Studentet.info
RSS Feed
« 1 2 (3) 4 5 6 ... 191 »
Lajme : USHT mbron Serafim Tomovskin
Kyqur 04-09-2012 12:10:45 (1123 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės mbron prorektorin Serafim Tomovski. Nga USHT as sot nuk pranuan tė prononcohen rreth skandalit ‘Tomovski’, por thanė se nėse vlerėsojnė se kjo ėshtė e nevojshme kėtė do ta bėjnė pėrmes njė komunikate pėr media. Nga ky universitet gjithashtu nuk mohuan nėse Serafim Tomovski nė mėnyrė joligjore ushtron funksionin e prorektorit duke pasur parasysh faktin se nė vitin 2005 ka marrė vendimin pėr pensionim.

Mė shumė...

Lajme : Kolegjet reklamohen si universitete, shkelin ligjin
Kyqur 28-08-2012 2:13:53 (1093 Lexime)


Prishtinė, 28 gusht – Disa nga bartėsit privatė tė arsimit tė lartė nė Kosovė, nė reklamat e tyre pėr tė pranuar studentė tė rinj e cilėsojnė veten si universitete ose kolegje universitare, pavarėsisht se ato, duke u bazuar nė Ligjin pėr arsimin e lartė tė Republikės sė Kosovės, nuk i plotėsojnė kushtet pėr diēka tė tillė, shkruan sot “Koha Ditore”. Ky ligj saktėson se emėrtimi “Universitet” mund t’i jepet vetėm atij bartėsi tė akredituar tė arsimit tė lartė, qė ka ofruar kurse apo programe tė akredituara pėr sė paku pesė vjet, nė tė paktėn pesė fusha studimi, sikurse pėrcaktohet nė akt nėnligjor tė Ministrisė dhe i cili ka nxjerrė tė paktėn nga njė tė diplomuar me doktoratė tė akredituar nė secilin nga kėto programe studimi.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet shqiptare, mė tė dobėtat nė botė
Kyqur 23-08-2012 3:27:10 (1620 Lexime)


“Harvard University” vazhdon tė mbetet universiteti mė i mirė nė botė ndėrsa SHBA vazhdon tė mbetet vendi me universitetit mė cilėsore. Nė listėn e publikuar nga “Ranking Web of World Universities”, pas Harvardit renditet “Massachusetts Institute of Technology” dhe pas tij “Stanford University”.

Top lista ėshtė “pushtuar” nga universitet amerikane dhe vetėm “Universidade de Sao Paulo USP” i Brazili ėshtė pozicionuar nė vendin e 15-tė. Mė pas pėrveē aty amerikane nė vendet e parė bėn pjesė njė universitet britanik (University of Oxford), Sėiss Federal Institute of Technology Zurich, University of Toronto. Universiteti mė i mirė Italian ėshtė ai i Bolonjės.

Mė shumė...

Lajme : UNS, njė universitet si ky
Kyqur 03-08-2012 6:05:27 (1714 Lexime)


Bilanci pėr vitin akademik 2011-2012, njohja e diplomave nga shumė shtete evropiane, programet mėsimore dhe pėrfitimet nga BE.... janė vetėm disa nga temat e bisedės me rektorin e Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės, Aleksandėr Biberaj

KOHA: Edhe pse nė njė moshė tė re, UNS ka arritur tė prezantohet si njė institucion arsimor shumė serioz, kujt ia dedikoni kėtė sukses?
BIBERAJ:
Suksesi i njė universiteti varet nga disa faktorė esenciale, nga stafi akademik dhe nga studentėt, dhe nė rastin e UNS kemi sinkronizimin e kėtyre dy faktorėve. UNS ka njė staf akademik shumė profesionist, pasi ka profesorėt mė tė mirė qė vijnė nga te gjitha trevat shqiptare dhe nė tė njėjtėn kohė ka studente tė shkėlqyer qe vijnė po nga tė gjitha trevat shqiptare. Gjithashtu, UNS deri mė tani ka arritur mbi 50 marrėveshje bashkėpunimi me Universitete tė mirėnjohura ndėrkombėtare tė cilėt kanė ndihmuar rrugėn e UNS drejt arritjes sė kėtij suksesi.

Mė shumė...

Lajme : PREZANTIMI I RRJETIT UNIVERSITAR EMUN DHE ‘‘DITA RAJONALE ‘EMUNI’ NĖ STRUGĖ’’
Kyqur 03-08-2012 2:06:10 (1328 Lexime)


Takimi i pėrfaqėsuesėve tė universiteteve dhe institucioneve tė ndryshme tė rajonit dhe mė gjerė, u realizua nė sajė tė: ‘‘EMUNI Regional Day in Struga’’ (Dita Rajonale ‘Emuni’ nė Strugė). Ky aktivitet u organizua me njė ceremoni tė bujshme pėr qytetin dhe u zhvillua pikėrisht nė sallėn e konferencave tė Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės.

Qė nė ēeljen e siparit tė aktivitetit, shtrėnguan duart e bashkėpunimit dhe reciprocitetit shkencor mes personaliteteve prestigjioze, si: Prof. Dr. Aleksandėr Biberaj, Rektor i Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės; Prof. Dr. Joseph Mifsud, President i Universitetit EMUNI; Prof. Dr. Anastas Angjeli, Rektor i Universitetit Mesdhetar tė Shqipėrisė; Dr. Ramiz Merko, Kryetari i Komunės sė Strugės; Prof. Dr. Gudar Beqiraj, Kryetar i Akademisė sė Shkencave Shqiptare; dhe disa pjesėmarrės tė shquar nga fusha politike dhe arsimore nė qytetin e Strugės, ndanė opinionet e tyre mbi temėn e kėtij organizimi: ‘‘Integrimi Mesdhetar nė Kontekstin e Integrimit Evropian: Roli i Arsimit tė Lartė nė Procesin e Integrimit tė Maqedonisė nė Bashkimin Evropian’’.

Mė shumė...

Lajme : ‘Politizimi i UP-sė s’ka tė ndalur’
Kyqur 31-07-2012 5:32:30 (958 Lexime)


Njė ditė pasi ėshtė bėrė publike zgjedhja e Ibrahim Gashit, nė postin e rektorit tė Universistetit tė Prishitnės ka reaguar Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut, i cili kėtė mėnyrė tė zgjedhjes se ka quajtur si vazhdimėsi e ndikimit politik nė UP. Sipas tyre, edhe nė kėtė rast, Bordi i Universitetit ka qenė jo objektiv dhe i pasinqertė nė deklarimet e tij.

Mė shumė...

Lajme : Ibrahim Gashi, rektor i ri i UP'sė
Kyqur 30-07-2012 7:04:57 (1014 Lexime)


Kėshilli Drejtues i Universiteti tė Prishtinės e ka zgjedhur, Ibrahim Gashin rektor tė ri tė Universitetit tė Prishtinės, sipas RTK'se.

Nė garė pėr kėtė vend kishin konkurruar pėrveē Ibrahim Gashit edhe Berim Ramosaj, Naser Zabeli, Avdullah Zejnullahu dhe Isa Elezaj.


Lajme : Shteti zviceran njeh diplomat e UNS-sė
Kyqur 19-07-2012 3:46:20 (1508 Lexime)


Strugė, 17 Korrik - Edhe pse ka disa vite qė ėshtė themeluar, UNS ka arritur me sukses tė etalblohet si njė institucion serioz nė vend dhe me gjerė, diplomat e tė cilit njihen nė shumė vende tė botės. Sė fundi nga Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės informojnė se tashmė diplomat e kėtij institucioni tė lartė tė arsimit nė vend njihen edhe nga Zvicra. Guximtar Rushani sekretari i pėrgjithshėm i UNS-sė, tregon se dy tė diplomuar nė ciklin master nė kėtė universitet para disa kohėve me sukses kanė bėrė ekuvalentimin e diplomės nė shtetin helvetik.

Mė shumė...

Lajme : Asllan Bilalli mer 0 vota pėr dekan nė Universitetin e Prishtinės!
Kyqur 10-07-2012 14:52:52 (3311 Lexime)


Asllan Bilalli me zero vota pėrfundon nė pėrzgjedhjen e dekanėve nė Fakultetin Jurdik tė Universitetit tė Prishtinės. Dekani i deritashėm i kėtij fakulteti Bajram Ukaj ka fituar edhe njė mandat tė dytė nė udhėheqje me 40 vota, duke e lėnė pas tė propozuarin tjetėr Asllan Billallin, raporton Zėri.

Mė shumė...

Lajme : Cilėt janė dekanėt e rinj nė UP
Kyqur 10-07-2012 6:03:52 (1725 Lexime)


Nė mbledhjen e Senatit, e cila ėshtė mbajtur tė hėnėn me dyer tė mbyllura, 41 senatorė dhe 16 dekan tė pėrkohshėm kanė dhėnė votėn e tyre duke zgjedhur kėshtu strukturat menaxhuese tė fakulteteve qė do tė marrin detyrėn nga njė tetori i kėtij viti.Nė Fakultetin Filozofik dekan ėshtė zgjedhur Bujar Dugolli me 23 vota duke mundur kėshtu kandidatin tjetėr tė propozuar nga Filozofiku pėr dekan Demė Hoti.

Nė Fakultetin e Filologjisė dekan ėshtė zgjedhur Sedat Kuqi me 28 vota, ndėrsa konkurrenti tjetėr i kėtij fakulteti i cili deri tash ka udhėhequr me postin e dekanit Osman Gashi ka marrė vetėm 12 vota.

Mė shumė...

« 1 2 (3) 4 5 6 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio