Studentet.info
RSS Feed
« 1 2 3 4 (5) 6 7 8 ... 191 »
Lajme : Subvencionohen 474 maqedonas dhe vetėm 7 shqiptarė
Kyqur 14-06-2012 1:28:08 (895 Lexime)


Vlera minimale qė ėshtė ndarė pėr 481 pėrfituesit, kalon shifrėn prej mbi 100 mijė euro, ndėrsa pėr 7 kandidatėt shqiptarė qė kanė fituar nė kėtė konkurs do tė jepen vetėm 1.500 euro, ose 1.4 pėr qind

Vetėm 1.4 pėr qind ėshtė buxheti qė Ministri i Ekonomisė, Valon Saraqini, do t’ju ndajė shqiptarėve, qė kanė fituar nė konkursin e shpallur pėr subvencionimin e kolektorėve diellorė nga Ministria e Ekonomisė.

Mė shumė...

Lajme : Nė Amerikė pėr punė si student
Kyqur 13-06-2012 4:35:47 (1350 Lexime)


Shkup – Mijėra nxėnės dhe studentė nga Maqedonia pėr ēdo vit shfrytėzojnė programet e ndryshme pėr qėndrim disamujor nė vendet e Bashkimit Evropian dhe Amerikė, me qėllim tė pėrfitimit jo vetėm material, por edhe tė pėrsosjes sė gjuhės angleze, zhvillimit tė tyre profesional dhe arsimor, si dhe tė fitimit tė pėrvojave jetėsore. Organizimi i kėtyre udhėtimeve bėhet pėrmes disa agjencioneve, tė cilat me ofertat e tyre viteve tė fundit gjithnjė e mė tepėr janė nė mesin e studentėve.

Mė shumė...

Lajme : Studenti kanibal i ha zemrėn shokut tė tij
Kyqur 05-06-2012 16:13:30 (1450 Lexime)


Koka dhe duart e viktimės janė gjetur nė shtėpinė e familjes sė vrasėsit, tė futura nė kuti

Nė Baltimore tė SHBA-sė njė student 21 vjeēar ka pranuar se e ka mbytur bashkėbanuesin e tij dhe i ka ngrėnė atij zemrėn si dhe njė pjesė tė trurit.

Mė shumė...

Lajme : Tetovarja e “Google” qė nderoi USHT-nė
Kyqur 05-06-2012 2:31:09 (3310 Lexime)Arben ZEQIRI/KOHA

Tetovė - Deri dje ishte vetėm njė e-mail adresė qė e lidhte atė me kompaninė prestigjioze botėrore “Google”, qė njėherėsh ėshtė edhe njė ėndėrr pėr shumė studentė tė informatikės. Pas tre viteve studim nė kėtė lėmi dhe hulumtimeve shkencore nė po tė njėjtėn fushė, 22-vjeēarja Merita Kasa, studente e vitit tė tretė nė Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore, Informatikė profesionale nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, bėhet studentja e parė nga Maqedonia qė pėrveē se “grabiti” bursėn nė vlerė prej 7000 mijė euro nga kompania “Google”, ajo kėtė muaj do tė ngjitet shkallėve tė kėsaj kompanie pėr tė avancuar nė praktikė aftėsitė e saj nė lėmin e informatikės, ndėrsa nė tė njėjtėn kohė, ajo do tė jetė edhe shumė afėr mundėsisė qė nė njė tė ardhme tė afėrt, tė bėhet edhe pjesė e kėsaj kompanie.

Mė shumė...

Lajme : Lėvizja studentore “SKV” edhe sot para Rektoratit
Kyqur 29-05-2012 3:49:56 (1052 Lexime)


Lėvizja studentore “Studim Kritikė Veprim” ka vazhduar edhe gjatė natės bllokimin e hapėsirės sė Rektoratit, pėr tė protestuar siē thonė ata pėr tė drejtat e barabarta studentore.

Nė kumtesėn pėr media bėhet e ditur se hyrja e Rektoratit do tė jetė e bllokuar edhe tė martėn, deri nė njė vendim tė drejtė e tė bazuar nė ligj ndaj ankesės sonė tė bėrė nė MASHT.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt nuk i njohin udhėheqėsit!
Kyqur 28-05-2012 15:22:29 (988 Lexime)


Tetovė, 28 maj - Studentėt e dy universiteteve tė Tetovės nuk janė tė njoftuar me mėnyrėn e organizimit tė tyre, tė drejtat e tyre dhe se kush i pėrfaqėson ata nė Parlamentet studentore. Kėshtu thonė rezultatet e publikuara nga njė hulumtim i bėrė nga shoqata “Platforma pėr pluralizėm studentor”, nė tė cilėn marrin pjesė rreth njėzet shoqata joqeveritare dhe studentore nga Maqedonia. Nė bazė tė kėtij hulumtimi, tė realizuar edhe nė Universitetin e Evropės Juglindore dhe nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, tregohet se studentėt aspak nuk kanė njohuri rreth mėnyrės sė zgjedhjeve nė Parlamentet studentore dhe kush janė drejtuesit e tyre.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt kėrkojnė Kadarenė pėr President
Kyqur 26-05-2012 11:22:21 (975 Lexime)


Kėshilli studentor i Universitetit tė Shkodrės pėrmes njė letre publike ka kėrkuar qė shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare tė jetė kandidatura pėr president tė Shqipėrisė.

Kėshilli ka apeluar qė tė gjithė shoqatat studentore tė pėrkrahin kėrkesėn dhe apelin e tyre, duke theksuar se nė kėtė periudhė tė krizės dhe konfliktit politik nė Shqipėri, duhet tė jetė njė figurė unike dhe jo politike qė duhet tė drejtojė presidencėn nė tė ardhmen.

Mė shumė...

Lajme : Pezullohet Universiteti "Kristal"
Kyqur 23-05-2012 7:19:27 (1489 Lexime)


Njė ditė pasi shtyu seancėn e pyetjeve para deputetėve pėr ēėshtjen e Universitetit "Kristal", nga Ministri i Arsimit Myqerem Tafaj, Kėshilli i Ministrave ka urdhėruar pezullimin e licenses sė kėtij institucioni arsimor pėr njė vit.

Nderkohe pas nje viti kjo shkolle duhet te plotesoje kriteret per akreditim dhe duhet te riaplikoje per te marre licencen. Ky vendim nenkupton qė pėr kėtė vit akademik prane kesaj shkolle nuk do te pranohen studente te rinj, ndersa studentet aktuale do te vazhdojne normalisht procesin mesimor.

Mė shumė...

Lajme : Tragjedia nė Himarė, Besjana nuk e di qė i fejuari ka vdekur
Kyqur 23-05-2012 6:30:24 (1752 Lexime)


Njė nga studentet e plagosura nė aksidentin tragjik nė Himarė ku mbetėn tė vdekur 13 persona ende nuk ėshtė njoftuar pėr vdekjen e tė fejuarit tė saj i cili ishte nisur sėbashku me Besjana Xhenetin nė ekspeditėn e organizuar nga universiteti i Elbasanit.

Tiranė: “Ku ėshtė Armandi? Si ėshtė? Kur mund t’i flas? Ndjehem fajtore se ai prej meje erdhi nė ekspeditė, pėr fat vetėm ėshtė plagosur…”, janė kėto fjalėt qė dėgjohen nė njė nga dhomat e spitalit.

Mė shumė...

Lajme : Dekanėt milionerė
Kyqur 23-05-2012 2:08:17 (1263 Lexime)


Nuk janė vetėm politikanėt qė kanė krijuar pasuri marramendėse viteve tė fundit. Hiē mė keq nė kėtė drejtim nuk qėndrojnė edhe pedagogėt e Universitetit tė Prishtinės, ku njė pjesė kanė krijuar pasuri marramendėse duke tejkaluar njė milion euro, edhe pse deri para pak kohe paga e tyre mujore ka qenė tejet e vogėl.

Dekani i Fakultetit tė Mjekėsisė, Naim Haliti, ka deklaruar se ka nė pronėsi dy banesa nė vlerė prej 235 mijė euro, truall 629 mijė euro, mal 25 mijė euro, dy vetura 25 mijė euro, si dhe 77 mijė euro para tė gatshme nė llogarinė e tij private.

Mė shumė...

« 1 2 3 4 (5) 6 7 8 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio