Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 25 26 27 (28) 29 30 31 ... 191 »
Lajme : Veton Latifi promovon dy libra pėr demokracinė
Kyqur 07-05-2009 7:28:52 (1933 Lexime)


TETOVĖ, 7 MAJ - ‘Konceptet e Demokracisė’ dhe ‘Lidershipi Politikė’ janė dy librat e rinj tė autorit Veton Latifi qė sot u promovuan nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė.
Kėta tituj janė pjesė e botimeve tė shkollės pėr demokraci dhe lidership tė organizuar nga Instituti pėr Demokraci dhe zhvillim i pėrkrahur nga fondacioni Ballkanik pėr Demokraci.

Recensenti i librit profesor Kadri Metaj deklaroi se demokracia qė nga antika e deri tani vazhdon tė jetė njė sfidė, preokupim dhe inspirim si pėr mendjet krijuese edhe pėr praktikat e qeverisė dhe ambicieve liridashėse.

“Nuk janė tė paktė autorėt tė cilėt pėrballė kėsaj teme tė madhe dhe praktikave tė saj ndonjėherė popujt i klasifikojnė nė infantil dhe madhorė, pikėrisht nė raport me demokracinė dhe aftėsinė e popujve apo kombeve pėr ta implementuar atė.

Mė shumė...

Lajme : “Public Speaking” nga SHBA-tė pėr studentėt shqiptar
Kyqur 07-05-2009 1:37:44 (1426 Lexime)

TETOVĖ, 6 MAJ - Kėndi Amerikanė nė Tetovė me sukses ka realizuar programin “Public Speaking” pėr shkathtėsi nė tė folurit publik nga trajner amerikanė pėr nxėnėsit dhe studentėt shqiptar.

Tė mėrkurėn nė mbrėmje ėshtė shėnuar njė ceremoni modeste janė ndarė ēertfikatat e para pėr pėr njė grup nxėnėsish tė shkollave tė mesme dhe studentėsh, tė cilėt gjatė dy muajve tė kaluar janė trajnuar pėr shkathtėsi nė tė shprehurit nė publik dhe metodave tė reja tė prezantimeve tė ndryshme nė gjuhėn angleze.

“Jam mrekulluar gjatė seancave tė programit “Public Speaking”, ku kam pasur nderin qė tė shoh nga katėr prezantime tė ndryshme nga secili pjesėmarrės me tematikė tė ndryshme dhe tė gjitha nė gjuhėn angleze” theskoi Gėzim Sulejmani, Koordinator i Kėndit Amerikan nė Tetovė.

Ndėrkohė edhe pjesėmarrėsit janė shprehur shumė tė kėnaqur. Fuat Pajaziti student i Universiteti Shtetėror tė Tetovės , nuk ka lėshuar asnjė seancė dhe thotė se ka mėsuar shumė gjėra tė reja dhe metoda tė prezantimit nė publik.

Mė shumė...

Lajme : Doli nga shtypi libri i Doc. dr. Ylber Selės
Kyqur 06-05-2009 11:24:06 (1591 Lexime)


VJENĖ- Ditė mė parė doli nga shtypi libri me titull “Der Konflikt in Mazedonien im Hinblick auf eine zukünftige Mitgliedschaft in die Europäische Union" (Konflikti nė Maqedoni duke pasur parasysh anėtarėsimin e saj ne Unionin Evropian), i Doc. dr. Ylber Selės, mėsimdhėnės nė Fakultetin e Administratės Publike dhe Shkencave Politike, UEJL-Tetovė. Libri ėshtė botuar nga njė shtėpi botuese me famė nė Gjermani (Der Südwestdeutsche Verlag für Hochschulschriften, http://www.svh-verlag.de/).

Kjo shtėpi botuese boton vetėm disertacione, punime habilitimi dhe hulumtime tė nivelit tė lartė.

Ēdo vit, mė shumė se 25 000 akademikė nė hapėsirėn gjermanofone hartojnė punime tė tilla. Kjo shtėpi botuese pėrzgjedh studimet mė tė mira dhe i boton ato. Edhe interesi i shkencės dhe sipėrmarrjeve pėr kėto rezultate aktuale tė hulumtimit ėshtė i madh. Libri tanimė ndodhet ne shitje ne te gjitha libraritė e shteteve tė Unionit Evropian dhe kushton 78 euro.


Lajme : Nė dhjetėvjetorin e vrasjes nė Prishtinė u pėrkujtua profesor Fehmi Agani
Kyqur 05-05-2009 15:35:17 (1230 Lexime)


PRISHTINĖ, 5 MAJ - Sot nė Prishtinė, nė 10-vjetorin e vrasjes sė atdhetarit dhe politikanit tė mirėnjohur, Fehmi Agani, nėn pėrkjudesjen e Presidentit tė Republikės Fatmir Sejdiu, ėshtė mmbajtur njė akademi pėrkujtimore kushtuar kėsaj figure tė shquar pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, ku kanė marrė pjesė udhėheqėsit mė tė lartė vendit tonė dhe personalitete tjera nga jeta politike e akademike.

Mė shumė...

Lajme : Programi “Karriera Ime”, urė lidhėse mes nevojave tė bizneseve dhe studentėve
Kyqur 05-05-2009 7:02:06 (1474 Lexime)


TETOVĖ, 5 MAJ - USAID nė bashkėpunim me Komunėn e Tetovės ka promovuar tė martėn nė sallėn e komunės Programit Nacional pėr punė praktike dhe punėsim‘’Karriera Ime’’. Ky program pėrfaqėson urė mes nevojave tė bizneseve pėr fuqi punėtore dhe universiteteve e shkollave tė mesme si burime tė krijimit tė kapitalit njerėzorė. Menaxherėt e kompanive dhe studentėt e pranishėm nė kėtė promovim janė njoftuar nga ana e pėrfaqėsuesve tė USAID-it pėr mundėsitė qė i ofron ky program nė proceset reale tė punės gjatė edukimit formal si dhe nė aftėsimet e tyre praktike si shtesė e ngritjes sė tyre teorike.

Mė shumė...

Lajme : Bursat pėr studime nė SHBA prezantohen nė Tetovė
Kyqur 05-05-2009 4:05:45 (1514 Lexime)


Ambasada e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Shkup tė mėrkurėn do tė tė bėj prezantimin e Programit Fulbright pėr vitin e ardhshėm akademik. Ftohen tė gjithė tė interesuarit qė tė marrin pjesė nė kėtė prezantim rreth bursave tė studimit nėpėr universitetet e SHBA-ve qė do tė mbahet nė Kėndin Amerikan nė Tetovė tė mėrkurėn me fillim nė ora 13 00. Aty do tė mund tė parashtrohen pyetje tė ndrsyhme dhe tė bashkėbisedohet me qėllim tė informimit sa mė tė drejt rreth bursave amerikane. Tema e prezantimit do tė jetė "Fulbright Programs" dhe do tė paraqitet nga Albion Abdullai, pėrgjegjės nė Qendrėn pėr Resurse tė informacionit. Me kėtė rast Ata qė fitojnė kėtė mundėsi quhen studentė me bursa Fulbright dhe marrin para tė mjaftueshme pėr udhėtime, arsimim dhe jetesė. Programi financohet nga qeveria e Shteteve tė Bashkuara, qeveritė e vendeve tė tjera dhe organizata privateProgrami "Fulbright" ndėrkombėtar ka nė bazė tė saj shkėmbimin arsimor, tė ngritur nė vitin 1946 nga qeveria e SHBA-sė, nė bazė tė legjislacionit tė paraqitur nga ish-Senatori J. Ėilliam Fulbright nga Arkansasi. Synimi i tij ėshtė tė "rrisė mirėkuptimin e ndėrsjellė mes popullit tė Shteteve tė Bashkuara dhe popujve tė vendeve tė tjera".

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e Akademisė: “Na i grinė” pikturat
Kyqur 02-05-2009 7:07:25 (1568 Lexime)


TIRANĖ, 2 MAJ - Nė Akademinė e Arteve, punimet tė cilat i realizojnė gjatė vitit tė studimit studentėt e pikturės nė atelie, ndodh qė tė zhduken nga sallat e pikturės pa gjurmė. Ky fenomen po bėhet gjithmonė dhe mė shqetėsues pėr studentėt, tė cilėt ankohen pėr vjedhjen e pikturave tė tyre.

Por, kėta tė fundit tregojnė se nuk kanė bėrė njė ankesė nė dekanat, pėr shkak se nuk besojnė qė pikturat e tyre do tė gjenden. Ndėrkohė qė tė dyshuarit kryesorė sipas studentėve, janė po bashkėmoshatarėt e tyre, tė cilėt mund t'i pėrdorin pikturat e tyre pėr t'i prezantuar si tė tyret pėrpara komisioneve semestrale, ose gjithashtu dhe pėr tė marrė telajot dhe pėr tė pikturuar sėrish mbi to.

Mė shumė...

Lajme : Pėrpara USAID-it prezantohet puna e suksesshme e studentet.info
Kyqur 30-04-2009 8:58:23 (1951 Lexime)


TETOVĖ, 30 PRILL - Drejtori i ueb faqes Studentet.info, Rami Mislimi, ėshtė takuar tė enjten nė Kėndin Amerikan nė Tetovė me drejtorin e Zyrės pėr arsim nė USAID, Dvejn Li.

Gjatė kėtij takimi, Mislimi ka prezantuar ueb faqen Studentet.info dhe punėn qė ėshtė bėrė deri mė tani nė afirmimin e studentėve dhe ideve tė tyre, por edhe nė tė njėjtėn kohė edhe hulumtimet tė cilat kanė mundėsuar luftimin e dukurive negative nė universitetet shqiptare.


Lajme : Monografi pėr studentėt e gazetarisė
Kyqur 30-04-2009 0:25:41 (1695 Lexime)


PRISHTINĖ, 30 PRILL - Duke i marrė pėrvojat nga Universitetet evropiane dhe amerikane, Demir Reshiti ka botuar librin monografik tė titulluar “Libri i Gjeneratės”, qė i pėrkushtohet studentėve tė Gjeneratės sė Dytė tė degės sė Gazetarisė sė Universitetit tė Prishtinės. Autori i librit, ka thėnė se praktika tė tilla duhet tė ndiqen edhe nga degė tjera tė UP-sė

Mė shumė...

Lajme :  Ditė tė hapura tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės
Kyqur 30-04-2009 0:05:35 (1202 Lexime)


TETOVĖ, 30 PRILL - Qindra maturantė, studentė tė ardhshėm, sot e vizituan Universitetin Shtetėror tė Tetovės qė tė informohen pėr kushtet pėr regjistrim. Profesorėt, prorektorėt dhe personat pėrgjegjės pėr politikėn e regjistrimit hollėsisht i informuan studentėt e ardhshėm pėr kushtet dhe kriteret pėr regjistrim nė secilin prej 11 fakulteteve.

"Ēdo vit organizojmė ditė tė hapura qė t'i njoftojmė studentėt e ardhshėm me kushtet dhe kriteret pėr regjistrim. Kemi kushte tė vėshtira pėr punė pėr shkak tė problemeve hapėsinore, por shpresojmė se nga viti i ardhshėm do tė pėrfundojė ndėrtimi i dy objekteve, me tė cilėt do tė lehtėsohet puna dhe ndjekja e mėsimit", tha prorektori pėr mėsim, Fejzulla Shabani.

Mė shumė...

« 1 ... 25 26 27 (28) 29 30 31 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio