovės, tė cilėve nuk u njihet e drejta e vazhdimit tė studimeve nė Universitetin e ri nė Tetovė pėr shkak tė moslegalizimit tė fakulteteve, tė cilat egzistonin nė Universitetin e Tetovės (tashmė tė shuar me ligj nga qeverisja LSDM-BDI-PLD), nė proceduralen e tij nga foltorja e Parlamentit kėrkoi qė rendi i ditės sė mbledhjes sė Kuvendit tė Maqedonisė tė plotėsohet edhe me njė pikė tė re, qė ka tė bėjė me njė informatė, tė cilėn duhet ta japė ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani lidhur me gjendjen momentale tė arsimit sipėror nė gjuhėn shqipe, mė konkretisht, rreth implementimit tė Ligjit pėr themelimin e Universitetit tė ri nė Tetovė.

Mė shumė...

Lajme : Sheti shqiptar arin marėveshje me petagogėt e arsimit tė lartė
Kyqur 08-12-2004 11:40:49 (1651 Lexime)


Profesorėt univesritarė pranojnė tė punojnė me pagė prej 90 mijė lekėsh

TIRANĖ, 8 DHJETOR-Pikėrisht kur ndėrprerja e bojkotit u mohua me tone zemėrimi dhe negociatat me qeverinė u rrezikuan seriozisht, protesta masive nė auditore mori njė kthesė tė menjėhershme. Dje pasi pėrfaqėsuesit e qeverisė, kreu i komisionit qeveritar pėr ēėshtjet e grevės Marko Bello, ministrat Malaj dhe Memushi, Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Ministrave, zbritėn nė Universitet dhe bisedimeve me pedagogėt grevistė u deklarua se kėrkesat e profesoratit kishin marrė zgjidhje. Gjė qė kėtė radhė u konfirmua dhe nga vetė pedagogėt

Mė shumė...

Lajme : Prezentohen pesė vepra nė gjuhėn shqipe dhe atė maqedone
Kyqur 07-12-2004 16:45:45 (1664 Lexime)


Prezentohen pesė vepra nė gjuhėn shqipe dhe atė maqedone

VAZHDON NDIHMA FRANCEZE PĖR UEJL-NĖ


TETOVĖ (7 Dhjetor)-Rektori Abazi shprehu falemenderime pėr Ambasadėn Franceze pėr pėrkushtimin e madh dhe pėrkrahjen e madhe qė I kanė dhėnė universitetit nė kėtė projekt

Mė shumė...

Lajme : Pas vizitave tė Ahmetit dhe Beadinit nė Prishtinė dhe Tiranė
Kyqur 07-12-2004 10:48:53 (1584 Lexime)


Pas vizitave tė Ahmetit dhe Beadinit nė Prishtinė dhe Tiranė

Sinjale pozitive pėr ardhmėrinė e studentėve grevist

Studentėt e mjeksisė qė kanė hyrė nė grevė para 21 ditėsh, kanė shumė rezerva pėr transferimin e tyre pėr shkak tė deklaratės sė Peteresenit I cili ka thėnė se “do tė krijojmė komisione pėr tė shqyrtuar mundėsinė e transferimit”.
Vizita e rektorit Beadini nė Tiranė e Ali Ahmetit nė Prishtinė dhe deklaratat e kryeadminstratorit tė Kosovės Hans Jesen Petersen ka sjellur shumė shumė shpresė por dhe shumė paqartėsi te studentėt grevistė tė UT-sė tė cilėt kanė hyrė nė javėn e katėrt tė protestės sė tyre.

Mė shumė...

Lajme : SHTOHEN KOKĖDHEMBJET PĖR BEADININ DHE POLLOZHANIN
Kyqur 07-12-2004 10:24:19 (1482 Lexime)


SHTOHEN KOKĖDHEMBJET PĖR BEADININ DHE POLLOZHANIN
Kėrkohet edhe ZYRTARIZIMI i FAKULTETIT TĖ DRAMĖS

“Kėrkesėn e njėjtė do t’ia dėrgojnė edhe liderit tė BDI-sė z. Ali Ahmeti qė ky Fakultet tė zyrtarizohet dhe diplomat e studentėve tė cilėt dolėn nga ky fakultet tė njihen. Kudo qė paraqitemi me certifikatat qė I kemi marrė nga ky Fakultet nuk njihen ato” u shprehėn anėtarėt e kėshillit nė konferencėn pėr shtyp

Mė shumė...

« 1 ... 186 187 188 (189) 190 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio