Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 37 38 39 (40) 41 42 43 ... 191 »
Lajme : Promovohen studimet posdiplomike nė USHT
Kyqur 16-11-2008 9:00:00 (1785 Lexime)


TETOVĖ, 15 NĖNTOR - Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės sot ėshtė shėnuar fillimi i studimeve posdiplomike, ndėrsa ėshtė promovuar edhe gjenerata e parė e posdiplomuesve.

Nė 11 fakultete dhe njė institut sa janė akredituar pėr studime master, janė paraqitur rreth 320 studentė tė diplomuar.

"Tani, me fillimin e studimeve master, bėhemi universitet sipas tė gjitha standardeve. Studimet do tė organizohen sipas po atyre standardeve", tha rektori Sadi Bexheti.

Janė akredituar tė gjitha fakultetet pėrveē mjekėsisė, pėr tė cilin nuk janė paraparė studime master


Lajme : Profesorė nga Universiteti Mjekėsor i Gracit organizuan workshop nė USHT mbi zhvillimin e planprogrameve tė mjekėsisė
Kyqur 11-11-2008 4:07:26 (1651 Lexime)

TETOVĖ, 11 NĖNTOR - Bazuar nė marrėveshjen e bashkėpunimit mes Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Universitetit Mjekėsor tė Gracit, nė Tetovė u organizuan takime pune (workshop) mbi zhvillimin e kurrikulumeve tė programeve studimore tė Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė, tė udhėhequr nga prorektori i UMG, prof. dr. Gilber Reibnegger dhe profesorė tjerė nga fusha tė ndryshme tė mjekėsisė.
Ekipi nga Universiteti Mjekėsor i Gracit i pėrbėrė nga ekspertė tė fushės prezantoi kurrikulumin e UMG-sė, pėrmbajtjen mėsimore tė moduleve e lėndėve pėrkatėse si dhe informuan mbi ndryshimet e fundit nė pajtueshmėri me legjislativen evropiane.

Mė shumė...

Lajme : Kushtet pėr punėsimin e studentėve
Kyqur 10-11-2008 6:02:46 (1342 Lexime)

TIRANĖ, 10 NĖNTOR - Pjesa mė e madhe e studentėve qė zgjedhin pėr tė studiuar nė universitetet italiane angazhohen nė punė me kohė tė pjesshme pėr tė siguruar tė ardhura. Lidhur me kėtė punėsim "part-time", specialistėt e Emigracionit bėjnė tė ditur se janė njė seri rregullash pėr t‘u zbatuar. Por janė edhe shumė pyetje qė ngrihen nga vetė studentėt shqiptarė qė aktualisht ndodhen nė shtetin fqinj. Njė shtetase shqiptare, me leje tė rregullt qėndrimi, pėr motive studentore pyet nėse duhet tė paraqesė njė certifikatė tė pėrshtatshmėrisė sė banesės pėr tė plotėsuar dokumentacionin qė punėdhėnėsi i ardhshėm duhet tė tregojė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e Vlorės, bojkot pa afat mėsimit
Kyqur 07-11-2008 16:37:42 (1329 Lexime)

VLORĖ, 6 NĖNTOR - Studentėt e Universitetit “Ismail Qemali” nė Vlorė kanė njoftuar sot bojkotin pa afat tė mėsimit dhe janė bashkuar nė njė protestė masive.

Pas paralajmėrimeve pėr bojkot, studentėt kanė braktisur auditorėt duke u mbledhur nė sheshin para godinės universitare. “Eksperimentim me studentėt- shkencė e gabuar” ka qenė parrulla e tyre.

“Ne do tė vijojmė bojkotin deri nė pritje tė pėrgjigjes sė shkruar” -thanė sot pėrfaqėsuesit e kėshillit studentor. Ata kanė deklaruar se nuk duam pėrgjigje me fjalė, por vetėm tė shkruar dhe pėr kėtė iu drejtuan senatit si organ vendimmarrės tė mblidhej dhe jepte pėrgjigje.

Mė shumė...

Lajme : Protestė pėr lirimin e tė burgosurve tė Brodecit
Kyqur 07-11-2008 15:06:38 (1268 Lexime)


TETOVĖ, 6 NĖNTOR - Parlamenti i studentėve tė USHT-sė nė Tetovė sot organizoi protestė pėr lirimin e tė burgosurėve tė Brodecit dhe pėr mbylljen e proceseve gjyqėsore tė kthyera nga Tribunali i Hagės.
Nė protestėn me moton "Drejtėsi pėr tė gjithė" u kėrkua ndalimi i diskriminimit tė shqiptarėve si dhe zgjidhja e statusit tė familjeve tė dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės tė UĒK-sė.

Mė shumė...

Lajme : Kėrkojnė njė fakultet
Kyqur 07-11-2008 10:00:39 (1619 Lexime)

Dibėr, 6 NĖNTOR - Kėshillatėrtė e Kėshillit Komunal tė Dibrės njėzėri kanė pėrkrahur kėrkesėn e parashtruar pėr hapjen e njė fakulteti nė kėtė qytet. Iniciativa ėshtė parashtruar nga kėshilltari, Agim Mulladauti, nė mbledhjen e javės sė kaluar dhe e njėjta ėshtė mbėshtetur nga tė gjithė kėshilltarėt e partive politike pjesėmarrėse nė Kėshillin e Dibrės. "Dibranėt e meritojnė njė fakultet tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės ose tė Universitetit tė Evropės Juglindore, pasi kjo dukshėm do tė ndikojė nė dhėnien e kontributit tė dibranėve nė edukimin universitar, por edhe nė zhvillimin e gjithanshėm tė qytetit i cili dekada me radhė ka kontribuar nė arsimin e trevave shqiptare me kuadrot e tij", ka theksuar kėshilltari Mulladauti.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt kėrkojnė drejtėsi pėr shqiptarėt
Kyqur 06-11-2008 4:05:27 (1240 Lexime)


TETOVĖ, 5 NĖNTOR - Parlamenti i Studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovė (USHT) me protesta do tė kėrkojė drejtėsi pėr shqiptarėt. Tė premten, mė 7 nėntor, nė ditėn kur edhe para njė viti ndodhi masakra e tmerrshme, studentėt e tė dy universiteteve tė Tetovės, tė mbėshtetur edhe nga Shoqata e tė Burgosurve dhe tė Dėmtuarve Politikė Shqiptarė nė Maqedoni dhe Shoqata e Historianėve Shqiptarė nė Maqedoni - dega Tetovė do tė protestojnė nė sheshin qendror tė Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Protestė nė Shkup, pėr gazetari dinjitoze
Kyqur 05-11-2008 10:27:39 (1216 Lexime)


SHKUP, 5 NĖNTOR - Gazetarėt dhe punėtorėt medialė nė Maqedoni sot nė mesditė shkurtimisht ndėrprenė punėn duke iu bashkangjitur aksionit global pėr gazetari dinjitoze.
Aksionin e Federatės Ndėrkombėtare dhe Evropiane tė Gazetarėve, tė organizuar nė shenjė proteste pėr shkak tė krizės sociale dhe profesionale nė tė cilėn hasi profesioni, e mbėshteti edhe Shoqata e Gazetarėve tė Maqedonisė.
Gazetaria nė Maqedoni ėshtė pjesė e krizės globale nė profesionin, por me specifika tė veta. Maqedonia, sipas lirisė sė shtypit radhitet nė vendin e 42-tė nė botė, gjė qė sipas Reporterėve pa kufij, ėshtė rėnie prej gjashtė vendeve nė krahasim me vitin e kaluar.

Mė shumė...

Lajme : Ndahen 125 bursa pėr studentėt e talentuar tė informatikės
Kyqur 03-11-2008 3:26:15 (1300 Lexime)

SHKUP, 3 NĖNTOR- Njėqind e njėzet e pesė studentė tė talentuar pėr informatikė nga universitetet shtetėrore dhe private nė Maqedoni kėtė vit morėn bursa nga Qeveria. Marrėveshjet pėr bursa nė vlerė prej 5.500 denarė nė muaj qė do t'i marrin nėntė muaj gjatė vitit studimor, sot solemnisht ua ndanė ministri i Arsimit dhe Shkencės dhe ai i Shoqėrisė Informatike, Pero Stojanovski dhe Ivo Ivanovski.

Qeveria dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencės nė bashkėpunim me Ministrinė pėr Shoqėri Informatike, viti i dytė me rradhė ndan bursa pėr studentė, tė cilėt, nė pajtim me Konkursin, janė regjistruar nė programe pėr informatikė dhe tė cilėt vitin paraprak studimor e kanė kryer me mesatare prej minimum nėntė. Kandidatėt kanė aplikuar nė mėnyrė elektronike qė tė evitohen parregullistė gjatė zgjedhjes.

Mė shumė...

Lajme : Rektorėt, fuqizimi i kancelarit nė universite ėshtė absurd
Kyqur 03-11-2008 3:14:37 (1374 Lexime)

TIRANĖ, 3 NĖNTOR - Drejtuesit e arsimit tė lartė vazhdojnė tė kundėrshtojnė ligjin e arsimit tė lartė duke e argumentuar atė tepėr negativ pėr arsimin

Ligji pėr arsimin edhe pas miratimit vazhdon tė hasė nė kundėrshtimet e akademikėve duke e quajtuar atė aspak pozitiv. Madje fuqizimin e rolit tė kancelarit nė universitete e quajnė absurd, problem ky i ngjashėm edhe me ligjin pėr drejtėsinė. Kreu i Fakultetit Histori-Filologji, Shezai Rrokaj, pohon se nė lidhje me mėsimdhėnien ligji nuk pėrmirson asgjė. Ajo qė u quajt sistemi i gėrshėtimit tė kėrkimit me mėsimdhėnien mbeti njė ėndėrr nė sirtar”,- pohon Rrokaj.

Mė shumė...

« 1 ... 37 38 39 (40) 41 42 43 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio