Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 38 39 40 (41) 42 43 44 ... 191 »
Lajme : Nisin regjistrimet pėr studentėt e Preshevės
Kyqur 02-11-2008 5:23:48 (1281 Lexime)

TIRANĖ, 1 NĖNTOR - Ministria e Arsimit dhe Shkencės njofton tė gjithė studentėt shqiptarė tė Luginės sė Preshevės se nė zbatim tė pikave 4 dhe 17 tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 1037, datė 02.07.2008 " Pėr Kuotat e pranimit dhe tarifat e shkollimit ne Institucionet Publike te Arsimit tė Lartė, nė ciklin e parė tė studimeve me kohė tė plotė, pėr vitin akademik 2008-2009", duhet tė regjistrohen, sipas Udhėzimit nr. 33, datė 08.09.2008 tė MASH "

Mė shumė...

Lajme : USHT dhe AEFS “Vojo Kushi” nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi
Kyqur 02-11-2008 5:17:21 (1487 Lexime)


TETOVĖ, 1 NĖNTOR - Nė praninė e dekanėve dhe pėrgjegjėsve tė programeve studimore, Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti dhe Rektori i Akademisė sė Edukimit Fizik dhe Sporteve “Vojo Kushi”- Tiranė, prof. dr. Vejsel Rizvanolli nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi. Marrėveshja nė fjalė parasheh shkėmbimin e pėrvojave nė tė gjitha fushat universitare dhe pasuniversitare nėpėrmjet lėvizjeve tė stafeve akademike e administrative, studentėve, literaturės, botimeve, projekteve, programeve mėsimore dhe format tjera tė bashkėpunimit.

Mė shumė...

Lajme : Pėrfaqėsuesja e ambasadės amerikane nė Romė me prezantim pėr web 2.0 teknologjitė
Kyqur 29-10-2008 4:16:20 (1291 Lexime)

TETOVĖ, 29 TETOR- Pėrfaqėsuesja e ambasadės amerikane nė Romė, Laura Kaspari Hohmann , nė rolin e kėshilltares pėr burime njerėzore nė mė shumė vende tė Evropės, pėrfshirė kėtu edhe Maqedoninė mbajti njė prezantim para pėrgjegjėsve tė bibliotekės sė USHT-sė dhe zyrės sė IT-sė, mbi web 2.0 teknologjitė dhe pėrdorimin e tyre nė bibliotekė.

Mė shumė...

Lajme : Edicioni i 5-tė i Ēmimit Letrar “Serembe”
Kyqur 28-10-2008 3:43:57 (1773 Lexime)


TETOVĖ, 27 TETOR- Nė hapėsirat e hotel “Lirakut”, nė organizim tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptarė tė Maqedonisė, grupacionit “Pedrollo” dhe Klubit tė Artistėve tė Laēit, u organizua ceremonia e ndarjes sė ēmimeve “Serembe”, edicioni i pestė 2008.
Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin udhėheqės dhe pėrfaqėsues nga Universiteti i Prishtinės, Universiteti Politeknik i Tiranės, Universiteti Bujqėsor i Tiranės, shkrimtarė nga Maqedonia, Italia, Shqipėria, Kosova, pėrfaqėsues tė bashkėsive fetare etj.

Mė shumė...

Lajme : Promovim librash dhe ndarje bursash
Kyqur 28-10-2008 3:40:58 (1378 Lexime)

TETOVĖ, 27 TETOR- Nėn organizimin e pėrbashkėt mes grupacionit “Pedrollo” nga Italia dhe Universitetit Shtetėror tė Tetovės, u organizua promovimi i punimit tė amb. Silvano Pedrollos nė gjuhėn shqipe “Uji, burim jete” dhe librit “Struktura, cilėsitė dhe mėnyra e sjelljes sė materialeve” tė profesorit nga Universiteti i Padovės, prof. dr. Gian Mario Paolucci.

Mė shumė...

Lajme : Ligjėrata me 10 profesorė mė pak
Kyqur 28-10-2008 3:36:23 (1442 Lexime)

Shkup, 27 tetor - Katedra e Gjuhės dhe Letėrsisė shqipe, nė kuadėr tė cilės para katėr viteve ėshtė hapur edhe drejtimi pėrkthim-interpretim pranė Universitetit "Shėn Kirili dhe Metodi" nė Shkup, po ballafaqohet me mungesė tė madhe tė kuadrit arsimor. Profesorėt e rregullt nė Katedrėn shqipe janė obliguar tė mbajnė orė tė dyfishuara, me qėllim pėr tė mbuluar mungesėn e 10 profesorėve. Shefi i Katedrės, Asllan Hamiti njofton se kuadri i nevojshėm arsimor duhet siguruar urgjentisht, ndėrsa mė pas mund tė thuhet se katedra funksionon normal.
"Kemi nevojė pėr profesorė tė gjuhės, profesorė tė letėrsisė dhe lektorė tė gjuhės shqipe", thotė Hamiti, duke paralajmėruar se me hapjen e drejtimit pėrkthim- interpretim dhe funksionimin e drejtimit arsimor, ėshtė rritur edhe fondi orėve, ndėrkohė deri tani nuk ėshtė pranuar asnjė ligjėrues i ri.

Mė shumė...

Lajme : EUA: Qeveria me politikė “pėrēajė e sundo” ndaj UP-sė
Kyqur 21-10-2008 7:03:11 (1354 Lexime)

Prishtinė, 21 tetor – Vendosmėria e Qeverisė pėr ta kthyer mėnyrėn e vjetėr tė menaxhimit nė Universitetin e Prishtinės ka nxitur reagime tė ashpra nė qarqet akademike evropiane. Madje, pėr kėtė ka reaguar edhe presidenti i Asociacionit tė Universiteteve Evropiane (EUA), Georg Winckler, i cili ka paralajmėruar se nė mesin e nėntorit do t’i bėjė njė vizitė Kosovės.
“Pozicioni i EUA-sė, i theksuar tash sa herė nga unė, ka qenė dhe ėshtė qė Universiteti duhet tė trajtohet si njė tėrėsi dhe jo si fakultete (njėsi) tė ndara”, ka theksuar Winckler nė njė pėrgjigje elektronike qė i ka kthyer ekspertit austriak tė arsimit Johan Guenther, i cili udhėheq njė projekt tė shtetit tė Austrisė nė Kosovė. “Koha Ditore” ka siguruar tė hėnėn njė kopje tė kėtij komunikimi elektronik midis presidentit Winckler dhe ekspertit Guenther.

Mė shumė...

Lajme : Prof. dr. Vesel Memedi me ligjėratė nė Columbia University – SHBA
Kyqur 21-10-2008 6:57:53 (2602 Lexime)

Columbia University – Doc. dr. Vesel Memedi, profesor i psikologjisė nė programin studimor tė Psikologjisė, Fakulteti Filozofik, pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės u prezantua me punimin e tij shkencor nė Columbia University nė SHBA, projekt i realizuar pėrmes bursės sė Fullbright-it.
Prezent nė ligjėrate ishin magjistrantė, doktorantė, profesorė si dhe teoricieni mė i famshėm nė botė nė fushėn e Zgjidhjeve tė Konflikteve, 88 vjeēari Morton Deutsch.

Mė shumė...

Lajme : Orė letrare nga shkrimtarė shqiptarė qė jetojnė nė diasporė
Kyqur 21-10-2008 6:57:10 (1678 Lexime)

TETOVĖ, 18 TETOR- Nėn organizimin e shoqatės sė artistėve “Pushkin” dhe Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Fakultetit Filologjik tė USHT-sė, nė amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė u organizua orė letrare me shkrimtarė dhe poetė nga Shqipėria qė jetojnė nė diasporė.

Mė shumė...

Lajme : Shėrbimi Akademik Gjerman pėr Shkėmbime (DAAD) prezanton programet nė USHT
Kyqur 21-10-2008 6:55:40 (1794 Lexime)

TETOVĖ, 17 TETOR_ Nė hapėsirat e Fakultetit Filologjik, Pėrfaqėsuesit e Shėrbimit Akademik Gjerman pėr Shkėmbime (DAAD), zyra nė Shkup, zt. Benjamin Langer dhe zonja Marija Tamova bėnė njė prezantim tė programeve qė ofron DAAD-ja pėr studentėt. Pėrmes tė dhėnave numerike dhe projeksioneve pėr vitet nė vijim, ata informuan mbi aktivitetet e DAAD nėpėr vite dhe mundėsitė qė ofrojnė.

Mė shumė...

« 1 ... 38 39 40 (41) 42 43 44 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio