Studentet.info
RSS Feed
« 1 2 3 (4) 5 6 7 ... 191 »
Lajme : DIPLOMA E UNIVERSITETIT NDĖRKOMBĖTAR TĖ STRUGĖS VIJON ME NJOHJEN NĖ SHTETE TĖ NDRYSHME TĖ AMERIKĖS
Kyqur 09-07-2012 3:47:38 (2814 Lexime)


((AERC) – American Education Resarch Corporation, Credentials Evaluation Service, vėrtetoi se Anileda Agron Leka ka pėrfunduar njė program tre vjeēar universitar nė Fakultetin Ekonomik tė Universitetit Ndėrkombėtar nė Strugė, Maqedoni, gjatė 2008-2011, duke marrė gradėn e Bachelor of Economics, mė 30 qershor, 2011: "Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės ėshtė njė institucion privat i miratuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės, Maqedoni dhe njė insitucion i arsimit tė lartė i akredituar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Mė shumė...

Lajme : Largohet nga USHT-ja “koka” e anatomisė
Kyqur 06-07-2012 7:30:51 (2322 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės, mė 27 qershor tė kėtij viti ka sjellė vendim tė nėnshkruar nga rektori, Agron Reka, pėr largimin nga puna tė profesorit tė anatomisė, Prof.Dr. Agim Vela. Nė asryetimin e kėtij vendimi thuhet se profesorit Vela i ndėrpritet kontrata e punės si mėsimdhėnės nė Fakultetin e Shkencave Mjekėsore nė USHT, pėr shkak se ai ligjėron njėkohėsisht edhe nė Universitetin e Prishtinės.

Prof.Dr. Agim Vela ėshtė shtetas i Maqedonisė. Me largimin e tij, realisht rrezikohet edhe akreditimi i Fakultetit tė Mjekėsisė nė USHT-tė, nga se ėshtė i vetmi, i cili i plotėson tė gjitha kushtet e nevojshme, thirrjet shkencore pėr funksionimin normal tė mėtejshėm tė Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė.

Mė shumė...

Lajme : ISHA konfirmon, ‘Vullnet Ameti nė mėnyrė tė paligjshme ka fituar gradėn Docent’
Kyqur 06-07-2012 7:11:48 (1146 Lexime)


Inspektorati shtetėror i arsimit (ISHA) ka konfirmuar dokumentin nė tė cilin njė ditė mė parė e zbuloi Alsat-M, ku thuhet se rektori aktual i USHT-sė Vullnet Ameti, nė mėnyrė tė paligjshme ka fituar gradėn shkencore ‘Docent’. “Lidhur me mbikėqyrjen pas parashtresės me numėr 21-136/20 nga 26.04.2011, ėshtė konstatuar shkelje e nenit 135 tė ligjit pėr arsim tė lartė, si dhe nenet 89 dhe 96 nga Statuti i Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Pėr tė njėjtėn ėshtė parashtruar kėrkesė deri tek Gjykata themelore Tetovė”, thuhet nė pėrgjigjen me shkrim tė inspektoratit.
Ndėrkaq sa pėr ilustrim, neni 135 i ligjit pėr arsim tė lartė parashikon:

Mė shumė...

Lajme : Inspektorati konteston rektorin Ahmeti
Kyqur 06-07-2012 4:03:18 (1132 Lexime)


Tetovė- Ushtruesi i detyrės rektor i Universitet Shtetėror tė Tetovės, Vullnet Ameti, nė mėnyrė tė paligjshme ka fituar titullin shkencor “Docent”. Kėshtu qėndron nė dokumentin e Inspektoratit Shtetėror tė Arsimit tė cilin e zbuloi Alsat-M e qė mban datėn 26.04.2011. Sipas kėtij dokumenti tė firmosur nga ish drejtori i Inspektoratit Gjorgje Arsov, madje pėr shkak tė kėtyre shkeljeve ėshtė ngritur procedurė kundėrvajtėse nė Gjykatėn Themelore tė Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Tre kandidatė pėr rektor tė UP-sė
Kyqur 04-07-2012 4:25:36 (1283 Lexime)


Prishtinė, 4 korrik – Ibrahim Gashi ka lėnė postin e zėvendėsministrit tė Punėve tė Jashtme dhe tė nėnkryetarit tė Aleancės Kosova e Re me synim qė tė bėhet rektor nė Universitetin e Prishtinės. Emri i tij figuron nė listėn e tre kandidatėve, tė cilėt deri tė martėn pasdite kanė qenė tė vetmit qė kanė konkurruar pėr postin e tė parit tė UP-sė. Pėrveē Gashit, postit tė rektorit ia kanė mėsyrė edhe Berim Ramosaj e Valon Murtezaj. Konkursi ėshtė hapur mė 20 qershor dhe mbyllet sot, mė 4 korrik, shkruan sot “Koha Ditore”.

Mė shumė...

Lajme : UNS KRYESON SĖRISH LISTĖN E VLERĖSIMIT TĖ UNVERSITETEVE PRIVATE NGA KE PĖR REPUBLIKĖN E MAQEDONISĖ
Kyqur 02-07-2012 2:42:57 (1407 Lexime)


Procedurat vlerėsuese tė Komisionit Europian, nėpėrmjet programit ‘Erasmus Mundus’, cilėsuan edhe kėtė vit Universitetin Ndėrkombėtar tė Strugės, si institucionin mė rigoroz dhe efikas sė Arsimit tė Lartė Privat nė Republikėn e Maqedonisė.

Kjo konsideratė e lartė e Komisionit Europian pėr Universitetin Ndėrkombėtar tė Strugės, iu dėshmua edhe nė Tabelėn e Granteve tė shpallur nga ‘Erasmus Mundus’ pėr universitetet e rajonit, ku UNS kryeson disa shifra mė shumė pėr mobilitetin e studentėve, profesorėve dhe mjeteve financiare, nė krahasim me unversitetet e tjera private qė operojnė nė Republikwn e Maqedonisė.

Mė shumė...

Lajme : Dorėhiqet Rektori i USHT-sė, Vullnet Ameti rektor i Ri
Kyqur 28-06-2012 5:56:52 (1134 Lexime)


Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Agron Reka ka dhėnė dorėheqje nga posti i tij. Lajmi bėhet i ditur nga shėrbimi pėr informim i universitetit.

Hollėsi tė tjera pritet tė jepen gjatė ditės, lidhur me procedurėn e mėtejmė dhe shpalljen e zgjedhjeve tė reja nė USHT.

Nė detyrėn e ushtruesit tė detyrės sė rektorit ėshtė caktuar pėrkohėsisht Vullnet Ahmeti, prodekan i deritanishėm.

Mė shumė...

Lajme :  UNS vijon me nostrifikimin e diplomave amerikane
Kyqur 27-06-2012 4:07:18 (1960 Lexime)


Diplomat qė marrin studentėt e Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės janė nostrifikuar pa asnjė konflikt dhe tejzgjatje procedurash nga institucionet pėrkatėse arsimore, tė shteteve tė ndryshme nė botė.

Ky proces i pėrhershėm dhe kredibil vjen si rezultat i bashkėpunimit tė frytshėm dhe reciprok pėr disa vite me radhė mes UNS-sė dhe American Heritage University of Southern California, me tė cilin nė vazhdimėsi kėmbehen student dhe staf akademik nė kuadėr tė projekteve dhe trajnimeve tė pėrbashkėta.

Ky bashėkpunim universitar realizohet me sukses nė kuadėr tė programit arsimor dhe sistemit tė kredive, bėjnė tė ditur nga UNS.

Univeristeti Ndėrkombėtar i Strugės nė vazhdimėsi ka publikuar dokumentet e nostrifikimit me secilin shtet, respektivisht dokumentet e komisioneve tė njohjes sė diplomave tė huaja pranė ministrisė pėrkatėse.

Mė shumė...

Lajme : Diplomat nė USHT, tė ndėrhyjnė ndėrkombėtarėt !
Kyqur 26-06-2012 12:35:07 (1274 Lexime)Ende asnjė qėndrim nga USHT-ja se ēfarė ndodh me studentėt tė cilėt nuk mundė tė marrin diplomat nė kėtė institucion arsimorė. Edhe gjatė tentimit tonė tė sotėm pėr tė marrė prononcim zyrtarė pėr temėn nė fjalė, dhe pėr tė incizuar se si duket njė diplomė qė jepet nga USHT-ja, pėrgjigjja ishte negative. Nga ana tjetėr, studentėt dhe prindėrit qė kanė kėtė hall, zgjidhjen vazhdojnė ta kėrkojnė nėpėr institucionet tjera tė vendit dhe ato ndėrkombėtare.

Mė shumė...

Lajme : SKV: Kamishi me diplomė false, Haxhiu i quan rrugaēė
Kyqur 22-06-2012 3:19:44 (1357 Lexime)


Lėvizja studentore “Studim, Kritikė,Veprim” pohon se diploma e doktoratės sė deputetit tė Kuvendit tė Kosovės, Bekim Haxhiu, ėshtė false. Durim Jashari, nga kjo lėvizje studentore, e cila njihet pėr gjetjen e skandaleve brenda UP-sė, ka bėrė tė ditur dje, nė njė konferencė pėr medie, se Bekim Haxhiu, i njohur si Kamishi, pėrveēqė ėshtė zgjedhur nė mėnyrė antiligjore asistent nė Fakultetin e Mjekėsisė, nuk dihet se nė cilin fakultet e ka kryer doktoratėn.

Mė shumė...

« 1 2 3 (4) 5 6 7 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio