Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 42 43 44 (45) 46 47 48 ... 191 »
Lajme : U prezantua programi i Seminarit II Ndėrkombėtar tė Albanologjisė
Kyqur 16-09-2008 2:06:33 (1296 Lexime)

TETOVĖ, 16 SHTATOR - Universiteti Shtetėror i Tetovės nė periudhėn prej 22-28 shtator 2008 organizon Seminarin e Dytė Ndėrkombėtar tė Albanologjisė nė Ohėr. Si njė nga aktivitetet mė tė rėndėsishme kulturore-shkencore tė vitit nė Maqedoni, Seminari i albanologjisė tėrheq emra tė shquar studiuesish nga vendi e bota.
Drejtoria e Seminarit organizoi konferencė me gazetarė pėr tė informuar mbi aktivitetet e parapara gjatė javės seminarike.

Mė shumė...

Lajme : Fillon afati i dytė i regjistrimit nė universitetet shtetėrore
Kyqur 15-09-2008 7:26:38 (1743 Lexime)

SHKUP, 15 SHTATOR - Nė Universitetet shtetėrore nė Shkup, Manastir, Shtip dhe Tetovė sot fillon afati i dytė i regjistrimit. Nė universitetin e Shkupit, Manastirit dhe Shtipit regjistrimi do tė zhvillohet dy ditė, ndėrsa nė atė tė Tetovės nga data 18 e kėtij muaji.

Nė Universitetet Shėn Cirili dhe Metodi nė afatin e dytė tė regjistrimit ka 4.343 vende tė lira, prej tė cilave 1.807 nė kuotėn shtetėrore, 1.941 me bashkėfinancim dhe 595 pėr studentė me korrespondencė.

Mė shumė...

Lajme : Koha e kometės fiton Luanin e artė nė Durrės
Kyqur 15-09-2008 6:51:45 (2969 Lexime)DURRĖS, 15 SHTATOR - Filmi i aktorit tė ri tetovar Blerim Destani fiton luanin e artė nė festivalin e Filmit nė Durrės. Filmi shqiptaro-gjerman I cili po I kthen shikuesit nė kinematė shqiptare sin ė Prishtinė, Tiranė, Shkup e gjetiu.

“Koha e Kometės” e fitoi edhe ēmimin e parė Durrėsi qyteti mė I njohur turstik sivjet pėr herė tė parė ishte nikor I festivalit tė filmit shqiptar. Nė mesin e shumė filmave shqiptar Koha e kometės nga juria ndėrkombėtare u vlerėsua si filmi mė I mirė shqiptar. Nė rolet kryesore tė kėtij filmi luajnė: Blerim Destani, Marsiela Lusha, Ralf Miler, Ēun Lajēi etj.

Filmi ėshtė bazuar nė veprėn e shkrimtarit tė njohur shqiptar Ismail Kadares ndėrsa regjia ėshtė e regjisorit tė njohur shqiptar Fatmir Koēi.


Lajme : Ministria e Arsimit ua kujton Universiteteve Private qė tė mos hapin konkurse
Kyqur 14-09-2008 5:49:08 (1999 Lexime)

PRISHTINĖ, 14 SHTATOR - Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe e Teknologjisė ua rikujton tė gjithė bartėsve privatė tė Arsimit tė Lartė vendimin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, sipas tė cilit, pėrveē Universitetit Amerikan nė Kosovė, asnjėri prej tyre nuk i plotėson kushtet pėr pranimin e studentėve tė rinj nė vitin akademik 2008/2009. “Bazuar nė kėtė vendim, asnjė bartės privat i Arsimit tė Lartė nuk mund tė pranojė studentė tė rinj nė nivelin Bachelor dhe as nė nivelin Master tė studimeve”, thuhet nė komunikatėn pėr media tė kėsaj ministrie. Sipas komunikatės, tė gjitha institucionet e Arsimit tė Lartė dhe studentėt tė cilėt nuk i pėrmbahen kėtij vendimi, do ta bartin vetė pėrgjegjėsinė.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Tiranės i cenuar nga Matura Shtetėrore
Kyqur 13-09-2008 2:40:27 (1951 Lexime)

TIRANĖ, 13 SHTATOR - Nė kohėn kur tė rinjtė fitues po regjistrohen nė universitete, vijnė edhe kritikat e para pėr sistemin qė zgjodhi emrat e tyre. Dekani i Fakultetit tė Historisė dhe Filologjisė, Shezai Rrokaj, u shpreh pėr "Shqip" se nė Universitetin e Tiranės po ulet cilėsia, pėr shkak se nuk fitojnė studentėt e mirė. Sipas tij, kėtė vit akademik kanė fituar nė UT-tė vetėm 27 pėr qind e tė rinjve, qė e kishin kėtė universitet si degė tė parė nė formularin A2. Ēka do tė thotė se tė tjerėt do tė detyrohen tė shkojnė nė njė degė qė nuk e preferojnė, ose nė degėn qė preferojnė tė universiteteve private. Po kėshtu, Rrokaj sheh me dyshim edhe faktin qė u eliminuan nga gara mbi 13 mijė maturantė. "Kjo do tė thotė se, ose mėsuesit e gjimnazeve nuk janė tė mirė, ose ata qė konceptojnė testet kanė probleme, ose ata qė formojnė mekanizmat i kanė konceptuar gabim".

Mė shumė...

Lajme : Studentė tė kimisė qėndrojnė nė Universitete evropiane
Kyqur 11-09-2008 4:03:47 (1417 Lexime)

Lajpcig/ GJERMANI 11 SHTATOR– Inicuar dhe mbėshtetur nga TEMPUS projekti pėr Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore, programi studimor i kimisė, organizohen vizita disa mujore tė karakterit hulumtues-shkencor pėr studentėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės nga fushat pėrkatėse, nė Universitetet evropiane bashkėpunuese nė projekt.
Ejup Sadiki, absolvent i kimisė ishte ndėr ata qė pėrfitoi qėndrim disamujor nė Universitetin e Kimisė dhe mineralogjisė nė Lajpcig tė Gjermanisė.

Mė shumė...

Lajme : Maturantėt kosovarė lypin shpėtim nė Tetovė e Tiranė
Kyqur 05-09-2008 10:39:35 (2522 Lexime)

Prishtinė, 5 shtator – Valon Mustafa, maturant nga Shtimja, ėshtė kthyer nė shtėpi pa kryer punė nė Prishtinė, tė enjten. Ai nuk ka dorėzuar fare dokumentacionin pėr tė konkurruar nė Fakultetin Ekonomik tė Universitetit tė Prishtinės, kur ka parė se njė javė pa u mbyllur konkursi, nė drejtimin qė donte ta studionte nė garė janė 13 kandidatė pėr njė indeks.
“Duhet me kėqyrė diku tjetėr - nė Maqedoni ose nė Bullgari”, ėshtė shprehur Valoni, i cili e konsideroi tė rrezikshme t’i rrekej kėsaj konkurrence, qė deri nė mbyllje tė afatit edhe mund tė dyfishohet.
Universiteti i vetėm publik nė Kosovė ka shėnuar rekorde sivjet pėrsa i pėrket tė interesuarve pėr tė studiuar aty. Nė kėtė ka ndikuar Qeveria, e cila ua ka mohuar institucioneve prite tė arsimit tė lartė tė rekrutojnė studentė tė rinj nė vitin akademik 2008/09. Vendimi rrodhi pasi Kėshilli Britanik pėr Akreditim i rekomandoi autoriteteve tė vendit qė tė mos licencojė asnjėrin prej kėtyre institucioneve, meqė nuk kanė plotėsuar kriteret pėr tu akredituar.

Mė shumė...

Lajme : Wickers: Qeveria s'do duhej t'ua ndalonte privatėve rekrutimin e studentėve
Kyqur 05-09-2008 10:36:06 (1173 Lexime)

Prishtinė, 5 shtator - Kreu i grupit tė ekspertėve britanikė qė u ftuan nga qeveria pėr tė vlerėsuar punėn e universiteteve private nė Kosovė, tha tė enjten se nuk kishte rekomanduar mosrregjistrimin e studentėve tė rinj.
Shefi ekzekutiv i Kėshillit Britanik pėr Akreditim, dr. Stephen Wickers tha nė njė intervistė pėr BBC-nė se ky vendim, ishte marrė nga autoritetet kosovare.
Kėshilli Britanik pėr Akreditim u ftua nga qeveria e Kosovės pak muaj mė parė pėr tė vlerėsuar punėn e institucioneve private tė arsimit.
Ndėrkohė, para pak javėsh, qeveria vendosi qė tė mos licencojė e akreditojė asnjė nga afro 30 institucionet private tė arsimit tė lartė nė Kosovė.

Mė shumė...

Lajme : Miratohen masterat 2-vjeēar tek Universiteti i Tiranės, Politekniku e Bujqėsori
Kyqur 04-09-2008 6:05:17 (2360 Lexime)

TIRANĖ, 4 SHTATOR - Studentėt qė mbaruan studimet e larta 3-vjeēare kėtė vit akademik dhe u diplomuan mund tė aplikojnė pėr master pranė fakultetit tė tyre. Qeveria miratoi dje degėt pėr Diplomėn e Nivelit tė Dytė pėr Universitetin e Tiranės, Universitetin Politeknik dhe Universitetin Bujqėsor tė Tiranės. Sipas sistemit tė Bolonjės, studimet e larta organizohen nė Diplomėn e Nivelit tė Parė (tre vjet), Diplomė e Nivelit tė Dytė (dy vjet). Kėtu bėjnė pėrjashtim dy fakultete, ai i Drejtėsisė dhe i Ekonomikut. Studentėt e kėtyre fakulteteve do tė vijojnė studimet e larta pėr katėr vite akademike dhe mė tej mund tė ndjekin masterin njėvjeēar. Ende nuk janė miratuar llojet e masterave pėr ta. Pas vendimit tė qeverisė, fakultetet qė do tė aplikojnė diplomėn dyvjeēare (master) do tė nxjerrin udhėzimet pėrkatėse dhe kriteret e konkurrimit. Mėsohet se pjesa mė e madhe e degėve do tė jenė tė hapura dhe disa tė tjera me kriter notėn mesatare mbi tetė.

Mė shumė...

Lajme : Rektori Kule: Emėrime direkte pėr ata me doktoratura jashtė vendit
Kyqur 04-09-2008 6:04:21 (1652 Lexime)

TIRANĖ, 4 SHTATOR - Kush ka mbaruar doktoraturėn jashtė shtetit do tė emėrohet menjėherė pedagog nė Universitetin e Tiranės. Kjo ėndėrr ėshtė bėrė realitet dje pėr Edmond Priftin, me profesion mjek kardiolog dhe Sokol Abazaj, kimist. Kėtė e bėri tė ditur rektori i UT-sė, Dhori Kule, ndėrsa bėri publike se u mbyll konkurrimi pėr 160 vendet e lira tė punės. Sipas tij, janė mbi 800 vetė qė po konkurrojnė pėr 160 vende dhe emrat e fituesve shpallen pėr dy javė. Ai shtoi se ata qė kanė mbaruar jashtė do tė emėrohen direkt. Vendet e reja tė punės u miratuan nga qeveria nė muajin qershor, kohė kur u ēel dhe konkurrimi. Deri dje, kishin aplikuar 800 persona.

Mė shumė...

« 1 ... 42 43 44 (45) 46 47 48 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio