Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 30 31 32 (33) 34 35 36 ... 191 »
Lajme : U formua Rrjeti Ndėrkombėtar i Mjekėsisė Akademike – INAMED
Kyqur 09-02-2009 12:49:03 (1322 Lexime)


TETOVĖ, 8 SHKURT - Me iniciativė tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe me pėrkrahjen e Universitetit Medicinal tė Gracit, u organizua takim ndėrkombėtar i universiteteve dhe fakulteteve mjekėsore me qėllim krijimin e njė rrjeti akademik mjekėsor.

Turqi, Shkolla pėr Shėndet Publik EHESP – Francė, Universiteti i Tiranės, Universiteti i Prishtinės. Palėt nėnshkruese ranė dakord pėr mėnyrėn e funksionimit tė rrjetit, duke pėrcaktuar ēdo vit udhėheqės tė rrjetit njė universitet sipas sistemit tė rotacionit. Vitin 2009, me rrjetin do tė udhėheq Universiteti Shtetėror i Tetovės, nė vitin 2010 udhėheqėsinė e merr Universiteti i Trakisė, nė 2011 Universiteti Medicinal i Gracit e kėshtu me radhė. Palėt nėnshkrues ranė dakord qė Rrjeti tė jetė plotėsisht i hapur pėr institucionet tjera dhe qysh nė takimin e ardhshėm tė promovohen anėtarėt e rinj tė rrjetit.

Mė shumė...

Lajme : Dita informative nacionale pėr Tempus programin “Lancimi i konkursit tė dytė nė kuadėr tė Tempus IV”
Kyqur 09-02-2009 12:43:42 (1378 Lexime)

TETOVĖ, 8 SHKURT - Nė kuadėr tė fazės sė katėrt tė programit Tempus, Maqedonisė i janė mundėsuar 3.5 milionė euro nga fondet rajonale paraqasėse pėr vitin 2008. Konkursi i cili u hap tė premten kėrkon bashkėpunim tė ndėrsjellė tė universiteteve nga Maqedonia dhe bashkėpunimit rajonal me institucionet e larta arsimore tė Ballkanit Perėndimor. Me njė projekt duhet tė bashkėpunojnė sė paku tri universitete, duke i pėrfshirė tė gjitha institucionet e akredituara pėr arsim tė lartė tek ne dhe nė rajon. Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Pero Stojanovski, nė hapjen e konkursit theksoi se programet Tempus e kanė nxitur mobilizimin tek studentėt, por edhe tek profesorėt.

Mė shumė...

Lajme : Takimi fillestar rreth projektit “Programe studimore ndėruniversitare tė ciklit tė dytė dhe tretė nė Marrėdhėnie Ndėrkombėtare nė Maqedoni”
Kyqur 05-02-2009 4:54:13 (1696 Lexime)


TETOVĖ, 5 SHKURT - Nė hapėsirat e Rektoratit tė USHT-sė u organizua takim fillestar rreth projektit Tempus, tė fituar nga Universiteti Shtetėror i Tetovės me titull “Programe studimore ndėruniversitare tė ciklit tė dytė dhe tretė nė Marrėdhėnie Ndėrkombėtare nė Maqedoni”. Projekti do tė realizohet nė bashkėpunim me institucionet partnere: Universiteti i Gotebergut-Suedi, Akademia Diplomatike e Vjenės, Universiteti i Limozhės, University College Dublin, Universiteti “Shėn Kirili dhe Metodi”, Universiteti i Evropės Juglindore, Instituti Ndėrkombėtar pėr Paqe dhe Aleanca Franceze nė Tetovė. Nė takim u prezantuan pikat kryesore tė projektit dhe aktivitetet e parapara pėr 3 vitet e ardhshme, sa edhe zgjat projekti. Tė pranishėm nė kėtė takim ishin pėrfaqėsuesit e tė gjitha institucioneve partnere. Pėrndryshe, ky ėshtė njė nga projektet mė tė rėndėsishme nga 8 projekte gjithsej sa ka fituar USHT kėtė vit nga Komisioni Evropian. Nė vijim paraqesim shkurtimisht qėllimet dhe aktivitetet e projektit.

Mė shumė...

Lajme : Studentja bėn sikur ėshtė ēmendur pėr temėn e diplomės
Kyqur 05-02-2009 4:07:45 (1278 Lexime)

STOKHOLM, 5 SHKURT - Njė studente arti i habiti doktorėt duke pretenduar se ėshtė e ēmendur, qė tė futej nė njė spital psikiatrik, si pjesė e shfaqjes sė temės sė diplomės. Anna Odell, 35-vjeēare, i bindi policėt se ishte e sėmurė mendore pasi tentoi tė vrasė veten duke u hedhur nga njė urė nė kryeqytetin suedez, Stokolm. Tetė policė arritėn ta zbrisnin nga ura dhe e dėrguan nė spitalin pranė, ndėrsa artistja bėrtiste dhe godiste infermieret derisa e vunė nė gjumė me ilaēe. Doktorėt u tėrbuan disa ditė mė vonė, kur ajo i tha se kishte sajuar gjithēka si pjesė e njė projekti arti nė shfaqjen pėrfundimtare tė universitetit.


Lajme : Durrės, studentėt protesta pėr formatin e diplomave
Kyqur 04-02-2009 13:48:54 (1233 Lexime)

DURRĖS, 4 SHKURT - Studentėt e degės Infermieri e Pėrgjithshme nė Universitetin “Aleksandėr Moisiu” tė Durrėsit, kanė protestuar kėtė tė mėrkurė duke lėnė mėsimin nga ora 9 deri nė orėn 12 pėr emėrtimin e degės sė tyre. Nė njė peticion tė firmosur nga tė gjithė studentėt tė tre viteve akademike, ata i kėrkojnė Ministrisė sė Arsimit ndryshimin e emrit tė Shkollės sė Lartė Profesionale nė Fakultet. Sipas tyre ndryshimi kėrkohet pėr t’mos pasur dallime me diplomat e studentėve tė tjerė tė Infermierisė nė universitetet tė tjera nė Shqipėri.
Nė rast se pėrgjigja qė pritet tė vijė nga Ministria e Arsimit do jetė negative studentėt thonė se do tė pėrdorim forma tė tjera demokratike pėr kėrkesat e tyre.(balkanweb)


Lajme : Diplomoi klasa e dyte e specializantėve nė Akademinė Diplomatike shqiptare
Kyqur 03-02-2009 13:11:25 (2067 Lexime)


TETOVĖ, 30 JANAR -Me njė ceremoni rasti nė ambientet e Qendrės rajonale tė Akademisė Diplomatike Shqiptare nė Tetovė diplomoi klasa e dytė e specialiantėve pranė kėsaj Akademie. Specializantėt prej muajit shtator deri mė 31 dhjetor kanė ndjekur ligjerata nga lėmia e diplimacisė, shkencave politike, marrėdhėnieve ndėrkommėbatre, teknikave tė negocimit, problematika tė protokollit dhe ceremonisė zyrtare dhe ligjerata me personalitet tė shquara nga jeta publike.

Tė pranishėm nė kėtė ceremoni solemne ishin: ambasadori Lisen Bashkurti, koordinatori pėr Kosovė Abedin Selimi, koordinatori pėr Maqedoni Arsim Sinani, prof. Milaim Fejziu, prof.dr.Ylber Sela.

Mė shumė...

Lajme : Mėsimi dhe pėrvetėsimi i gjuhės angleze pėrmes gramatikės
Kyqur 03-02-2009 12:07:30 (7737 Lexime)


Prof. As. Dr. Lirak Karjagdiu

Rreth librit “A Practical English Grammar” (Gramatikė Praktike e Gjuhės Angleze) tė Mr.sc. Arburim Isenit, Sh.B. LBSHM, Tetovė, 2006.)

Mr. Arburim Iseni ėshtė njė ndėr studiuesit dhe mėsimdhėnėsit e rinjė dhe tė spikatur tė anglishtes nė Universitetin e Tetovės. Ashtu si veprojnė rėndom intelektualėt, akademikėt dhe studiuesit e mirėfilltė, krahas studimeve pasdiplomike, specializmit dhe mėsimdhėnies ai ėshtė shquar edhe me krijimtari, duke shkruar dhe botuar vepra me karakter profesional dhe shkencor. Me kėtė rast, po i pėrmendim vetėm disa libra dhe punime kryesore: 1. Libra: Morfologjia e Gjuhės Angleze, Origjina, Histori e Gjuhės Angleze, etj; 2. Punime shkencore: 1. Analiza e gabimeve tė folėsve burimor tė shqipes nė shkrimet nė gjuhėn angleze, 2. Problemi i gabimeve me shkrim qė i bėjnė studentėt e UEJL-sė, 3. Gabimet nė shkrimet nė gjuhėn angleze. Njėra nga to ėshtė edhe libri tė cilin do ta marrim nė shqyrtim.

Gramatika e autorit Mr. Arburim Iseni me titullin “Practical English Grammar” (Gramatikė Praktike e Gjuhės Angleze), qė doli nė dritė me 2006, ka 239 faqe dhe ėshtė botuar nė shtypshkronjėn LBSHM nė Tetovė. Libri ėshtė rezultat i pėrvojės modeste tė autorit dhe i grumbullimit tė materialit gjatė punės sė tij si mėsimdhėnės dhe studiues i gjuhėsisė angleze. Megjithatė, qė ky libėr tė jetė sa mė i pėrshtatshėm, sa mė gjithėpėrfshirės dhe praktik ai ka kėrkuar edhe kėshilla nga kolegė dhe studiues me emėr nė kėtė fushė, tė cilėt ashtu si e do rendi dhe si e kėrkojnė rregullat e shkrimit akademik i ka falenderuar njė pėr njė. Po kėshtu, do thėnė se pėr t’iu shmangur keqkuptimeve dhe vėshtėrsive tė cilat studentėt mund t’i hasin, autori nė pėrgjithėsi i pėrmbahet terminologjisė dhe klasifikimit tradicional. Kjo vepėr ka mė tepėr karakter normativ, ngase ajo ka pėr qėllim qė tė japė njė pėrshkrim sa mė tė plotė dhe mė tė saktė tė strukturės gramatikore tė gjuhės angleze dhe tė trajtojė teorikisht nocionet dhe konceptet gramatikore pėrkatėse. Sė kėtejmi, si e kėtillė kjo vepėr do tė shėrbejė si tekst universitar i gramatikės sė gjuhės angleze. Ky libėr pėrqėndrohet kryesisht te pjesėt e ligjėratės, pėrshkrimi i kategorive gramatikore tė anglishtes, i kuptimeve dhe mjeteve tė shprehjes sė tyre dhe i pėrdorimeve dhe funksioneve tė pjesėve tė ligjėratės. Njėherėsh, autori ka dhėnė edhe sqarime tė bollshme edhe pėr sistemin fjalėformues tė gjuhės angleze.

Mė shumė...

Lajme : Adem Selmani merr pjesė nė gjysmė-maratonėn e Nishit
Kyqur 03-02-2009 7:50:18 (3134 Lexime)


Adem Selmani, student i Fakultetit tė Kulturės Fizike nė USHT ėshtė studenti i vetėm shqiptar qė merr pjesė nė gjymėmaratonėn ndėrkombėtare “Sri Chinmoy” nė Nish, nė emėr tė klubit atletik “Studenti” tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Nora, vajza shqiptare, lidere studentėsh nė SHBA
Kyqur 31-01-2009 6:25:11 (1776 Lexime)

Washington, 31 JANAR - Brezi i ri shqiptar ka filluar tė shfaqet pretendues nė horizontin amerikan, me djemtė dhe vajzat e ardhura pas viteve '90, shumica e tė cilėve po shkėlqen nė shkollat amerikane.

Politikanėt nga Shqipėria pėrpiqen qė ta shfrytėzojnė si kapital politik pjesėmarrjen e tyre tė rastėsishme nė ceremoninė e pėrurimit tė Presidentit amerikan Barak Obama, ndėrkohė qė ftesa qė ata kanė siguruar pėr tė pasur njė vend nė atė ceremoni madhėshtore, natyrisht qė s'ėshtė shumė pėr merita intelektuale apo rezultate tė jashtėzakonshme nė fushėn pėrkatėse, por thjesht ėshtė siguruar nga Ambasada Amerikane nė Tiranė.

Mė shumė...

Lajme : Fondacioni “Ramadan Sinani” dekoroi ambasadorin Lisen Bashkurti
Kyqur 30-01-2009 11:52:33 (3294 Lexime)


Tetovė, 30 JANAR -Me njė ceremoni rasti organizuar nga Fondacioni “Ramadan Sinani” ndau cmimin pėr vitin 2008 pėr Arsim, shkencė dhe kulturė.

Me motivacionin se ka kontribuar pėr edukimin e brezave tė rinj nė arsimin universitar dhe pasuniversitar Fondacioni “Ramadan Sinani” vendosi qė kėtė cmim t’ia ndajė intelektualit, profesorit, ambasadorit Lisen Bashkurti.

Fondacioni “Ramadan sinani” vlerėson se ambasadori Lisen Bashkurti me punėn e tij tė palodhshme nė fushėn e arsimit ka kontribuar pėr nxjerrjen e shumė gjeneratave tė reja nė fushėn e arsimit .

Mė shumė...

« 1 ... 30 31 32 (33) 34 35 36 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio