Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 28 29 30 (31) 32 33 34 ... 191 »
Lajme : Reagim i absolventėve tė Komunikimit - UEJL"E guximshmja", Migena Gorenca"
Kyqur 27-03-2009 10:18:31 (1628 Lexime)

Ne studentėt e Shkencave tė Komunikimit pranė UEJL-sė ngremė zėrin kundrejt mungesės sė objektivitetit gjatė informimit tė medieve, e vėrejtur qartazi gjatė fushatės pėr zgjedhjet e 22 marsit dhe ndjejmė keqardhje qė nė shekullin e informacioneve ende nė Maqedoni duhet qė tė pėrballemi me cenim tė etikės profesionale dhe me gazetari joobjektive.

Nė prag tė heshtjes parazgjedhore, “e guximshmja”, Migena Gorenca, kryeredaktore e RTVM-sė, mori pėrsipėr tė flasė kundėr kandidatit pėr kryetar komune tė Gostivarit prof. Rufi Osmani nė njė televizion publik sikundėr ėshtė RTVM-ja, i cili nė vend se tė shėrbejė si servis publik i taksapaguesve, po pėrdoret nga subjektet politike pėr tė fshirė mėkatet e tyre dhe nuk arrin tė dalė nga kthetrat e politikave ditore.

Mė shumė...

Lajme : Njė libėr nė gjermanisht pėr gjuhėn shqipe
Kyqur 27-03-2009 5:55:56 (1779 Lexime)


TETOVĖ, 27 MARS - Doli nga shtypi libri i Doc. dr. Izer Maksutit, mėsimdhėnės dhe shef i programit studimor tė gjuhės dhe letėrsisė gjermane nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.

Libri me titull: “Internationalismen im Albanischen. Eine kontrastive Untersuchung unter besonderer Berücksichtigung des Alltagswortschatzes: Albanisch, Deutsch, Englisch, Französisch" (Ndėrkombėtarizmat nė shqip - njė studim kontrastiv me vėshtrim tė veēantė tė leksikut tė pėrditshėm nė shqip, gjermanisht, anglisht dhe frėngjisht) ėshtė botuar nga njė shtėpi botuese me famė nė Gjermani. Shtėpia botuese (Der Südwestdeutsche Verlag für Hochschulschriften, http://www.svh-verlag.de/) boton vetėm disertacione, punime habilitimi dhe hulumtime tė nivelit tė lartė.
Ēdo vit, mė shumė se 25 000 akademikė nė hapėsirėn gjermanofone hartojnė punime tė tilla. Kjo shtėpi botuese pėrzgjedh studimet mė tė mira dhe i boton ato. Edhe interesi i shkencės dhe sipėrmarrjeve pėr kėto rezultate aktuale tė hulumtimit ėshtė i madh.

Mė shumė...

Lajme : Ja obstruksionet e Komunės sė Tetovės ndaj USHT-sė
Kyqur 26-03-2009 8:50:00 (3775 Lexime)


TETOVĖ, 26 MARS - Komuna e Tetovės ka penguar disa projekte qė kanė tė bėjnė me Universitetin Shtetėror tė Tetovės nė sferėn e urbanizimit, duke pamundėsuar pėrmirėsimin e jetės dhe standardit studentor dhe universitar.

Nė vend qė tė kyēet nė projektet e dėrguara nga ana e USHT-sė, Komuna e Tetovės ka zgjedhur tė heshtė apo tė kthejė pėrgjigje negative, me ērast ka pamundėsuar realizimin e projekteve shumė tė domosdoshme pėr universitetin shqiptar.

Nė kėrkesėn e USHT-sė pėr lejimin e vendit pėr ndėrtimin e kompleksit universitar, i cili do tė shndėrronte USHT-nė nė universitet modern evropian, Komuna e Tetovės as qė e ka shqyrtuar tė njėjtėn. Nga heshtja e Komunės po dėmtohet procesi i punės akademike nė USHT.
Komuna ėshtė treguar indiferente edhe ndaj kėrkesės sė USHT-sė pėr urbaniziminn e objekteve tė USHt-sė nė Reēicė tė Madhe, duke i lėnė tė njėjtat qė tė vazhdojnė tė figurojnė si ndėrtime tė egra. Edhe pse mjetet janė siguruar nga Ministria e Transportit pėr urbanizimin e kėtyre hapesirave (me iniciative tė USHT-sė), Komuna nuk ka aplikuar pėr urbanizimin e parcelave nė Reēicė tė Madhe.
(shih faksimiklin 2)

Mė shumė...

Lajme :  “Baba” sėrish nė aksion, ja shanė nėnėn Profesorit!
Kyqur 18-03-2009 4:16:00 (3603 Lexime)


SMS i Rektorit Enver Hasani drejtuar Profesorit Reēica-“Lope, a paske ba padia a? Qyqan i mutit je. I tille kije me qene tan jeten. Ama kije me hup gjyqin e masandej kije me vazhdue me pushit k... tem, te Ramushit dhe te Blerim Shales. Kije me marr vesh sa i fort asht Baba ne kete shoqni. Kam me ti pi dhambet. Ti nuk ke pas kundershtar ma te fort. Je mesue me pishpirika more mut”.

PRISHTINĖ, 18 MARS - Rektori kryen veprėn e dytė penale ndaj profesor Reēicės, e kėrcėnon ashpėr, ia shan nėnėn dhe sėrish: seksi oral!

Kur profesori universitar mr. Shemsi Reēica kishte bėrė padinė private penale ndaj rektorit Enver Hasani, mė 5 mars 2009, nuk e kishte vrarė mendjen se i kishte hapur vetes telashe edhe mė tė mėdha nga ato qė ia kishte hapur vetes pas botimit tė analizės kritike ndaj gjendjes nė Universitet.

Mė 10 mars 2009, rreth orės 11 e 15 minuta, gazeta ka provuar ta plotėsojė anėn profesionale, duke intervistuar anėn tjetėr tė tregimit, rektorin Hasani, por nė ato momente, sipas njė nėpunėseje nė rektorat, rektori ishte duke u intervistuar nė Kuvendin e Kosovės pėr gjyqtar tė Gjykatės Kushtetutės.
Gazeta ka treguar arsyen e takimit me rektorin dhe i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht kėrkesės pėr njė kopje tė padisė penale private tė Shemsi Reēicės ndaj rektorit. Kėtė e kishte kėrkuar rektori nėpėrmjet telefonit tė nėpunėses.

Mė shumė...

Lajme : Hasani u pėgjigjet “akuzave tė ēmendura”
Kyqur 17-03-2009 11:59:11 (2032 Lexime)


PRISHTINĖ, 17 MARS - Enver Hasani mohon akuzat e Shemsi Reēicės. Ato i quan ēmenduri. Hasani pretendon se ka fakte tė incizuara. Pėr shkak tė presioneve si rektor, ai ka kėrkuar qė telefoni t’i pėrgjohet. Kėtu bėjnė pjesė edhe bisedat me Reēicėn. Hasani pretendon se Reēica kėtė shantazh e bėnė qė tė doktorojė nė mėnyrė tė paligjshme. Pas gjithė kėsaj, Hasani nuk e ka ndėrmend tė heq dorė nga gara pėr gjyqtar nė Gjykatėn Kushtetuese ka thėnė nė njė intervist pėr gazetėn Express.

Mė shumė...

Lajme : “Baba” rektor i kėrkon njė profesori seks oral. Pėrfundon nė gjykatė
Kyqur 17-03-2009 6:22:43 (2986 Lexime)


PRISHTINĖ, 16 MARS - Njė padi tjetėr penale ėshtė ngritur ndaj rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani. Edhe kjo bėhet nga njė profesor universitar, kėsaj radhe, nga mr.Shemsi Reēica, mėsimdhėnės nė Departamentin e Filozofisė tė Fakultetit Filozofik nė UP, i cili, mė 6 mars 2009, nė Gjykatėn Komunale nė Prishtinė ka ushtruar padi penale private pėr fyerje dhe kėrcėnim nėpėrmjet mesazheve telefonike (sms), tė cilat ia ka dėrguar nė celularin e tij rektori Hasani.

Gjithēka ka filluar pas njė shkrimi tė profesor Shemsi Reēicės, tė botuar nė gazetėn “Zėri” mė 25.12.2008, “Rraskapitja e Universitetit Publik”, ku prof.Reēica kishte adresuar kritika pėr menaxhimin e Universitetit tė Prishtinės, i cili, sipas artikullit, ėshtė nė gjendje tė mjerueshme, ndėrsa njė kritikė i bėhet edhe mėnyrės sė paraqitjes sė Rektorit Hasani nė njė nga emisionet televizive.

Mė shumė...

Lajme : Debat pėr integrimet nė USHT
Kyqur 17-03-2009 6:14:04 (1546 Lexime)


TETOVĖ, 16 MARS - Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės u mbajt tribunė shkencore me temė, "60 vjet tė Kushtetutės sė Gjermanisė: Kushtetuta nė Evropėn Perėndimore dhe nė Ballkan si bazė pėr demokraci dhe shtet juridik", nėn organizimin e KAS - Konrad Adenauer Siftung. Ambasadorja e Gjermanisė, Ulrike Knoc tha se Maqedonia ėshtė nė rrugė tė drejtė tė integrimit nė NATO dhe BE. Lidhur me liberalizimin e vizave, Knoc tha ėshtė Maqedonia ajo qė duhet ti pėrmbush kėrkesat e BE-sė pėr liberalizimin e vizave. Pjesėmarrės nė kėtė debat shkencor kanė qenė profesorė dhe studentė nga USHT, UEJL, Universiteti "Kirili dhe Metodi", Universiteti FON, ndėrsa ligjėrues ishin Markus Bekenferde, Van Visen, Treneska Deskovska si dhe Fejzulla Shabani. U.H


Lajme : Vazhdon bashkėpunimi me universitet turke
Kyqur 16-03-2009 5:38:32 (3115 Lexime)


Turqi, 16 MARS - Njė delegacion i Universitetit Shtetėror tė Tetovės ka realizuar njė vizitė katėr ditore nė Republikėn e Turqisė. Delegacioni i udhėhequr nga prorektori pėr marrėdhėnie me jashtė, prof. dr. Hamit Mehmeti, nė pėrbėrje tė ligjėruesve, asistentėve dhe studentėve tė Fakultetit tė Teknologjisė Ushqimore, ka vizituar disa universitete turke, koncerne dhe fabrika prodhuese dhe pėrpunuese ushqimore. Nė kėtė vizitė fillimisht delegacioni i USHT-sė ka qėndruar nė Universitetin e Trakisė nė qytetin Edirne, ku ėshtė vizituar Fakulteti i Inxhinierisė, nė kuadėr tė sė cilit ndėr tė tjera bėn pjesė edhe drejtimi i teknologjisė ushqimore. Prorektori i USHT-sė, prof. dr. Hamit Mehmeti, fillimisht ka pėrshėndetur nikoqirėt, duke potencuar se USHT-ja ėshtė e interesuar qė praktikat dhe pėrvojat e huaja t’i aplikoj nė programet e saja studimore.

Mė shumė...

Lajme : Fejzulla Shabani rektor i pėrkohshėm i USHT-sė
Kyqur 04-03-2009 5:21:33 (2190 Lexime)

TETOVĖ, 4 MARS - Prej tė hėnėn, kur edhe zyrtarisht ka filluar fushata parazgjedhore detyrat e rektorit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) do ti ushtojė prof.dr. Fejzulla Shabani, pėrgjegjėsi i programeve studimore tė shkallės sė tretė nė USHT. Shabani, do tė mbajė postin e ushtruesit tė detyrės sė rektorit tė USHT-sė, pasi drejtpėrdrejtė nė kėtė garė ėshtė kyēur rektori aktual prof. dr. Sadi Bexheti, i cili ėshtė kandidati i Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH) pėr funksionin e kryetarit tė Komunės sė Tetovės. “Vendosa qė pėr shkaqe morale, tė largohem pėrkohėsisht nga funksioni i rektorit, deri ditėn e zgjedhjeve me qėllim qė qėndrimi im tė mos tė mos merret si keqpėrdorim i detyrės pėr llogari tė kandidimit pėr kryetar komune”, pohoi Bexheti.

Mė shumė...

Lajme : Pėr titullin doktor duhet folur maqedonisht
Kyqur 03-03-2009 3:32:13 (1719 Lexime)

SHKUP, 3 MARS - Pėr tė marrė njė titull shkencor nė Universitetin “Shėn Kirili dhe Metodi” tė Shkupit (UKM) ėshtė patjetėr qė kėtė ta bėsh nė gjuhėn maqedonase edhe kur bėhet fjalė pėr studiues tė gjuhės dhe letėrsisė shqiptare. Paradokse tė kėtilla vazhdojnė tė ndodhin edhe pas miratimit tė Ligjit pėr pėrdorimin e gjuhėve, me tė cilin shqipja ėshtė gjuhė e dytė zyrtare nė Maqedoni. Tė hėnėn, kur nė Katedrėn e gjuhės dhe letėrsisė shqiptare, pranė Fakultetit “Bllazhe Konevki” tė UKM-sė doktoroi Bukurie Mustafa, si ekspozeja, ashtu edhe recensioni, biografia dhe vendimi pėr ndarjen e titullit “Doktor shkencash”, u lexuan nė gjuhėn maqedonase. ”Pasi administratėn e kemi nė gjuhėn maqedonase jemi tė detyruar qė t’i lexojmė nė maqedonisht materialet, sikurse ia pėrcjellim fakultetit”, tha prof. dr. Havzi Mustafa, kryetari i komisionit recensues. Ai, kėrkonte tė njėjtėn fjalė, nė gjuhėn shqipe, sa herė kur u jepte fjalėn tjerėve: mentorin prof. dr. Agim Poloskėn, qė lexoi recensionin, shefin e katedrės, prof. dr. Asllan Hamitin qė lexoi biografinė, si dhe kandidaten Bukurie Mustafa qė bėri ekspozenė e disertacionit shkencor “Gjuha nė romanin ‘Lumi i vdekur’ tė Jakov Xoxės”.

Mė shumė...

« 1 ... 28 29 30 (31) 32 33 34 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio