Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 24 25 26 (27) 28 29 30 ... 191 »
Lajme : Studentet e USHT-sė kėrkuan trajtim tė barabart!
Kyqur 21-05-2009 13:52:29 (2222 Lexime)


TETOVĖ, 21 MAJ - Studentėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), protestuan tė enjten pėr “ti thėnė Jo mbylljen graduale tė USHT-sė,”, sikurse u shpreh Gadaf Uzeiri, kryetari i Parlamentit studentor. Nė krye tė protestės ishte vėnė prof. dr. Fadil Sulejmani, rektori i parė i Universitetit tė Tetovės, i cili iu bashkėngjit grupit studentėve qė te Rektorati ku edhe nisi marshimi. ”Kėrkojmė rishqyrtimin e buxhetit tė vitit 2009, duke respektuar kritere ligjore si numrin e studentėve, fakulteteve, programeve studimore, tė punėsuarve dhe gjendjen infrastrukturore”, tha ai.

Studentėt, gjithashtu kėrkuan hapjen e vendeve tė punės pėr profesorė dhe stafin administrativ e teknik, bazuar nė kėrkesat ligjore, si dhe ndėrprerjen e pasioneve pėrmes dėrgimit tė inspektorėve financiar, qė sipas studentėve nuk vizitojnė asnjė universitet tjetėr shtetėror pėrveē se USHT-nė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt mos tė bėhen zė i politikės
Kyqur 20-05-2009 11:34:57 (1324 Lexime)


SHKUP, 19 MAJ - Do tė kėrkohet pėrgjegjėsi pėr ēdo keqpėrdorim tė mjeteve financiare tė cilat i ndahen Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) nga buxheti i shtetit dhe nuk do tė lejojmė qė dikush tė pasurohet me kėto para. Kėshtu ėshtė shprehur, tė martėn zėvendėskryeministri Abdylaqim Ademi nė njė deklaratė me tė cilėn ka komentuar situatėn e tensionuar qė ka shkaktuar raporti i revizorėve financiar pėr keqpėrdorim tė 300 mijė eurove si dhe pėr shkak tė propozimit tė Qeverisė pėr shkurtimin e 10 milionė denarėve me ribalancin e buxhetit tė kėtij viti. USHT-ja, sipas tij, ėshtė universiteti tė cilit i janė shkurtuar mė sė paku mjete (nė pėrqindje) pėr dallim prej universiteteve tjera publike dhe kjo ėshtė rezultat i masave qė Qeveria ka marrė pėr shkak tė krizės globale, tha Ademi.

Mė shumė...

Lajme : Kėrkohen studime falas
Kyqur 19-05-2009 2:11:40 (1275 Lexime)

SHKUP, 19 MAJ - Njė tjetėr protestė studentore, pėrveē atyre tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės do tė vjen tė enjten, por kėsaj radhe nė Shkup dhe para Rektoratit tė Universitetit “Shėn Kirili dhe Metodi”. Dallon shumė edhe motivi i kėrkesės. Pėrderisa nė Tetovė do tė protestohet pėr tė kėrkuar financim optimal, me tė cilin do tė garantohet funksionimi i USHT-sė si institucion publik, nė Shkup do tė protestohet pėr tė kėrkuar studime falas. Grupi joformal i studentėve tė UKM-sė, tė hėnėn mbrėma kishte paralajmėruar tė organizojė tribunėn “Indeks i lirė”, nė tė cilėn do tė paraqiten kėrkesat dhe qėllimet e protestės. nė Shkup.

Mė shumė...

Lajme : Protesta mbarėpopullore nė mbrojtje tė USHT-sė
Kyqur 19-05-2009 1:45:54 (1233 Lexime)


TETOVĖ, 19 MAJ - Parlamenti studentor i USHT-sė, skajshmėrisht i indinjuar nga, sikurse thonė, “veprimet e vazhdueshme tė Qeverisė dhe Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, e qė cenojnė drejtpėrsėdrejti autonominė dhe integritetin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe studentėve”, fton tė gjithė studentėt, maturantėt, profesorėt, qytetarėt, shoqatat joqeveritare dhe tė gjithė faktorėt relevantė nė vend nė njė protestėn mbarėpopullore. Protesta me tė cilėn studentėtė pretendojnė tė vihen nė mbrojtje tė autonomisė sė USHT-sė, do tė mbahet ditėn e enjte, mė 21 maj 2009 Organizatorėt e protestės, nė presskonferencėn e sė hėnės, kanė bėrė tė ditur se marshimi do tė nisėn nga Rektorati i USHT-sė (nė orėn 12) prej ku shkohet nė shesh te qendra e Tetovės. Sipas studentėve “vija e kuqe deri ku mund tė durohet diskriminimi dhe cenimi i autonomisė sė Universitetit definitivisht ėshtė tejkaluar”.

Mė shumė...

Lajme : Politikanė pėr “faqe tė zezė”
Kyqur 19-05-2009 1:44:35 (1525 Lexime)


Laura PAPRANIKU

Ka kohė qė i ka dalė boja klasės politike shqiptare, kėtė nė Maqedoni, pasi me veprimet e tyre destruktive dhe funksionimin, apo mė saktė vegjetimin politik, nuk japin as shans qė t’i pėrcaktosh nė janė majtistė apo djathtistė. Qė ironia tė jetė ende mė e madhe politikanėve tanė u ka humbur sensi i reagimit edhe pėr ēėshtje qė nuk kanė lidhje me orientime dhe ngjyra partisė, sikurse ėshtė ēėshtja e Universitetit. Me ribalancin e buxhetit, Qeveria propozoi qė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) t’i hiqen 10 milionė denarė, nga pjesa e investimeve kapitale edhe atė nė njė kohė kur USHT ka mungesė jashtėzakonisht tė madhe tė hapėsirave pėr punė dhe kur janė nė ndėrtim e sipėr objektet e dy fakulteteve. Reagimi i klasės politike ishte pėr “faqe tė zezė”.

Mė shumė...

Lajme : Dhurohen libra amerikan pėr studentėt
Kyqur 15-05-2009 10:57:01 (1321 Lexime)


TETOVĖ, 15 MAJ - Tė shtunėn nė Tetovė do tė dhurohen libra amerikan pėr anėtarėt e Kėndit Amerikan nė Tetovė dhe pėr gjithė nxėnėsit, studentėt, qytetarėt dhe dashamirėt e librave tė sferave tė ndryshme. Gjithashtu nė kėtė ditė do tė lexohen edhe pėralla dhe tregime pėr mė tė fėmijė. Gjatė kėsaj ngjarje do tė mund tė diskutohet edhe pėr libra tė drejtimeve tė ndryshme me pėrfaqėsuesit e Vullnetarėet e Korpusit tė Pėqės tė SHBA-ve, tė cilėt do tė sjellin ushqim tradicional pėr tė provuar qytetarėt e Tetovės dhe tė Gostivarit.

Mė shumė...

Lajme : Nė rrezik ekzistimi i USHT-sė
Kyqur 15-05-2009 3:35:04 (1369 Lexime)


TETOVĖ, 15 MAJ - Shkurtimi i 10 milionė denarėve nga buxheti i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) qė ėshtė propozuar nga ana e Qeverisė, ka vėnė nė alarm kėtė universitet, ku edhe zyrtarisht vendosin nė pikėpyetje pėrfundimin e dy objekteve, qė kanė nisur tė nderohen nė 2006-ėn pėr fakultetet e Juridikut dhe Ekonomikut. Tė enjten, USHT- ka reaguar edhe zyrtarisht ndaj propozimit tė Qeverisė pėr ribalancin e Buxhetit tė shtetit, i cili pritet tė miratohet sė shpejti nė Parlament, ndėrsa u apelojnė deputetėve qė tė reagojnė urgjentisht ndaj, sikurse thonė kėtij diskriminimi tė pakuptimtė. “USHT ėshtė institucion publik i arsimit tė lartė dhe duhet tė ketė trajtim adekuat dhe proporcional nga Qeveria e Maqedonisė, si ēdo institucion tjetėr buxhetor.

Mė shumė...

Lajme : Ribalanci i shkurton USHT-sė 10 milionė denarė
Kyqur 14-05-2009 7:27:44 (1385 Lexime)


SHKUP, 14 MAJ - Buxheti i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) do tė jetė pėr 10 milion denarė mė i lehtė. Me ribalancin e Buxhetit, i propozuar ditė mė parė, nga 50 milionė denarėt qė ishte planifikuar tė harxhohen nė investimet kapitale pėr vitin 2009, Qeveria ka propozuar qė prej asaj shume tė hiqen 10 milionė. Mjetet u janė shkurtuar edhe universiteteve tjera publike nė Maqedoni, mirėpo nevojat e USHT-sė pėr mbėshtetje financiare llogaritet tė jenė mė tė larta nė shtet. Jo vetėm sepse ėshtė universitet i vetėm publik nė gjuhėn shqipe (karshi tre universiteteve nė gjuhėn maqedonase) dhe ėshtė i dyti pėr nga numri i studentėve, por ėshtė universitet me vetėm katėr vjet financim nga shteti dhe pėr infrastrukturėn e USHT-sė shteti nuk ėshtė shpenzuar t’ia sigurojė objektet dhe hapėsirat, sikurse ndodhi me Universitetin e Shtipit i cili nisi me punė vjet nė hapėsira komplet tė siguruara.

Mė shumė...

Lajme : Takohen pėr tė katėrtėn herė antarėt e studentet.info
Kyqur 12-05-2009 7:54:47 (1544 Lexime)


TETOVĖ, 12 MAJ - Nė ambientet e Universitetit tė Evropės Juglindore (UEJL) nė Tetovė, anėtarėt e forumit “Studentet.info” u takuan pėr herė tė katėrt duke shpalosur maskat dhe duke diskutuar pėr problemet e shumta , tė cilat vazhdimisht kanė qenė nė fokus tė kėtij komuniteti virtual. Nė kėtė takim u pėrfol edhe pėr mos prezencėn e femrave duke i quajtur si frikacake per tu pėrballur drejtėpėrsedrejti me diskutimet qe u hapen nė kėtė takim. Temat fetare, zėnkat mes anėtarėve,organizmi i takimeve shkencore kanė qenė debatet mė aktive ku tė gjithė anėtarėt shprehėn mendimet e tyre pėr tė realizuar njė forum tė suksesshėm ku nė tė ardhmen tė debatohet nė mėnyrė kulturore duke respektuar ēdo mendim tė ēdo anėtari.

Mė shumė...

Lajme : Barry Hillenbrand: Mediumet online mė afėr dhe me shpejt tek lexuesi!
Kyqur 08-05-2009 13:49:09 (1471 Lexime)


TETOVĖ, 08 MAJ - Barry Hillenbrand gazetari I gazetės “TIME” ka mbajtur njė ligjeratė nė Kėndin Amerikan mbi mediumet e vjetra dhe mediumet e reja. Nė ligjeratėn e tij Hillenbrandi ka folur pėr dallimet e gazetarisė sė vjetėr dhe tė re.

Ai u ndal tėk mediat e reja dhe I ka vlersuar ata si njė mundėsi pėr tė komunikuar mė shpejt nė publik.

Hillenbrandi tha se mediumet online I japin mundėsi pėr ti pasur qasje tė shpejet nė informacion.

Gjithashtu Barry Hillenbrand pėrgėzoi punėn e faqes studentore studentet.info si tė sukseshme.


« 1 ... 24 25 26 (27) 28 29 30 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio