Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 21 22 23 (24) 25 26 27 ... 191 »
Lajme : Universiteti i Prishtinės bėhet me rektor tė imponuar nga Qeveria
Kyqur 09-07-2009 2:23:02 (4866 Lexime)


Prishtinė, 9 korrik – Kimisti Mujė Rugova ėshtė zgjedhur tė martėn rektor i Universitetit tė Prishtinės, nė njė proces formal votimi qė ėshtė parė pasdite nė Kėshillin Drejtues, por qė ėshtė diktuar krejtėsisht nga Qeveria.
Tetė nga nėntė anėtarėt e Kėshillit e kanė dhėnė votėn pėr Rugovėn, meqė paraprakisht kryeministri Hashim Thaēi ishte pėrcaktuar pėr kėtė kandidat, ka shkruar e pėrditshmja "Koha Ditore". Kjo pasi, sipas burimeve nė tė cilat thirret kjo gazetė, paraditen e sė martės ishte e paqartė nėse nėntė anėtarėt e organit qė e zgjedh rektorin duhej dhėnė votėn pėr Myzafere Limanin, tė cilėn e mbėshteste ish-rektori Enver Hasani dhe zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi, apo pėr Isa Elezajn, qė e mbėshteste ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj.
Deri pak orė para votimit as qė ishte nė agjendė zgjedhja e tre nga pesė kandidatėt pėr rektorė, tė pėrfshirė nė listėn e ngushtė: Selim Dacin, Shyqyri Galicėn dhe Mujė Rugovėn.

Mė shumė...

Lajme : DEMANT
Kyqur 08-07-2009 12:13:55 (1379 Lexime)


Udhėheqėsia e paligjshme e Universitetit Shtetėror tė Tetovės vazhdon tė plasojė dezinformata, me tė vetmin qėllim qė tė krijojė huti tek opinioni.

Informojmė opinionin se deklarata e dhėnė nė media nga zėdhėnsja e paligjshme e USHT-sė Valdrina Fetai, pėr gjoja borxhin qė ka USHT-ja, ėshtė njė dezinformatė e kulluar dhe njė tentim pėr tė manipuluar me opinionin.
Kjo dezinformatė vėrtetohet edhe nga vetė deklarata e zėdhėnėses, nga se nė njėrėn anė e quan borxh, ndėrsa nė anėn tjetėr thotė se janė paguar tė punėsuarit me kontratė.

Informojmė opinionin se Universiteti Shtetėror i Tetovės ka paguar nė mėnyrė korrekte gjithė stafin akademik dhe punėtorėt teknik-administrativ qė kanė qenė tė angazhuar me kontratė nė vepėr.

Mė shumė...

Lajme : Ministri i Arsimit nė Maqedoni Pero Stojanovski jep dorėheqje
Kyqur 08-07-2009 5:29:47 (1499 Lexime)


SHKUP, 8 KORRIK - Jozyrtarisht mėsohet se ministri i Arsimit dhe Shkencės, Pero Stojanovski ka dhėnė dorėheqje, ndėrkohė qė qeveria akoma nuk e ėshtė prononcuar.

Tashmė gjatė kohė spekulohet se nė qeveri ka pakėnaqėsi pėr punėn e tij. Kulmi i kėsaj pakėnaqėsie ka tė bėjė me faktin se Gjyqi kushtetues pėr njė kohė tė shkurt ka rrėzuar futjen tė mėsim besimit nė procesin arsimor dhe tė testeve eksterne.

Mė shumė...

Lajme : Vela: Si do t`a rikthejė drejtėsinė nė USHT
Kyqur 08-07-2009 5:18:11 (1331 Lexime)


TETOVĖ, 8 KORRIK - Rektori i zgjedhur nga senati dhe qė pretendon bindshėm se ėshtė vetėm ai si udhėheqės ligjor nė postin e rektorit tė USHT-sė, prof.dr. Agim Vela nė njė bisedė pėr “24 orė” ka dhėnė detaje lidhur me zhvillimet mė tė reja rreth universitetit shtetėror, pas ndėrhyrjes sė ministrisė sė Arsimit, por edhe pas emėrimeve tė sė hėnės tė prorektorėve dhe dekanėve nga ana e ushtruesit tė caktuar qeveritar pėr rektorė, Agron Rekės. Rektori Vela ka bėrė tė ditur se po vazhdon betejėn ligjore pėr tė rikthyer tė drejtėn dhe tė vėrtetėn e shkelur nė USHT.

“Situata ėshtė e tendosur nė universitet, pėr shkak se akoma kemi praninė tė forcave tė rendit, ndėrsa tė gjitha zyrat e dekanėve janė hapur nė mėnyrė tė dhunshme dhe janė demoluar. Ne po bėhemi gati pėr ankesat nė Gjykatėn Administrative, Kushtetuese dhe do tė shfrytėzohen tė gjitha rrugėt ligjore rreth kėtyre zhvillimeve”, ka sqaruar rektori i USHT-sė, prof.dr Agim Vela, i cili thekson se nė bazė tė normale ligjore ai ėshtė rektori i plotėfuqishėm i votuar nga shumica e senatit.

Mė shumė...

Lajme : Asistentėt dhe magjistrat e dhunshėm zėvendėsojnė doktorėt e shkencave
Kyqur 07-07-2009 6:05:58 (3062 Lexime)


TETOVĖ, 6 KORRIK - Rektori i dhunshėm i USHT-sė, Agron Reka, tė hėnėn ka emėruar stafin e ri tė prorektorėve dhe dekanėve tė fakulteteve gjegjėse. Nga lista tashmė e publikuar e prorektorėve dhe dekanėve shihet qartė se kemi tė bėjmė me njė degradim tė kėtyre funksioneve. Nė krahasim me bartėsit e ligjshėm tė kėtyre funksioneve, tė emėruarit nga rektori i dhunshėm kanė tituj shkencor mė tė ulėt.

Nė tė gjitha kėto funksione kemi degradim tė titullit shkencor. Kjo listė e prorektorėve dhe dekanėve tregon qartė pėr kualitetin e personave tė emėruar, qė as pėr sė afėrmi nuk mund tė krahasohet me bartėsit legjitim tė kėtyre funksioneve.

Shembull eklatant i kėtij degradimi tė dhunshėm ėshtė emėrimi pa thirrje akademike dhe shkencore i Azis Pollozhanit si prorektor pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, si dhe pensionisti 72 vjeēar, Prof. Dr. Serafim Tomovski, i cili ėshtė emėruar prorektor pėr ēėshtje financiare.

Mė shumė...

Lajme : Osman Kadriu: Ėshtė shkelur autonomia e USHT-sė
Kyqur 06-07-2009 13:54:18 (3171 Lexime)


SHKUP, 6 KORRIK - Prorektori i Universitetit FON dhe eksperti i ēėshtjeve juridike, prof.dr Osman Kadriu ka theksuar se ėshtė e qartė se nė USHT ėshtė cenuar autonomia e universitetit me ndėrhyrjen e tillė tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės

Prorektori i Universitetit FON nė Shkup, prof.dr. Osman Kadriu pėr agjencinė e lajmeve INA ka theksuar se janė krijuar paqartėsi tė mėdha sa i pėrket zhvillimeve tė fundit nė USHT.

“Mendoj se ėshtė e qartė se cėnohet autonomia e Universitetit. Ndėrsa nė anėn tjetėr, me kohė ėshtė dashur tė ndėrhyjė Qeveria pas kontrolleve tė inspektorėve pėr keqpėrdorime dhe jo nė kėtė formė kur paraqiten tani me masa administrative”, ka theksuar Osman Kadriu. Sipas tij, nė kėtė situatė qė ėshtė nė USHT rrugėdalja ėshtė shumė e vėshtirė. “Nė kėtė fazė kemi involvim tė strukturave shtetėrore, mosmarrėveshje tė partive qė janė kyēur drejtpėrdrejt me problemin dhe qė garojnė pėr tė kontrolluar universitetin. Por nga gjithė kjo situatė, viktima janė studentėt”, theksoi prorektori i FON-it, prof.dr. Osman Kadriu.


Lajme : Rektori Vela pėrgėnjeshtron dezinformatat pėr pranim-dorėzimin
Kyqur 06-07-2009 11:28:34 (1409 Lexime)


TETOVĖ, 6 KORRIK - Rektori i USHT-sė, Prof. Dr.Agim Vela ka demantuar tė hėnėn pretendimet e rektorit tė dhunshėm nė USHT, se gjoja ka bėrė pranim- dorėzimin e detyrės.

Nė njė deklaratė pėr media, rektori Agim Vela, ka sqaruar se mė 06.07.2009 bashkė me avokatin dhe pėrfaqėsuesen e OSBE-sė ka shkuar nė zyrėn e tij dhe ka marrė sendet personale.

Sipas rektorit Vela, ky veprim ėshtė keqpėrdorur nga rektori i dhunshėm si pranim-dorėzim. “Kėrkoj qė tė mos manipulohet opinioni me dezinformata tė kėtilla”, thuhet nė demantin e rektorit tė USHT-sė, Agim Vela


Lajme : USHT-ja radhitet nė vendin e dytė nė Maqedoni nė ranglistėn e universiteteve botėrore
Kyqur 06-07-2009 2:27:31 (1208 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės radhitet nė vendin e dytė nė Maqedoni pėr nga cilėsia e kėrkimeve dhe publikimeve shkencore dhe pėr nga kualiteti i standardeve tė vendosura nė procesin arsimor. Ky rangim ėshtė bėrė nga grupi mė i madh hulumtues ” Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSUIC), i cili pėr metodologji ka Parimet e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė nė Berlin ( BPHEI).

Universiteti Shtetėror i Tetovės rangohet nė vendin 3991 nga gjithsej 6000 universitete botėrore . Deri para 3 vitesh ky universitet nuk gjendej nė ranglistėn e universiteteve botėrore . Kjo arritje ėshtė rezultat i menaxhimit tė suksesshėm gjatė periudhės nga tetori i vitit 2006 deri nė fillim tė korrikut tė vitit 2009 nga ana e ish- rektorit tė USHT-sė, Prof.Dr. Sadi Bexhitit dhe rektorit aktual Prof.Dr. Agim Vela si dhe stafit akademik.

Universitetet tjera tė Maqedonisė siē ėshtė ai i “Shėn Kirili dhe Metodi” ėshtė ranguar nė vendin 2072, ndėrsa ai i Evropės Juglindore gjendet nė vendin e 5951.

Sa i pėrket universiteteve tė vendeve fqinje, siē ėshtė Kosova dhe Shqipėria, Universiteti i Prishtinės ėshtė ranguar nė vendin 4452, ndėrsa Universiteti i Tiranės nuk kualifikohet ndėr 6000 universitetet mė tė mira nė botė.


Lajme : Prof. DR. Agim VELA zgjidhet rektor i USHT-sė pėr 4 vitet e ardhėshme
Kyqur 04-07-2009 7:56:30 (3569 Lexime)


TETOVĖ, 4 KORRIK - Nė ambientet e Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė u mbajt mbledhja e Drejtorisė sė Rektoratit, kurse mė orėn 9.00 ėshtė mbajtur edhe mbledhja e Senatit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Nė mbledhjen e Drejtorisė sė Rektoratit dhe Senatit u shqyrtua Aktvendimi nr. 12- 4847/1 me datė 02.07.2009 i Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, si dhe Miratimi i propozimit pėr zgjedhje tė Rektorit tė USHT-sė.Drejtoria e Rektoratit dhe Senati i USHT-sė debatuan lidhur me kėtė Aktvendim tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, ku konstatuan se ėshtė bėrė shkelje e Kushtetutės, Ligjit pėr arsimin sipėror dhe Statutin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Aktvendimi nė fjalė ka afat pėr ankesė 15 ditė nga dita e pranimit, gjė e cila nuk ėshtė respektuar nga ana e personit tė caktuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės, pėr shkak se Dr. Agron Reka nuk ka thirrje mėsimorė
shkencore tė profesorit ordinar siē e parasheh neni 53 i Ligjit pėr Arsimin sipėror (Gazeta zyrtare e RM nr. 35/08). Dr. Agron Reka nė Rektoratin e USHT-sė ka hyrė me dhunė dhe forcat policore dhe militant tė BDI-sė, me ē'rast me dhune ėshtė marrė zyra e Sekretarit dhe ēelėsi i zyrės prej Sekretarit tė pėrgjithshėm tė USHT- sė, si dhe nė mėnyrė tė njėjtė ėshtė thyer brava e derės sė zyrės sė Rektorit dhe ėshtė hyrė pa prezencėn e Rektorit Prof. Dr. Agim Vela, nė tė njėjtėn mėnyrė ėshtė hyrė nė zyrėn e Prorektorit pėr Arsim.

Mė shumė...

Lajme : Vela: Ndėrhyrje e dhunshme me motive politike
Kyqur 03-07-2009 6:03:37 (1365 Lexime)


TETOVĖ, 3 KORRIK - Tė premten, nė njė konferencė pėr shtyp jashtė zyrave tė rektoratit, rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Prof.Dr Agim Vela ka reaguar ndaj ndėrhyrjes sė djeshme tė dhunshme tė Ministrisė sė Arsimit dhe shkencės sė RM-sė nė USHT.

Vendimin pėr shkarkimin e udhėheqėsisė sė universitetit dhe marrjen e dhunshme tė rektoratit nga ana e personave joakademik, rektori Vela e ka quajtur si shkelje flagrante tė tė gjitha akteve pozitive nė Maqedoni.

“Nuk ka dyshim se kėto veprime janė kryekėput politike,tė pajustifikueshme, pėr ēfarė edhe kemi paralajmėruar me kohė opinionin pėr presionet e vazhdueshme qė nė vazhdimėsi i janė bėrė USHT-sė dhe organeve tė tij”, tha ai.

Sipas tij, Ministri i Arsimit dhe Shkencės sė RM-sė ka shkelur tė gjitha procedurat ligjore, duke dorėzuar Vendimin nė dorė “u.d. Rektorit tė ri Agron Reka” dhe pa njoftuar mė asnjė formė paraprakisht Universitetin.

Mė shumė...

« 1 ... 21 22 23 (24) 25 26 27 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio