Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 188 189 190 (191)
Lajme : Sa Kushton diploma e UT-sė
Kyqur 29-11-2004 8:47:07 (5510 Lexime)


DISKRIMINIME NĖ GJIMNAZIN E KUMANOVĖS

Sa Kushton diploma e UT-sė

Profesorėt me diploma tė UT-sė qė Qė punojnė nė shkollat e mesme shqipe nė Kumanovė janė nė pozitė diskriminuese nė krahasim me kolegėt e tyre qė kanė diploma tė ndonjė universiteti tjetėr. Vetėm nė gjimnazin e Kumanovės me diploma tė Ut-sė punojnė 11 profesorė tė cilėt pėrballen me probleme tė natyrave tė ndryshme. Si problem I parė diskriminuese qė I mundon kėta profesorė ėshtė pagesa ! ata paguhen si kuadro me shkolla tė mesme

Mė shumė...

Lajme : Si e festuan 28 nėntorin studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė
Kyqur 29-11-2004 7:45:35 (2080 Lexime)Si e festuan 28 nėntorin studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė

Njė Student ėshtė detyruar tė lėshohet nė shtėpi pėr shkak se tek ai u paraqit Hepatiti ndėrsa Dy studentė tė tjerė janė nėn trajtimin e terapisė adekuate.

Derisa kėrkohen rrugėt e zgjedhjes 13 ditė ,e rradhė personeli mejkėsor po shėnon ēdo ēast raste tė tjerė tė pėrketėsismit tė shėndetit tė studentėve grevistė ndėrsa makina ndihėmse sė shpejti qarkullon gjithande nė relacion spitalore dhe vendi ku studentet protestojnė. Tė gjithė pyetjet drejtohen nė njė tėvetme: se ku duhet tė ishin dje studentet e Faklutetit tė Mjekėsisė: mė ndonjė Akademi solemne apo nė atė vend ku presin tė zgjidhet problemi I tyre.

Mė shumė...

Lajme : Studentllėku dhe rinia shqiptare
Kyqur 28-11-2004 14:31:42 (2118 Lexime)Studentllėku dhe rinia shqiptare

Si tė gjitha gjėrat qė mbarojnė me “ėk” edhe studentllėku shqiptar ėshtė nė gjendjen mė tė mjeruar ose, e parė nga njė kėndvėshtrim mė optimist, ėshtė nė majat e negativitetit. Sigurisht qė tė qenit student tė jep njė shije tė mirė kėtu tek ne por a e dini cfarė o studentė e miq tė dashur, ĖSHTĖ FALSE. Gjithė kjo mori konkursesh, maratonė e paparė miqsh, informacioni, librash, parash, ankandesh, debate televizive, deklarata ministrash, kryeministrash, dekanėsh e rektorėsh nuk prodhon gjė tjetėr vecse shtrembėrim imazhi e drejtimi, verbim tė syve.
Pyetja nuk vonoi sigurisht, cfarė do tė na verbojė, cfarė nuk shikojmė??

Po flisja me njė mikun tim, djalė i mirė, djalė bisnesmeni por dhe i zgjuar. Babai i tij ia kishte paguar njė dorė tė mirė parash (ne valutė kuptohet) pėr tu futur nė shkollė dhe sot ky djalė pas i ka konsumuar ca vite universitet fillon dhe bėn llogaritė. Njė provim bėn 100-150 $ kėshtu qė me 8-10 tė tillė nė vit qė ka patur ka paguar 6 syresh. Pra rreth 800 $ nė vit pėr tė marrė provimet. Erdhi pyetja tjetėr, pėrse duhet qė tė paguajė. Sepse kėshtu e mėsuan, ai nuk e njojti ndonjėherė sistemin e ndershėm. Imagjinoni sikur do tė lindnit nė njė botė qė ecėn me kokposhtė. As do tė pėrpiqeshit fare ta ngrinit kokėn lart. E ctė mira do tė sillte??

Mė shumė...

Lajme : Urime 28 Nėntorin - Ditėn e Flamurit
Kyqur 27-11-2004 14:15:10 (4375 Lexime)Urime 28 Nėntorin - Ditėn e Flamurit

U ben 92 vjet nga dita e shume pritur e lumtur dhe e paharruar, kur ne vloren heroike, mbas pes shekuje roberie, plaku i menqur i kombit ton, heroi i popullit Iamail Qemali, shpalli pavarsin e shqiperise dhe ngriti te lire dhe krenar flamurin e shejnte te shqiptarise. Ne keto dite, ne prag te festes se bekuar te flamurit, ju pershendes te gjithve dhe ju uroj nga zemra gezuar diten e flamurit. Kjo dite e vecant jubilare na bashkon ne te gjith me teper se kurdoher, ne nje fest te madhe ku do ku ndodhemi ne shqiperi, ne kosove, ne macedoni e ne krejt trojet tona ku do qe jane. Si edhe ne emigrantet te shperndare neper bote.
Flamuri, gjuha dhe ideali kombetare jan ato qe na kan mbajtur gjall ne shekuj. Le ti mbajm gjithmon te gjalla keto virtyte te cmuara kombetare. Tua lejm amanet e trashegim brezave qe do vijn, ashtu siq na i lan amanet ne , brezat qe shkuan. Shqipetari e ka pasur ne jete te jeteve kombin, gjuhen dhe flamurin. Tre shtyllat te identitetit dhe besimit kombetar. Per kete arsye as u mposht e as u gjunezua kurr, por, si nje lis shekullor, u beri balle te gjith furtunave, te cilat historia jo rrale here ja hodhi perballe tinezisht e padrejtesisht. Ja pse shqipetari nuk u shuajt, nuk u zbe por mbijetoj. Ja pse fjalet e shejnta te hymnit ton: Per rreth flamurit te perbashkuar me nje deshir me nje qellim“ na therrasin per dite edhe duhet te behen motoja jjon e perhershem per te mos harruar kurr, dashurin per atdheun, per kombin shqipetare dhe per flamurin shkabe dy krenare, qe shqiptari duhet te ndihet i lire, krenare dhe zot ne trojet e veta dhe te jete i bashkuar me frymen e shqiptarizmit pa dallim feje, krahin apo opinione politike. Vetem keshtu te nderuar bashkatdhetare, edhe kombi yne do ti realizoj perfundimisht aspiratat tona finale, bashkimin, begatin dhe perspektiven per te cilen luftojm gjdo dite. Edhe nje here motra dhe vellezer , ju uroj nga zemra: Gezuar diten e flamurit!!!!!


Lajme : Sa shpenzojnė studentėt e UT-sė pėr njė vit akademik?
Kyqur 27-11-2004 12:58:46 (3317 Lexime)


Sa shpenzojnė studentėt e UT-sė pėr njė vit akademik?

Rreth kėsaj biseduam me disa prej studentėve, pėr tė parė se sa para i duhen njė studenti nė Universitetin e Tetovės pėr tė kryer studimet

Studentja e Stomatologjisė Sevdije Hasani vjen nga Ferizaji dhe vetėm pėr rrugėn Ferizaj-Tetovė pėr njė vit akademik asaj i duhen 160 euro. Nuk janė shumė, pasi aq kam dėgjuar se shpenzojnė pėrafėrsisht edhe studentėt nga Tetova pėr taksi dhe shėrbime tė tjera tė rrugės, thotė ajo. Ajo ėshtė e kėnaqur me shėrbimin qė ka nė banesėn ku banon si studente, pasi paguan 150 euro nė muaj pėr njė krevat nė dhomėn qė e ndan me njė kolege, por dhe pėr ushqimin, ujin dhe rrymėn. "Mendoj se nuk ėshtė shumė, pasi ne ēdo gjė atje e kemi gati dhe nė kohė", thotė ajo. Pėr ēdo ditė harxhime tė nevojshme kam edhe nga 5 euro, tregon ajo, pėr kafe, ndonjė gazetė dhe ēikėrrima tė obligueshme tė ditės. Nė UT, tregon ajo, paguan edhe 500 euro participim, tė cilat, thotė ajo, i kemi tė obligueshme tė gjithė ne qė kalojmė mbi kuotėn 5 % tė numrit tė studentėve nga jashtė. Njė semestėr nė fakultetin ku studioj unė, thotė ajo, deri tash kam paguar 325 euro, pėr njė vit akademik 650 euro

Mė shumė...

Lajme : Informata tė pėrgjithshme Pėr Universitetin e Evropės Juglindore
Kyqur 27-11-2004 12:21:48 (2413 Lexime)


Nė pranverė tė vitit 2000, Komisioneri i lartė i OSBE -sė pėr pakicat nacionale, ka inicuar diskutimet pėr themelimin e njė Universiteti tė ri nė Republikėn e Maqedonisė, duke u pėrkrahur nga donatorė ndėrkombėtarė. Pas miratimit tė Ligjit pėr Arsim tė Lartė nga Parlamenti i Maqedonisė, i cili lejoi krijimin e universiteteve nga themelues qė nuk kanė tė bėjnė me shtetin dhe i cili pėrkrahu mėsimin nė gjuhėn shqipe, filloi planifikimi I krijimit tė Universitetit nė fund tė vitit 2000. Ndėrtimi filloi nė mars tė vitit 2001 dhe Universiteti i Evropės Juglindore (EJL) u hap gjashtė muaj mė vonė. Nė nėntor tė vitit 2002, numri i studentėve arriti nė 2250, ndėrsa nė tetor tė vitit 2003, numri i studentėve arriti nė 3700. Tani pėr tani nė UEJL studjojnė 5200 studentė.


Mė shumė...

Lajme : Kualiconi qeveritar dhe Universiteti i Tetovės
Kyqur 27-11-2004 12:00:54 (3074 Lexime)


Kėto ditė, pas shumė pregatitjeve qė janė bėrė nė Universitetin e Tetovės, nė Ministrin e Arsimit , dhe nė Koalicionin Qeveritar me arritjen e kompromisit politik, u miratuan ndryshimet e Ligjit pėr Arsimin Sipėrorė nė Parlamentin e Maqedonis me shumicė votash nga deputetėt e Kuvendit, ku morėn pjesė tė gjitha grupet parlamentare, pos partis shqiptare nė opozitė PDSH .Grupi parlamentar i PDSH nuk mori pjesė nė Kuvend nė debatin qė u zhvillua pėr ndryshimin e Ligjit nė Arsimin Sipėror.
Rektori Beadini:Bashkėpunim i frytshėm me Ministrinė e Arsimit dhe me
faktorin ndėrkombėtar Ministria e Arsimit e udhėhequr nga Aziz Pollozhani, kanė punuar intenzivisht muajtė e fundit pėr ndryshimin e ligjit qė kufizonte popujtė jomaqedon tė kenė institucion tė lartė arsimor.Bashkėsia Ndėrkombėtare ka qenė shumė e angazghuar nė pėrpilimin e ndryshimit tė ligjit. Ata kanė qenė gjithmonė nė bashkpunim trilateral: Ministria e Arsimit-Bashkėsia Ndėrkombėtare-Universiteti i Tetovės.


Mė shumė...

« 1 ... 188 189 190 (191)

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio