Studentet.info
RSS Feed
« 1 ... 3 4 5 (6) 7 8 9 ... 191 »
Lajme : Emrat e viktimave nė Himarė!
Kyqur 22-05-2012 6:32:05 (2560 Lexime)


Policia ka bėrė tė ditur emrat e viktimave qė kanė humbur jetėn nėaksidentin e djeshem ne Himarė. Mes viktimave janė 11 vajza dhe 2 meshkuj.

Ja emrat:

1. Denisa Guzi nga Gramshi
2. Ermira Mana nga Elbasani
3. Aurora Molla nga Pogradeci
4. Lindita Kabashi nga Elbasani
5. Joana Debinja nga Lushnja
6. Elsa Daka nga Elbasani
7. Juliana Tola nga Elbasani
8. Armand Halilaga nga Kavaja
9. Pėllumb Ēela, drejtuesi i mjetit, nga Elbasani
10. Fabiola Shehi nga Bėrxulla Tiranė
11. Eriola Xhoi nga Elbasani vazhdojnė procedurat e verifikimit me familjarėt
12. Eranda Baloshi nga Elbasani
13. Dorina Stafa nga Kruja


Lajme : Ergita Opingari tregon momentin tragjik tė aksidentit
Kyqur 22-05-2012 5:16:43 (1567 Lexime)


Ergita Opingari ėshtė njė prej studentėve tė mbijetuar nė spitalin ushtarak tė Tiranės. Ajo tregon atė moment qė ajo mban mend nga aksidenti.

“Nuk mbaj mend shumė. Mbaj mend qė thėrrisnim njėra-tjetrėn. Isha tek dera e fundit. Shoferi po bėrtiste dhe po mundohej tė lėvizte timonin. U mundova tė mbahesha por autobuzi u rrėzua dhe mė pas po prisja atje derisa erdhėn mė morėn. Nė fillim erdhėn disa tė moshuar dhe mė pas po vinin forca tė tjera.

Mė shumė...

Lajme : Mjekėt: 2 prej tė studenteve, nė gjendje tė rėndė
Kyqur 22-05-2012 2:54:32 (803 Lexime)


Mjekėt e Spitalit Ushtarak bėjnė me dije se 9 prej vajzave tė plagosura ndodhen nė reanimacion, por dy prej tyre janė mė rėndė.

Drejtori i Spitalit Ushtarak Bedri Mihja ne nje prononcim per mediat beri me dije se dy prej vajzave jane ne gjendje me te rende, pas nderhyrjeve qe iu jane bere ne organet e brendshme, por ai shprehu optimizmin se oret ne vazhdim do te sjellin edhe permiresimin e shendetit te tyre.

Mė shumė...

Lajme : Tragjedia nė Himarė, 13 viktima
Kyqur 22-05-2012 2:48:33 (852 Lexime)


11 studente, drejtuesi i njė autobusi me tė cilin ato udhėtonin dhe i fejuari njė prej vajzave, humbėn jetėn nė njė aksident tė rėndė nė Qafėn e Vishės nė rrugėn Vuno Himarė. 20 studente tė tjera u plagosėn rėndė, kur autobusi doli nga rruga dhe pėrfundoi nė njė greminė 80 metra tė thellė.

Studentėt janė nė degėn Gjuhė-Letėrsi nė universitetin Aleksandėr Xhuvani nė Elbasan dhe ishin nisur drejt Sarandės pėr ekspeditėn qė realizohet nė vitin e tretė tė faklutetit.

“Kemi mbėrritur nė momentin e parė, gjetėm njerėz tė gjallė u dhamė ndihmėn e shpejtė, i nxorrėm tė gjithė. Ndihmuam ambulancat dhe ndihmėn e shpejtė. Kishte edhe nė gjendje tė rėndė”, tha Artur Lapa.

Mė shumė...

Lajme : Pastruesi shqiptar diplomon nė Universitetin Columbia
Kyqur 15-05-2012 14:20:14 (1161 Lexime)


Gac Filipaj nė vitin 1992 e ka lėnė Malin e Zi kur nė Jugosllavi filloi lufta. Njėra ndėr lėndėt mė tė preferuara tė tij ishte filozofia, kurse veēanėrisht ka adhuruar ta mėson Senekėn. I vjen keq qė babai i cili ka vdekur nė prill, nuk ėshtė gjallė qė tė dėshmon suksesin e tij

Me vite Gac Filipaj ka fshirė dysheme, pastruar toalete dhe ka hedhur mbeturina nė Universitetin Columbia nė Nju Jork. Refugjati nga lufta e Jugosllavisė sė shkatėrruar luftoi pėr jetė duke punuar punėt mė tė pista. Kurse tė dielėn u kthye nė stil tė veēantė. Ky 52 vjeēar atė ditė ka mbajtur kapelė dhe veshur fustan pėr tė festuar pėrfundimin e studimeve qė i ka ndjekur 12 vite tė plota. Filipaj, qė me prejardhje ėshtė nga Mali i Zi, nuk ėshtė dashur t’i paguan studimet sepse veē mė kishte qenė i punėsuar nė universitetin Columbia, shkruan Daily Mail.

Mė shumė...

Lajme : Tė gjithė tė ndryshėm, tė gjithė tė njetė
Kyqur 12-05-2012 6:12:00 (895 Lexime)


Me date 15 Maj 2012 (E Martė), me fillim nė ora 12:00 para Qendrės sė kulturės nė Tetovė, pėr tė dytin vit rradhazi organizohet manifestimi “Dita e dallimeve”.

“Dita e dallimeve”, ėshtė njė ditė pak mė ndryshe, ditė nė tė cilėn ėshtė mirė tė jeni tė ndryshėm dhe tė tregoni dallimet e juaja me qėllim qė tjerėt t`iu njofin dhe t`iu pranojnė ashtu siē jeni.

Organizatorė tė kėtij manifestimi janė Shoqata Multikultura nė bashkėpunim me Komunėn e Tetovės, NCBI Zvicėr dhe Ministrinė e punėve tė jashtme tė Norvegjisė.

Mes programit tė pasur tė kėsaj dite, do tė mund tė gjeni diēka pėr shijen e secilit, ushqim dhe valle tradicionale pėr mė tė rriturit, art dhe argėtim pėr tė rinjtė, dhe kloun, i cili do tė kujdeset qė fėmijėt tė kalojnė sa mė bukur.


Lajme : “Vlon” nė USHT
Kyqur 11-05-2012 7:57:55 (1427 Lexime)


TETOVĖ, 11 maj - Rokada tė shumta tė posteve nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Rektori Reka ka larguar dy personat e afėrt tė tij, prorektorin pėr ēėshtje arsimore Ismail Ahmeti dhe prorektorin pėr shkencė, Reshat Qaili. Vendimi ėshtė marrė nga vet rektori Reka, ndėrkohė qė burime brenda USHT-sė sqarojnė se Senati i universitetit nuk ka mbajtur mbledhje akoma, organ ky qė merret me emėrimet dhe shkarkimet e zyrtarėve.

Mė shumė...

Lajme : 4.700.000 euro peshon garancia e UEJL-sė
Kyqur 11-05-2012 3:36:29 (1121 Lexime)


Shkup - Pronat e patundshme tė Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė menaxhohen nga shteti pavarėsisht fakti se UEJL ėshtė universitet privat jofitmprurrės. Rreth 10 mijė metra katrorė, tė cilat pėrfshijnė godinat e kėtij universiteti, janė nė hipotekė nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės pėr nevojat e kėsaj tė fundit. Nė UEJL, nuk shohin asgjė tė keqe nė kėtė raport qė kanė ndėrtuar MASH dhe UEJL, pasi kjo sipas tyre, ėshtė bėrė si pjesė e kėrkesave ligjore me tė cilat rregullohet nė Maqedoni e drejta e akreditimit tė programeve studimore.

Mė shumė...

Lajme : UP-ja shkel ligjin pėr ta bėrė “Kamishin” asistent
Kyqur 08-05-2012 1:14:23 (933 Lexime)


Emri i Bekim Haxhiut do tė vihet kėtė javė para senatorėve tė Universitetit tė Prishtinės, pėr t’i dhėnė votėn qė tė zgjidhet asistent nė Fakultetin e Mjekėsisė. Ai s’i plotėson tė gjitha kriteret ligjore pėr tė marrė tė tillė thirrje akademike.

Senati formalisht voton listėn e kandidatėve pėr thirrje tė caktuara akademike, pasi tė bėhet pėrzgjedhja nga organet e fakultetit dhe nga njė komision profesional nė Rektorat, shkruan “Koha Ditore”.

Mė shumė...

Lajme : Profesorėt e UP-sė hetohen pėr rrogat
Kyqur 25-04-2012 3:38:14 (1059 Lexime)


Universiteti i Prishtinės ėshtė duke u hetuar me dyshimet pėr parregullsi tė shumta. Njėsiti pėr Krime Ekonomike i Policisė sė Kosovės, javė mė parė ka marrė nė Rektoratin e UP’sė, listat e pagave pėr vitet 2010 e 2011. Mendohet se nė disa raste paga mujore e njė profesori ka mbėrritur deri nė 8 mijė euro.

Krejt listat e pagave tė Universitetit tė Prishtinės pėr vitin 2010 dhe 2011 ndodhen nė duart e Njėsitit pėr Krime Ekonomike.

Para njė muaji, dy hetues nga ky njėsit i Policisė sė Kosovės, kanė shkuar nė Rektoratin e UP’sė dhe nga aty, i kanė marrė tė shtypura listat e pagave pėr kėto dy vjet.

Mė shumė...

« 1 ... 3 4 5 (6) 7 8 9 ... 191 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio